Справа № 368/1132/22
2/368/157/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2023 р. Кагарлицький районнийсуд Київської області
В складі:
Головуючого - судді Закаблука О.В.
При секретарі - Балацька В.В.
З участю сторін:
Заявник - ОСОБА_1
- розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлик Київської області в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на частину земельної ділянки в порядку спадкування, суд, -
В С Т А Н О В И В :
09.11.2022 року на адресу Кагарлицького районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на частину земельної ділянки в порядку спадкування, в прохальній частині якої позивачка просить суд винести судове рішення, на підставі якого:
- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . РНОКПП НОМЕР_1 право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,9878 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Сущанської сільської ради Обухівського (раніше Кагарлицького) району Київської області, кадастровий номер 3222288200:03:001:0018.
Свої позовні вимоги позивачка в мотивувальній частині позовної заяви обгрунтовує наступними обставинами та нормами права:
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 .
Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За життя ОСОБА_3 на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЯБ №780378 від 23.02.2006 р. належала на праві власності земельна ділянка, яка входить до складу спадщини, а саме:
- земельна ділянка площею 2,9878 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Сущанської сільської ради Обухівського (раніше Кагарлицького) району Київської області, кадастровий номер 3222288200:03:001:0018.
Отже, після смерті ОСОБА_3 залишились вищезазначена земельна ділянка, яка входять до його спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
При житті ОСОБА_3 заповіт на все своє майно, в тому числі вищезазначені земельні ділянки, складено не було.
Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу У країни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачату за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті ОСОБА_3 із спадкоємців за законом першої черги залишились його мати ОСОБА_4 та дружина ОСОБА_2 (далі- Відповідач) Інших спадкоємців за законом чи за заповітом не залишилось, оскільки дітей у ОСОБА_3 не було, а батько помер раніше.
Згідно ст. 1262 Цивільного кодексу України у другу чергу право на спадкування іо законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Також, після смерті ОСОБА_3 із спадкоємців за законом другої черги залишилась його сестра ОСОБА_1 (далі-Позивач).
Мати ОСОБА_3 . ОСОБА_4 користуючись правом передбаченим ст. 1273 Цивільного кодексу України відмовилась від спадщини свого сина на користь дочки, тобто Позивача.
Отже, враховуючи те, що інших спадкоємці за заповітом та за законом не залишилось, а також те, що мати ОСОБА_4 відмовилась,від спадщини ОСОБА_3 на користь Позивача, Позивач як спадкоємець за законом відповідно до ст. 1262 та ст. 1273 Цивільного кодексу України успадкувала спадщину ОСОБА_3 .
Зокрема після відкриттям спадщини ОСОБА_3 . Позивач у встановлений шестимісячний строк прийняла спадщину шляхом звернення до приватного нотаріуса Кагарлицького районного нотаріального округу Кулініченка М.Г. із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_3 .
Після прийняття спадщини та для оформлення свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок. Позивач звернулась до приватного нотаріуса Кагарлицького районного нотаріального округу Кулініченка М.Г.
На звернення Позивача приватним нотаріусом 28.10.2022 р. було свідоцтво про право на спадщину за законом за №1502 на 1/2 частину земельної ділянки площею 2.9878 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Сущанської сільської ради Обухівського (раніше Кагарлицького) району Київської області, кадастровий номер 3222288200:03:001:0018.
Після отримання вказаного свідоцтва про право ца спадщину Позивач знову звернулась до приватного нотаріуса Кагарлицького районного нотаріального округу Кулініченка М.Г. щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на іншу 1/2 частину земельної ділянки. Проте, приватний нотаріус пояснив, що не може видати свідоцтво на іншу 1/2 частину земельної ділянки, оскільки на момент смерті ОСОБА_3 за адресою його проживання була зареєстрована його дружина ОСОБА_2 , тобто Відповідач, яка відповідно до ч. З ст. 1268 Цивільного кодексу України вважається такою, що прийняла спадщину, оскільки протягом встановленого ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк не відмовилась від неї.
У зв`язку з чим, приватний нотаріус зазначив, що не має підстав видавати свідоцтво про право на спадщину на іншу 1/2 частину земельної ділянки.
В той же час приватний нотаріус повідомив, що заяву про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частину земельної ділянки Відповідач не зверталась. Тому приватний нотаріус рекомендував звернутись до суду для вирішення питання визнання за Позивачем права власності на 1/2 частину земельної ділянки.
Отже, Позивач не можете отримати свідоцтво про право на спадщину на 1/2 частину земельної ділянки та успадкувати всю земельну ділянку ОСОБА_3 , оскільки Відповідач була зареєстрована з померлим ОСОБА_3 на час його смерті та може вважатися такої що прийняла спадщину.
Однак, Позивач не погоджується з тим, що Відповідач вважається такою, що прийняла спадщину відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України виходячи з наступного.
Для вирішення питання щодо наявності підстав для застосування до спірних правовідносин положень частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України є необхідним встановлення місця проживання спадкодавця і спадкоємця.
Статтею 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Положення ст. 29 Цивільного кодексу України не ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від місця її реєстрації.
Право на вибір місця проживання закріплено у ст. 33 Конституції України, відповідно до якої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно запитати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Під місцем постійного проживання розуміється місце, де фізична особа постійно проживає. Тимчасовим місцем проживання є місце перебування фізичної особи, де вона знаходиться тимчасово (під час перебування у відпустці, відрядженні, зокрема у готелі чи у санаторії, тощо).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Державна реєстрація Відповідача у будинку померлого ОСОБА_3 сама по собі не є беззаперечним доказом її постійного проживання на момент смерті чоловіка за адресою реєстрації.
Частина 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не лише реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 21 жовтня 2020 року у справі №569/15147/17 (провадження №61-39308св18) та постанові від 28.04.2021 р. у справі № 204/2707/19 (провадження №61-15380св20).
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ч. 1 ст. 1272 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 1301 Цивільного кодексу України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
Крім цього, іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо.
Подібні висновки щодо застосування статті 1301 ЦК України у подібних правовідносинах викладено в постановах Верховного Суду від 14 листопада 2018 року в справі N 2-1316/2227/11, від 23 вересня 2020 року в справі N 742/740/17, від 11 листопада 2020 року у справі N 752/8119/17-ц.
Також, на даний час місце проживання Відповідача невідоме, відсутні будь-які контакти з нею.
Крім цього, слід зазначити, що на момент смерті ОСОБА_3 . Відповідач хоч і була зареєстрована з ним за однією адресою, а фактично не проживала.
Отже, виходячи з положень ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України та правової позиції Верховного суду у вищезазначених постановах, Відповідач вважається такою що не прийняла спадщину.
Визнання за Позивачем права власності на 1/2 частину земельної ділянки, яка залишається неоформленою не порушуватиме прав Відповідача як спадкоємця, оскільки вона вважається такою, що не прийняла спадщину.
Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідно ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ч. 1 ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб єктів права власності.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Виходячи з вказаних положень Конституції України та Цивільного кодексу України Позивач як власник майна має право безперешкодно користуватись своєю власністю та таке право гарантується державою. Тобто, у разі неможливості реалізації свого права держава, в особі судів, забезпечує захист права власності.
Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до сгф за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Враховуючи вищевказане та керуючись Постановою Пленуму Верховного суду України №6 від 30.05.2007 р. «Про судову практику у справах про спадкування», Постановою Пленуму Верховного суду України №20 від 22.12.1995 р. «Про судову практику у справах за позовами про захист права власності», Постановою Пленуму Верховного суду України №7 від 04.10.1991 р. «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок», ст. 41 Конституції України, ст. ст. 15, 16, 317, 319, 321, 328, 386, 392, 1223, 1261, 1267, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 174 175 Цивільного процесуального кодексу України, - позивачка просить задовольнити вимоги, викладені в прохальній частині позовної заяви.
09.11.2022року автоматизованою системою документообігу суду на підставі п. 15.4) Перехідних Положень ЦПК України для слухання даної справи був визначений суддя Кагарлицького районного суду Київської області Закаблук О.В., присвоєно справа № 368/1132/22, провадження № 2/368/498/22.
08.12.2022року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 175, 177, 185, 187, 258, 260 ЦПК України винесено ухвалу про відкриття провадження у справі, прийнято процесуальнерішення про слухання справи в порядку загального позовного провадження, призначено справу до підготовчого судового засідання на 11 год. 00 хв. 23.01.2023 року.
23.01.2023року в проведення підготовчого судового засідання оголошено перерву до 11 год. 00 хв. 16.02.2023 року в зв`язку з витребуванням спадкової справи.
Станом на 16.02.2023 року спадкова справа на адресу суду не надійшла.
В судовому засіданні, яке відбулося 16.02.2023 року, позивачка ОСОБА_1 заявила клопотання про витребування копії спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка знаходиться в приватного нотаріуса Кулініченка Миколи Григоровича.
Суд, вислухавши заявника, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо необхідності витребування з нотаріальної контори належним чином завіреної копії спадкової справи після померлого ОСОБА_3 , обгрунтовуючи своє рішення наступним.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.
Згідно п.24ППВСУ «Просудову практикуу справахпро спадкування»… прирозгляді цихсправ слідперевіряти наявністьабо відсутністьспадкової справистосовно спадкодавцяу державнійнотаріальній конторіза місцемвідкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обгрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Відповідно, в зв`язку з тим, що предмет даного позову, -визнання права власності на спадкове майно, - напряму стосується здійснення заявником своїх прав та інтересів в галузі спадкового права, - постає питання про витребування належним чином завіреної спадкової справи щодо померлого ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Сущани Кагарлицького району Київської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ), - для приєднання такої копії до матеріалів справи, її дослідження в судовому засіданні в якості письмового доказу.
Згідно ч.1ст.261ЦПК України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно, - дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, а саме, - з 16.02.2023 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 24 ППВСУ «Про судову практику у справах про спадкування», п. 1 ч. 1 ст. 258, 259 261, 263, 268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
В зв`язкуз необхідністювитребування відприватного нотаріусаОбухівського районногонотаріального округуКиївської областіКулініченка МиколиГригоровича спадковоїсправи щодомайна померлого ОСОБА_3 ,( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,уродженця с.Сущани Кагарлицькогорайону Київськоїобласті,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ),- оголосити перерву, та призначити наступне судове засідання на 12 год. 00 хв. 16.03.2023 року, при цьому:
- зобов`язати приватного нотаріуса Обухівського районного нотаріального округу Київської області Кулініченка Миколу Григоровича, 08801, Київська область, м. Кагарлик, вул. Свято Троїцька, 26, в строкдо 10год.00хв.16.03.2023року направитина адресуКагарлицького районногосуду Київськоїобласті, (09201, Київська область, м. Кагарлик, вул. Володимира Великого, 3), належним чином завірену копію спадкової справи, що заведена по смерті ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Сущани Кагарлицького району Київської області), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в село Сущани Обухівського району Київської області, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , яке видане 07 жовтня 2021 року Кагарлицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Ухвала на підставі ч. 1 ст. 261 ЦПК України набирає законноїсили змоменту їїпроголошення,та оскарженню окремо від рішення суду на підставі ст. 353 ЦПК України не підлягає.
Суддя: О.В. Закаблук
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 109011442 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні