Рішення
від 06.02.2023 по справі 916/2795/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2023 р. м. Одеса Справа № 916/2795/22

Господарський суд Одеської області у складі:

судді С.В. Літвінова

при секретарі Т.О. Липі

розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 ; ( АДРЕСА_1 ) до відповідача: Селянського (Фермерського) господарства "Чабаненко Степана Іларіоновича" (вул. Весела, буд. 19,Приморське,Татарбунарський район, Одеська область,68142) про визнання недійсним рішення та скасування

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2 - ордер ; ОСОБА_1 - паспорт

від відповідача: ОСОБА_3 ордер; Сакара О.С. голова СФГ

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Селянського (Фермерського) господарства "Чабаненко Степана Іларіоновича", в якій просить суд про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів СФГ " ОСОБА_4 " від 11.10.2022, на підставі якого було виключено ОСОБА_1 зі складу членів СФГ " ОСОБА_4 ".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення загальних зборів членів СФГ «Чабаненко С.І.» оформлене протоколом від 11.10.2022 року, яким було виключено ОСОБА_1 зі складу членів (співзасновників) СФГ «Чабаненко С.І.» є таким, що не відповідає вимогам закону та Статуту господарства, є безпідставним та невмотивованим, у зв`язку із чим підлягає скасуванню.

28.11.2022 року відповідач надав до суду відзив на позов відповідно якому вважає, що ОСОБА_1 було повідомлено завчасно про порядок денний який був присутній на загальних зборах 11.10.2022, приймав участь у розгляді порядку денного, мав можливість завчасно підготуватись до зборів, оскільки мав для цього всі необхідні документи та інформацію про поточну діяльність господарства.

Отже, відповідач вважає, що корпоративні права позивача не були порушені під час зборів 11.10.2022.

Позивач надав відповідь на відзив відповідно якої вважає доводи. Викладені відповідачем у відзиві на позов такими, що не відповідають ані чинному законодавству та статуту, ані дійсним обставинам.

05.12.2022 від представника відповідача надійшла заява про виклик свідків.

Позивач надав заперечення на клопотання про виклик.

Суд, розглянувши клопотання відповідача про виклик свідків відмовляє в його задоволенні з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 ГПК України, на підставі показань свідків не можуть встановлюватися обставини (факти), які відповідно до законодавства або звичаїв ділового обороту відображаються (обліковуються) у відповідних документах. Законом можуть бути визначені інші обставини, які не можуть встановлюватися на підставі показань свідків.

Відповідно до ст. 88 ГПК України, показання свідка викладаються ним письмово у заяві свідка. У заяві свідка зазначаються ім`я (прізвище, ім`я та по батькові), місце проживання (перебування) та місце роботи свідка, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків свідка за його наявності або номер і серія паспорта, номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності), обставини, про які відомо свідку, джерела обізнаності свідка щодо цих обставин, а також підтвердження свідка про обізнаність із змістом закону щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих показань та про готовність з`явитися до суду за його викликом для підтвердження своїх свідчень.

Підпис свідка на заяві посвідчується нотаріусом. Не вимагається нотаріальне посвідчення підпису сторін, третіх осіб, їх представників, які дали згоду на допит їх як свідків.

Заява свідка має бути подана до суду у строк, встановлений для подання доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ГПК України, свідок викликається судом для допиту за ініціативою суду або за клопотанням учасника справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумнів щодо їх змісту, достовірності чи повноти.

Суд вважає, що клопотання представника відповідача про виклик свідків не відповідає вищезазначеним нормам ГПК України та заявлено з порушенням вимог ГПК України тому задоволенню не підлягає, про що зазначено в протоколі судового засідання від 14.12.2022.

Ухвалою суду від 14.12.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.01.2023.

В судовому засіданні 11.01.2023 оголошено перерву в судовому засіданні до 25.01.2023 та протокольною ухвалою покладено обовязок на відповідача щодо надання документів.

25.01.2023 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

25.01.2023р. судове засідання не відбулось, у зв`язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 27.01.2023 розгляд справи призначено на 06.02.2023

27.01.2023 від позивача надійшло клопотання позивача про понолення строку на подання доказів, та приєднання документа до матеріалів справи.

Обгрунтовуючи клопотання позивач зазначає, що під час подання позову та в ході підготовчого провадження була відсутня можливість надати суду копію скаржуваного рішення з підстав того, що співзасновники відповідача відмовлялись надавати оскаржуваний протокол для ознайомлення ОСОБА_1 та його копію.

Суд відмовляє позивачу у задоволенні клопотання з підстав недоведеності.

Крім того, суд залучає копію протоколу № 1/2022 від 11.10.2022 до матеріалів справи але до уваги не приймає.

06.02.2023 року відповідачем виконано протокольну ухвалу суду від 14.12.2022 та надано копію протоколу загальних зборів СФГ «Чабаненко С.І.» № 1/2022 від 11.10.2022

Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, позовні вимоги не визнав

В судовому засіданні від 06.02.2023 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Селянське (Фермерське) господарство «Чабаненко Степана Іларіоновича» (далі: СФГ «Чабаненко С.І.») є господарством, яке діє на підставі статуту, та займається виробництвом товарної сільськогосподарської продукції, її переробкою та реалізацією (вирощування зернових культур, овочів, фруктів, ягід, розведення худоби, птиці, інших тварин, виробництво м`ясних продуктів, та інше).

Відповідно до Статуту, Членами (засновниками) СФГ «Чабаненко С.І.» є ОСОБА_5 (2,5% складеного капіталу), ОСОБА_6 (2,5% складеного капіталу), ОСОБА_7 (2,5% складеного капіталу), ОСОБА_8 (2,5% складеного капіталу), та ОСОБА_1 (90% складеного капіталу).

Відповідно до реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, головою СФГ «Чабаненко С.І.» є ОСОБА_8 .

Як зазначає позивач, у 2022 році з боку інших членів (співзасновників) СФГ « ОСОБА_4 » почали вчинятись дії, спрямовані на примусове позбавлення ОСОБА_1 його частки у складеному капіталі господарства, та виключення його зі складу членів господарства. Тобто, дії, спрямовані на позбавлення його корпоративних прав на СФГ « ОСОБА_4 ». Так, у вересні 2022 року на адресу ОСОБА_1 надійшла необгрунтована колективна претензія від членів (співзасновників) СФГ « ОСОБА_4 . Відповідно до змісту претензії, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , вимагали від ОСОБА_1 внести до господарства особисті кошти з метою погашення заборгованості підприємства перед пайщиками.

Крім того, позивач зазначає, що ця вимога не відповідала вимогам закону та статуту, без проведення з приводу цього загальних зборів, у зв`язку із чим ОСОБА_1 було надано вмотивовану відмову.

Позивач стверджує, що ОСОБА_5 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 скликали загальні збори, на які запросили ОСОБА_1 , та без повідомлення останнього про повістку дня, 11.10.2022 року прийняли необгрунтвоане та невмотивоване рішення, яким виключили ОСОБА_1 зі складу членів СФГ «Чабаненко С.І.». При цьому, завчасно не повідомили його про порядок денний, копію рішення не надали, та мотивували таке рішення наявність дій ОСОБА_1 , які суперечать діяльності господарства, та завдають йому шкоду .

Відтак, позивач вважає, що рішення загальних зборів членів СФГ «Чабаненко С.І.» оформлене протоколом від 11.10.2022 року, яким було виключено ОСОБА_1 зі складу членів (співзасновників) СФГ « ОСОБА_4 » є таким, що не відповідає вимогам закону та Статуту господарства, є безпідставним та невмотивованим, у зв`язку із чим підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Селянського (Фермерського) господарства " ОСОБА_4 ", в якій просить суд визнати недійсним рішення Селянського (Фермерського) господарства " ОСОБА_4 ", оформлене протоколом № 1/2022 Загальних зборів учасників Селянського (Фермерського) господарства " ОСОБА_4 " від 11.10.2022року.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Вирішуючи питання щодо правомочності загальних зборів на прийняття рішень, суд виходить з наступного.

За змістом положень частини першої статті 167 Господарського кодексу України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Стаття 55 Господарського кодексу України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Господарською діяльністю у Господарському кодексі України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).

Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

За змістом наведених норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами.

Відповідно до ст. 114 ГК України, Відносини, пов`язані із створенням та діяльністю фермерських господарств, регулюються цим Кодексом, а також законом про фермерське господарство, іншими законами.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи статуту.

Тобто, з положень наведеного закону вбачається, що порядок діяльності фермерського господарства, а в даному випадку СФГ «Чабаненко С.І.» грунтується на положеннях Статуту, та ЗУ «Про фермерські господарства».

Відповідно до Cтатуту (фермерського) господарства «Чабаненко Степана Іларіоновича» Данкогло Сергій Васильович є одним з засновників господарства.

Відповідно до п. 9.1. Статуту, Органами управління господарства є: вищий загальні збори засновників (членів) господарства, виконавчий голова господарства.

Згідно з п. 9.2. Статуту, До виключної компетенції загальних зборів членів господарства відноситься питання про виключення осіб зі складу членів господарства.

Відповідно до п. 9.2.1. Статуту, кожен член Господарства має право бути присутнім на загальних зборах членів господарства, приймати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати при прийнятті рішень.

Відповідно до п.4.9. Статуту, член господарства може бути виключений зі складу членів господарства на підставі рішення загальних зборів членів господарства у разі невиконання, або неналежного виконання ним обов`язків, передбачених законодавством або цим статутом, визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім, а також з інших підстав, встановленим цим статутом.

Поряд із цим, профільний ЗУ «Про фермерські господарства», не містять переліку підстав, за яких члена господарства може бути за рішенням загальних зборів виключно зі складу членів господарства, втім вичерпний перелік таких підстав міститься в Статуті СФГ « ОСОБА_4 ».

Зокрема, відповідно до п. 4.6. Статуту, Члени господарства зобов`язані:

4.6.1. Сформувати складений капітал Господарства в порядку та строки, передбачені законодавством і цим Статутом.

4.6.2. Брати особисту трудову участь у діяльності господарства, за винятком випадків, передбаченим п. 4.4. статуту.

4.6.3. Не розголошувати інформацію, що становить комерційну таємницю господарства.

4.6.4. Дотримуватись вимог статуту господарства і виконувати рішення його органів управління, які відповідають законодавству і цьому статуту.

4.6.5. Повідомляти про вихід зі складу господарства не пізніше ніж за 30 днів до виходу зі складу членів господарства.

4.6.6. Виконувати інші обов`язки, передбачені законодавчими актами та цим статутом.

Аналізуючи зміст статуту, зазначені у п. 4.6. статуту обов`язки, які одночасно є підставами для виключення особи зі складу членів СФГ « ОСОБА_4 » є виключними, та інших підстав для виключення ані статут, ані ЗУ «Про фермерські господарства» не містять.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з протоколу №1/2022 загальних зборів учсників СФГ «Чабаненко С.Л.» від 11.10.2022, ОСОБА_1 було виключено із складу сленів СФГ в звязку із порушенням останього підпунктів 4.6.2, 4.6.3., 4.6.6., пункту 4.6. розділу 4.5.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що Рішення, яке було прийнято членами СФГ «Чабаненко С.І.», про виключення ОСОБА_1 зі складу членів господарства не містить будь-яких мотивів, обгрунтувань та доказів, які б відповідали вимогам законодавства та статуту господарства.

Доводи щодо існування підстав для виключення ОСОБА_1 зі складу членів господарства є безпідставними та такими, що не відповідають матеріалам справи.

Крім того, стаття 145 ЦК України передбачає, що черговість та порядок скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю встановлюються статутом товариства та законом.

Відповідно до п. 9.2.1. Статуту, кожен член Господарства має право бути присутнім на загальних зборах членів господарства, приймати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати при прийнятті рішень.

Як вбачається з повідомлення, яке було надіслано ОСОБА_1 та як встановлено судом, повідомлення містило наступний зміст: «повідомляю, що 11.10.2022р. о 16:00 год., за адресою: АДРЕСА_2 відбудеться засідання засновників та членів селянського (фермерського) господарства «Чабаненко Степана Іларіоновича», на якому будуть обговорюватись питання результатів посівної кампанії СФГ «Чабаненко С.І.» за період 2021-2122 років та інші».

Питання про виключення ОСОБА_1 зі складу членів господарства в порядок денний включено не було, що порушило його право на підготовку до засідання, та грубо порушило порядок скликання та проведення загальних зборів.

Також, суд звертає увагу на те, що повідомлення від 06.10.2022 не містить вказівки про те, що будуть проводитись саме Загальні збори господарства (засідання засновників не має статусу Загальних зборів, які досить точно сформульовані в статуті та законодавстві та мають певну юридичну силу та наслідки).

Стверджуючи у відзиві про те, що позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення саме загальних зборів, так як і про порядок денний, відповідач не надає жодного доказу, який би підтвердив ці обставини.

Для визнання недійсним рішення загальних зборів фермерського господарства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів позивача. Також слід з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори та кворуму.

Так, право позивача бути присутнім на Загальних зборах членів Господарства, приймати участь в обговорені питань порядку денного і голосувати при прийнятті рішень кореспондує обов`язок відповідача повідомити його про дату, час та місце проведення зборів та питання порядку денного.

Враховуючи вказані обставини, суд вважає, що рішення загальних зборів членів СФГ «Чабаненко С.І.» від 11.10.2022 року, оформлене протоколом № 1/2022 є таким, що ухвалене з порушеннями вимог закону та статуту господарства, без наявності будь-яких правових підстав, на підставі проведених з недотриманням порядку скликання і проведення загальних зборів, у зв`язку із чим підлягає визнанню недійсним та скасуванню.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).

Згідно ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Відповідно до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Згідно ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи встановлені судом обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

З огляду на задоволення позову, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним рішення Селянського (Фермерського) господарства "Чабаненко Степана Іларіоновича" (вул. Весела, буд. 19, Приморське, Татарбунарський район, Одеська область, 68142, код ЄДРПОУ 21014733), оформлене протоколом № 1/2022 Загальних зборів учасників Селянського (Фермерського) господарства "Чабаненко Степана Іларіоновича" від 11.10.2022року.

3. Стягнути з Селянського (Фермерського) господарства "Чабаненко Степана Іларіоновича" (вул. Весела, буд. 19, Приморське, Татарбунарський район, Одеська область, 68142, код ЄДРПОУ 21014733) на користь ОСОБА_1 ; ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір за подачу позову у розмірі 2481 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16 лютого 2023 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Літвінов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.02.2023
Оприлюднено17.02.2023
Номер документу109015132
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —916/2795/22

Постанова від 18.05.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 27.03.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Рішення від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 27.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 14.12.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 07.11.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні