Справа № 461/6476/22
Провадження № 1-кп/461/265/23
УХВАЛА
15.02.2023 року
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю:
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
при розглядіу підготовчомусудовому засіданнікримінального провадження №461/6476/22за обвинуваченням ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.7с.111-1КК України,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Галицького районного суду м. Львова перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 с. 111-1 КК України.
В підготовчому судовому засіданні прокурор заявив клопотання про здійснення спеціального судового провадження.
Захисник не заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши учасників кримінального провадження, суд прийшов до наступного висновку.
ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 обвинувачуються увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.7с.111-1КК України за наступних обставин.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі ООН).
До складу ООН входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об`єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями № 2131 (ХХ) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (ХХV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, та № 3314 (ХХІХ) від 14 грудня 1974 року, що містить Визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ) серед іншого визначено, що ознаками агресії є:
- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави;
- застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.
Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується, як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.
21 лютого 2022, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами російської федерації та світовою спільнотою, російською федерацією визнано «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» незалежними державами.
24 лютого 2022 року о 5 годині президентом російської федерації оголошено рішення розпочати «військову операцію» в Україні, у зв`язку з чим здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах і складах Збройних сил України, а також здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
Так, 24.02.2022, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, у тому числі Генічеської міської територіальної громади Херсонської області, яка була захоплена у лютому 2022 року.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан.
У березні 2022 року (більш точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені) громадяни України ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України ОСОБА_7 , знаходячись на території окупованого збройними силами російської федерації м. Генічеськ Херсонської області, діючи умисно, ігноруючи свій передбачений Конституцією України громадянський обов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів, пішли на співпрацю з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією,а саме прийняли пропозицію від невстановлених досудовим розслідуванням осіб з числа представників окупаційної влади Генічеської районної адміністрації Херсонської області, представників збройних сил російської федерації та ОСОБА_8 добровільно зайняв посаду начальника, ОСОБА_6 добровільно зайняла посади інспектора відділу кадрів та в подальшому начальника відділу кадрів, ОСОБА_5 добровільно зайняв посади дільничного інспектора, старшого дільничного інспектора, начальника дільничних інспекторів та, в подальшому, посаду заступника начальника по громадській безпеці, а ОСОБА_7 добровільно зайняв посади слідчого, начальника слідчого відділу та, в подальшому, заступника начальника по роботі з особовим складом незаконного правоохоронного органу, а саме «Генического РО ГУ МВД по Херсонской области», створеного за сприяння представників держави-агресора на території тимчасово окупованого Генічеського району Херсонської області. Вказаний незаконний правоохоронний орган окупаційною владою розміщений на базі приміщення Генічеського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, що знаходиться за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, пр. Миру, 44.
15.06.2022 постановою заступника керівника Львівської обласної прокуратури ОСОБА_9 визначено підслідність та доручено здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022140000000197 від 09.06.2022 слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у Львівській області.
16.06.2022 складено письмові повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. Письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 особисто вручено не було, оскільки вони перебувають на тимчасово окупованій території України у Херсонській області.
В ході досудового розслідування відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, 17.06.2022 на сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням:
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistki-pro-viklik-bolsakov-jeo-21062022розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 16.06.2022, а також повістку про виклик ОСОБА_5 на 21 червня 2022 року;
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistki-pro-viklik-bolsakova-as-21062022 розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_6 від 16.06.2022, а також повістку про виклик ОСОБА_6 на 21 червня 2022 року;
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistki-pro-viklik-ovsyannikov-mg-21062022 розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_7 від 16.06.2022, а також повістку про виклик ОСОБА_7 на 21 червня 2022 року;
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistki-pro-viklik-malyukov-ga-21062022розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_8 від 16.06.2022, а також повістку про виклик ОСОБА_8 на 21 червня 2022 року.
Крім цього, відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, 07.07.2022 на сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням:
-ІНФОРМАЦІЯ_6 розміщено повістки про виклик ОСОБА_5 на 07 та 15 липня 2022 року;
-ІНФОРМАЦІЯ_6 розміщено повістки про виклик ОСОБА_6 на 07 та 15 липня 2022 року;
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povistki-pro-viklik-ovsyannikov-mg-na-11072022-15072022 розміщено повістки про виклик ОСОБА_7 на 07 та 15 липня 2022 року;
-https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povistki-pro-viklik-malyukov-ga-na-11072022-15072022 розміщено повістки про виклик ОСОБА_8 на 07 та 15липня 2022 року.
Крім цього, 21.06.2022 у черговому номері газети «Урядовий кур`єр» № НОМЕР_1 (7256) http://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2022-06-20/135_7256r.pdfопублікованому на сайті газети «Урядовий кур`єр» розміщено публікацію про повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , а також про їх виклики на 21, 30 червня 2022 року та 11, 15 липня 2022 року.
На жоден із викликів підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 не прибули, про причини неприбуття не повідомили, у зв`язку з чим є підстави вважати, що вони переховується від органу досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а встановити їх фактичне місцезнаходження не представилось можливим, у зв`язку з чим постановою слідчого 04.08.2022 підозрюваних спочатку оголошено у державний, а 30.08.2022 у міжнародний розшук, здійснення якого доручено оперативним підрозділам УКР Головного управління Національної поліції у Львівській області.
01.09.2022 слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова відносно підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 постановлено ухвали про обрання підозрюваним запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федераціївстановили таздійснюють фактичнийконтроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
З кінця лютого 2022 року збройні формування окупаційної влади країни-агресора російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль території м. Генічеськ Херсонської області, а тому вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань російської федерації.
Крім того, згідно знаказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 80 від 28.04.2022 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (далі Перелік до наказу). Відповідно до вказаного Переліку до наказу, Генічеська міська територіальна громада, Іванівська, Нижньосірогозька, Новотроїцька селищні територіальні громади внесені до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який перебуває на тимчасово окупованій території України, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з положеннями ч. 2 цієї ж статті цього ж Кодексу, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочину, передбаченого ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Підозрювані, будучи у встановленому КПК України порядку належним чином повідомлені про виклики, ухилялись від явки на виклики слідчого (не прибули на виклик без поважної причини більш як два рази), що підтверджується повістками про виклик та рапортами слідчого про неприбуття підозрюваних на виклик.
Підозрюваних відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України належно повідомлено про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий кур`єр»), де розміщено повідомлення про підозру, а також повістки про виклик до слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області опубліковано.
Підозрювані оголошені в розшук, що підтверджується постановою про оголошення розшуку підозрюваних від 30.08.2022 та дорученнями про здійснення його розшуку оперативним підрозділам в порядку, передбаченому ст.ст. 40, 41 КПК України.
На підставі вищевикладеного слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова від 08.11.2022 задоволено клопотання слідчого про надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .
09.11.2022 слідчим надано повідомлення стороні захисту про винесення слідчим суддею вищевказаної ухвали із повістками про виклик обвинувачених на 16.11.2022, 17.11.2022 та 18.11.2022.
В подальшому вищевказане повідомлення та виклики для проведення слідчих та процесуальних дій опубліковані в № 242 від 12.11.2022 Газети «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
25.11.2022 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення обвинуваченим про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження.
30.11.2022 обвинувальний акт скеровано для розгляду в Галицький районний суд м. Львова.
Впродовж досудового розслідування, обвинувачені жодного разу не з`явились на виклик слідчого для проведення слідчих та процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, враховуючи те, що обвинувачені ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 неодноразово не з`являлися для участі у судових засіданнях у Галицькому районному суді м. Львова, керуючись ч. 3 ст. 323, п. 20-1 Перехідних положень КПК України, Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та ч. 1 ст. 5 Закону України від 12.08.2014 № 1632-VII «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції», суд-
У Х В А Л И В:
Кримінальне провадження № 461/6476/22 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 с. 111-1 КК України, здійснювати за відсутності обвинувачених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2023 |
Оприлюднено | 20.02.2023 |
Номер документу | 109037447 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Радченко В. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні