ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.02.2023Справа № 910/13470/22
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Бондаренко - Легких Г.П., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу № 910/13470/22
До Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МЕЛЬНИКОВА 12 А» (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка (Мельникова), 12 А)
Про стягнення заборгованості у розмірі 105 163, 05 грн
Без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МЕЛЬНИКОВА 12А» (відповідач) про стягнення заборгованості за поставку питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі у відповідності до Договору №04806/4-10 від 02.09.2004.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань з оплати вартості наданих послуг з постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі за період з 01.05.2021 по 30.09.2022, у зв`язку з чим, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 105 163,05 грн, що складається з основного боргу - 7 8423, 51 грн, інфляційних втрат - 17 882, 77 грн, 3 % річних - 2 060, 04 грн, пені - 2 875, 55 грн, штрафу - 3 921, 18 грн.
Також позивач просить покласти на відповідача судові витрати, що складаються із сплаченого судового збору.
08.12.2022 Господарський суд міста Києва, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, про що постановив відповідну ухвалу та встановив позивачу п`ятиденний строк з дня вручення ухвали від 08.12.2022 для усунення недоліків позовної заяви.
15.12.2022 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, якої він усунув недоліки встановлені ухвалою суду від 08.12.2022.
23.12.2022 Господарський суд міста Києва ухвалою відкрив провадження у справі 910/13470/22, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Згідно з частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов на нього, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
1. Фактичні обставини, що стали підставою спору (підстави позову).
02.09.2004 року між Відкритим акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» (перейменоване на Публічне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал», яке в свою чергу, перейменоване на Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал») (надалі - позивач, постачальник) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Мельникова 12 А» (надалі - відповідач, абонент) укладено Договір на поставку питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі № 04806/4-10 (надалі - договір), відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов`язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у міську каналізаційну мережу, а абонент зобов`язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору, дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65, які втратили чинність 18.10.2008 у зв`язку із введенням в дію Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила № 190), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002, а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.
Згідно Додатку №1 до Договору, споживачем є - житловий будинок по вулиці Мельникова 12 А, ОСББ «Мельникова 12А». Тип лічильника - ВСКН-32, № лічильника 1405, особовий рахунок 919-32.
Позивач зазначає, що на сьогодні діють Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316.
Згідно підпункту 2.1.1.Договору облік поставленої води здійснюється за показаннями водолічильника, зареєстрованого у постачальника, окрім випадків, передбачених Правилами користування. У випадку наявності у абонента декількох об`єктів водоспоживання, облік спожитої ним води здійснюється з урахуванням показань всіх лічильників, зареєстрованих абонентом.
Згідно з підпунктом 2.1.4. Договору кількість стічних вод, які надходять у міську каналізаційну мережу, визначається за показанням лічильників стічних вод або за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання згідно з показаннями лічильників води та/або іншими способами визначення об`ємів стоків у відповідності до розділу 21 Правил користування.
Відповідно до п. 2.1.6. Договору облікові дані абонента щодо кількості та вартості спожитих ним послуг підлягають обов`язковому звірянню у постачальника. Абонент щоквартально, або в інші строки на вимогу постачальника, проводить з останнім звіряння обсягів наданих послуг у відповідному обліковому періоді, а також звіряння по проведених розрахунках за надані послуги. Для проведення звіряння абонент направляє свого представника до постачальника із необхідними для цього обліковими та бухгалтерськими документами. Звіряння вважається проведеним з моменту отримання постачальником підписаного повноважними особами акту звіряння розрахунків. В разі невиконання абонентом цього пункту договору, облікові дані постачальника щодо кількості та вартості наданих послуг та проведених абонентом розрахунків вважаються безумовно погодженими абонентом.
В підпунктах 2.2.1., 2.2.2. Договору визначено, що постачальник щомісячно направляє до банківської установи абонента платіжні документи (в електронному вигляді - дебетові повідомлення, вимоги-доручення тощо) для оплати за поставлену воду та прийняті стічні води відповідно до встановлених тарифів. Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення встановлюються уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством та підлягають узгодженню сторонами. В разі зміни тарифів у період дії цього Договору постачальник доводить абоненту нові тарифи у платіжних документах без внесення додаткових змін до цього договору стосовно строків їх введення та розмірів. У платіжних документах зазначаються вартість та кількість наданих послуг за відповідний період, а також розмір діючих тарифів. Оплата вартості послуг здійснюється абонентом щомісячно у безготівковій формі у десятиденний термін з дня направлення постачальником платіжного документу до банківської установи абонента.
Пунктом 2.2.4. Договору передбачено, що в разі неотримання від постачальника поточного щомісячного розрахункового документу, абонент здійснює оплату вартості наданих йому послуг, не пізніше 5-го числа наступного місяця, платіжним дорученням, виходячи з діючого тарифу та фактичної кількості спожитої води.
Відповідно до п. 2.2.5. Договору у разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг, абонент зобов`язаний у десятиденний термін з дня направлення постачальником платіжного документу до банківської установи абонента, письмово повідомити про це постачальника та у цей же термін направити представника з обґрунтовуючими документами для проведення звіряння та підписання акту. В іншому випадку відмова абонента оплатити розрахунковий документ постачальника вважатиметься безпідставною.
Згідно з пп. 3.3.4. Договору абонент зобов`язується сплачувати вартість наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору.
Згідно п. 4.2. Договору - у разі порушення строків оплати виконання зобов`язання по оплаті за надані послуги, абонент сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. Нарахування пені припиняється через один рік від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно п. 4.5. Договору - за безпідставну відмову оплатити направлений рахунок, абонент сплачує постачальнику штраф у розмірі 5 % від суми, яку відмовився сплатити.
Згідно п. 7.2. Договору - цей договір діє протягом всього часу надання послуг до моменту його розірвання.
Позивач стверджує, що в період з 01.05.2021 по 30.09.2022 ним були надані послуги відповідачу з постачання питаної води та приймання стічних вод через приєднані мережі загальною вартістю 92 019, 81 грн, які відповідачем не були сплачені.
Здійснивши перерахунок вартості наданих послуг у травні 2021 та вересні 2022, позивач встановив, що згідно показань приладу обліку за середньодобовим споживанням абонента у вказані місяці, вартість наданих послуг є меншою на 13 596, 30 грн, а відтак позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 78 423, 51 грн основного боргу, а також штрафних санкцій у порядку п. 4.2. та 4.5. Договору та 3 % річних, інфляційних втрат на підставі статті 625 ЦК України.
2. Предмет позову.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача про стягнення грошових коштів (заборгованості) у розмірі 105 163, 05 грн.
3. Доводи позивача у справі.
(1) позивач є виробником та постачальником послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, а відповідач - споживачем послуг.
(2) за період з 01.05.2021 по 30.09.2022 позивачем згідно умов Договору №04806/4-10 від 02.09.2004 було надано відповідачу послуги на суму 78 423, 51 грн (з урахуванням перерахунку за травень 2021 та вересень 2022 на суму 13 596, 30 грн), що підтверджується зокрема: Актами обстеження та зняття показань з вузла обліку, погодженими та підписаними сторонами; розрахунками обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання та централізованого відведення на об`єктах споживача; довідками АТ «Альфа-Банк» та АТ «КІБ» з доданими реєстрами платіжних документів, що надсилались за реквізитами розрахункового рахунку ОСББ «Мельникова 12-а».
(3) вартість послуг водопостачання та водовідведення розраховано з огляду на тарифи, що були встановлені:
- в борговий період з 01.05.2021 по 31.12.2021 постановою НКРЕКП від 16.12.2020 №2499:
тариф на послуги водопостачання становив 11, 12 грн без ПДВ за 1 куб. м.
тариф на послуги водовідведення становив 10, 03 грн без ПДВ 1 куб. м.
- в борговий період з 01.01.2022 по 30.09.2022 постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2842:
тариф на послуги водопостачання становив 13, 47 грн без ПДВ за 1 куб. м.
тариф на послуги водовідведення становив 11, 85 грн без ПДВ 1 куб. м.
(4) у відповідності до підпункту 2.2.2. Договору, відповідач повинен був розрахуватись за надані послуги після закінчення десятиденного строку з дати відправлення дебетових повідомлень до банку відповідача, що підтверджується реєстрами платіжних повідомлень. Відповідач (абонент) про незгоду щодо кількості або вартості отриманих за спірних період послуг не повідомляв, тому послуги вважаються погодженими та підлягають оплаті з урахуванням ПДВ, сума якого була врахована в дебетових повідомленнях.
(5) у зв`язку з простроченням оплати вартості наданих послуг, відповідач в тому числі за визначені в детальному розрахунку боргові періоди повинен сплатити на підставі п. п. 4.2. та 4.5. Договору пеню у розмірі 2 875, 55 грн, штраф у розмірі 3 921, 18 грн та 3 % річних у розмірі 2 060, 04 грн, інфляційні втрати у розмірі 17 882, 77 грн на підставі статті 625 ЦК України.
4. Обґрунтування вирішення спору за наявними матеріалами справи.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 23.12.2022 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка (Мельникова), 12 А.
Втім поштовий конверт (поштове відправлення №0105492994436) повернувся до Господарського суду міста Києва із відміткою про повернення «у зв`язку із закінченням встановленого терміну зберігання».
Згідно із ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день поставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Також у відповідності до ч. 7 ст. 120 ГПК України, у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідач та позивач не повідомляли суд про зміну відповідачем адреси місцезнаходження та суду нова адреса відповідача не відома, а отже суд вважає, що ухвала про відкриття провадження у справі №910/13470/22 від 23.12.2022 є врученою відповідачеві.
Крім того, судом враховано, що у відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
З урахуванням наведеного, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.12.2022 у справі №910/13470/22 у Єдиному державному реєстрі судових рішень, яка опублікована та доступна до вільного перегляду з 26.12.2022.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відзив від відповідача або заява про продовження строку для його поновлення до суду не надходила, а відтак відповідач не скористався наданим йому правом на подання відзиву, з огляду на що суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
5. Оцінка доказів судом та висновки суду.
Спір у справі виник у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору поставки питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі №04806/4-10 від 02.09.2004 та наявністю або відсутністю заборгованості відповідача за надані послуги в період з 01.05.2021 по 30.09.2022.
Отже, на переконання суду, для вирішення справи по суті суду необхідно надати відповіді на наступні питання, що мають значення для вирішення спору:
- чи підтверджений факт надання послуг у спірний період та погодження їх у розмірі визначеному позивачем;
- чи допустив відповідач факт прострочення оплати наданих послуг, а відтак чи підлягає стягненню з відповідача сума основного боргу;
- чи наявні підстави для стягнення з відповідача пені, штрафу, а також 3 % річних та інфляційних втрат за визначені позивачем періоди прострочення та чи вірно проведені позивачем розрахунки таких сум?
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, Суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст.11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами ст.202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Судом встановлено, що постачання питної води та водовідведення за укладеним між сторонами договором №04806/4-10 від 02.09.2004 здійснюється протягом всього часу надання послуг до моменту його розірвання.
Матеріали справи не містять доказів розірвання даного договору, а отже він є чинним та підлягає виконанню сторонами.
Згідно Додатку №1 до Договору, споживачем є - житловий будинок по вулиці Мельникова 12 А, ОСББ «Мельникова 12А». Тип лічильника - ВСКН-32, № лічильника 1405, особовий рахунок 919-32.
Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг та, зокрема послуг з водопостачання та водовідведення між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, регулюються спеціальними Законами України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».
Згідно приписів вказаних законів в редакціях, що були чинні на момент надання послуг вбачається наступне.
Як передбачено ст. 1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення"
централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води;
централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення;
споживач питної води - юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення питних фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.
Стаття 4 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" визначає, що суб`єктами відносин у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення є:
органи державної влади, до сфери управління яких належать об`єкти питного водопостачання та водовідведення;
органи місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать об`єкти питного водопостачання та водовідведення;
підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення;
споживачі питної води та/або послуг з водовідведення.
Згідно абзацу шостого частини 1 статті 19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з індивідуальними і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 № 1875-IV1 (чинного на момент укладення між сторонами договору) предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Виходячи з положень пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 № 1875-IV1 (чинного на момент виникнення між сторонами правовідносин) послуги з централізованого постачання холодної та водовідведення за своїм функціональним призначенням належать до житлово-комунальних послуг.
Також згідно зі статтею 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII (в редакції, чинній на момент спірних між сторонами у справі правовідносин) предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Крім того, Стаття 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII визначає наступне:
житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
колективний договір про надання комунальних послуг (далі - колективний договір) - договір про надання комунальних послуг, який укладається з виконавцем комунальних послуг за рішенням співвласників (на умовах, визначених у рішенні співвласників (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками;
За змістом ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 1875-IV1 та ст.12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Виходячи із наведених норм законодавства, позивач зобов`язаний укладати договори безпосередньо зі споживачами послуг, які він надає.
Згідно із матеріалами справи, у багатоквартирному будинку за адресою: м. Київ, вул. Мельникова 12 А створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мельникова 12 А". Державну реєстрацію згідно із відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСББ " Мельникова 12 А " проведено 26.02.2004.
Отже, споживачем житлово-комунальних послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі за адресою: м. Київ, Мельникова 12 А є співвласники багатоквартирного будинку через створену юридичну особу - ОСББ "Мельникова 12 А", про що і зазначено в Додатку №1 до Договору.
Відповідно до вимог ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як зазначено судом вище, в підпунктах 2.2.1., 2.2.2. Договору визначено, що постачальник щомісячно направляє до банківської установи абонента платіжні документи (в електронному вигляді - дебетові повідомлення, вимоги-доручення тощо) для оплати за поставлену воду та прийняті стічні води відповідно до встановлених тарифів. Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення встановлюються уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством та підлягають узгодженню сторонами. В разі зміни тарифів у період дії цього Договору постачальник доводить абоненту нові тарифи у платіжних документах без внесення додаткових змін до цього договору стосовно строків їх введення та розмірів. У платіжних документах зазначаються вартість та кількість наданих послуг за відповідний період, а також розмір діючих тарифів. Оплата вартості послуг здійснюється абонентом щомісячно у безготівковій формі у десятиденний термін з дня направлення постачальником розрахункового документу до банківської установи абонента.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи Актів обстеження та зняття показань з вузла обліку за період з травня 2021 по вересень 2022, що підписані позивачем та відповідачем, розрахунків обсягів спожитих споживачем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на об`єкті споживача, позивач на виконання умов договору в період з 01.05.2021 по 30.09.2022 надав відповідачу послуги водопостачання та приймання стічних вод на загальну суму 78 423, 51 грн (з урахуванням перерахунку за травень 2021 та вересень 2022, у зв`язку з чим вартість послуг є меншою на 13 596, 30 грн).
При цьому, судом встановлено, що при визначені вартості наданих послуг позивачем застосовані діючі у відповідні періоди тарифи, що були встановлені постановою НКРЕКП від 16.12.2020 №2499 та постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2842.
З наданих суду довідок АТ «Альфа-Банк» від 28.10.2022 №47294-83/2022 та АТ «Комерційний індустріальний банк» від 01.11.2022 №95/3825, до яких додано реєстри платіжних повідомлень за розрахунковими рахунками ОСББ «Мельникова 12 А», вбачається, що на виконання вимог підпункту 2.2.1. Договору позивач надсилав до банківських установ абонента (відповідача) платіжні документи для оплати вартості наданих послуг з ПДВ за спірний період.
Пунктом 2.2.4. Договору передбачено, що в разі неотримання від постачальника поточного щомісячного платіжного документу, абонент здійснює оплату вартості наданих йому послуг, не пізніше 5-го числа наступного місяця, платіжним дорученням, виходячи з діючого тарифу та фактичної кількості спожитої води.
Відповідно до п. 2.2.5. Договору у разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг, абонент зобов`язаний у десятиденний термін з дня направлення постачальником платіжного документу до банківської установи абонента, письмово повідомити про це постачальника та у цей же термін направити представника з обґрунтовуючими документами для проведення звіряння та підписання акту. В іншому випадку відмова абонента оплатити розрахунковий документ постачальника вважатиметься безпідставною.
Матеріали справи не містять заперечення відповідача щодо кількості або вартості отриманих за спірний період послуг, а також повідомлення про неотримання від постачальника поточного щомісячного платіжного документу.
Тому, в силу положень договору, кількість та вартість наданих позивачем у заявлений період послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі вважаються безумовно погодженими відповідачем.
Таким чином, матеріалами справи належним чином підтверджується надання позивачем у спірний період послуг з водопостачання та приймання стічних вод та існування заборгованості у відповідача у загальному розмірі 78 423, 51 грн, оскільки суду не надано доказів, що свідчать про їх оплату.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про стягнення суми основного боргу у розмірі 78 423, 51 грн.
Щодо позовних вимог про стягнення пені, штрафу, інфляційних втрат та 3 % річних.
Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами справи підтверджується те, що відповідач, в порушення умов договору, у визначені строки оплату за надані послуги не провів, а отже є таким, що прострочив виконання зобов`язання.
Згідно п. 4.2. Договору - у разі порушення строків оплати виконання зобов`язання по оплаті за надані послуги, абонент сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. Нарахування пені припиняється через один рік від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно п. 4.5. Договору - за безпідставну відмову оплатити направлений рахунок, абонент сплачує постачальнику штраф у розмірі 5 % від суми, яку відмовився сплатити.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявляє до стягнення на підставі п. п. 4.2. та 4.5. Договору пеню у розмірі 2 875, 55 грн, штраф у розмірі 3 921, 18 грн, а також на підставі статті 625 ЦК України 3 % річних у розмірі 2 060, 04 грн, інфляційні втрат у розмірі 17 882, 77 грн.
Разом з тим, суд констатує, що надані позивачем послуги в період з 01.05.2021 по 30.09.2022 відносяться до житлово-комунальних послуг, про що вже зазначалось судом вище.
Крім того, на момент державної реєстрації відповідача - 26.04.2004 діяла редакція Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001, згідно статті 4 якої - об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" в редакції від 29.11.2001 у разі, якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об`єднання комунальних послуг.
Отже, юридична особа відповідача була створена власниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 з метою забезпечення належного утримання будинку, забезпечення в отриманні житлово - комунальних послуг, та відповідач в даному випадку виступає як колективний замовник житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються безпосередньо мешканцям багатоквартирного будинку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 " з подальшими змінами визначено, що відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" Кабінет Міністрів України: "Установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі -COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 квітня 2023 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (№530-1Х) на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022р. № 64/2022 (Указ затверджено Законом №2102-ІХ від 24.02.2022) введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Наразі, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022р. №206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" визначено, що в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:
нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх не оплати або оплати не в повному обсязі.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022р. №206 - ця постанова застосовується з 24 лютого 2022 року.
Оскільки, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню, штраф та 3 % річних, інфляційні втрати за борговий період з травня 2021 по вересень 2022 року, тобто в період коли на всій території України в зв`язку з гострою респіраторною хворобою COVID-19 вже було встановлено карантин, а в подальшому також введено воєнний стан, правові підстави для стягнення штрафних санкцій за прострочення спати вартості наданих житлово-комунальних послуг, що передбачені пунктами 4.3. та 4.5. Договору, а саме пені у розмірі 2 875, 55 грн та штрафу у розмірі 3 921, 18 грн взагалі відсутні.
Щодо 3 % річних та інфляційних втрат, суд враховує, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних (в порядку статті 625 ЦК України) є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (№530-1Х) не передбачає заборони стягнення матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових кошті у вигляді 3 % річних та інфляційних втрат.
Однак, суд враховує, що приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022р. №206 забороняють з 24.02.2022 нарахування та стягнення з населення (на переконання суду це стосується в тому числі населення, що отримує житлово-комунальні послуги через ОСББ) неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних.
Тобто, така постанова не забороняє стягувати з споживачів заборгованість за житлово-комунальні послуги, що виникла та розрахована до 24.02.2022.
Суд констатує, що заборгованість за боргові періоди з травня 2021 по січень 2022 виникла до 24.02.2022, та може бути нарахована позивачем станом на 23.02.2022, а не станом на 30.09.2022 як здійснено позивачем. Щодо інших боргових періодів, а саме за лютий 2022 та по вересень 2022, суд констатує, що заборгованість по житлово-комунальним послугам у вказані періоди виникла вже під час введення в Україні воєнного стану, а відтак, підстави для нарахування інфляційних нарахувань та процентів річних та їх стягнення відсутні.
За таких обставин, провівши власний розрахунок 3 % річних та інфляційних втрат за боргові періоди з травня 2021 по січень 2022 станом на 23.02.2022 з урахуванням ч. 5 ст. 254 ЦК України (оскільки даний припис не враховано позивачем в своїх розрахунках) за допомогою ІПС «Прецедент» встановив, що сума 3 % річних, що підлягає стягнення з відповідача становить 682, 32 грн з 2 060, 04 грн заявлених позивачем, а інфляційних втрат становить 2 677, 14 грн з 17 882, 77 грн заявлених до стягнення позивачем.
У зв`язку з вище наведеним, з відповідача підлягає стягненню сума основного боргу у розмірі 78 423, 51 грн, а також 3 % річних у розмірі 682, 32 грн та інфляційні втрати у розмірі 2 677, 14 грн.
6. Розподіл судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається:
1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;
2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, у зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог, судовий збір за подання позову покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 236-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МЕЛЬНИКОВА 12 А» про стягнення 105 163, 05 грн - задовольнити частково.
2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МЕЛЬНИКОВА 12 А» (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка (Мельникова), 12 А; ідентифікаційний код: 32856483) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1-а; ідентифікаційний код: 03327664) 78 423 (сімдесят вісім тисяч чотириста двадцять три) грн 51 коп. - основного боргу, 682 (шістсот вісімдесят дві) грн 32 коп. - 3 % річних та 2 677 (дві тисячі шістсот сімдесят сім) грн 14 коп. - інфляційних втрат, а також 1 929 (одна тисяча дев`ятсот двадцять дев`ять) грн 41 коп. - судового збору.
3. У задоволенні позовних вимог про стягнення 3 921, 18 грн штрафу, 2 875, 55 грн пені, 15 205, 63 грн інфляційних втрат та 1 377, 72 грн 3 % річних - відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г. П. Бондаренко-Легких
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 02.03.2023 |
Номер документу | 109271470 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондаренко-Легких Г.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні