Ухвала
14 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 490/5891/19
провадження № 61-1444зно23
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Яремка В. В. розглянув заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Верховного Суду від 30 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство 1407», ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Міщенко Марія Володимирівна, про визнання договору купівлі-продажу недійсним та витребування майна з чужого незаконного володіння нерухомого майна,
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2023 року ОСОБА_1 через модуль «Електронний суд» звернувся до Верховного Суду із заявою про перегляд постанови Верховного Суду від 30 листопада 2022 року за нововиявленими обставинами.
Заява не може бути прийнята до розгляду судом касаційної інстанції та вирішено питання про відкриття провадження за нововиявленими обставинами, оскільки у порушення вимог пункту 5 частини другої статті 426 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у заяві не зазначено нововиявлених обставин, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення.
Відповідно до частини другої статті 423 ЦПК України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що призвели до ухвалення незаконного рішення у даній справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 424 ЦПК України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано:
з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 423 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про існування обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення;
з підстави, визначеної пунктом 2 частини другої статті 423 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли вирок (ухвала) у кримінальному провадженні набрав законної сили;
з підстави, визначеної пунктом 3 частини другої статті 423 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовано судове рішення, що стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Таким чином, заявнику необхідно зазначити підставу перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, передбачену частиною другою статті 423 ЦПК України, обґрунтувати цю підставу, а також, зазначити та подати відповідні докази щодо дати відкриття або встановлення нововиявлених обставин.
Заява також не може бути прийнята до розгляду судом касаційної інстанції та вирішено питання про відкриття провадження за нововиявленими обставинами, оскільки у порушення вимог пункту 6 частини другої статті 426 ЦПК України у заяві не зазначено посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених обставин.
Отже, заявнику необхідно також зазначити які саме докази підтверджують наявність нововиявлених обставин, і як вони вплинуть на вирішення справи.
Крім того, у заяві не зазначено інших учасників справи (пункт 3 частини другої статті 426 ЦПК України).
Указані недоліки змісту заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами унеможливлюють вирішення питання відкриття провадження.
Тому заявнику необхідно подати уточнену заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами та її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням вимог пунктів 3, 5, 6 частини другої статті 426 ЦПК України.
Заява також не може бути прийнята до розгляду судом касаційної інстанції та вирішено питання про відкриття провадження за нововиявленими обставинами, оскільки у порушення вимог пункту 2 частини третьої статті 426 ЦПК України до заяви не додано документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до підпункту 6 пункту 1 частини другої статті 4 цього Закону ставка судового збору за подання до суду заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімум для працездатних осіб, встановленої законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Заявник оскаржує судові рішення, ухвалені за наслідками розгляду позовної вимоги майнового характеру, - витребування майна з чужого незаконного володіння нерухомого майна, а також вимоги немайнового характеру - визнання договору купівлі-продажу недійсним.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 176 ЦПК України у справах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна.
Станом на 01 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 1 921,00 грн.
Згідно з підпунктом 1, 2 пункту 1 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ставка за подання фізичною особою до суду позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Встановлено, що вартість спірного майна за вимогою майнового характеру становить 94 800,00 грн.
Таким чином, за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами судовий збір підлягає сплаті у розмірі 2 574,60 грн ((94 800,00 грн х 1 / 100) + (1 921,00 грн х 0,4)) х 150/100).
Судовий збір за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду має бути перераховано за такими реквізитами: отримувач коштів - УК у Печерському районі/22030102; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007; код класифікації доходів бюджету - 22030102; найменування платежу - «Судовий збір (Верховний Суд, 055)»; призначення платежу (вказати номер справи та інші необхідні відомості).
Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону № 3674-VI. На підтвердження сплати судового збору суду необхідно надати документ, що підтверджує його сплату.
Верховний Суд також звертає увагу на таке.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 425 ЦПК України до заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами додаються копії заяви відповідно до кількості учасників справи.
У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів (частина сьома статті 43 ЦПК України)
Заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами ОСОБА_1 сформована в модулі «Електронний суд», проте доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій цієї заяви заявник не надав.
Отже, заявнику необхідно надати суду докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій цієї заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до положень частини третьої статті 427 ЦПК України у разі, якщо заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 426 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Ураховуючи викладене, заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 185, 426, 427 ЦПК України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Верховного Суду від 30 листопада 2022 року за нововиявленими обставинами залишити без руху.
Для усунення зазначених вище недоліків надати заявнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами вважатиметься неподаною та її буде повернуто заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Яремко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2023 |
Оприлюднено | 20.02.2023 |
Номер документу | 109046180 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Яремко Василь Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні