ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2023 року справа №200/3409/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 р. у справі №200/3409/22 (головуючий І інстанції Дмитрієв В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 3 грудня 2021 року про відмову у виплаті грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачеві грошову допомогу відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року позов задоволено. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 3 грудня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що передбачена пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві не погодилось з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві, з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо виплати грошової допомоги у розмірі 10 пенсій. Звертає увагу, що в переліку загальноосвітніх навчальних закладів музичні школи не передбачені. Викладачі, які працюють в позашкільних навчальних закладах, Переліком №909 не передбачені. Позивачка з 20.01.2001 працює в позашкільному навчальному закладі, а саме викладачем в музичній школі №1 м. Добропілля. Отже, у відповідача відсутні підстави для зарахування до спеціального стажу вищезазначений період роботи.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 26 червня 2021 року, що підтверджується протоколом про призначення пенсії, пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 2 листопада 2021 року та не є спірним між сторонами. До цього будь-яку пенсію позивач не отримувала.
Згідно з рішенням 052630002444 від 23 жовтня 2021 року, страховий стаж позивача становить 38 років 2 місяці 15 днів.
Відповідно до записів трудової книжки серія НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , зокрема,
- 1 вересня 1983 року прийнята на посаду викладача за класом віолончелі у Добропільську дитячу музичну школу №1 (запис №1);
- 1 грудня 1999 року звільнена у зв`язку з переведенням в дитячий садок «Джерельце» (запис №2);
- 1 грудня 1999 року прийнята музичним керівником в я/садок №2 (запис №3);
- 9 січня 2001 року звільнена у зв`язку з переведенням ДМШ м. Добропілля (запис №4);
- 10 січня 2001 року прийнята за переведенням викладачем за класом віолончелі до Добропільської дитячої музичної школи №1 (запис №5).
Згідно з довідкою музичної школи №1 м. Добропілля Комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Добропільської міської ради відділу культури і туризму від 23 листопада 2021 року №32 ОСОБА_1 дійсно працює викладачем з фаху віолончель в музичній школі №1 м. Добропілля з 10 січня 2001 року по теперішній час.
29 листопада 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03 грудня 2021 року відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, у зв`язку із відсутністю необхідних 30 років стажу, на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій, оскільки позашкільні навчальні заклади музичної школи не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад», тому відсутні підстави для зарахування до спеціального стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту е статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.
Пунктом 7-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-ІV передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок №1191).
Згідно з п. 2 вказаного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 Про Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років.
Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909, до закладів і установ освіти входять, зокрема: загальноосвітні навчальні заклади, військові загальноосвітні навчальні заклади, музичні і художні школи; дошкільні навчальні заклади; вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації, професійно-технічні навчальні заклади; позашкільні навчальні заклади.
До найменування посад у вказаних закладах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, входять, зокрема, вчителі (викладачі).
Як вже зазначалось вище, згідно з трудовою книжкою, позивач працювала: з 1 вересня 1983 року по 1 грудня 1999 року викладачем за класом віолончелі у Добропільській дитячій музичній школі №1; з 1 грудня 1999 року по 9 січня 2001 року музичним керівником в я/садок №2; з 10 січня 2001 року по теперішній час викладачем за класом віолончелі в Добропільській дитячій музичній школі №1.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад музична школа №1 м.Добропілля є юридично особою (код ЄДРПОУ 02218803) засновником якого є Добропільська міська рада; код КВЕД 85.59: Інші види освіти, н. в. і. у. (основний).
Так, відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про освіту» позашкільна освіта є невід`ємними складниками системи освіти.
22.06.2000 прийнято Закон України «Про позашкільну освіту» статтею 4 якого встановлено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно з частиною 4 статті 21 цього Закону права, обов`язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників закладу позашкільної освіти визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, до таких віднесено, зокрема, позашкільні навчальні заклади: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 (зі змінами) «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» затверджено перелік типів позашкільних навчальних закладів, до яких віднесено музичні школи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.
Як зазначив суд першої інстанції, на спірні правовідносини розповсюджується також дія вищезазначеного Переліку №963, який відносить посаду, зокрема, "викладач" і "музичний керівник" до педагогічних посад.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 30 січня 2019 року у справі №442/456/17, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.
Вказані висновки відображені й у постановах Верховного Суду від 21 березня 2019 року (справа №758/14312/16-а), від 19 лютого 2019 року (справа №127/159/17-а), від 20 лютого 2019 року (справа № 462/5636/16-а), від 24 грудня 2019 року (справа №462/2743/17).
Отже, протягом періоду з 10 січня 2001 року по 27 червня 2021 року (дата призначення пенсії) позивач працювала працівником освіти. Робота позивача у період з 1 вересня 1983 року по 1 грудня 1999 року викладачем за класом віолончелі у Добропільській дитячій музичній школі №1 та з 1 грудня 1999 року по 9 січня 2001 року музичним керівником в я/садок №2 також відноситься до роботи працівником освіти.
Таким чином, на день досягнення пенсійного віку позивач мала страховий стаж на відповідних посадах понад 30 років, тобто умова щодо страхового стажу була дотримана.
Оскільки на день досягнення пенсійного віку позивач працювала працівником освіти комунальної форми власності на посаді, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, мала відповідний загальний страховий стаж, в тому числі страховий стаж (30 років) на таких посадах, і до цього не отримувала будь-яку пенсію, тому при призначенні пенсії за віком вона мала право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 р. у справі №200/3409/22 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 р. у справі №200/3409/22 - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 21 лютого 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко
Суд | Перший апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2023 |
Оприлюднено | 23.02.2023 |
Номер документу | 109113139 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні