ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Кн.Острозького, 14а, м.Тернопіль, 46025, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
28 лютого 2023 року м.Тернопіль Справа № 921/344/22 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянувши заяву без номера від 22.02.2023 (вх.№1596 від 22.02.2023) фізичної особи ОСОБА_1 , м.Тернопіль
про поновлення провадження
у справі
за позовом: фізичної особи ОСОБА_1 , м.Тернопіль
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНКОМ", м.Тернопіль
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , с.Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської
про стягнення 11291300,00грн,
без виклику (повідомлення) сторін,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Тернопільської області перебуває справа за позовом фізичної особи ОСОБА_1 , м.Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНКОМ", м.Тернопіль, про стягнення 11291300,00грн заборгованості.
Позов обґрунтовано тим, що у 2019 році позивач як учасник товариства вніс до статутного капіталу ТОВ «ВЕНКОМ» нерухоме майно земельну ділянку, площею 1,5га за кадастровим №6110100000:02:011:0019; право власності на земельну ділянку за товариством зареєстровано 14.08.2019 (номер запису про право власності №32876556).
01.02.2020 товариством прийнято рішення №2 про зменшення розміру статутного капіталу ТОВ «ВЕНКОМ» до 1000,00грн. При цьому частка позивача як учасника товариства складала 100% статутного капіталу. Після виходу у лютому 2020 року позивача із складу учасників (засновників) ТОВ «ВЕНКОМ» у зв`язку з продажем своєї частки ОСОБА_3 , товариством не було виплачено вартості майна, внесеного позивачем як вклад до статутного капіталу ТОВ «ВЕНКОМ», а тому позивач вважає, що існують законні підстави для виплати йому грошових коштів в розмірі 11921300,00грн (11292300,00грн-1000,00грн).
Розгляд справи, згідно з ухвалою від 22.08.2022 про відкриття провадження у справі, здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 04.10.2022, залишеною без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 11.01.2023, зупинено провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст. 227 ГПК України до прийняття спадщини спадкоємцями ОСОБА_3 . Судом прийнято до уваги, що єдиний учасник та керівник ТОВ «ВЕНКОМ» - ОСОБА_3 , який згідно установчих документів був наділений повноваженнями здійснювати представництво інтересів ТОВ "ВЕНКОМ" (відповідача у справі) у суді у цій справі особисто чи уповноважувати іншу особу на представництво інтересів товариства в суді, помер; дана обставина позбавляє юридичну особу, як сторону процесу, можливості здійснювати свої процесуальні права, з урахуванням принципів господарського судочинства, закріплених у ст.2 ГПК України.
22.02.2023 через підсистему "Електронний суд" позивачем подано заяву без номера від 22.02.2023 про поновлення провадження у справі. В обґрунтування поданої заяви позивач вказує на те, що 27.10.2022 з матеріалами господарської справи ознайомився представник відповідача адвокат Бурко Олександр Вікторович, яким на підтвердження повноважень діяти від імені товариства долучено ордер серії ВО №1042490, виданий 27.10.2022 Адвокатським бюро "ОЛЕКСАНДРА БУРКО".
Таким чином, позивач вважає, що у товариства є уповноважений представник, і це в свою чергу, свідчить про усунення обставин, що послугували підставою для зупинення провадження у справі.
Розглянувши подану позивачем заяву про поновлення провадження суд зазначає таке.
Юридична особа є учасником цивільних відносин і наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю (статті 2, 80, 91, 92 ЦК України). При цьому особливістю цивільної дієздатності юридичної особи є те, що така особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону (ч.1 ст.92 ЦК України).
Правочини юридична особа також вчиняє через свої органи, що, з огляду на приписи ст. 237 ЦК України, утворює правовідношення представництва, в якому орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана або має право вчинити правочин від імені цієї юридичної особи, в тому числі вступаючи в правовідносини з третіми особами.
Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців органами управління відповідача є загальні збори (вищий орган управління) та виконавчий директор (виконавчий орган), а представляє товариство керівник - Угрин М.М.
З наявних у справі документів, зокрема договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "ВЕНКОМ" від 05.02.2020 та Акту прийому-передачі частки у статному капіталі (корпоративних прав) від 05.02.2020 слідує, що ОСОБА_1 продав належну йому частку у статутному капіталі ТОВ "ВЕНКОМ" покупцю громадянину ОСОБА_3 (100%).
ОСОБА_3 з 06.02.2020 є кінцевим бенефіціарним власником, засновником, єдиним учасником та керівником ТОВ "ВЕНКОМ", про що свідчить запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №16461070002012119. ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Виконавчим комітетом Великогаївської сільської ради видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ст.23 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства; у разі смерті, оголошення судом безвісно відсутнім або померлим учасника - фізичної особи чи припинення учасника - юридичної особи, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 відсотків або більше, товариство може приймати рішення, пов`язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.
Зупиняючи провадження у даній справі суд виходив з оцінки встановленого факту смерті єдиного учасника та керівника ТОВ «ВЕНКОМ», який одночасно був засновником юридичної особи та згідно з установчими документами наділений повноваженнями здійснювати представництво інтересів товариства у суді у цій справі особисто чи уповноважувати інших осіб на представництво інтересів товариства в суді, і зазначав, що ця обставина позбавляє юридичну особу ТОВ «ВЕНКОМ» як сторону судового процесу можливості здійснювати свої процесуальні права.
Як вбачається з наявного у справі ордеру серії ВО №1042490 від 27.10.2022, котрий долучений до клопотання без номера від 27.10.2022 (вх.№7072 від 27.10.2022) про ознайомлення з матеріалами справи, такий видано адвокатським бюро "ОЛЕКСАНДРА БУРКО" адвокату Бурко О.В. на представництво інтересів ТОВ "ВЕНКОМ" у Господарському суді Тернопільської області на підставі договору про надання правової допомоги №0519 від 10.09.2019.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 1 статті 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Ордер-письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. Клієнт - фізична або юридична особа, держава, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в інтересах яких здійснюється адвокатська діяльність. Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Аналогічні норми містяться в статті 14 Правил адвокатської етики (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001891-17#Text), згідно з якою адвокат надає правову допомогу відповідно до законодавства України про адвокатуру та адвокатську діяльність на підставі договору про надання правової допомоги.
Відповідно до статті 38 Правил адвокатської етики у відносинах щодо надання професійної правничої (правової) допомоги клієнту - юридичній особі адвокат при визначенні суб`єкта прав і обов`язків клієнта і відповідному визначенні порядку реалізації своїх обов`язків має виходити, зокрема з того, що для цілей передбаченої законодавством та цими Правилами взаємодії з клієнтом (узгодження змісту доручення, отримання дозволу на розголошення конфіденційної інформації, надання роз`яснень щодо правової позиції у справі, інформування про хід виконання доручення тощо) клієнта уособлює особа, яка від імені юридичної особи уклала договір про надання професійної правничої (правової) допомоги, маючи на те належні повноваження, або інша особа (особи), зазначена в договорі.
Як вбачається з ордеру, договір про надання правової допомоги №0519, датований 10.09.2019, тобто такий укладено в період, коли керівником та засновником ТОВ "ВЕНКОМ" був ОСОБА_1 (позивач у справі), оскільки позивачем належна йому частка у товаристві була відчужена ОСОБА_3 05.02.2020 за договором купівлі-продажу.
Даний договір укладено з клієнтом - юридичною особою, яку для взаємодії з Адвокатським бюро за даним правочином уособлював ОСОБА_1 як особа, яка до лютого 2020 року діяла імені товариства, оскільки була його засновником та керівником.
Як зазначалося вище, предметом цього корпоративного спору є стягнення з ТОВ «ВЕНКОМ» 11291300,00грн. Даний спір є корпоративним, носить майновий характер (заявлено вимогу про стягнення коштів - вартості майна, внесено попереднім засновником та учасником до статутного капіталу товариства) і заявлений до ТОВ "ВЕНКОМ", засновником та особою, яка виступає одноособово як орган управління товариства, є померлий ОСОБА_3 .
Варто повторити, що з моменту смерті ОСОБА_3 його корпоративні права у ТОВ "ВЕНКОМ", як і право на участь в управлінні товариством, набувають спеціального статусу, пов`язані із процесом їх спадкування.
Нормами ст.1219 ЦК України та ч.1 ст.23 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" передбачено спадкування саме частки учасника господарського товариства, у разі смерті (ліквідації) учасника товариства спадкоємцем (правонаступником) спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі. Ця норма закону є імперативною, її неможливо скасувати або обмежити статутом чи корпоративним договором.
З огляду на те, що померлому ОСОБА_3 належало 100% розміру статутного капіталу ТОВ "ВЕНКОМ", то управління спадщиною у даному випадку розумітиметься як управління і корпоративними правами, і безпосередньо Товариством, з урахуванням переходу до спеціального режиму спадкування корпоративних прав спадкоємцями ОСОБА_3 .
Саме виходячи з цього спеціального становища, в якому перебуває процес управління та представництва ТОВ "ВЕНКОМ" у зв"язку із смертю засновника товариства, ухвалою суду від 04.10.2022 на підставі п.2 ч.1 ст.227 ГПК України зупинено провадження у даній справі до прийняття спадщини спадкоємцями ОСОБА_3 . У поданій позивачем 22.02.2023 заяві дані обставини не спростовано.
За приписами статей 1216, 1220 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст.ст.1268, 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У наявній у справі заяві ОСОБА_4 вказує на те, що ОСОБА_3 15.10.2020 складено заповіт, котрий посвідчено приватним нотаріусом Тернопільського районного округу Береш О.М., зареєстрований в реєстрі за №6505, згідно з яким на випадок своєї смерті зробив заповідальне розпорядження щодо свого майна, котре заповів ОСОБА_4 .
На даний момент ОСОБА_4 в порядку ст. 1269 ЦК України подано нотаріусу заяву про прийняття спадщини (спадкова справа №69200016 заведена 01.03.2022 Тернопільською районною державною нотаріальною конторою), відтак набуто статусу спадкоємця за заповітом.
Також в провадженні Тернопільського міськрайонного суду перебуває на розгляді спір щодо спадкування (цивільна справа №607/10326/22) за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , за участю третьої особи Тернопільської районної державної нотаріальної контори, про визнання заповіту недійсним.
Підсумовуючи викладене, суд констатує, що матеріалах справи відсутні докази на підтвердження обставин призначення управителя корпоративними правами ОСОБА_3 у ТОВ "ВЕНКОМ" чи договору на управління спадщиною; матеріали справи також не містять доказів, що до чи після смерті ОСОБА_3 якусь особу було призначено законним представником товариства; про обставини прийняття спадщини (отримання Свідоцтва про право власності на спадкове майно) учасниками справи чи третіми особами суду також не повідомлено.
Наявність у справі ордеру серії ВО №1042490 від 27.10.2022 не спростовує обставин (не усуває їх), що послугували підставою зупинення провадження, а саме: прийняття спадщини, зокрема корпоративних прав померлого у ТОВ "ВЕНКОМ", спадкоємцями ОСОБА_3 .
Окрім того, з огляду на смерть керівника Товариства, якому належало 100% статутного капіталу у ТОВ "ВЕНКОМ"; на відсутність управителя спадщиною померлого ОСОБА_3 ; на відсутність спадкоємців, які б прийняли спадщину у встановленому законом порядку та оформили корпоративні права у ТОВ "ВЕНКОМ", залишається незрозумілим, яким чином Адвокат може виконувати передбачені договором від 10.09.2019 зобов"язання (якщо такі існують) так і положення Правил адвокатської етики щодо інформування Клієнта про вчинені дії в межах дорученої йому справи, у тому числі щодо правової позиції у справі, а також про інформування про хід та результати виконання доручень Клієнта та яким чином Адвокат отримує інформацію про прийняті Клієнтом (Товариством) рішення стосовно суті доручень та їх виконання (статті 18, 26 Правил).
Отже, обставини, які зумовили зупинення провадження у справі на даний час є не усунутими, а тому заява без номера від 22.02.2023 (вх.№1596 від 22.02.2023) фізичної особи ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі як передчасно подана, до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 4, 42, 56, п.2 ч.1 ст.227, 230, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви без номера від 22.02.2023 (вх.№1596 від 22.02.2023) фізичної особи ОСОБА_1 , м.Тернопіль, про поновлення провадження у справі №921/344/22, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст.235 Господарського процесуального кодексу України після її складення та підписання, може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст.255-257 ГПК України.
Ухвалу складено та підписано 28.02.2023.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 03.03.2023 |
Номер документу | 109300163 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні