Ухвала
від 23.02.2023 по справі 138/344/23
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/344/23

Провадження №:1-кс/138/103/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2023 року м. Могилів-Подільський

Слідчий суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю прокурора ОСОБА_2 , підозрюваної ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , секретаря судових засідань ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області клопотання слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 , погодженого прокурором Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_2 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Муровані Курилівці Могилів-Подільського району Вінницької області, громадянки України, яка працює в ТОВ «АНРІ-ФАРМ» фармацевтом, має на утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

15 лютого 2023 року слідчий СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_6 звернувся до суду із вказаним клопотанням, погодженим прокурором Могилів-Подільської окружної прокуратури ОСОБА_8 по кримінальному провадженню № 12022020160000322 від 12 липня 2022 року з наступних підстав.

Досудовим розслідуванням установлено, що рішенням № 445 від 07.02.2020 33 сесії VII скликання Мурованокуриловецької районної ради у відповідності до п.20 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», ст.ст.21, 24 Кодексу законів про працю України ОСОБА_9 було призначено на посаду директора Комунального некомерційного підприємства «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» (далі -Мурованокуриловецька ЦРЛ) як переможця конкурсу на зазначену посаду на умовах контракту строком на три роки.

11 лютого 2020 року між Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_9 було укладено контракт на посаду директора комунального некомерційного підприємства (далі - Контракт).

Відповідно до свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_1 від 14.04.2021, виданого Мурованокуриловецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ОСОБА_9 змінила прізвище на ОСОБА_3 .

Відповідно до п.2 розділу «Загальні положення» контракту директор зобов`язується безпосередньо і через уповноважений орган управління майном здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством з метою забезпечення виконання його статутних завдань, надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, ефективної діяльності підприємства, раціонального використання і збереження закріпленого за підприємством майна, а уповноважений орган управління майном зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці директора.

Відповідно до п.5 розділу «Права та обов`язки сторін» контракту директор здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання підприємством завдань, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.

Відповідно до п.6 розділу «Права та обов`язки сторін» контракту директор підприємства зобов`язаний:

п.п.1 - організувати належне виконання завдань, передбачених статутом, та укладених договорів про медичне обслуговування населення;

п.п.14 - дотримуватися гарантій оплати праці, встановлених законодавством;

п.п.15 - забезпечувати своєчасну та в повному обсязі сплату передбачених законодавством податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

Відповідно до п.7.6. Статуту Мурованокуриловецької ЦРЛ, затвердженого рішенням 4 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 8 скликання від 29.01.2021, директор підприємства:

- діє без довіреності від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності, делегує право підпису документів іншим посадовим особам підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки;

- самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника;

- організовує роботу підприємства щодо надання населенню медичної допомоги згідно з вимогами нормативно-правових актів;

- забезпечує формування та виконання фінансового плану і плану розвитку підприємства, результати його господарської діяльності, виконання показників ефективності діяльності підприємства, якість послуг, що надаються підприємством, використання наданого на праві оперативного управління підприємству майна комунальної власності Мурованокуриловецької селищної ради і доходу згідно з вимогами чинного законодавства, цього Статуту та укладених підприємством договорів;

- користується правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства та цього Статуту. Забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за Підприємством на праві оперативного управління майна;

- у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства;

- вживає заходів для своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, а також передбачених законодавством податків, зборів та інших обов`язкових платежів;

- несе відповідальність за збитки, завдані Підприємству зі своєї вини в порядку, визначеному чинним законодавством;

- вирішує інші питання, віднесені до компетенції директора Підприємства згідно із чинним законодавством, Статутом, контрактом між Засновником і директором підприємства.

Відповідно до ч.3 ст.18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 610 від 19.06.2020 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров`я» встановлено доплати з 01.09.2020 по 31.12.2020 до заробітної плати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров`я комунальної форми власності (крім лікарів та/або команд первинної медичної допомоги) та закладів охорони здоров`я, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 та тим, що забезпечують життєдіяльність населення.

На підставі вказаної постанови 27.03.2020 між Мурованокуриловецькою ЦРЛ та Національною службою здоров`я України укладено договір № 0776-Е-420-Р000, на підставі якого від НСЗУ на рахунок Мурованокуриловецької ЦРЛ надходили грошові кошти для проведення доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 та тим, що забезпечують життєдіяльність населення.

Відповідно до пункту 11618 Порядку реалізації програми соціальних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 № 65 (зі змінами), кошти, отримані та не використані закладами охорони здоров`я до 31 грудня 2020 року за договорами про перехідне фінансове забезпечення комплексного надання медичних послуг закладами охорони здоров`я в частині значення ?sal, умови яких застосовуються з 1 вересня 2020 року, підлягають обов`язковому поверненню до державного бюджету.

Разом зтим ОСОБА_3 достеменно буловідомо прозалишок коштівпо даномупакету,а такожпро обов`язоквчинити дії,пов`язані ізповерненням додержавного бюджетузалишкових коштів, однак остання, діючи з прямим умислом, всупереч інтересам служби, вчинила заходи направлені на отримання неправомірної вигоди для себе та інших фізичних осіб за рахунок вказаних коштів.

Так, у ОСОБА_3 , яка знала, що на рахунку Мурованокуриловецької ЦРЛ залишились грошові кошти, які необхідно було повернути до державного бюджету, у невстановлених органом досудового розслідуванням час та місці, виник корисливий злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе та інших фізичних осіб, з використанням свого службового становища всупереч інтересам служби.

Реалізовуючи свій злочинний, корисливий умисел ОСОБА_3 29 грудня 2020 року, перебуваючи на посаді директора Мурованокуриловецької ЦРЛ та являючись службовою особою, тобто особою,яка постійнообіймає вустанові посаду,пов`язануз виконанняморганізаційно-розпорядчихта адміністративно-господарськихфункцій,знаходячисьу одномуіз адміністративнихприміщень МурованокуриловецькоїЦРЛ,що повулиці Жовтневій,87у смт.Муровані КурилівціМогилів-Подільськогорайону Вінницькоїобласті,у періодчасу з08:00год.до 18:00год.,достовірно знаючипро вимогипостанови КабінетуМіністрів України№ 610від 19.06.2020,Наказу Міністерстваохорони здоров`яУкраїни №2021від 03.09.2020,а такожпро те,що персоналуМурованокуриловецької ЦРЛстаном на29.12.2020було здійсненоусі відповіднівиплати загрудень 2020року передбаченідодатком №33 (пакет № 33) до Договору № 0776-Е-420-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між Національною службою здоров`я України та Мурованокуриловецькою ЦРЛ, підписала та видала наказ № 208-к/тр, про виплату доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам Мурованокуриловецької ЦРЛ.

Як наслідок ОСОБА_3 , видавши наказ Мурованокуриловецької ЦРЛ № 208-к/тр здійснено виплати доплати до заробітної плати ОСОБА_3 та наступним працівникам Мурованокуриловецької ЦРЛ в розмірі 2290 гривень, а саме: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 , ОСОБА_103 , ОСОБА_104 , ОСОБА_105 , ОСОБА_106 , ОСОБА_107 , ОСОБА_108 , ОСОБА_109 , ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , ОСОБА_132 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , ОСОБА_136 , ОСОБА_137 .

Таким чином Мурованокуриловецькою ЦРЛ було нараховано доплати персоналу підприємства за грудень 2020 року у розмірах, що перевищують встановлені в п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 610 від 19.06.2020 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров`я» розміри доплат кожному працівнику зокрема:

-що перевищує 70% посадового окладу, визначеного за 14 тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки 23 лікарям;

-що перевищує 50% мінімальної заробітної плати 57 фахівцям, які відповідають кваліфікаційним вимогам, затверджених МОЗ;

-що перевищує 25% мінімальної заробітної плати 31 молодшим медичним сестрам.

Крім того, було проведено нарахування зазначених доплат 18 працівникам Мурованокуриловецької ЦРЛ, посади яких не передбачені Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 2021 від 03.09.2020 «Про затвердження переліку типів закладів охорони здоров`я та переліку посад медичних та інших працівників, для яких встановлюються доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров`я, які надають медичну допомогу хворим га гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 та тим, що забезпечують життєдіяльність населення, що мають право на встановлення доплати до заробітної плати з 01.09.2020 до 31.12.2020», а саме господарсько-обслуговуючому персоналу, інформаційно-аналітичному відділу, адміністративному та відділу бухгалтерського обліку і звітності.

В результаті чого було незаконно нараховано та виплачено додаткові доплати на загальну суму 295410 гривень. Крім того, на зазначені додаткові виплати було здійснено сплату єдиного соціального внеску загальною сумою 61878 гривень.

Таким чином, ОСОБА_3 будучи службовою особою, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в супереч інтересам служби, використала своє службове становище, та видала офіційний документ, згідно якого як ОСОБА_3 , так і іншим особам було безпідставно нараховано та виплачено додаткові виплати на загальну суму 295410 гривень, та на зазначені додаткові виплати було здійснено сплату єдиного соціального внеску загальною сумою 61878 гривень, чим завдала збитки державному бюджету України на загальну суму 357288 гривень, що підтверджується висновком судової економічної експертизи № СЕ-19/102-22/15192-ЕК від 16.12.2022.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № 124/23-21 від 16.01.2023 підпис у графі «Директор КНП Мурованокуриловецька ЦРЛ Вікторія КОНДРАТЮК» Наказу Комунального некомерційного підприємства «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» № 208-к/тр від 29.12.2020, виконаний ОСОБА_138 .

Відповідно до ч.4 примітки до ст.364 Кримінального кодексу України тяжкими наслідками у статті 364 КК України вважаються такі наслідки, які у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Станом на 01.01.2020 неоподатковуваний мінімум доходів громадян становив 1051 гривню, отже тяжкими наслідками у статті 364 КК України є сума 262 750 гривень.

Таким чином ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе та інших фізичних осіб, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.

Вина ОСОБА_3 підтверджується:

-актом позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» від 30.04.2022 № 11-30/3 від 17.06.2022;

- висновком судово-економічної експертизи № СЕ-19/102-22/15192-ЕК;

-наказом КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ» № 208-к/тр із додатком;

-висновком судово-почеркознавчої експертизи № 124/23-21 від 16.01.2023;

-рішенням Мурованокуриловецької районної ради № 445 від 07.02.2020;

-контрактом з директором КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ» від 11.02.2020;

-статутом КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ», затвердженого рішенням 4 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 8 скликання від 29.01.2021;

-колективним договором між КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ» та профспілковим комітетом первинної профспілкової організації працівників охорони здоров`я Мурованокуриловецького району реєстраційний номер 9 від 24.06.2019 зі змінами;

-договором від № 0776-Е-420-Р000 ВІД 27.03.2020, укладеного між КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ» та Національною службою здоров`я України, про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій із додатками та звітами про обсяг наданих медичних послуг.

На даний час існують ризики, передбачені пунктами 1, 3 ч.1 ст.177 КПК України: підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків.

Підставами вважати, що ОСОБА_3 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду є те, що вона підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та строк до трьох років, зі штрафом під п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, звільнення від відбування покарання з випробуванням чи призначення покарання більш м`якого, ніж передбачено законом, за вчинення корупційного злочину, яким є зловживання службовим становищем, КК України не передбачено, а тому, усвідомлюючи можливу відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, вона може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за скоєне.

В розумінні практики Європейського суду з прав людини тяжкість покарання не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проти таке обвинувачення в сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути не взявши особу під варту. Суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризику втечі.

Зокрема, у справі «Ілійков проти Болгарії» від 26.07.2001 Європейським судом з прав людини зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.

Підозрювана ОСОБА_3 має достатній рівень життя, грошові кошти та нерухомість, що може свідчити про наявність можливостей залишити межі України та перебувати там тривалий час.

Вказаний ризик підтверджується також і тим, що в ході досудового розслідування 7 лютого 2023 року ОСОБА_3 у відповідності до вимог ч.1 ст.135 КПК України надіслано на відомі для органу досудового розслідування адреси повістки про виклик до слідчого на 9:30 год. 13 лютого 2023 року, однак остання, нехтуючи обов`язками, передбаченими КПК України, на визначені дату та час до слідчого не з`явилась.

14 лютого 2023 року як свідка допитано ОСОБА_139 , яка є сусідкою ОСОБА_3 , і показала, що ОСОБА_3 знає тривалий час і перебуває у хороших відносинах з останньою. Також повідомила що на даний час ОСОБА_3 перебуває у м. Київ, адреси її не знає та коли остання приїде в смт. Муровані Курилівці їй також не відомо.

Також 14 лютого 2023 року як свідка допитано ОСОБА_140 , який є сином ОСОБА_3 , показав, що його мати на даний час перебуває у м. Київ, точної адреси не повідомив, та вказав що його мати ОСОБА_3 хворіла, однак будь-яких підтверджуючих документів не надав.

Крім того, слідством встановлено, що відповідно до положень Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» підозрювана ОСОБА_3 не підпадає під обмеження виїзду за межі України. Про вказаний факт свідчить також територіальна близькість місця проживання підозрюваної ОСОБА_3 до лінії Державного кордону України, що не виключає собою можливість незаконного перетину кордону поза межами міжнародних пунктів пропуску.

В листі Верховного Суду від 03.03.2022 № 1/0/2-22 «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» висловлена позиція, що як відповідний ризик суди мають враховувати запровадження воєнного стану та збройну агресію в Україні.

Поєднання можливостей перебувати за межами України та потенційних небезпек у зв`язку з веденням бойових дій на території України внаслідок розв`язання російською федерацією повномасштабної війни проти України та тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, дають обґрунтовані підстави вважати, що існує ризик залишення ОСОБА_3 території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тривале перебування за кордоном є одним із способів унеможливлення реалізації органом досудового розслідування завдань, передбачених ст.2 КПК України.

В умовах війни російської федерації проти України держави Західної Європи, США, Канада впровадили з березня 2022 року додаткові правові механізми одержання статусу біженця громадянами України, які рятуються від війни, пом`якшують адміністративні бар`єри для оформлення дозволів на працевлаштування, реєстрації номеру соціального страхування та передбачають безкоштовне оформлення віз, статусу тимчасового резидента держав тощо. Зокрема 21.04.2022 Адміністрацією Президента США оголошено про початок програми «Єднаймося для України», що дозволить українцям, які хочуть отримати статус біженця, приїжджати безпосередньо з Європи до США, в той час як Канада запровадила з 17.03.2022 тимчасову міграційну програму для українців, які рятуються від війни (дає право українцям три роки жити та працювати або навчатися в Канаді). Аналогічна практики розпочата з 12.04.2022 Республікою Ізраїль, яка надаватиме біженцям-українцям дозволи на працевлаштування та забезпечуватиме базовим соціальним страхуванням.

Підставою вважати, що ОСОБА_3 може впливати на свідків, є те, що переважна більшість свідків у провадженні проживають неподалік місця проживання підозрюваної, останні їй добре відомі, оскільки підозрювана тривалий час була керівником у зазначених осіб, що дає підстави обґрунтовано припускати ймовірну можливість впливу на останніх та, використовуючи свій авторитет колишнього корівника, а також особисті контакти, впливати на свідків у кримінальному провадженні.

Оцінюючи наявність вказаного ризику незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, слід взяти до уваги те, що із встановленого КПК України порядку отримання показань від свідків у кримінальному провадженні на різних його етапах, ризик такого впливу зберігається до отримання показань свідків безпосередньо судом під час розгляду справи по суті.

Крім того, слідчий просив взяти до уваги вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_3 у разі визнання підозрюваної винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється, вік та стан здоров`я підозрюваної, майновий стан, який дозволяє безперешкодно покинути смт. Муровані Курилівці та проживати в інших регіонах України чи за кордоном з метою переховування від органів досудового розслідування та суду, розмір майнової шкоди, а саме 357288 грн, у завданні якої підозрюється особа.

Зважаючи на викладені обставини, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки ОСОБА_3 та виконання покладених на неї процесуальних обов`язків може бути забезпечена шляхом застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, але не більше строку досудового розслідування.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_2 клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Підозрювана ОСОБА_3 винною себе не визнала, пояснивши, що видала наказ від 29 грудня 2020 року № 208-к/тр на підставі діючого законодавства та в межах своїх повноважень з метою стимулювання працівників лікарні, яку вона очолювала, до праці в період дії на території України карантину. Просила в задоволенні клопотання відмовити, оскільки не існують ризики того, що вона може переховуватися від слідства та суду, а також впливати на свідків.

Захисник ОСОБА_4 заперечував проти задоволення клопотання з наступних підстав: повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_3 кримінального правопорушення було вручено їй 22 лютого 2023 року, решта висновків органу досудового розслідування про направлення ОСОБА_3 повісток поштою не доводять належне підтвердження отримання нею повісток про виклик або ознайомлення з її змістом; доказів використання ОСОБА_3 службового становища всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву чи в інтересах третіх осіб, а також спричинення істотної шкоди правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб або тяжких наслідків не надано. При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою просив врахувати, що ОСОБА_3 має постійне місце проживання, має неповнолітню дитину на утриманні, офіційно працює, раніше не судима, підозрюється у скоєнні тяжкого злочину. Ризик впливу на свідків чи ймовірному знищенні документів малоймовірні, оскільки основними доказами по справі є письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи. На підставі наведеного просив в задоволенні клопотання прокурора відмовити і застосувати до неї запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання з покладенням обов`язків, передбачених ст.194 КПК України.

Заслухавши сторони кримінального провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно в разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та сьомою статті 176 цього Кодексу.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.

Положеннями ч.1 ст.194 КПК України передбачено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального проведення докази обставини, які свідчать про:

1)наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2)наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3)недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

У відповідності до ч.4 ст.194 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

11 липня 2022 року до Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області з Управління північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області надійшли матеріали позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» в період з 01.01.2020 по 30.04.2022, відповідно до яких в діях посадових осіб КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» вбачаються ознаки кримінального правопорушення.

За вказаним фактом 12 липня 2022 року внесно відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022020160000322 за ч.2 ст.364 КК України.

ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, - зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе та інших фізичних осіб, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, за який законом передбачена кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Письмове повідомлення про підозру 7 лютого 2023 року було надіслано ОСОБА_3 на відомі органу досудового розслідування адреси її проживання та її мобільний телефон з використанням додатків «Viber», «WhatsApp» та «Telegram», а також вручено їй особисто 22 лютого 2023 року о 15:00 годині 00 хвилин.

Постановою слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 від 14 лютого 2023 року підозрювану ОСОБА_3 оголошено в розшук, досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12022020160000322 від 12.07.2022 відносно ОСОБА_3 зупинено до розшуку підозрюваної.

Постановою слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_141 від 22 лютого 2023 року досудове розслідування в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12022020160000322 від 12.07.2022, відновлено.

Підозрювану ОСОБА_3 затримано 22 лютого 2023 року о 17 годині 00 хвилин.

Копія клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу, надані підозрюваній ОСОБА_3 у строк, визначений ч.2 ст.184 КПК України.

На підтвердження винуватості ОСОБА_3 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення слідчому судді надані такі документи:

- копія акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» за період з 01.01.2020 по 30.04.2022 Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 17.06.2022 № 11-30/3 в грудні 2020 року ревізією дотримання вимог законодавства при нарахуванні та виплаті доплат, яким встановлено, що в грудні 2020 року проведене нарахування та виплату доплат медичним та іншим працівникам лікарні, а також працівникам господарсько-обслуговуючого, інформаційно-аналітичного, адміністративного відділів та відділу бухгалтерського обліку і звітності на загальну суму 295410 грн всупереч вимог Постанови № 610, Наказу № 2021 та спеціальних умов додатку № 33 договору з НЗСУ;

- копія висновку судової економічної експертизи від 16.12.2022 № СЕ-19/102-22/5192/ЕК, згідно якого документально акт позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» за період з 01.01.2020 по 30.04.2022 від 17.06.2022 № 11-30/3 в частині нарахування і виплати додаткової заробітної плати медичним та іншим працівникам КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня», посади яких не передбачені законодавством, у завищених розмірах за рахунок коштів, виділених у встановленому порядку для здійснення доплат до заробітної плати медичним та іншим працівникам з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою Ковід-19, спричиненого коронавірусом та її наслідками, підтверджується на загальну суму 295410,00 грн, а також сплата єдиного соціального внеску на суму 61878,00 грн;

-копія рішення Мурованокуриловецької районної ради Вінницької області № 44533 сесії 7 скликання від 7 лютого 2020 року, яким ОСОБА_9 призначено на посаду КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» як переможця конкурсу на зазначену посаду на умовах контракту строком на три роки;

-копія контракту з директором комунального некомерційного підприємства (Мурованокуриловецька центральна районна лікарня), укладеного 11 лютого 2020 року між Мурованокуриловецькою районною адміністрацією та ОСОБА_9 , та додаткові угоди до нього, згідно яких між Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_9 укладено контракт про призначення її на посаду директора КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» на строк з 11.02.2020 по 11.02.2023;

-копія статуту КНП «Мурованокуриловецьа центральна районна лікарня», затверджений рішенням 4 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 8 скликання від 29 січня 2021 року № 56, згідно п.7.6 якого директор підприємства: діє без довіреності від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності, делегує право підпису документів іншим посадовим особам підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки; самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника; організовує роботу підприємства щодо надання населенню медичної допомоги згідно з вимогами нормативно-правових актів; забезпечує формування та виконання фінансового плану і плану розвитку підприємства, результати його господарської діяльності, виконання показників ефективності діяльності підприємства, якість послуг, що надаються підприємством, використання наданого на праві оперативного управління підприємству майна комунальної власності Мурованокуриловецької селищної ради і доходу згідно з вимогами чинного законодавства, цього Статуту та укладених підприємством договорів; користується правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства та цього Статуту, забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за Підприємством на праві оперативного управління майна; у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства; вживає заходів для своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, а також передбачених законодавством податків, зборів та інших обов`язкових платежів; несе відповідальність за збитки, завдані Підприємству зі своєї вини в порядку, визначеному чинним законодавством; вирішує інші питання, віднесені до компетенції директора Підприємства згідно із чинним законодавством, Статутом, контрактом між Засновником і директором підприємства;

-копії протоколів № 6 від 21 жовтня 2020 року розширеного засідання профспілкового комітету КНП «Мурованокуриловецької ЦРЛ», яким внесено зміни до колективного договору КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ» в частині використання коштів з 33 пакету на доплату працівникам КНП «Мурованокуриловецька ЦРЛ»;

-копія висновку судової почеркознавчої експертизи від 16.01.2023 № 124/23-21, згідно якого підпис в графі «Директор КНП Мурованокуриловецька ЦРЛ Вікторія Кондратюк» Наказу КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» № 208-к/тр від 29.12.2020 виконаний ОСОБА_3 ;

-копія наказу директора КНП «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня» від 29 грудня 2020 року № 208-к/тр, яким медичним та іншим працівникам закладу виплачено доплату до заробітної плати в розмірі фіксованої суми 2290 грн згідно доданого списку;

-копія свідоцтва про зміну імені, виданого Мурованокуриловецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), згідно якого 14 квітня 2021 року ОСОБА_9 змінила ім`я на ОСОБА_3 ;

-копію постанови слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_141 від 27 січня 2022 року, яким Національну службу здоров`я України визнано потерпілою в рамках кримінального провадження № 12022020160000322 від 12.07.2022;

-копію постанови слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_141 від 28 січня 2023 року, згідно якої перекваліфіковано кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12022020160000322 від 12.07.2022, з ч.2 ст.191 КК України на ч.2 ст.364 КК України.

Отже, надані стороною обвинувачення докази доводять наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Підставами вважати, що ОСОБА_3 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду є те, що вона підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, яке відповідно до ст.12 КК України відноситься до тяжкого злочину, за який передбачене максимальне покарання до шести років позбавлення волі, за яке звільнення від відбування покарання з випробуванням та призначення більш м`якого покарання, ніж передбачено законом, не передбачено, а тому, усвідомлюючи можливувідповідальність завчинене кримінальнеправопорушення,може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене.

У розумінні практики Європейського суду з прав людини тяжкість покарання не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення в сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. Суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризику втечі.

Слідчим суддею встановлено, що 7 лютого 2023 року ОСОБА_3 викликалась до слідчого на 9:30 год. 13 лютого 2023 року, однак остання за викликом не прибула, вжитими оперативними заходами встановити місце її знаходження не вдалося, у зв`язку з чим підозрювану ОСОБА_3 було оголошено у розшук, а досудове розслідування в кримінальному провадженні зупинено на час її розшуку. Дана обставина також свідчить про можливість переховування підозрюваної ОСОБА_142 від органів досудового розслідування та суду.

Указом Президента № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який станом на дату розгляду клопотання продовжено.

Відповідно до положень Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» підозрювана ОСОБА_3 не підпадає під обмеження виїзду за межі України, а тому існує обґрунтований ризик того, що вона може залишити територію України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Отже,стороною обвинуваченнядоведено,що відповіднодо вимогст.177КПК Українипід часдосудового слідствавстановлено наявністьризику,передбаченого п.1ч.1вказаної статті,а саме переховування від органів досудового розслідування та/або суду.

Разом з тим, слідчий суддя за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_3 приходить до висновку про те, що надані стороною обвинувачення докази не доводять обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що існує ризик незаконного впливу підозрюваної ОСОБА_3 на свідків у цьому ж кримінальному провадженні. Даний ризик нічим не підтверджений, зокрема, жоден зі свідків не зазначив про вплив чи намагання ОСОБА_3 впливати на них шляхом умовляння, підкупу або залякування щодо надання неправдивих показань з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Вирішуючи питання про застосування до підозрюваної ОСОБА_3 запобіжного заходу, слідчий суддя враховує, що вона раніше не судима, має постійне місце роботи, має на утриманні неповнолітню дитину, тяжких хронічних захворювань не має.

На підставі наведеного за доведеності прокурором обставин, передбачених пунктами 1 та 2 частини першої статті 194 КПК України, але недоведеності обставини, передбаченої пунктом 3 частини першої цієї статті, а саме недостатність застосування до підозрюваної * ОСОБА_3 більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику, зазначеному у клопотанні, а тому слідчий суддя приходить до висновку про можливість застосування більш м`якого запобіжного заходу, ніж той, який зазначений у клопотанні, у вигляді домашнього арешту.

З пояснень підозрюваної ОСОБА_3 вбачається, що вона періодично проживає в належному їй на праві приватної власності житлі, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , та АДРЕСА_2 , у зв`язку з чим слідчий суддя приходить до висновку про можливість перебування нею під домашнім арештом за адресою: АДРЕСА_1 , у певний період доби на строк два місяці, що забезпечить виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної.

У зв`язку із застосуванням до підозрюваної запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, на підозрювану необхідно покласти обов`язки, передбачені ч.5 ст.194 КК України.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.202 КПК України підозрювана ОСОБА_3 підлягає негайному звільненню з-під варти із зобов`язанням її невідкладно прибути до місця свого проживання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.176-178, 181, 184, 186, 193, 194, 196, 202, 205, 309, 310, 392, 393, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИЛА:

Клопотання слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 , погодженого прокурором Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_2 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити частково.

Застосувати до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Муровані Курилівці Могилів-Подільського району Вінницької області, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 , яке підозрюваній заборонено залишати з 22 години по 7 години ранку наступної доби, на строк два місяці.

Покласти на підозрювану ОСОБА_3 на строк два місяці обов`язки:

-прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора або суду;

-не відлучатися з населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

-утриматися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Негайно звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з-під варти та зобов`язати її невідкладно прибути до місця свого проживання.

Копію ухвали передати для виконання Могилів-Подільському РВП ГУНП у Вінницькій області.

Зобов`язати Могилів-Подільський РВП ГУНП у Вінницькій області негайно поставити ОСОБА_3 на облік і повідомити про це слідчому.

Встановити строк дії ухвали слідчого судді два місяці, тобто до 23 березня 2023 року включно.

Копію ухвали вручити підозрюваній негайно після її оголошення.

В задоволенні клопотання захисника ОСОБА_4 про застосування відносно підозрюваної ОСОБА_143 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.02.2023
Оприлюднено27.02.2023
Номер документу109164525
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою