Рішення
від 01.03.2023 по справі 511/473/23
РОЗДІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/473/23

Номер провадження: 2-о/511/36/23

01 березня 2023 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Гринчак С. І.,

секретаря судового засідання - Замковенко О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті,

встановив:

У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Роздільнянського районного суду Одеської області з заявою в якій просив встановити факт смерті - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Тарасівка, Роздільнянського району Одеської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Тирасполь, Придністровської Молдавської Республіки.

Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Тирасполь, Придністровської Молдавської Республіки. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 6.73 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області. За життя ОСОБА_2 21.02.2017 року склала на його ім`я заповіт, яким вищевказану земельну ділянку заповіла заявнику. У встановленому порядку він звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. При вивченні документів нотаріус звернув увагу на те, що він повинен надати свідоцтво про смерть особи українського зразка. Коли він звернувся до Роздільнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) з питання державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , то йому було відмовлено, у зв`язку з тим, що відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, затвердженої Наказом МОЗ України 08.08.2006 року № 545. Як вбачається з поданого ним документу, а саме-свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданого 13 грудня 2021 року Тираспольським ЗАГС ПМР смерть ОСОБА_2 зареєстровано. Водночас Україна не визнає правосуб`єктність самопроголошеної Придністровської Республіки та органів влади регіону, і загальновизнаним суб`єктом міжнародного права є Республіка Молдова, складовою якої є Придністровський регіон. Отже, медичні документи, свідоцтва, видані на території самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки, не можуть бути підставою для здійснення державної реєстрації смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану України. Тому, просив суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Тарасівка, Роздільнянського району Одеської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Тирасполь, Придністровської Молдавської Республіки.

Ухвалою судді Роздільнянського районного суду Одеської області від 22.02.2023 року відкрито провадження по справі в порядку окремого провадження.

Заявник в судове засідання не з`явився, залишив заяву, в якій підтримав заявлені вимоги в повному обсязі, просив розглянути справу за його відсутності.

Представник заінтересованої особи - Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у їх відсутність. Заперечень та додаткових пояснень не надано.( а.с.17)

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши надані заявником докази, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що заявлені вимоги про встановлення факту народження дитини підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 13.12.2021 року Тираспольським відділом РАЦС на підставі актового запису №2180. ( а.с.3)

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 6.73 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області кадастровий номер, 5123983900:01:001:0078, яка належала їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 855517 виданого 16.12.2005 року Роздільнянською райдержадміністрацією.

За життя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , склала заповіт 21.02.2017 року, посвідчений приватним нотаріусом Роздільнянського районного нотаріального округу Фішером Борисом Івановичем, та зареєстрований в реєстрі за №102, яка на випадок смерті заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 : земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,73 га, розташованої на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області. ( а.с.6)

У встановленому порядку ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, на підставі якої заведена спадкова справа № 94/2022, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі « 68955050 від 16.05.2022 року (а.с.11)

При вивченні документів нотаріус звернув увагу на те, що ОСОБА_1 повинен надати свідоцтво про смерть особи українського зразка.

В теперішній час заявник бажає отримати спадщину, але через відсутність правоустановчого документу оформити своє волевиявлення неможливо.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно роз`яснень п. 13 зазначеної Постанови, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Роздільнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) №289/2428/60 від 15.02.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Тирасполь, Придністровська Молдавська Республіка з посиланням на те, що відповідно до першої статті 17 Закону України «Про держану реєстрацію акті цивільного стану» (далі - Закон) підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, затвердженої Наказом МОЛЗ України 08.08.2006 року №545. Положенням вищевказаної статті Закону визначено, що за відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті. Як вбачається з свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданого 13 грудня 2021 року Тираспольським ЗАГС ПМР смерть ОСОБА_2 зареєстровано. Водночас Україна не визнає правосуб`єктність самопроголошеної Придністровської Республіки та органів влади регіону, і загальновизнаним суб`єктом міжнародного права є Республіка Молдова, складовою якої є Придністровський регіон. Отже, медичні документи, свідоцтва, видані на території самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки, не можуть бути підставою для здійснення державної реєстрації смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану України. Відповідно до вищезазначеного рекомендовано звернутись до суду для встановлення факту смерті на підставі рішення суду ( а.с.12).

Згідно зі ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності з ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час. Державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.

Суд, крім іншого враховує висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Суд роз`яснює, що відповідно до вимог ст. 319 ЦПК України - рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 законна, обґрунтована, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні і підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.4,10,13,18,76-81,247,258,259,293,315-319, 354,355ЦПК України,суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті, задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Тарасівка, Роздільнянського району Одеської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Тирасполь, Придністровської Молдавської Республіки.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини - протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С. І. Гринчак

СудРоздільнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення01.03.2023
Оприлюднено02.03.2023
Номер документу109263707
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —511/473/23

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Рішення від 01.03.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні