Справа № 190/1588/22
Провадження №2/190/72/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2023 року м.Пятихатки
П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Кудрявцевої Ю.В.
при секретарі : Пронській Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті П`ятихатки Дніпропетровської області в порядкузагального позовногопровадження цивільнусправу за позовом ОСОБА_1 до Саксаганської об`єднаної територіальної громади П`ятихатського району Дніпропетровської області в особі Саксаганської сільської ради про визначення додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до Саксаганської об`єднаної територіальної громади П`ятихатського району Дніпропетровської області в особі Саксаганської сільської ради про визначення додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після смерті чоловіка відкрилася спадщина до якої входить право оренди землі відповідно до договору оренди землі, укладеного між фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 , та П`ятихатською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області від 03.04.2017 року на земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних паїв, загальною площею 6,000 га ріллі, кадастровий номер:1224585900:02:003:0217, що знаходиться на території Саксаганської об`єднаної територіальної громади Кам`янського району Дніпропетровської області. 05.07.2022 року вона звернулася до П`ятихатської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва на спадщину за законом на право користування земельною ділянкою на праві оренди. Постановою державного нотаріуса їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, в зв`язку з пропуском нею терміну для прийняття спадщини . Заяву до нотаріальної контори вона подала не вчасно, оскільки чоловік помер раптово і його смерть для неї стала тяжкою втратою, а згодом вона сама перебувала на амбулаторному лікуванні, а потім на стаціонарному лікуванні з 26.02.2020 року по 24.04.2020 року у КЗ «П`ятихатській ЦРБ» з діагнозом «пневмонія». Після чого проходила реабілітацію в домашніх умовах по 12.07.2020 року. Вважає, що нею пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин. Просить визнати поважною причину пропуску нею строку для прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначити їй додатковий термін в 3 місяці для подачі заяви про прийняття спадщини на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 з дня вступу рішення в законну силу.
Ухвалою суду від 25 листопада 2022 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
20.12.2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якому представник відповідача ОСОБА_3 , заперечує в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного: позивач зазначила, що її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва на спадщину за законом на право користування земельною ділянкою на праві оренди лише 05.07.2022 року. Відповідно до періоду від часу відкриття спадщини до моменту звернення склав близько 2-х років 7 місяців 10-ти днів. З метою доведення поважності пропущення строку для прийняття спадщини позивач вказала, що хворіла та перебувала на амбулаторному лікуванні з 26.02.2020 року по 24.04.2020 року, а потім на реабілітації до 12.07.2020 року. Проте, з часу повного завершення лікування 12.07.2020 року та до часу звернення до нотаріальної контори 05.07.2022 року минуло більше двох років, що відповідно до чинного законодавства України, якщо спадкоємець протягом встановленого законом строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Тому, вважають, що позивачем не доведено поважність пропуску строку для прийняття спадщини, та прохають заявлені вимоги позивача залишити без розгляду.
20.01.2023 року позивачем направлено відповідь на відзив, в якому позивач з доводами викладеними у відповіді на відзив відповідача не згодна. Оскільки, пропущення нею зі слів відповідача термін для прийняття спадщини чотири рази суперечить нормам законодавству. Так, для прийняття спадщини встановлено строк 6-ти місячний термін з моменту її відкриття. У разі, якщо цей строк пропущено спадкоємцем, додатковий строк надається за рішенням суду лише за наявності поважних причин для його пропуску. Як нею зазначено в позові, заяву про прийняття спадщини не було нею подано вчасно на тій підставі, що її чоловік помер раптово і це була тяжка втрата для неї. Згодом вона сама хворіла і була позбавлена можливості подати вчасно заяву про прийняття спадщини. Крім того, вона у вересні 2020 року в порядку консультації зверталася до державного нотаріуса П`ятихатської державної нотаріальної контори з питанням оформити спадщини після смерті чоловіка, але останнім їй було повідомлено, що відповідно до ст.1218 ЦК України право користування земельною ділянкою за договором оренди не входить до кола спадкового майна. Лише в червні 2022 року після отримання нею юридичної консультації їй роз`яснено, що вона має право на спадкування права користування земельною ділянкою після смерті чоловіка. Просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20.01.2023 року закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, про місце та час розгляду справи повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомила, заяв та клопотань щодо відкладень розгляду справи до суду не надала .
Відповідач ВК Саксаганська сільська рада Кам`янського району Дніпропетровської області, про місце та час слухання справи повідомлені належним чином, свого представника в судове засідання не направили . про причини неявки представника до суду не повідомили.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1статті 13 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вибір громадянами способу захисту своїх прав і свобод від порушень та протиправних посягань гарантовано ч. 4 ст.55, ст.124 Конституції України, відповідно до якої кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань та закріплено статтями 7, 12 Загальної декларації про права людини, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, що згідно зістаттею 9 Конституції Україниє складовою національного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані та здобуті докази, повно тавсебічно з`ясувавшивсі фактичніобставини на яких ґрунтуються заявлені позовні вимоги, приходить до висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.
Відповідно до ст. 1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ч.ч 1, 2 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
У ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Також, як визначив в постанові від 15.04.2021 Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду (справа № 591/1271/18), необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 - 22.03.1985 року позивач ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 та взяла прізвище чоловіка « ОСОБА_5 ». (а.с.7)
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.П`ятихатки Кам`янського району Дніпропетровської області помер ОСОБА_2 . (а.с.6)
Згідно копії довідки виданої Грушуватським старостинським округом Саксаганської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області №122 від 04.07.2022 року ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на момент смерті був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.9)
Згідно копії висновку ЛКК №148/682 -0, - ОСОБА_1 ,1951 р.н., яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 перебувала під наглядом сімейного лікаря з приводу бронхіту, поза госпітальна пневмонія обох легень, рекомендовано : перебувала на амбулаторному лікуванні з 26.02.2020 року по 24.04.2020 року на стаціонарному лікуванні (реанімація , відділення, терапевтичне відділення ЦРБ та реабілітація в домашніх умовах до 12.07.2020 року. (а.с.10)
Згідно копії виписки №635 із медичної карти амбулаторного хворого (терапевтичне відділення) ОСОБА_1 , перебувала на стаціонарному лікуванні з 01.03.2020 року по 10.03.2020 року з діагнозом поза госпітальна пневмонія обох легенів. (а.с.11)
Згідно копії постанови державного нотаріуса П`ятихатської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області від 05 липня 2022 року позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних паїв, що знаходиться на території Саксаганської сільської ради Кам`янського райогну Дніпропетровської області, загальною площею 6,0000 га ріллі, кадастровий номер: 1224585900:02:003:0217, після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з пропуском позивачем 6-ти місячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини та те, що вказана земельна ділянка на користування якою претендує позивач відноситься до комунальної власності, а тому нотаріус не має можливості вирішити питання щодо заміни сторони у договорі оренди землі, шляхом видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. (а.с.8)
Згідно копії спадкової справи №100/2022 до майна померлого ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 заведеної П`ятихатською державною нотаріальною конторою, з заявою про прийняття спадщини 05.07.2022 року звернулася ОСОБА_1 . (а.с.20-40)
Суд зазначає, що пропущений строк для прийняття спадщини становить більше 2 років 6 місяців. При цьому, слід враховувати, що з часу відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, до часу звернення до суду з даним позовом, пройшло більше чотирьох місяців. З урахуванням цього, суд вважає, що позивачкою не наведено причин пропуску для прийняття спадщини, які б можна було вважати поважними.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" передбачено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України (абз.1 п. 24 Постанови). При цьому, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (абз.2 п. 24 Постанови).
Проте, з урахуванням фактично встановлених обставин справи, суд звертає увагу позивача на наступні обставини.
За змістом ст.ст. 1269, 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини, встановлюється спадкоємцям який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем.
Позивачка та померлий ОСОБА_2 26.11.2019 року проживали окремо, про що свідчить надана нею довідка Саксаганської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області від 04.07.2022 року за №122, інших спадкоємців не має.
Суд зазначає, що за умови підтвердження (встановлення) даного факту, у визначений законодавством спосіб, позивачка може вважатися такою, що прийняла спадщину шляхом вступу в управління чи володіння спадковим майном, що також виключає необхідність застосування обраного позивачкою в цій справі способу захисту цивільного права.
При цьому, відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом" (постанова ВС від 10.01.2019 у справі № 484/747/17).
Тому позивачці слід враховувати, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, вона може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Звертаючись із даним позовом, ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини не з поважних причин, оскільки з часу прийняття спадщини минуло більше 2-х років, при цьому судом враховано та позивачем підтверджено, що остання хворіла саме на час відкриття спадщини, але з 13.07.2020 року ніяких дій щодо прийняття спадщини не вчиняла. Таким чином, жодних доказів того, що в межах строку, наданого цивільним законом, позивач вчинила дії, які б свідчили про прийняття нею спадщини за законом, вона не надала, що слід вважати фактичним неприйняттям спадщини.
Враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову.
Розподіл судових витрат суд здійснює у відповідності до ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 335, 344 ЦПК України, ст.ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Саксаганської об`єднаної територіальної громади П`ятихатського району Дніпропетровської області в особі Саксаганської сільської ради про визначення додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини, - відмовити.
Судові витрати по справі, понесені позивачем при зверненні з позовом, - віднести за його рахунок.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_3 .
Відповідач: Саксаганська об`єднана територіальна громада Кам`янського району Дніпропетровської області, місцезнаходження: 52173, вул.Центральна,буд.14, с.Саксагань, Кам`янський район Дніпропетровська область, ЄДРПОУ:04339333.
Суддя П`ятихатського районного суду
Дніпропетровської області Ю.В.Кудрявцева
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2023 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 109194226 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Кудрявцева Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні