Рішення
від 24.02.2023 по справі 917/814/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.02.2023Справа № 917/814/16 (917/1945/20)Суддя Господарського суду міста Києва Яковенко А.В., розглянувши в письмовому провадженні позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро"

до Приватне акціонерне товариство "АвтоКрАЗ"

про стягнення 195 087,76 грн.

в межах справи №917/814/16

За заявою Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

до Приватного акціонерного товариства "АвтоКраз"

про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду м. Києва знаходиться справа №917/814/16 за заявою Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАз" про банкрутство.

До господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр-Дніпро" до Приватного акціонерного товариства "АвтоКраз" про стягнення 157 030,40 грн. заборгованості за договором транспортного експедирування № D01-63-C від 07.05.2019 р.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.12.2020 матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр-Дніпро" до Приватного акціонерного товариства "АвтоКраз" про стягнення 157 030,40 грн. заборгованості за договором транспортного експедирування № D01-63-C від 07.05.2019 р. передано для розгляду в межах справи про банкрутство ПрАТ "АвтоКраз" № 917/814/16, яка розглядається Господарським судом міста Києва.

Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яковенко А.В.

До Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, за змістом якої позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 179 919,00 грн, пеню у розмірі 9 464,97 грн, інфляційні втрати у розмірі 3 374,30 грн та 3% річних у розмірі 2 329,49 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.12.2021 прийнято до свого провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" до Приватного акціонерного товариства "Автокраз" стягнення 195 087,76 грн (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) до розгляду в межах справи №917/814/16 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "АвтоКраз" та відкрити провадження; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Вказана ухвала суду від 24.12.2021 була надіслана відповідачу 18.01.2022, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 39631, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Київська, буд. 62, та у відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0105491800190 була вручена Приватному акціонерному товариству «АвтоКраз» 25.01.2022.

Пунктом 3 частини 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Таким чином, ухвала суду від 24.12.2020 вручена Приватному акціонерному товариству «АвтоКраз» 25.01.2022.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, більш того вимоги ухвали суду від 24.12.2021 не виконав, документи на виконання вимог вказаної ухвали не надав.

Відповідно до частини десятої статті 81 ГПК України У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

У відповідності до ч.8 статті 251 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Частинами 1 та 2 статті 161 ГПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи, а також доказами, що були надані позивачем протягом усього періоду розгляду справи в суді.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, встановив наступне.

07.12.2019 між Приватним акціонерним товариством «АвтоКрАЗ» (надалі - «Клієнт») та Товариством з обмеженою відповідальністю Транспортно-Експедиторська Компанія «Український транспортний центр - Дніпро» (надалі - «Експедитор») укладено договір №D01-63-С транспортного експедирування (надалі - «Договір»), відповідно до якого експедитор зобов`язується за плату та за рахунок клієнта виконати, а при необхідності - також і організувати виконання визначених даним договором послуг, пов`язаних із перевезенням вантажів, а клієнт зобов`язується прийняти та належним чином сплатити вартість наданих послуг. (п. 1.1 Договору).

Згідно п. 1.2 Договору конкретний перелік послуг та інформація про них вказуються у замовленнях на перевезення вантажу (надалі - «Замовлення»), підписаних обома сторонами, що являються невід`ємними частинами даного Договору. Зразок замовлення наводиться у Додатку №1 до даного Договору, який являється його невід`ємною частиною. Замовлення, підписане уповноваженою на це особою Клієнта скріплена печаткою Клієнта, направляється Експедитору по факсу або у сканованому вигляді електронною поштою з послідуючим направленням оригіналу цього замовлення (рекомендованим листом з повідомленням про вручення, кур`єрською службою або шляхом вручення під розпис) на протязі 5 (п`яти) робочих днів від дня направлення цього замовлення по факсу або електронною поштою. Якщо Експедитор приймає замовлення до виконання, він зобов`язаний в день отримання цього замовлення по факсу або електронною поштою проставити на отриманому замовленні підпис уповноваженої на це особи Експедитора, скріпити його печаткою Експедитора і в цей же день направити це замовлення Клієнту по факсу або в сканованому вигляді електронною поштою, а після отримання від Клієнта оригіналу замовлення - на протязі 5 (п`яти) робочих днів від дня такого отримання проставити на отриманому оригіналі замовлення підпис уповноваженої на це особи Експедитора, скріпити його печаткою Експедитора та направити цей оригінал замовлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення, кур`єрською службою або шляхом вручення під підпис Клієнту. Якщо Експедитор не має можливості виконати замовлення Клієнта, він зобов`язаний в день отримання цього замовлення по факсу або електронною поштою повідомити Клієнта про неможливість виконання замовлення шляхом направлення по факсу або електронною поштою письмового повідомлення за підписом уповноваженої на це особи Експедитора та скріпленого печаткою Експедитора. В такому випадку Клієнт має право розірвати даний договір в односторонньому порядку.

Пунктом 1.3 Договору встановлено, що Експедитор за даним Договором надає Клієнту за його дорученням наступні послуги:

1.3.1 забезпечує оптимальне транспортне обслуговування, а також організовує перевезення вантажів територією України та іноземних держав у відповідності з умовами даного Договору;

1.3.2. залучає транспортні засоби та забезпечує їх подання на підприємства та установи, в порти, на залізничні станції, термінали та інші об`єкти, вказані клієнтом, для своєчасної доставки вантажів;

1.3.3. здійснює роботи, пов`язані з прийняттям, зберіганням та перевезенням вантажів;

1.3.4. організовує охорону вантажів під час їх перевезення;

1.3.5. організовує експертизу вантажів за додаткову плату та при надані всіх дозвільних документів;

1.3.6. здійснює оформлення товарно-транспортної документації та її розсилання за належністю;

1.3.7. надає у встановленому законодавством порядку учасникам товарно-експедиторської діяльності замовлення на відправлення вантажів та наряди на відвантаження.

1.3.8. здійснює страхування вантажів та своєї цивільної відповідальності перед Клієнтом за шкоду, вчинену втратою, недостачею або пошкодженням (порчею) вантажу, його несвоєчасною доставкою вантажоодержувачу, іншим, невиконанням або неналежним виконанням Експедитором своїх зобов`язань по даному договору;

1.3.9. забезпечує підготування та додаткове облаштування транспортних засобів та вантажів згідно вимогам нормативно-правових актів, забезпечує дотримання характеристик транспортних засобів, що надаються під завантаження, виду та характеру вантажу який перевозиться та вимогам перевезення з метою забезпечення його збереження;

1.3.10. забезпечує оптимізацією руху матеріальних потоків вантажовідправника до вантажоодержувача з метою досягнення оптимального рівня витрат;

1.3.11. здійснює розрахунки з транспортними організаціями за перевезення, перевалку, зберігання вантажів;

1.3.12. організовує роботи у відповідності з митними, карантинними та санітарними вимогами;

1.3.13. надає підготовлений транспорт, який має необхідне обладнання згідно вимогам, передбаченим законодавством, та являється придатним для транспортування відповідного виду вантажу та який забезпечує його збереження та якість в процесі перевезення до передачі вантажоодержувачу;

1.3.14. надає інші допоміжні та супутні перевезенням транспортно-експедиторські послуги, що не суперечать законодавству.

Відповідно до п. 2.2.6 Договору клієнт зобов`язаний сплатити належним чином вартість наданих послуг Експедитора, а також відшкодувати попередньо погоджені з Клієнтом та документально підтверджені витрати, понесені Експедитором в інтересах Клієнта для цілей виконання даного договору.

Пунктом 2.3.2 Договору сторони погодили, що Експедитор має право на відшкодування додаткових витрат, які виникли у Експедитора при виконання даного договору, якщо такі витрати здійснювались в інтересах Клієнта і якщо вони попередньо були погоджені з Клієнтом.

Згідно п. 3.1 Договору оплата послуг Експедитора по даному Договору та витрат Експедитора по даному Договору та додаткових витрат Експедитора (п. 2.3.2 Договору) здійснюється Клієнтом у безготівковій формі в гривні. На підставі рахунку та акту здачі-приймання наданих послуг, підписаного сторонами. В рахунку також зазначається сума додаткових витрат Експедитора, що підлягає відшкодуванню йому Клієнтом згідно п. 2.3.2 даного Договору. Оплата проводиться шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Експедитора, вказаний у даному Договорі (про його зміну Експедитор зобов`язаний на протязі 2 (двох) робочих днів повідомити Клієнта у письмовому вигляді, в іншому випадку Клієнт не несе відповідальності за прострочення платежу та за інші негативні наслідки, пов`язані з перерахуванням коштів на невірний рахунок). Сума додаткових витрат Експедитора (п. 2.3.2 даного Договору), якщо ці додаткові витрати були понесені Експедитором в іноземній валюті, визначається по офіційному курсу гривні до іноземної валюти, встановленому НБУ на дату їх понесення Експедитором.

Відповідно до п. 3.4 Договору Клієнт зобов`язується сплатити послуги та додаткові витрати Експедитора на протязі 10 (десяти) банківських днів після підписання обома сторонами акту здачі-прийняття наданих послуг та отримання від Експедитора оригіналу рахунку на оплату. За згодою сторін можлива повна або попередня оплата вартості отриманих послуг по даному Договору, а також додаткових витрат Експедитора.

Пунктом 3.6 Договору встановлено, що загальна вартість послуг, що надаються Клієнту за цим Договором, на час його підписання орієнтовно становить 990 000,00 (дев`ятсот дев`яносто тисяч) грн.

Згідно п. 4.8 Договору у випадку порушення Клієнтом строків оплати отриманих послуг він зобов`язаний сплатити перевізнику пеню в розмірі, передбаченому діючим законодавством.

Відповідно до п. 4.9 Договору за невиконання зобов`язань по цьому Договору сторони несуть відповідальність у відповідності з діючим законодавством України. Збитки, завдані Експедитором клієнту в результаті або неналежного виконання Експедитором своїх зобов`язань по даному Договору, підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

Пунктом 7.1 Договору встановлено, що договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками і діє до 31.12.2019. За відсутності до спливання строку дії цього Договору пропозицій сторін щодо його розірвання, він вважається продовженим на один рік (12 місяців).

Спір у справі виник у зв`язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов`язання по оплаті наданих послуг за Договором, у зв`язку з чим у останнього наявна заборгованість у розмірі 179 919,00 грн. Крім того, позивач вказує на наявність підстав для стягнення з ПрАТ «АвтоКрАЗ» пені у розмірі 9 464,97 грн., інфляційних втрат у розмірі 3 374,30 грн. та 3% річних у розмірі 2 329,49 грн.

Договір є договором транспортного експедирування, а відтак між сторонами виникли відносини, які підпадають під правове регулювання Глави 32 Господарського кодексу України та Глав 64, 65 Цивільного кодексу України.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно із ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.

У відповідності до ст. 316 Господарського кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Плата за договором транспортного експедирування здійснюється за цінами, що визначаються відповідно до глави 21 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Як вбачається з матеріалів справи Товариством з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" було надано Приватному акціонерному товариству «АвтоКраз» послуги, що підтверджується Актами здачі-приймання робіт (надання послуг):

- №13 від 12.02.2020 на загальну суму 31 200,00 грн.;

- №14 від 12.02.2020 на загальну суму 18 944,00 грн.;

- №15 від 12.02.2020 на загальну суму 14 200,00 грн.;

- №33 від 27.03.2020 на загальну суму 18 000,00 грн.;

- №39 від 29.04.2020 на загальну суму 39 295,00 грн.;

- №54 від 20.05.2020 на загальну суму 13 000,00 грн.;

- №62 від 28.05.2020 на загальну суму 3 360,00 грн.;

- №64 від 02.06.2020 на загальну суму 29 000,00 грн.;

- №78 від 23.06.2020 на загальну суму 26 000,00 грн.;

- №85 від 28.07.2020 на загальну суму 14 500,00 грн.;

- №87 від 05.08.2020 на загальну суму 8 800,00 грн.;

-№92 від 29.09.2020 на загальну суму 34 000,00 грн.

Вказані Акти здачі-приймання робіт (надання послуг) містять підписи від імені ТОВ "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" та ПрАТ «АВТО КрАЗ».

Таким чином матеріалами справи підтверджується надання "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" послуг ПрАТ «АВТО КрАЗ».

В той же час, матеріали справи не містять доказів пред`явлення відповідачем будь-яких претензій відносно обсягу та якості наданих позивачем послуг, а тому суд приходить до висновку, що позивач належним чином та в повному обсязі виконав свої зобов`язання за договором.

Статтею 916 Цивільного кодексу України визначено, що за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 3.4 Договору визначено, що Клієнт зобов`язується сплатити послуги та додаткові витрати Експедитора на протязі 10 (десяти) банківських днів після підписання обома сторонами акту здачі-прийняття наданих послуг та отримання від Експедитора оригіналу рахунку на оплату. За згодою сторін можлива повна або попередня оплата вартості отриманих послуг по даному Договору, а також додаткових витрат Експедитора.

За таких обставин, враховуючи приписи ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України та п. 3.4 Договору, суд приходить до висновку, що заборгованість відповідача за Договором станом на березень 2021 року становить 179 919,00 грн., а строк виконання грошового зобов`язання настав.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідачем доказів виконання свого грошового зобов`язання не надано, а також не наведено обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання.

Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).

Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідачем не було реалізовано надані йому процесуальним законодавством права та не спростовано визначених судом обставин належного виконання позивачем взятих на себе обов`язків за Договором щодо надання послуг, у зв`язку з чим виникла заборгованість по їх оплаті у загальному розмірі 179 919,00 грн.

За таких обставин, позовна вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" про стягнення з Приватного акціонерного товариства «АвтоКраз» заборгованості у розмірі 179 919,00 грн. є правомірною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню судом.

Крім того, позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі 9 464,97 грн., інфляційних втрат у розмірі 3 374,30 грн. та 3% річних у розмірі 2 329,49 грн.

Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті грошових коштів у визначений Договором строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.

У відповідності до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

За змістом ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є штраф та пеня.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Закон України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» регулює також договірні відносини між суб`єктами господарювання.

Розмір штрафних санкцій відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України встановлюється законом. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. Відповідно, законодавець пов`язує можливість застосування штрафних санкцій за порушення строків виконання зобов`язань саме з умовами їх встановлення у договорі за відсутності законодавчого врегулювання розміру таких санкцій.

Водночас ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України передбачено можливість встановлення санкції за порушення грошових зобов`язань у відсотках до облікової ставки НБУ як одиниці вимірювання такої санкції. Однак саме зобов`язання зі сплати пені має визначатися згідно з укладеним сторонами договором, інакше буде порушуватися принцип свободи договору, оскільки сторони мають право і не встановлювати жодних санкцій за порушення строків розрахунку.

Згідно з п. 4.8 Договору у випадку порушення Клієнтом строків оплати отриманих послуг він зобов`язаний сплатити перевізнику пеню в розмірі, передбаченому діючим законодавством. Тобто в Договорі сторонами розмір пені не встановлений.

Отже, якщо сторони не передбачили умовами договору можливість сплати пені за порушення строків виконання зобов`язань та не визначали її розміру, то немає підстав для стягнення пені у розмірі, не погодженому в договірному порядку та прямо не встановленому законом.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.09.2019 у справі №908/1501/18.

Крім того, суд звертає увагу, що Договором передбачено сплата пені саме перевізнику, а не експедитору. В даному випадку ТОВ «Транспортно-експедиторська компанія «Український транспортний центр-Дніпро» є експедитором, вказане підтверджується також наданою позивачем міжнародної товарно-транспортною накладною №0696912, де вказано перевізника ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )).

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки в п. 4.8 Договору не передбачений конкретний розмір пені, який підлягає стягненню з відповідача, крім того, не передбачено сплата пені саме експедитору, то сторонами письмово не було досягнуто домовленості щодо забезпечення зобов`язань по договору неустойкою, таким чином вимоги про стягнення пені за несвоєчасне виконання відповідачем зобов`язань по оплаті послуг в розмірі 9 464,97 грн. не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача 3% річних у розмірі 2 329,49 грн. та інфляційні у розмірі 3 374,30 грн. за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" підлягають задоволенню частково із стягненням з Приватного акціонерного товариства «АвтоКраз» боргу у розмірі 179,919,00 грн., інфляційних втрат у розмірі 3 374,30 грн. та 3% річних у розмірі 2 329,49 грн., в решті вимог необхідно відмовити.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись статтями 13, 74, 76-79, 126, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «АвтоКраз» (39631, Полтавська обл., м. Кременчук, вулиця Київська, 62; ідентифікаційний код 05808735) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторська компанія "Український транспортний центр -Дніпро" (49000, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 44; ідентифікаційний код 42910007) борг у розмірі 179 919 (сто сімдесят дев`ять тисяч дев`ятсот дев`ятнадцять) грн. 00 коп., інфляційні втрати у розмірі 3 374 (три тисячі триста сімдесят чотири) грн. 30 коп., 3% річних у розмірі 2 329 (дві тисячі триста двадцять дев`ять) грн. 49 коп. та судовий збір у розмірі 2 784 (дві тисячі сімсот вісімдесят чотири) грн. 35 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя А.В. Яковенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.02.2023
Оприлюднено27.02.2023
Номер документу109174896
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна

Судовий реєстр по справі —917/814/16

Ухвала від 14.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Погребняк В.Я.

Ухвала від 14.01.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Погребняк В.Я.

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 05.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Омельченко Л.В.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Погребняк В.Я.

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Доманська М.Л.

Ухвала від 03.12.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 08.11.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 05.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сотніков С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні