Справа № 484/831/23
Провадження № 1-кс/484/179/23 р.
Кримінальне провадження№ 42023152050000007
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Первомайськ 23.02.2023 року
Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали клопотання прокурора про допит свідка під час досудового розслідування в судовому засіданні в режимі відеоконференції, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні слідчого відділення Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області перебуває кримінальне провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023152050000007 від 25.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні 21.20.2023 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Прокурор звернувся з клопотанням про допит свідка під час досудового розслідування в судовому засіданні в режимі відео конференції, яке вмотивував наступним.
Відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Благодійник - дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових праву власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про громадські об`єднання», громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Виходячи з принципів утворення і діяльності громадських об`єднань, відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об`єднання не мають права на частку майна громадського об`єднання та не відповідають за його зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об`єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об`єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
Для громадських об`єднань, які мають статус організації колективного управління відповідно до Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", відсутність майнового інтересу їхніх членів передбачає здійснення виплат на користь членів (правовласників) після розподілу організацією колективного управління доходу від прав.
Згідно з положеннями Статуту ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "ТЕРИТОРІЯ ДОБРА. ПЕРВОМАЙСЬК" (ЄДРПОУ 44415097), (далі ГО «Територія Добра. Первомайськ»), є неприбутковим, неурядовим, добровільним громадським формуванням, створеним на основі єдності інтересів його членів для спільної реалізації та захисту ними своїх законних інтересів, основною метою якого не є одержання прибутку.
Основною метою діяльності Організації є проведення дій із зменшення кількості безпритульних тварин в Україні, всебічна допомога та захист тварин від жорстокого поводження, сприяння створенню дій із контрою за поводженням із тваринами, які використовуються людиною, в тому числі але не виключно, сприяння здійсненню громадського контролю за використанням тварин у промисловості та сільському господарстві, контролю за використанням тварин у сфері розваг, пошук притулків для безпритульних тварин, будівництво притулків, надання допомоги вже існуючим притулкам, популяризація етичного та гуманного ставлення до тварин в Україні, участь в процесі розроблення законодавчої бази, пов`язаної із захистом тварин та інша зоозахисна діяльність, а також захист прав та інтересів своїх членів.
Відповідно до п.3.8.11 Статуту організація має право отримувати фінансування за рахунок внесків (вступних, періодичних, цільових та будь-яких інших внесків членів), безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, а також пасивних доходів та надходжень від основної діяльності Організації та спрямовувати фінансування на виконання статутної мети та завдань.
Загальні Збори членів є вищим керівним органом Організації.
24.02.2022 указом президента Володимира Зеленського № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. В подальшому, Указом Президента України №573 від 12 серпня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено до 19 лютого 2023 року.
ОСОБА_3 скориставшись умовами військового стану, з метою незаконного збагачення розробила у травні 2022 року злочинний план заволодіння чужим майном благодійною пожертвою, з метою подальшого її використання для отримання прибутку.
ОСОБА_3 будучи одним із засновників ГО «Територія Добра. Первомайськ», достовірно знаючи про намір благодійника, громадянина США Bill Fordice, на фінансування потреб організації з метою допомоги безпритульним тваринам, у порушення, Закону України «Про гуманітарну допомогу», Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Закону України «Про громадські об`єднання», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи в умовах воєнного стану, у період з 16.05.2022 по 01.02.2023, більш точної дати досудовим слідством не встановлено, під приводом діяльності на користь ГО «Територія добра. Первомайьк», яка мала полягати у безоплатній передачі Організації благодійних пожертв безоплатно отримала благодійну пожертву благодійника, громадянина США Bill Fordice, на загальну суму 1 384 175,00 грн., за наступних обставин.
Так, ОСОБА_3 , будучи засновником, ГО «Територія Добра. Первомайськ», за попередньої згоди голови правління організації ОСОБА_4 , створила рахунок в платіжні системі PayPal, який прив`язаний до рахунку, відкритого у АТ КБ «ПриватБанк», доступ до якого здійснюється за допомогою банківської картки з № НОМЕР_1 на власне ім`я, таким чином отримала безперешкодний доступ до грошових коштів надісланих у якості благодійної пожертви від благодійника, громадянина США Bill Fordice.
Достовірно знаючи, що вказані грошові кошти є благодійною пожертвою спрямовані на діяльність ГО «Територія Добра. Первомайськ», з метою отримання прибутку, шляхом заволодіння грошовими коштами, ОСОБА_3 у період часу з 16.05.2022 по 01.02.2023 незаконно використала благодійну пожертву шляхом перерахування грошових коштів з платіжної системи PayPal, яка прив`язана до рахунку, відкритого у АТ КБ «ПриватБанк», доступ до якої здійснюється за допомогою банківської картки з № НОМЕР_1 , та був призначений для зберігання коштів належних ГО «Територія Добра. Первомайськ», на платіжну систему PayPal ОСОБА_5 , який у свою чергу у період часу з 31.01.2023 по 01.02.2023 здійснив операції щодо перерахунку грошових коштів у сумі 436 756,56 грн., на платіжну систему PayPal, ОСОБА_3 , таким чином остання використала благодійну пожертву, з метою отримання прибутку, у значному розмірі, під час воєнного стану.
У рамках вказаного кримінального провадження слідчим слідчого відділення Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_6 18.02.2023 у приміщенні кабінету № 20 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області за адресою: Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Грушевського, 29, з метою забезпечення оперативності кримінального провадження у відповідності до ч. 11 ст. 232 КПК України у режимі відеоконференції було проведено опитування особи, яка через знаходження у віддаленому від місця проведення досудового розслідування місці у штаті Айова, Сполучені Штати Америки, не може без зайвих труднощів вчасно прибути до слідчого, а саме особи з наступними установчими даними: ОСОБА_7 (анг. Bill Fordice), який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин Сполучених Штатів Америки, проживає у штаті ОСОБА_8 .
В ході проведення опитування ОСОБА_9 останній, зокрема, пояснив, що допомагав громадській організації Територія Добра. Він особисто зустрівся з ОСОБА_10 19 липня 2022 року під час візиту до України. Білл повідомив, що почав фінансово підтримувати організації захисту та порятунку тварин на початку 2022 року, приблизно з січня-лютого. Підтримка була не лише фінансовою, це було спілкування. Метою візиту до України було продовження встановлення зв`язків, які розвивалися онлайн. Обговорення організації та способів надання підтримки спочатку відбувалося з ОСОБА_11 . В той час ОСОБА_11 не мала картки, на яку можна було перекати кошти, та організація також не мала картки, тому грошова допомога переказувалася на рахунок ОСОБА_12 . ОСОБА_11 була ініціатором здійснення переказів через систему PayPal. Білл пояснив, що раніше переказував кошти через PayPal іншим організаціям, тому ще це досить ефективно. Коли ОСОБА_13 запитав ОСОБА_11 , як краще надіслати кошти їхній організації, вона попросила надіслати їх ОСОБА_12 . Перед допитом ОСОБА_13 перевірив свій рахунок ОСОБА_14 та спробував відокремити кошти, які надсилав організації, та як допомогу особисто ОСОБА_12 . Він не пам`ятає точно місяць, коли він вперше надіслав допомогу, але вважає, що це відбулося приблизно в березні. З рахунку ОСОБА_14 за підрахунками ОСОБА_9 на рахунок ОСОБА_12 було відправлено 47700 доларів як для організації, так і особисто для ОСОБА_12 . Жодних звітів про використання коштів ОСОБА_13 не отримував ні від ОСОБА_11 , ні вад варвари. ОСОБА_11 просто повідомляла про діяльність організації. Він повідомив, що ОСОБА_12 особисто просила дві окремі суми, спочатку коли стан її здоров`я погіршився, потім на сімейне святкування, а саме йшлося про 1000 та 1500 доларів. Білл додав, що варвара також просила про допомогу у придбанні генератора, на що було відправлено приблизно 1500 доларів. Листування з ОСОБА_12 у мережі Facebook у ОСОБА_9 залишилося. ОСОБА_13 підтвердив, що в грудні вони звернулися до нього з проханням про допомогу з метою найняти адвоката, коли чоловіку ОСОБА_12 було висунуто обвинувачення. Білл звернувся до ОСОБА_11 , щоб підтвердити, чи це була правда. Згідно з рахунком ОСОБА_9 у PayPal, сума складала 3000 доларів та була просто загальною допомогою, так як ОСОБА_12 зазначила, що вони залишилися без нічого, тому що у них все забрали. Про те, що ОСОБА_12 пересилала кошти, які були спрямовані на організацію, на рахунок її чоловіка ОСОБА_13 не знав. Білл має змогу відправити сріншоти переказів з системи PayPal.
18.02.2023 за результати опитування складено рапорт.
Згідно до ч. 2 ст. 232 КПК України, рішення про здійснення дистанційного досудового розслідування приймається слідчим, прокурором, а в разі здійснення у режимі відеоконференції допиту згідно із статтею 225 цього Кодексу - слідчим суддею з власної ініціативи або за клопотанням сторони кримінального провадження чи інших учасників кримінального провадження.
Відповідно до сталої судової практики до виняткових випадків, які унеможливлюють допит свідка, потерпілого або можуть вплинути на повноту чи достовірність їх показань в порядку статті 225 КПК відносяться зокрема і потерпілий або свідок є громадянином іноземної держави, постійно проживає за межами України.
Крім того, в умовах військового стану в Україні можливо вважати наявність об`єктивної підстави виклику громадянина іноземної держави для допиту безпосередньо до органу досудового розслідування.
З огляду на вищевикладене, прокурор звернувся до суду з клопотанням, в якому просить в судовому засіданні у режимі відеоконференції провести допит свідка ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вивчивши матеріали клопотання, вважаю, що воно задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Статтею 225 КПК України передбачено, що у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю отримання показань під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я особи, її тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити її допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, стосовно якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такої особи в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворої особи в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.
У порядку, визначеному цієї статтею, може бути допитаний свідок, потерпілий, а також особа, стосовно якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін як військовополоненого.
Неприбуття сторони, що була належним чином повідомлена про місце та час проведення судового засідання, для участі в допиті особи за клопотанням протилежної сторони не перешкоджає проведенню такого допиту в судовому засіданні.
Допит особи згідно з положеннями цієї статті може бути також проведений за відсутності сторони захисту, якщо на момент його проведення жодній особі не повідомлено про підозру у цьому кримінальному провадженні.
Наведені норми закону встановлюють, що свідок може бути допитаний в судовому засіданні під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я особи, її тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити її допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань.
У клопотанні не наведено доказів існування вказаних обставин, за яких можливо провести такий допит.
Крім того, ст. 225 КПК України передбачає безпосередню участь особи, яку допитують, в судовому засіданні а не її участь в режимі відео конференції та ще й з території іншої держави, без реальної можливості встановити особу свідка та без дозволу компетентних органів держави, громадянином якої є свідок.
Таке є неприпустимим, а тому у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст. 225 КПК України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання прокурора відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2023 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 109168273 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні