ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2023 року м. Харків Справа № 913/276/22
Провадження №15/913/276/22
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» (вул. Перекопська, буд. 178, м. Херсон, 73000)
про стягнення 81 458 грн 06 коп.
Суддя Смола С.В.
Без повідомлення (виклику) представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» (далі - ТОВ «ХОЕК») 12.12.2022 (дата оформлення відповідного поштового відправлення) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» (далі - ДП «ЛАРЗ») про стягнення заборгованості за договором від 01.01.2019 №37500368 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг у сумі 81 458 грн 06 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що на виконання умов договору від 01.01.2019 №37500368 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг ним у липні-вересні 2021 року поставлено відповідачеві електричну енергію в обсязі 24 384 кВт/год на суму 81 458 грн 06 коп.
Відповідач у порушення умов п.п.5.1, 5.10 договору та розділу 4 комерційної пропозиції поставлену електроенергію своєчасно не оплатив.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2022 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою суду від 20.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином, зокрема шляхом надсилання електронного примірника ухвали суду від 20.12.2022 на адресу електронної пошти ДП «ЛАРЗ»: vovan.garri@gmail.com, Larz@ukroboronprom.com, що підтверджується відповідною роздруківкою, надсилання у месенджер Вайбер на номер НОМЕР_1 , що підтверджується відповідною роздруківкою, та розміщення відповідного повідомлення на сайті судової влади, що підтверджується відповідною роздруківкою.
Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: квартал Острая Могіла, буд. 180, м. Луганськ, 91004.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого територія Луганського району з 07.04.2014 і по теперішній час належить до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 8 ст.252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи -також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Згідно із ч.1 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429 ТОВ «ХОЕК» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Згідно постанови НКРЕКП від 26.10.2018 №1268 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території» ТОВ «ХОЕК» з 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території Херсонської області.
Відповідно до п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - Правила РРЕЕ) постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Згідно з п.3.1.7 Правил РРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
01.01.2019 між ТОВ «ХОЕК» як постачальником та ДП «ЛАРЗ» як споживачем укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37500368 шляхом приєднання споживача до умов договору.
Відповідно до п.1.1 договору цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням ст.ст.633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору згідно із заявкою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору.
За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1 типового договору).
Відповідно до п.3 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, споживач здійснює повну оплату вартості замовленого обсягу електричної енергії за розрахунковий період за формою попередньої оплати (100% авансування). Попередня оплата 100% вартості електроенергії визначається у розмірі замовленого обсягу у найближчому наступному періоді, яка здійснюється до 25-числа місяця, що передує розрахунковому періоду та розраховується як добуток замовленого обсягу електричної енергії на ціну електричної енергії у попередньому звітному періоді. В разі ненадання споживачем замовлених обсягів споживання електричної енергії, попередня оплата визначається на підставі фактичних значень обсягу електричної енергії за відповідний попередній період.
Рахунок формується 7-го числа місяця наступного за розрахунковим та має бути сплачений (будь-яким зручним способом) протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через систему онлайн-розрахунків «Особистий кабінет» не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий споживачу постачальником не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у постачальника, звернувшись в центр обслуговування споживачів. У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через «Особистий кабінет», споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді нарочно у центрі обслуговування споживачів постачальника не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий споживачем ні через персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у постачальника на 7-ий календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений постачальником споживачу. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення (п.4 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг).
Відповідно до п.10 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги діє до кінця поточного року та продовжується на кожен наступний рік, якщо не пізніше ніж за 20 днів до закінчення дії цього договору жодна із сторін не ініціює його розірвання, але не більше ніж до моменту припинення постачальником виконання функцій постачальника універсальних послуг. Припинення дії договору не звільняє сторони від виконання зобов`язань, що виникли під час його дії.
На виконання вказаних умов договору позивачем здійснювалось постачання електричної енергії у період липень-вересень 2021 року на суму 83 854 грн 38 коп.
Відповідач у порушення умов договору оплату спожитої електричної енергії здійснив частково у сумі 2 083 грн 00 коп., та з урахуванням переплати за червень 2021 року у сумі 313 грн 32 коп. заборгованість складає 81 458 грн 06 коп.
Указані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст.185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
За своєю правовою природою укладений між сторонами у справі договір від 01.01.2019 є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії». Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.
Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч.ч.4, 5 ст.656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Відповідно до ч.1 ст.222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Згідно із ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до п.38 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Згідно з п.8 ч.1 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктами 3.3.1, 3.3.2 глави 3.3 розділу ІІІ Правил РРЕЕ, передбачено, що Постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі, оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг. Постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування шляхом розміщення на своєму офіційному вебсайті та на своїх інформаційних стендах у центрах обслуговування споживачів.
Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 №1177 «Про затвердження Порядку формування цін на універсальні послуги» затверджено відповідний Порядок формування цін на універсальні послуги (далі - Порядок), п.1.1 якого передбачено, що цей Порядок поширюється на постачальників універсальних послуг та визначає механізм формування цін на електричну енергію для побутових та малих непобутових споживачів під час надання універсальних послуг.
Пунктами 1.5, 1.6 Порядку встановлено, що розрахунок ціни на універсальні послуги та всіх її складових здійснюється без урахування податку на додану вартість. Постачальник універсальних послуг формує ціни на універсальні послуги на розрахунковий місяць і оприлюднює їх та їх складові на своєму офіційному вебсайті в мережі Інтернет та на своїх інформаційних стендах у центрах обслуговування споживачів не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування.
Згідно з п.1.7 Порядку споживачі електричної енергії розподіляються за двома класами відповідно до встановленого чинним законодавством порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, та поділяються на дві групи: 1-а група - непобутові споживачі (для цього Порядку - малі непобутові споживачі), 2-а група - побутові споживачі.
Суд бере до уваги, що ДП «ЛАРЗ» відноситься до категорії споживачів 1-ої групи.
Відповідно до інформації, розміщеній на сайті ТОВ «ХОЕК» за посиланням https://www.khoek.ks.ua/site/universal_service_ur, ціна на універсальні послуги для малих не побутових споживачів (1-ї групи) для споживачів, приєднаних до мереж АТ «Херсонобленерго» 2 класу в липні 2021 року становила 2 857,27 грн/МВт.год без ПДВ, у серпні 2021 року - 1 681,35 грн/МВт.год без ПДВ, у вересні 2021 року - 3 248,06 грн/МВт.год без ПДВ.
Підпунктами 4.3, 4.12 п.4 Правил РРЕЕ, передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
У п.4 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, сторони передбачили, що рахунок формується 7-го числа місяця наступного за розрахунковим та має бути сплачений (будь-яким зручним способом) протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через систему онлайн-розрахунків «Особистий кабінет» не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий споживачу постачальником не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у постачальника, звернувшись в центр обслуговування споживачів. У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через «Особистий кабінет», споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді нарочно у центрі обслуговування споживачів постачальника не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий споживачем ні через персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у постачальника на 7-ий календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений постачальником споживачу. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення.
На виконання умов договору позивачем сформовано рахунки від 31.07.2021 №37500368, від 31.08.2021 №37500368, від 07.09.2021 №37500368, у яких указано об`єм спожитої ДП «ЛАРЗ» електричної енергії, зокрема у липні 2021 року - 23 253 кВт*год, у серпні 2021 року - 150 кВт*год, у вересні 2021 року - 981 кВт*год, тариф, суму без ПДВ та з ПДВ, загальну суму до сплати.
Також позивачем складені відповідні акти прийому передачі електричної енергії від 31.07.2021 №7 на суму 79 728 грн 12 коп., від 31.08.2021 №8 на суму 302 грн 64 коп., від 30.09.2021 №9 на суму 33 823 грн 62 коп.
Пунктами 3.1.6, 3.1.9 глави 3.1 розділу ІІІ ПРРЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо: 1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; 2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; 3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач; 4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії; 5) відсутній факт припинення/призупинення постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у випадках, передбачених законодавством у сфері енергетики; 6) відсутня прострочена заборгованість за договорами про постачання електричної енергії або про надання послуг системи розподілу/передачі. За наявності боргу в розмірі більшому ніж вартість електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців, електропостачальник (крім постачальника універсальних послуг та постачальника «останньої надії») має право розірвати договір про постачання електричної енергії згідно з його умовами, якщо інше не передбачено умовами договору (комерційною пропозицією). Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Відповідно до п.п.2.1.1, 2.1.5, 2.3.1, 2.5.3 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс) комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) та здійснюється постачальником послуг комерційного обліку (далі - ППКО) відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Учасники ринку мають право вільного вибору ППКО. Послуги комерційного обліку надаються на договірних засадах. ППКО зобов`язані: 1) зареєструватися в АКО як ППКО із зазначенням функціональної ролі та доменів обліку; 2) за наявності АС ППКО зареєструвати її в АКО та укласти (у ролі ОДКО та АТКО) з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії; 3) укладати договори про надання послуг комерційного обліку та про інформаційну взаємодію в передбачених цим Кодексом випадках та в межах своєї відповідальності; 4) контролювати та підтримувати технічний стан ЗКО в ТКО відповідно до договорів, укладених з учасниками ринку; 5) після запровадження Датахабу формувати та передавати АКО та іншим ППКО електронні документи з даними щодо переліку та параметрів ТКО, для яких вони надають послуги комерційного обліку. До дати запровадження Датахабу відповідні дані передаються оператору системи та за запитом АКО; 6) формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППКО електронні документи з даними комерційного обліку згідно з цим Кодексом, Правилами ринку та Правилами роздрібного ринку; 7) забезпечити можливість для АКО або його уповноважених представників виконувати перевірки їх діяльності; 8) дотримуватись вимог цього Кодексу та інших нормативно-правових актів і нормативних документів, що регламентують функціонування ринку електричної енергії; 9) ППКО, які зареєстровані в АКО за спрощеною процедурою, на виконання функціональної ролі ОЗД мають укласти договір інформаційної взаємодії з ППКО або оператором системи, що виконує функціональну роль ОДКО у відповідній області обліку; 10) надавати АКО інформацію та пояснення, а також за дорученням АКО здійснювати заходи щодо вирішення суперечок з питань комерційного обліку електричної енергії; 11) забезпечити надання послуг комерційного обліку електричної енергії замовникам у терміни, передбачені цим Кодексом або договором; 12) отримувати оплату виключно за фактично виконані роботи та надані послуги комерційного обліку відповідно до укладеного договору.
Пунктами 8.6.1, 8.6.7, 8.6.8 глави 8.6 розділу VIII та п.9.14.1 глави 9.14 розділу IX Кодексу передбачено, що зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору. Зчитування показів (збір даних) з лічильників у не побутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку. Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця. АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Ураховуючи викладені приписи законодавства, функції оператора комерційного обліку по Херсонській області покладені, зокрема на АТ «Херсонобленерго», який надає дані щодо обсягів спожитих споживачем за точками обліку.
У листі від 28.01.2022 №21-009620-17 АТ «Херсонобленерго» на запит позивача від 14.01.2022 щодо споживача ДП «ЛАРЗ», ідентифікаційний код 08215600, повідомило, що фактичне споживання електричної енергії споживача за точками комерційного обліку за період з 01.07.2021 по 07.09.2021 склало: липень 2021 року - 23 253 кВт/год з урахуванням втрат, серпень 2021 року - 150 кВт/год, вересень 2021 року - 981 кВт/год з урахуванням втрат.
Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що факт поставки позивачем відповідачеві електроенергії у ліпні 2021 року в обсязі 23 253 кВт*год. на суму 79 728 грн 12 коп., у серпні 2021 року в обсязі 150 кВт*год. на суму 302 грн 64 коп. та у вересні 2021 року в обсязі 981 кВт*год. на суму 3 823 грн 62 коп. підтверджений матеріалами справи.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно з п.5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Як уже зазначалось, у п.4 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, сторони передбачили, що рахунок формується 7-го числа місяця наступного за розрахунковим та має бути сплачений (будь-яким зручним способом) протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через систему онлайн-розрахунків «Особистий кабінет» не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий споживачу постачальником не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у постачальника, звернувшись в центр обслуговування споживачів. У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через «Особистий кабінет», споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді нарочно у центрі обслуговування споживачів постачальника не пізніше 7-го календарного дня наступного за розрахунковим. Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий споживачем ні через персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у постачальника на 7-ий календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений постачальником споживачу. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення.
Відповідно до наданого позивачем скріншоту відповідач має особовий рахунок № НОМЕР_2 та зареєстрований в системі онлайн-розрахунків «Особистий кабінет», до якого були надіслані відповідні рахунки на оплату та акти прийому передачі електричної енергії від 31.07.2021 №7 на суму 79 728 грн 12 коп., від 31.08.2021 №8 на суму 302 грн 64 коп., від 30.09.2021 №9 на суму 33 823 грн 62 коп.
Відтак, ураховуючи умови п.4 комерційної пропозиції, яка є додатком №3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, граничним строком оплати поставленої позивачем відповідачеві у липні 2021 року електричної енергії є 13.08.2021, у серпні 2021 року - 14.09.2021 (оскільки 11 та 12 вересня 2021 року є вихідними днями), у вересні 2021 року - 15.10.2021 (оскільки 09 та 10 жовтня 2021 року є вихідними днями, а 14.10.2021 - святковим вихідним днем (День захисників і захисниць України).
Відповідачем відповідно до виписки по рахунку 08.07.2021 сплачено позивачеві згідно рахунку від 30.06.2021 №37500368 грошові кошти у сумі 2 083 грн 00 коп.
Як убачається з наданого позивачем розрахунку заборгованості, станом на 01.07.2021 за відповідачем рахувалась переплата за минулий період в сумі 313 грн 32 коп., про що також зазначено і у рахунку від 31.07.2021. Таким чином, з урахуванням наявної переплати та поточної сплати заборгованості у сумі 2 083 грн 00 коп. заборгованість ДП «ЛАРЗ» перед ТОВ «ХОЕК» за спожиту у липні 2021 року електричну енергію склала 77 331 грн 80 коп. (79 728,12 - 313,32- 2 083=77 331,80).
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що усього розмір заборгованості відповідача перед позивачем за спожиту електричну енергію за період липень-вересень 2021 року складає 81 458 грн 06 коп.
Відповідач розмір заборгованості не оспорив, доказів її погашення суду не надав.
Ураховуючи викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту у липні-вересні 2021 року електричну електроенергію в сумі 81 458 грн 06 коп. та необхідність її задоволення.
Ураховуючи викладене позов підлягає задоволенню повністю.
З огляду викладене судовий збір у даній справі в сумі 2 481 грн 00 коп. покладається на відповідача.
Згідно з ч.ч.4, 5 ст.240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236 - 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» до Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод», квартал Острая Могіла, буд. 180, м. Луганськ, 91004, ідентифікаційний код 08215600, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія», вул. Перекопська, буд. 178, м. Херсон, 73000, ідентифікаційний код 42117825, на рахунок із спеціальним режимом використання в ТВБВ №10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_3 , МФО 352457, заборгованість у сумі 81 458 грн 06 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» (квартал Острая Могіла, буд. 180, м. Луганськ, 91004, ідентифікаційний код 08215600, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» (вул. Перекопська, буд. 178, м. Херсон, 73000, ідентифікаційний код 42117825, на рахунок в ТВБВ №10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_4 , МФО 352457, судовий збір у сумі 2 481 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Учасники справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонська обласна енергопостачальна компанія», вул. Перекопська, буд. 178, м. Херсон, 73000, ідентифікаційний код 42117825.
Відповідач: Державне підприємство «Луганський авіаційний ремонтний завод», квартал Острая Могіла, буд. 180, м. Луганськ, 91004, ідентифікаційний код 08215600.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.
Повне рішення складено 16.02.2023.
Суддя Сергій СМОЛА
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 20.02.2023 |
Номер документу | 109014875 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Смола С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні