Справа № 333/4474/22
Провадження № 2/314/185/2023
УХВАЛА
про забезпечення доказів
03.02.2023 м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Мануйлової Н. Ю., секретар судового засідання Рясна А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Сергієнка Геннадія Ростиславовича про забезпечення доказів у цивільній справі №333/4474/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів,
за участю представника позивача Сергієнка Г. Р. ,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Вільнянського районного суду Запорізької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів.
Разом із позовною заявою представник позивача надав до суду заяву про забезпечення доказів у цивільній справі.
Заява мотивована тим, що 31.01.2021 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виникла домовленість про купівлю з боку ОСОБА_1 та продаж з боку ОСОБА_2 земельної ділянки (паю), яка належить ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на землю серії ЯА925823 із кадастровим номером НОМЕР_3. За вказану земельну ділянк ОСОБА_1 передав, а ОСОБА_2 прийняв грошові кошти у сумі 5000 доларів США, про що була складена розписка від 06.02.2021.
Надалі зв`язок сторони підтримували за допомогою месенджера «Viber», скріншоти з якого долучено до матеріалів справи.
З огляду на те, що месенджер «Viber» має функцію видалення повідомленьу обох співрозмовників, це може призвести до неможливості підтвердження достовірності відповідних доказів шляхом їх огляду в судовому порядку у вигляді друкованих скріншотів.
Враховуючи зазначене, вбачається ризик втрати доказів на електронному носії позивача щодо обставин, які мають значення для вирішення спору, тому заявник просить суд забезпечити електронний доказ у справі №333/4474/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів, шляхом огляду в судовому засіданні тексту переписки у мобільному додатку «Vіbеr» між абонентом за номером телефону НОМЕР_1 ( ОСОБА_1 ) та абонентом за номером телефону НОМЕР_2 , ( ОСОБА_2 ), які містяться у мобільному телефоні ОСОБА_1 .
У судовому засіданні представник позивача підтримує подану заяву про забезпечення доказів та просив суд задовольнити її.
Вислухавши заявника, дослідивши подану заяву, оглянувши в судовому засіданні мобільний додаток «Viber» у телефоні ОСОБА_1 , який надав його представник, а саме переписку з абонентом НОМЕР_2 , «ОСОБА_3», суд дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
За змістом ст. 76 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту - ЦПК України) доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Згідно положень ч. 1 ст. 100 ЦПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
За правилами чч. 2, 3, 4, 5 ст. 100 ЦПК України електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу. Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом. Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу. Якщоподано копію (паперову копію) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність.
За приписом ч. 1 ст. 116 ЦПК України, суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим.
Частинами 2, 3 ст. 116 ЦПК України передбачено, що способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Відповідно до ч. 7 ст. 87 ЦПК України у порядку, передбаченому цією статтею, суд за заявою учасника справи чи з власної ініціативи може оглянути веб-сайт (сторінку), інші місця збереження даних в мережі Інтернет з метою встановлення та фіксування їх змісту. У разі необхідності для проведення такого огляду суд може залучити спеціаліста.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає за можливе оглянути в судовому засіданні надані представником позивача паперові копії електронного доказу для порівняння їх із відомостями мобільного додатку «Viber», який встановлено на телефоні ОСОБА_1 , що містяться у чаті-листуванні з абонентом «ОСОБА_3» за номером телефону НОМЕР_2 , зважаючи на загальновідомі особливості функціонування мобільного додатку «Viber», відповідно до яких абонент в будь-який час може видалити написане ним текстове та мультимедійне повідомлення, після чого воно буде недоступне для перегляду іншому абоненту.
Керуючись ст. ст. 76, 83, 87, 100, 116, 353 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву про забезпечення електронного доказу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів задовольнити.
Забезпечити електронний доказ у справі №333/4474/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих грошових коштів, шляхом огляду в судовому засіданні тексту переписки у мобільному додатку «Vіbеr» між абонентом за номером телефону НОМЕР_1 ( ОСОБА_1 ) та абонентом за номером телефону НОМЕР_2 , ( ОСОБА_2 ), які містяться у мобільному телефоні ОСОБА_1 .
Подані представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Сергієнком Г. Р. роздруковані тексти переписки, які долучені до позовної заяви, ідентичні оригіналам електронних доказів в електронній (цифровій) формі у мобільному додатку «Vіbеr» переписки з абонентом номер НОМЕР_2 , «ОСОБА_3», які збережені на мобільному телефоні ОСОБА_1 за номером НОМЕР_1 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, але може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Повний текст ухвали складено 06.02.2023.
Суддя Н. Ю. Мануйлова
06.02.2023
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2023 |
Оприлюднено | 20.02.2023 |
Номер документу | 109016220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Мануйлова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні