Рішення
від 21.02.2023 по справі 344/7193/22
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/7193/22

Провадження № 2/344/548/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Атаманюка Б.М.

секретаря судового засідання Стефанець Г.Я.,

за участі:

представника позивача - адвоката Ткачишин С.М.

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача - адвоката Синишина П.Є.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання будинку,-

В С Т А Н О В И В:

Голова правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» ОСОБА_2 20.06.2022 р. звернулася в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості із внесків на утримання будинку.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 23.06.2022 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.

Згідно розпорядження керівника апарату Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області № 122 від 05.09.2022 року та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв`язку з перебуванням судді Л. Мелещенко у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вказана справа передана у провадження судді Атаманюка Б.М.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 20.09.2022 р. прийнято справу до провадження судді Атаманюка Б.М., та призначено справу до судового розгляду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначає, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання багатоквартирних будинків», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі, в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Відповідно до статей 15, 16 цього Закону, об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів та вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів. Співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до Протоколу №2 загальних зборів ОСББ «Молодіжна 41» від 04 лютого 2021 року співвласниками багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 було прийнято рішення про перехід ОСББ «Молодіжна 41» на самообслуговування з лютого 2021 року та затверджено загальнообов`язкові внески для утримання будинку та прибудинкової території з лютого по грудень 2021 року у розмірі 4,204 гривень/ м.кв. від загальної площі помешкання для власників житлових приміщень, а також створення резервного накопичувального фонду для ремонту покрівлі будинку у розмірі 40 гривень за 1 метр від загальної площі помешкання співвласника.

Вказаним протоколом зборів затверджено також і порядок сплати внесків, зокрема: «порядок сплати за поточний місяць - термін сплати, до середини наступного календарного місяця».

Протоколом №3 загальних зборів ОСББ «Молодіжна 41» від 23 січня 2022 року співвласниками багатоквартирного будинку залишено без змін розмір внеску співвласників на утримання будинку на 2022 рік.

Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , на підставі Договору дарування від 10.12.2001 року, що підтверджується даними Списку співвласників до Протоколу №1 від 24.01.2020 р. Однак, відповідач починаючи з лютого 2021 року не сплачує внески на утримання будинку і прибудинкової території.

З метою досудового врегулювання даного спору, 25 березня 2022 року комісією ОСББ «Молодіжна 41» складено Акт про несплату внесків відповідачем та запропоновано відповідачу сплатити борг або укласти договір реструктуризації боргу. Такий Акт відповідач отримав поштою 01.04.2022 року, однак не погасив заборгованість і не уклав запропонованого договору.

З врахуванням поданих 01.11.2022 р. уточнених позовних вимог представник позивача просила стягнути із відповідача заборгованість із внесків на утримання будинку за період з 01.05.2022 р. по 01.10.2022 р. у сумі - 2448.79 грн., та судові витрати, витрати на правову допомогу.

Представник позивача-адвокат Ткачишин С.М. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, додаткового зазначила, що відповідач ОСОБА_1 частину боргу сплатив, тому відповідно були уточнені позовні вимоги та сума боргу зменшена, однак на даний час існує борг, а саме за період з 01.05.2022 р. по 0 1.10.2022 р. в сумі 2448.79 грн. Представник ОСББ пропонував відповідачу вирішити питання в позасудовому порядку, розтермінувати суму боргу, однак відповідач не реагує на такі пропозиції. Просила суд позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що він є власником квартири АДРЕСА_3 . Вважає, що юридично ОСББ «Молодіжна 41» не існує. Так звана голова ОСББ ОСОБА_2 обманює всіх мешканців. Жодного договору із ОСББ він не укладав, кошторису на виконання робіт йому не було надано, і йому не відомо за що потрібно оплачувати. На даний час у нього відсутній дохід і немає можливості сплати борг. При наявності коштів він сплатить борг. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача - адвокат Синишин П.Є. в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки розрахунок боргу не підтверджений належними доказами.

Вислухавши представників сторін, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.

Згідно з положеннями ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Згідно положень ст. ст. 67, 68 ЖК України, наймачі (власники) квартир зобов`язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інше) за затвердженими в установленому порядку тарифами.

У відповідності до статті 13 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.

Положеннями частини 9 статті 10 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Судом встановлено, що відповідно до Протоколу №1 від 24.01.2020 р. установчих зборів будинку на АДРЕСА_1 було створено юридичну особу - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» (ОСББ «Молодіжна 41») (а.с.12-14).

З додатку 1 до протоколу 1 від 24.01.2020 р. установчих зборів вбачається, що відповідач ОСОБА_1 проголосував «за» створення зазначеного об`єднання (а.с.16).

ОСББ «Молодіжна 41» 18.11.2020 р. зареєстрована з внесенням дати та номеру новоствореної юридичної особи та присвоєнням коду з ЄДРПОУ, що підтверджується копією виписки з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.11).

Відповідно до Протоколу №2 загальних зборів ОСББ «Молодіжна 41» від 04 лютого 2021 року співвласниками багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 було прийнято рішення про перехід ОСББ «Молодіжна 41» на самообслуговування з лютого 2021 року та затверджено загальнообов`язкові внески для утримання будинку та прибудинкової території з лютого по грудень 2021 року у розмірі 4,204 гривень/ м.кв. від загальної площі помешкання для власників житлових приміщень , а також створення резервного накопичувального фонду для ремонту покрівлі будинку у розмірі 40 гривень за 1 метр від загальної площі помешкання співвласника. Вказаним протоколом зборів затверджено також і порядок сплати внесків, зокрема: «порядок сплати за поточний місяць - термін сплати, до середини наступного календарного місяця». (6-8).

Протоколом №3 загальних зборів ОСББ «Молодіжна 41» від 23 січня 2022 року співвласниками багатоквартирного будинку залишено без змін розмір внеску співвласників на утримання будинку на 2022 рік (а.с.3-5).

Згідно складеного акту голови правління ОСББ «Молодіжна 41» та членів комісії від 25.03.2022 р. відповідач ОСОБА_1 визнаний боржником за несплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території згідно кошторису, прийнятого на загальних зборах об`єднання. Сума боргу складає: борг по внесках на утримання будинку 2179.83 грн.; борг за несплачений ремонт даху у будинку-1564 грн. ОСОБА_1 надано час для оплати боргу чи укладення договору на реструктуризацію заборгованості (а.с.9).

ОСОБА_1 отримав зазначений акт 01.04.2022 р. (а.с.9а,б).

Згідно розрахунку заборгованості за період з лютого 2021 р. по квітень 2022 р. ОСОБА_1 має заборгованість із внесків на утримання будинку в сумі 4072.59 грн. (а.с.10).

Відповідно до Протоколу №3 загальних зборів ОСББ «Молодіжна 41» від 29.05.2022 року співвласники багатоквартирного будинку прийнято рішення про здійснення термінового капітального ремонту холодного водопостачання у підвальному приміщенні будинку, внаслідок чого затвердили внески на капітальний ремонт з кожної квартири по 1700 гривень, та по 70 гривень з кожної квартири на вивіз сміття з підвального приміщення. Відповідні внески прийнято рішення сплатити мешканцям протягом 1 місяця (а.с.52-53).

Згідно уточненого розрахунку боргу відповідача вбачається, що у червні 2022 року ОСОБА_1 сплатив на рахунок ОСББ 1700 гривень, у серпні 2022 року погасив заборговані внески на утримання будинку за минулі періоди на суму - 2465,70 грн. Залишок боргу відповідача станом на 01.10.2022 р. складає - 2448.79 грн. (а.с.54).

Таким чином, за умови встановлення факту надання відповідними організаціями житлово-комунальних послуг по утриманню будинку і прибудинкової території, відсутність договору з обслуговування, що має бути укладено між власником квартири і відповідним об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не звільняє таку особу від несення витрат на утримання спільного майна. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВССУ від 05 квітня 2017 року по справі №212/4917/15-ц».

Особа, яка є власником приміщення у будівлі, в якій створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні.

Відповідно до статей 66, 67, 162 ЖК України за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за утримання будинку, прибудинкової території та плата за спожиті комунальні послуги.

Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Оцінивши надані сторонами докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, в сумі 2448.79 грн.

Що стосується вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов до наступного висновку.

Як вбачається із матеріалів позову, позивач просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3 000 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Згідно із ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Для підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу адвокатом слід саме у договорі з клієнтом визначити механізми розрахунку свого гонорару. Лише рахунку замало. Саме такий висновок випливає з правової позиції ВС/КГС у справі №922/1163/18 від 06.03.2019 р.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18) зроблено висновок, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

На підтвердження понесених витрат на отримання професійної правничої допомоги позивачем до суду надано копії договору про надання правничої допомоги, ордеру на надання правничої допомоги, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, рахунок/фактуру на суму 3 000 грн., платіжного доручення за оплату адвокатських послуг на суму 3000 грн. Згідно п.3.1. договору про надання правничої допомоги гонорар за складання позовної заяви становить 3000 грн. (а.с.16-19, 34-38).

Суд вважає, що позивач довів належними доказами понесені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3 000 грн., у зв`язку із чим дана сума витрат підлягає стягненню з відповідача.

Згідно з ч.ч. 1-2ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача, у разі відмови у задоволення позову - на позивача, у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням задоволення позову, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2481 грн., який був сплачений позивачем при поданні позову (а.с.20).

Керуючись статтями 4, 10, 13, 15, 16, 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтями 9, 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», статтями 319, 322, 360, 526, 610, 625 ЦК України, статтями 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 273, 274, 279, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання будинку - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» (ЄДРПОУ 44111537, юридична адреса вул. Молодіжна 41, м.Івано-Франківськ) заборгованість із внесків на утримання будинку в сумі 2448 (дві тисячі чотириста сорок вісім) грн. 79 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» (ЄДРПОУ 44111537, юридична адреса вул. Молодіжна 41, м.Івано-Франківськ) - витрати по сплаті судового збору в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» (ЄДРПОУ 44111537, юридична адреса вул. Молодіжна 41, м.Івано-Франківськ) - витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 (три тисячі) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони по справі:

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Молодіжна 41» (ЄДРПОУ 44111537, юридична адреса вул. Молодіжна 41, м. Івано-Франківськ).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 .

Повний текст рішення виготовлено та підписано 27.02.2022 р.

Суддя Богдан АТАМАНЮК

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.02.2023
Оприлюднено01.03.2023
Номер документу109223836
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —344/7193/22

Постанова від 30.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 06.04.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 30.03.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Рішення від 21.02.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Рішення від 21.02.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Ухвала від 19.09.2022

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Ухвала від 22.06.2022

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Мелещенко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні