ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/401/23
14 лютого 2023 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:
визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною, назване рішення скасувати;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області припинити вчиняти відмову в призначенні пенсії з будь-яких надуманих підстав, та зобов`язати зарахувати до стажу роботи період з 30.07.1986 по 16.01.1995, на Комбінаті «Хмельницькпромбуд» згідно запису в трудовій книжці НОМЕР_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 28.10.2022.
Відповідно до вимог пунктів 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до вимог пунктів 4, 5, 9 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Обов`язок з визначення (формулювання) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав, на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, тому для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.
У позовній заяві сформульовано позовні вимоги: "визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною, назване рішення скасувати". Однак позивач не вказує, яке саме рішення суб`єкта владних повноважень слід скасувати, прохальна частина позову не містить реквізитів такого рішення.
Разом з тим, в матеріалах позовної заяви наявні листи Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, адресовані позивачу, від 21.06.2022 та від 28.10.2022.
Так, у листі відповідача від 21.06.2022 позивачу, серед іншого, доведено до відома, що Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, копію якого їй видано на руки 29.04.2022. У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 28.10.2022 позивачу повторно повідомлено про підстави не зарахування спірного періоду до стажу роботи.
Водночас вказані листи не є рішеннями суб`єкта владних повноважень, якими порушено права, свободи чи інтересів позивача та які можуть бути предметом оскарження у межах окреслених правовідносин з органом пенсійного фонду.
Позивачу слід врахувати, що з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій. Відтак рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком прийняте іншим органом пенсійного фонду, а не суб`єктом владних повноважень, якого визначив позивач відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Відтак, рішенням, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (з доданих до позову документів немає можливості його ідентифікувати), відповідачем за вимогою про його скасування має виступати відповідний територіальний орган Пенсійного фонду, який прийняв рішення.
Слід зауважити, що відповідно до частини другої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
За приписами частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частини сьомої статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Суддя звертає увагу, що матеріали позову не містять копії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про яке йдеться у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 21.06.2022, і яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, або клопотання про його витребування.
Також варто зауважити, що оскарження цього рішення можливе за умови дотримання строку звернення до суду, визначеного частиною другою статті 122 КАС України, а у разі його пропущення ініціювання питання про його поновлення при наявності поважних причин його пропуску.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
копії рішення органу пенсійного фонду, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, або клопотання про його витребування;
нової редакції позовної заяви (у примірниках відповідно до кількості учасників справи), у якій зазначити реквізити рішення органу пенсійного фонду України, яке оскаржується.
При цьому врахувати, що відповідачем у справах про оскарження рішень органу пенсійного фонду має виступати відповідний орган пенсійного фонду України (головне управління), який прийняв таке рішення.
Також звернути увагу, що відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак у випадку оскарження позивачем рішення органу пенсійного фонду України, яким їй відмовлено у призначенні пенсії за віком, поза межами встановленого шестимісячного строку звернення до суду, ОСОБА_1 слід подати до суду ще й заяву про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин пропуску цього строку.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяЧепенюк О.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2023 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 108965533 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні