Справа № 484/831/23
Провадження № 1-кс/484/194/23 р.
Кримінальне провадження№ 42023152050000007
УХВАЛА
про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту
м. Первомайськ 28.02.2023 року
Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , слідчого Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Первомайськ Миколаївської області, громадянки України, заміжня, має вищу освіту, співзасновник ГО «Територія добра. Первомайськ», зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області із клопотанням, в якому просить обрати підозрюваній ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за місцем проживання з 22.00 до 06.00 години.
У своєму клопотанні зазначає, що у провадженні СВ Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023152050000007 від 25.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено наступне.
Відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Благодійник - дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових праву власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про громадські об`єднання», громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Виходячи з принципів утворення і діяльності громадських об`єднань, відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об`єднання не мають права на частку майна громадського об`єднання та не відповідають за його зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об`єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об`єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
Для громадських об`єднань, які мають статус організації колективного управління відповідно до Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", відсутність майнового інтересу їхніх членів передбачає здійснення виплат на користь членів (правовласників) після розподілу організацією колективного управління доходу від прав.
Згідно з положеннями Статуту ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "ТЕРИТОРІЯ ДОБРА. ПЕРВОМАЙСЬК" (ЄДРПОУ 44415097), (далі ГО «Територія Добра. Первомайськ»), є неприбутковим, неурядовим, добровільним громадським формуванням, створеним на основі єдності інтересів його членів для спільної реалізації та захисту ними своїх законних інтересів, основною метою якого не є одержання прибутку.
Основною метою діяльності Організації є проведення дій із зменшення кількості безпритульних тварин в Україні, всебічна допомога та захист тварин від жорстокого поводження, сприяння створенню дій із контрою за поводженням із тваринами, які використовуються людиною, в тому числі але не виключно, сприяння здійсненню громадського контролю за використанням тварин у промисловості та сільському господарстві, контролю за використанням тварин у сфері розваг, пошук притулків для безпритульних тварин, будівництво притулків, надання допомоги вже існуючим притулкам, популяризація етичного та гуманного ставлення до тварин в Україні, участь в процесі розроблення законодавчої бази, пов`язаної із захистом тварин та інша зоозахисна діяльність, а також захист прав та інтересів своїх членів.
Відповідно до п.3.8.11 Статуту організація має право отримувати фінансування за рахунок внесків (вступних, періодичних, цільових та будь-яких інших внесків членів), безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, а також пасивних доходів та надходжень від основної діяльності Організації та спрямовувати фінансування на виконання статутної мети та завдань.
Загальні Збори членів є вищим керівним органом Організації.
24.02.2022 указом президента Володимира Зеленського №64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. В подальшому, Указом Президента України №573 від 12 серпня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено до 19 лютого 2023 року.
ОСОБА_5 скориставшись умовами військового стану, з метою незаконного збагачення розробила у травні 2022 року злочинний план заволодіння чужим майном благодійною пожертвою, з метою подальшого її використання для отримання прибутку.
ОСОБА_5 будучи одним із засновників ГО «Територія Добра. Первомайськ», достовірно знаючи про намір благодійника, громадянина США Bill Fordice, на фінансування потреб організації з метою допомоги безпритульним тваринам, у порушення, Закону України «Про гуманітарну допомогу», Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Закону України «Про громадські об`єднання», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи в умовах воєнного стану, у період з 16.05.2022 по 01.02.2023, більш точної дати досудовим слідством не встановлено, під приводом діяльності на користь ГО «Територія добра. Первомайськ», яка мала полягати у безоплатній передачі Організації благодійних пожертв безоплатно отримала благодійну пожертву благодійника, громадянина США Bill Fordice, на загальну суму 1 384 175,00 грн., за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , будучи засновником, ГО «Територія Добра. Первомайськ», за попередньої згоди голови правління організації ОСОБА_7 , створила рахунок в платіжній системі PayPal, який прив`язаний до рахунку, відкритого у АТ КБ «Приват Банк», доступ до якого здійснюється за допомогою банківської картки з № НОМЕР_1 на власне ім`я, таким чином отримала безперешкодний доступ до грошових коштів надісланих у якості благодійної пожертви від благодійника, громадянина США Bill Fordice.
Достовірно знаючи, що вказані грошові кошти є благодійною пожертвою спрямовані на діяльність ГО «Територія Добра. Первомайськ», з метою отримання прибутку, шляхом заволодіння грошовими коштами, ОСОБА_5 у період часу з 16.05.2022 по 01.02.2023 незаконно використала благодійну пожертву шляхом перерахування грошових коштів з платіжної системи PayPal, яка прив`язана до рахунку, відкритого у АТ КБ «ПриватБанк», доступ до якої здійснюється за допомогою банківської картки з № НОМЕР_1 , та був призначений для зберігання коштів належних ГО «Територія Добра. Первомайськ», на платіжну систему PayPal ОСОБА_8 , який у свою чергу у період часу з 31.01.2023 по 01.02.2023 здійснив операції щодо перерахунку грошових коштів у сумі 436 756,56 грн., на платіжну систему PayPal, ОСОБА_5 , таким чином остання використала благодійну пожертву, з метою отримання прибутку, у значному розмірі, під час воєнного стану.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а саме: використання благодійних пожертв, з метою отримання прибутку, вчинене у значному розмірі, вчинене під час воєнного стану.
Доказами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення, на думку слідчого є:
- Протокол допиту представника потерпілого ОСОБА_7 ;
- Протоколи допиту свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ;
- Результати опитування громадянина США ОСОБА_11 ;
- Протокол огляду речі мобільного телефону Redmi 7A моделі M1903C3EG з серійним номером НОМЕР_2 , IMEI1: НОМЕР_3 , IMEI2: НОМЕР_4 .
21.02.2022 ОСОБА_5 відповідно до вимог ст.ст.276-278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу на думку слідчого є забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
- переховуватись від органів досудового розслідування та суду;
- незаконно впливати на свідків та потерпілих у кримінальному провадженні;
- вчинити інше кримінальне правопорушення, чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Обставинами, що підтверджують наявність вищевказаних ризиків слідчий зазначає:
ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, майнового характеру. Санкція статті яка ставиться у провину ОСОБА_5 передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, розуміючи тяжкість вказаного покарання не виключається ризик переховування від органу досудового розслідування.
Крім того, в матеріалах кримінального провадження міститься інформація про те, що мати ОСОБА_5 ОСОБА_12 проживає за межами України, шо свідчить про наявність міцних соціальних зв`язків за межами України.
У свою чергу відсутніть таких зв`язків за місцем постійного проживання підтвердужться характиристикою з місця проживання, відповідно до якої за місцем реєстрації підозрювна проживає одна.
ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення яке пов`язане з незаконним використанням грошових коштів ГО, співзасновником якої є вона сама.
Так будучи добре знайомою з усіма засновниками та членами ГО, які допитані у якості свідків у кримінальному проваженні, обгрунтованим є ризик впливу на них.
Оскільки протиправна поведінка ОСОБА_5 мала систематичний характер та тривала у період часу з 16.05.2022 та до моменту припинення її дій правоохоронними органами, а також враховуючи той факт, що ОСОБА_5 продовжує бути співзасновником ГО та має доступ до майна належного організації не виключається ризик продовження кримінального правпорушення у якому вона підрозрюється.
Крім того, з урахуванням того, що протиправні дії ОСОБА_5 повязані з використанням банківських карток та мобільних телефоноів, перебуваючи в умовах доступності до мобільних присторів та маючи вихід до мережі інтернет високоймовірним є ризик знищення сховання та спотворення речових доказів у кримінальному провадженні.
ОСОБА_5 має безперешкодний доступ до мобільного додатку «Приват 24» за допомогою якого має можливість здійснювати банківські операції з перерахунку коштів та має можливість коригувати дані у вказаному додатку.
Вказаний ризик є обґрунтованим та підтвердженим, оскільки навіть після вилучення банківських карток та мобільних пристроїв на наступний день ОСОБА_5 здійснила вхід до додатку «Приват 24» та навіть здійснила фіксування даних з нього надаючи слідчомму судді під час розгляду клопотання про арешт майна скріншоти з нього.
Наявність можливості входу у додадток «Приват 24» та інші додатки та меседжери дають підстави обґрунтованим вважати ризик знищення чи спотворення доказів у кримінальному провадженні.
З урахуванням вищевказаних ризиків та обставин, що підтверджують їх наявність, на переконання слідчого є необхідність застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього, що полягає в забороні залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 у нічний час з 22:00 по 06:00.
Підозрювана в судовому засіданні не визнала себе винною у вчиненні інкримінованого їй злочину, рішення по клопотанню просила прийняти на розсуд суду.
Вважаю, що зазначені вище, встановлені під час досудового розслідування обставини є достатніми для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, тобто підозра є обґрунтованою, так само як і ризики передбачені ст. 177 КПК України.
Враховуючи особу підозрюваної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, вважаю, що застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляду домашнього арешту є цілком доцільним, а тому клопотання слідчого слід задовольнити.
В той же час суд вважає, що запропоновані слідчим обмеження ніяким чином не вплинуть на можливість підозрюваній користуватися мережею інтернет, мобільним зв`язком та додатками, але питання про застосування до неї будь яких заборон або обмежень такого користування перед судом не ставилось.
Керуючись ст. ст. 12, 176-178, 181, 184, 194 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Первомайськ Миколаївської області, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за місцем проживання за адресою АДРЕСА_1 , строком на два місяці до 21 квітня 2023 року включно.
Зобов`язати підозрювану ОСОБА_5 не залишати місце свого проживання з 22:00 по 06:00 години, негайно прибувати до слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП на кожну його вимогу, повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її винесення, а підозрюваним в той же строк з моменту вручення йому копії ухвали.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Час оголошення повного тексту ухвали 28.02.2023 року о 14.00 год.
Слідчий суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 109240662 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні