Справа № 686/3067/23
Провадження № 2-о/686/137/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2023 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької областів складі:
головуючого судді - Чевилюк З.А.
за участі секретаря - Перун А.М.,
за участі заявника ОСОБА_1
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про видачу обмежувального припису,-
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про застосування щодо ОСОБА_2 обмежувального припису на шість місяців, в якій просить:тимчасово обмежити у перебуванні ОСОБА_2 у квартирі, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , заборонити ОСОБА_2 наближатися до місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , заборонити ОСОБА_2 особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею та дітьми, заборонити вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.
В обґрунтування поданої заяви заявник вказує на факти домашнього насильства зі сторони ОСОБА_2 , що підтверджені рішеннями суду у справі №686/15875/22 від 04.08.2022 року, у справі№686/26138/22 від20.12.2022 року, у справі №686/26590/22 від 20.12.2022 року.
Внаслідок цих дій, в заявника порушився сон, виникли побоювання стосовно фізичної розправи кривдником, через що заявниця перестала виходити на вулицю. З метою уникнення в майбутньому подальших негативних наслідків для себе, заявниця звернулась до суду.
Заявниця заяву підтримала та просила задоволити. Заінтересована особа не висловила аргументованих заперечень щодо заяви. ОСОБА_2 зауважив, що квартира за адресою АДРЕСА_1 є єдиним його житлом, та має статус спільної сумісної власності, що не було заперечено заявником. В той же час, заявник вказала, що у ОСОБА_2 є батьки, в яких він міг би пожити. Квартира, в якій вони проживають має чотири кімнати.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Заявник є дружиною заінтересованої особи.
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 склалась конфліктна ситуація.
Мали місце факти домашнього насильства зі сторони ОСОБА_2 , що підтверджені рішеннями суду у справі №686/15875/22 від 04.08.2022 року, у справі№686/26138/22 від 20.12.2022 року, у справі №686/26590/22 від 20.12.2022 року. За матеріалами судових рішень домашнє насильство носило психологічний характер та полягало у нецензурній лайці, погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров`ю потерпілої.
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
Згідно з пунктами 3, 5, 6, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Запобігання домашньому насильству - система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються. Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить, зокрема обмежувальний припис стосовно кривдника.
За пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» обмежувальний припис стосовно кривдника - встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов`язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.
Згідно з частиною третьою статті 26 цього Закону рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.
У пункті 9 частини першої статті 1 згаданого Закону передбачено, що оцінка ризиків - це оцінювання вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи.
Відповідно до частин четвертої статті 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.
Крім правил Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», до спірних правовідносин необхідно застосувати правила СК України.
За правилами частини першої статті 2 СК України цей Кодекс регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям, між батьками та дітьми, усиновлювачами та усиновленими, між матір`ю та батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання.
Відповідно до частин дев`ятої, десятої статті 7 СК України сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.
При установлені обмежувального припису суд має оцінити фактори ризику, небезпеки домашнього насильства, пропорційність втручання в права і свободи людини.
Враховуючи викладене, заява про вдачу обмежувального припису є підставною та такою, що підлягає частковому задоволенню, зважаючи на характер домашнього насилля та ризики, небезпеку для життя і здоров`я.
Суд вважає за доцільне застосувати щодо ОСОБА_2 обмежувальний припис у виді заборони ОСОБА_2 особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею та дітьми, заборони вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.
Керуючись ст.ст.260, 350-1 ЦПК України, Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задоволити частково.
Видати обмежувальний припис строком на шість місяців, а саме:
заборонити ОСОБА_2 особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу ОСОБА_1 , якщо вона за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею та дітьми, заборонити вести листування, телефонні переговори з ОСОБА_1 або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.
Рішення підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги .
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 .
Суддя Хмельницького міськрайсуду З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2023 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 108961554 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні