Ухвала
від 15.02.2023 по справі 925/145/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

15 лютого 2023 року м. Черкаси справа № 925/145/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Домантівське», ідентифікаційний код 34223663, вул. Карла Маркса, 2/1, с. Домантове, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19754

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні овочеві технології», ідентифікаційний код 391004756, вул. Красноармійська, буд. 26, м. Бихов, Могильовська обл., Республіка Білорусь, 210013,

про стягнення 21792,96 доларів США,

УСТАНОВИВ:

26.01.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява від 26.01.2023 Товариства з обмеженою відповідальністю «Домантівське» (далі ТОВ «Домантівське») з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні овочеві технології» (далі ТОВ «Сучасні овочеві технології») 14490 доларів США боргу, 7302,96 доларів США неустойки, а разом 21792,96 доларів США.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує невиконанням відповідачем умов Договору поставки від 11.10.2021 № 11/10-21 в частині неоплати поставленого товару.

Ухвалою від 13.01.2023 господарський суд позовну заяву залишив без руху, встановив для позивача - який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

13.02.2023 від позивача надійшла заява в порядку усунення недоліків позовної заяви, якою виконано вимоги ухвали господарського суду від 13.01.2023 про залишення позову без руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Розглянувши матеріали позовної заяви, форма і зміст якої відповідають вимогам ст. 162, 164 ГПК України, господарський суд дійшов висновку, що вказану заяву слід розглядати за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши подану позовну заяву господарський суд встановив, що відповідачем є іноземний суб`єкт господарювання - юридична особа створена за законодавством Республіки Білорусь - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сучасні овочеві технології». Позивачем доказів наявності у відповідача представництва в Україні не надано.

У п. 12.1. 12.2. Договору поставки від 11.10.2021 № 11/10-21 сторони передбачили таке: «При возникновении споров стороны будут стремиться к их урегулированию путем переговоров. Если стороны не смогут прийти к обоюдному согласию, то дело передается в суд по месту нахождению Истца.

К отношениям сторон по настоящему Договору применяется материальное право страны Истца».

Судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору. (ч. 1, 2 ст. 3 ГПК України)

Отже господарський суд враховує, що відповідно до ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 367 ГПК України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Оскільки відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання (Республіка Білорусь), то до правовідносин щодо повідомлення іноземної сторони про розгляд справи, необхідно застосовувати положення Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 (далі - Конвенція), учасниками яких є, в тому числі, Україна та Республіка Білорусь.

Відповідно до ст. 1 Конвенції, ця Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.

Кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом. (ст. 2 Конвенції)

Положеннями ст. 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Статтею 15 Конвенції, зокрема, встановлено, що кожна договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови:

a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією,

b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців,

c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.

Згідно з п. 6.7 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2008 № 1092/5/54, суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального Органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.

Згідно з інформацією, яка міститься на вебсайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права: http://www.hcch.net, Центральним органом республіки Білорусь є Ministry of foreign affairs of the republic of belarus, legal and treaties department, який знаходиться за адресою: Ul. lenina, 19, Minsk, 220030, Belarus.

Якщо документ має бути вручений відповідно до частини першої цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави. (ч. 3 ст. 5 Конвенції)

Заповнений формуляр доручення і документи, що підлягають врученню, надсилаються у двох примірниках. (п. 6.5 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів)

Отже, для належного повідомлення відповідача про час і місце судового засідання, відповідно до розділу ІХ ГПК України, пунктів 6.2-6.5 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України, від 27.06.2008 № 1092/5/54, суд зобов`язує позивача надати суду примірники нотаріально засвідчених перекладів на білоруську або англійську мову ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з доданими до неї документами.

Господарський суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який триває і на теперішній час.

За ч. 1 ст. 122 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно з повідомленням, розміщеним 25.02.2022 на офіційному вебсайті Акціонерного товариства "Укрпошта", у зв`язку з агресією з боку росії та введенням воєнного стану, АТ "Укрпошта" припинила поштове співробітництво з Поштою росії та Білорусі; посилки та перекази в ці країни не приймаються.

Відповідно до ч. 2 ст. 367 ГПК України судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Отже, за відсутності поштового зв`язку із Запитуваною Державою направлення судових документів до Центрального Органу Республіки Білорусь слід здійснювати через Міністерство закордонних справ України.

Також суд враховує, що відповідно до листа Міністерства юстиції України №91935/114287-22-22/12.1.1 від 06.10.2022, щодо вручення судових документів резидентам, зокрема, республіки Білорусь, комунікація Міністерства закордонних справ України з білоруською стороною здійснюється через Посольство України в республіці Білорусь.

Відтак, з метою належного повідомлення відповідача про розгляд цієї справи, судові та процесуальні документи по справі в нотаріально засвідченому перекладі на білоруську або англійську мову для вручення відповідачу слід направити до Міністерства юстиції України для подальшої їх передачі компетентному суду Республіки Білорусь за допомогою дипломатичних каналів Міністерства закордонних справ України.

Судом також враховано, що ст. 8 Конвенції передбачає, що кожна Договірна Держава може здійснювати вручення судових документів особам, які перебувають за кордоном, без застосування будь-якого примусу безпосередньо за допомогою своїх дипломатичних або консульських агентів. Республіка Білорусь не робила застережень щодо зазначеного порядку вручення.

П. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України передбачено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів; (п. 8 ч. 1 ст. 229 ГПК України)

Зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків. З дня відновлення провадження перебіг процесуальних строків продовжується. (ст. 117 ГПК України)

Отже, враховуючи необхідність належного повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення підготовчого засідання в порядку, встановленому Конвенцією, суд дійшов висновку про необхідність призначення підготовчого засідання у строк, достатній для належного повідомлення відповідача про розгляд цієї справи, та зупинення провадження у справі до дати призначеного засідання.

Керуючись статтями 162, 164-167, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №925/145/23.

2. Справу № 925/145/23 розглядати за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 18.09.2023 об 11:00.

В разі відкладення підготовчого засідання 18.09.2023, визначити наступну дату підготовчого засідання 05.10.2023 об 11:00.

В разі закриття підготовчого провадження 18.09.2023 засідання 05.10.2023 об 11:00 вважати засіданням по розгляду справи по суті.

Засідання відбудуться у приміщенні Господарського суду Черкаської області за адресою: 18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, в залі суд. засідань № 315.

4. Зобов`язати позивача у строк до 28.02.2023 надати суду переклад позовної заяви з додатками, ухвали Господарського суду Черкаської області про відкриття провадження від 15.02.2023, на білоруську чи англійську мову, з нотаріальним засвідченням його правильності, у трьох примірниках.

5. Звернутися до Центрального органу Республіки Білорусь - Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus Legal and Treaties Department, який знаходиться за адресою: Ul. Lenina, 19, Minsk, 220030, Belarus з Проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів, відповідно до Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, відповідачу: Товариству з обмеженою відповідальністю «Сучасні овочеві технології» (код 391004756, вул. Красноармійська, буд. 26, м. Бихов, Могильовська обл., Республіка Білорусь, 210013) ухвали Господарського суду Черкаської області про відкриття провадження від 15.02.2023 у справі № 925/145/23 та позовної заяви з додатками Товариства з обмеженою відповідальністю «Домантівське».

6. Направлення вказаних документів здійснити через Міністерство юстиції України.

7. Відповідач має право у строк протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву, що має відповідати вимогам ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) позивачу одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

Докази надіслання (надання) відзиву на позовну заяву позивачу надати суду до дати судового засідання.

Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

8. Позивач має право у строк протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позовну заяву надати відповідь на відзив, що має відповідати вимогам ч. 3-6 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Докази надіслання (надання) відповіді на відзив відповідачу надати суду до дати підготовчого засідання.

9. Відповідач має право у строк протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив подати заперечення, що мають відповідати вимогам ч. 3-6 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем.

10. Докази надіслання (надання) заперечення іншим учасникам справи надати суду до дати підготовчого засідання.

До відома учасників справи, документи необхідно надіслати суду з супровідним листом.

Представникам учасників справи, у разі прибуття у судове засідання, необхідно мати документ, що посвідчує особу, а також документи, що підтверджують їхні повноваження, копії яких надаються господарському суду для долучення до матеріалів справи.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

11. Зупинити провадження у справі № 925/145/23 до надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави на судове доручення або до дати наступного судового засідання.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі протягом десяти днів з дня її підписання до Північного апеляційного господарського суду.

Копії ухвали направити позивачу, в тому числі три примірника для перекладу.

СуддяЗоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.02.2023
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу108985838
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності

Судовий реєстр по справі —925/145/23

Судовий наказ від 08.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 05.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 05.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 15.02.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 31.01.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні