Рішення
від 30.06.2010 по справі 2-3311-2010
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-3311-2010

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.06.2010 року Селиді вський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Ясинсь кого О. В., при секретарі Нариж ній О. Г., за участю представни ка відповідача Козловой О. Л., розглянувши у відкритом у судовому засіданні в м. Сели дове цивільну справу за позо вом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м . Селидове Донецької області про визнання протиправною б ездіяльність Управління Пен сійного Фонду України в м. Сел идове Донецької області з не виплати щомісячної доплати д о пенсії у розмірі 30 % мінімаль ної пенсії за віком, починаюч и з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 року т а зобов'язання Управління Пе нсійного Фонду України в м. Се лидове Донецької області про вести нарахування та виплату на користь позивача щомісяч ної доплати до пенсії у розмі рі 30 % мінімальної пенсії за ві ком з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 21.06.2010 р. звернувся до суду з позовом до Управлін ня Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької облас ті про визнання протиправною бездіяльність Управління Пе нсійного Фонду України в м. Се лидове Донецької області з н евиплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімал ьної пенсії за віком, починаю чи з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 року та зобов'язання Управління П енсійного Фонду України в м. С елидове Донецької області пр овести нарахування та виплат у на користь позивача щоміся чної доплати до пенсії у розм ірі 30 % мінімальної пенсії за в іком з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 року, в якому вказав, що він віднесений до к атегорії дітей війни. Зазнач ив, що ніяких доплат до пенсії відповідач не нараховував і не сплачував, отже, як вважає позивач, вчинив неправомірну бездіяльність, чим порушив й ого права та інтереси. Просит ь суд визнати протиправною б ездіяльність Управління Пен сійного Фонду України в м. Сел идове Донецької області з не виплати щомісячної доплати д о пенсії у розмірі 30 % мінімаль ної пенсії за віком, починаюч и з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 року т а зобов'язати Управління Пен сійного Фонду України в м. Сел идове Донецької області пров ести нарахування та виплату на користь позивача щомісячн ої доплати до пенсії у розмір і 30 % мінімальної пенсії за вік ом з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 року.

Позивач, належним чином пов ідомлений про дату, час та міс це слухання справи, надав зая ву з підтриманням позову та п роханням розглядати справу б ез його участі.

Представник відпові дача у судовому засіданні за перечував проти задоволення позовних вимог, надав суду пи сьмові заперечення, згідно д о яких зазначив, що для врегул ювання ситуації 28.05.2008 року Кабі нетом Міністрів України була прийнято постанову № 530 «Деяк і питання соціального захист у окремих категорій громадян », відповідно до п.8 якої встан овлено, що дітям війни до пенс ії або щомісячного довічного грошового утримання чи держ авної соціальної допомоги, щ о виплачується замість пенсі ї, підвищення проводиться у т вердих розмірах: з 22 травня - 48.10 гривень, 1 липня - 48, 20 гривень та з 1 жовтня 49,80 гривні. Таким чино м вважає, що підвищення дітям війни виплачуються органами пенсійного фонду відповідно до чинного на певний час зако нодавства та вказав, що позив ачем пропущено строк звернен ня до суду, встановлений ст. 99 К АС України.

Суд, заслухавши представн ика відповідача, перевіривши матеріали справи і обговори вши доводи адміністративног о позову та заперечень проти нього, встановив наступне.

Відповідно до Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» до дітей війни від несені особи, які є громадяна ми України та яким на час закі нчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 р оків.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ві днесена до категорії дітей в ійни, знаходиться на обліку в УПФУ в м. Селидове, що підтвер джується посвідченням № НО МЕР_1.

Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року і який чин ний у 2009 р., дітям війни пенсії а бо щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціа льна допомога, що виплачуєть ся замість пенсії, підвищуют ься на 30 відсотків мінімально ї пенсії за віком.

9 липня 2007 року Конс титуційним Судом України у с праві № 1-29/2007 (справа про соціаль ні гарантії громадян) ухвале но Рішення № 6-рп/2007. відповідно до якого визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційни ми ) , положення, зокрема, пункт 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», приписи якого втратил и чинність з дня ухвалення Ко нституційним Судом України ц ього Рішення. Пунктом 5 наведе ного Рішення визначено, що во но має преюдиціальне значенн я для судів загальної юрисди кції при розгляді ними позов ів у зв'язку з правовідносина ми, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконсти туційними.

Виходячи з цього, за період з 9 липня 2007 року по З1 грудня 2007 ро ку діти війни мали право на от римання підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенс ії за віком.

Законом України «Про Держа вний бюджет України на 2008 рік т а про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни», відпові дно до яких дітям війни до пен сії або щомісячного довічног о грошового утримання чи дер жавної соціальної допомоги, що виплачується замість пенс ії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановл еної для учасників війни. Вет ерани війни мають право на от римання підвищення до пенсії або щомісячного довічного г рошового утримання чи держав ної соціальної допомоги, що в иплачується замість пенсій, відповідно до цього Закону т а Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазнач ене підвищення провадиться з а їх вибором згідно з одним із законів. Згідно Закону Украї ни «Про статус ветеранів вій ни, гарантії їх соціального з ахисту» від 22.10.1993, № 3551 -XII учасника м війни, нагородженим ордена ми і медалями колишнього Сою зу PCP за самовіддану працю і бе здоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизня ної війни, пенсії або щомісяч не довічне грошове утримання чи державна соціальна допом ога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 про центів прожиткового мінімум у для осіб, які втратили праце здатність, іншим учасникам в ійни - на 10 процентів прожитко вого мінімуму для осіб, які вт ратили працездатність.

Разом з тим, Рішенням Консти туційного Суду України від 22 т равня 2008 року № 10-рп/2008 визнані не конституційними, серед іншог о, і положення підпункту 2 пунк ту 41 розділу II Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Отже, з 22.05.2008 р. відновлена дія ст. 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни» в р едакції до 01.01.2008 p., відповідно до якої дітям війни пенсії або щ омісячне довічне грошове утр имання чи державна соціальна допомога, що виплачується за мість пенсії, підвищуються н а 30 відсотків мінімальної пен сії за віком.

28 травня 2008 року Кабінетом Мі ністрів України була прийнят а Постанова № 530 «Деякі питанн я соціального захисту окреми х категорій громадян», відпо відно до пункту 8 якої встанов лено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного г рошового утримання чи держав ної соціальної допомоги, що в иплачується замість пенсії, підвищення проводиться у тве рдих розмірах: з 22 травня - 48,10 гр н., з 1 липня - 48.20 грн.. з 1 жовтня - 49.80 г рн.

Таким чином, підвищення діт ям війни виплачуються органа ми Пенсійного фонду відповід но до зазначеної Постанови, а не Закону, внаслідок чого є на явними правові підстави для визнання протиправними безд іяльності відповідача в пору шенні права на отримання під вищеного розміру пенсії з 22 тр авня 2008 року відповідно до ста тті 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни».

У ст. 8. Конституції Украї ни зазначено, що в Україні виз нається і діє принцип верхов енства права. Конституція України має найвищу юридичн у силу. Закони та інші нормати вно-правові акти приймаються на основі Конституції Ук раїни і повинні відповідати їй. Норми Конституції Укр аїни є нормами прямої дії. Зве рнення до суду для захисту ко нституційних прав свобод люд ини і громадянина безпосеред ньо на підставі Конституці ї України гарантується. Так ож у ст. 22 Конституції Укра їни зазначено, що права і своб оди людини і громадянина, зак ріплені цією Конституцією , не є вичерпними. Конституц ійні права і свободи гаранту ються і не можуть бути скасов ані.

При прийнятті нових законі в або внесенні змін до чинних законів не допускається зву ження змісту та обсягу існую чих прав і свобод. До того ж у с татті 87 Закону України «Про пе нсійне забезпечення» чітко в изначено, що нараховані суми пенсії, не затребувані пенсі онером своєчасно, виплачують ся за минулий час не більш як з а 3 років перед зверненням за о держанням пенсії. Суми пенсі ї, не одержані своєчасно з вин и органу, що призначає або вип лачує пенсію, виплачуються з , минулий час без обмеження бу дь-яким строком.

Визначення прожиткового м інімуму, закладення правової основи для його встановленн я затвердження та врахування при реалізації державою кон ституційної гарантії громад ян на достатній життєвий: рів ень, дає Закон України «Про пр ожитковий мінімум» від 15 липн я 1999 року № 966-14, а також Законом Ук раїни «Про державні соціальн і стандарти та державні соці альні гарантії» від 5 жовтня 20 00 року № 2017-11 згідно статті 1 яког о прожитковий мінімум викори стовується для визначення, у тому числі мінімального роз міру пенсії за віком, який від повідно до статті 28 Закону Укр аїни «Про загальнообов'язков е державне пенсійне страхува ння» встановлюється у розмір і прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездат ність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного За кону (в редакції Закону № 2505- 4 від 25 березня 2005 року) передбач ено, що прожитковий мінімум н а одну особу, а також окремо дл я тих. хто відноситься до осно вних соціальних і демографіч них груп населення, щороку за тверджується Верховною Радо ю України в законі про Держав ний бюджет України на відпов ідний рік. Прожитковий мінім ум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 71 Закону України «П ро державний бюджет України на 2009 рік» (853-17) Кабінету Міністр ів України надано направо у 200 9 р. встановлювати розміри соц іальних виплат, які відповід но до законодавства визначаю ться залежно від розміру мін імальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах аси гнувань, передбачених за від повідними бюджетними програ мами. Названа норма передбач ає встановлення в абсолютних розмірах лише тих виплат, вих ідним критерієм розрахунку я ких є розмір мінімальної зар обітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір з азначених соціальних виплат згідно із Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» залежить від розміру мі німальної пенсії за віком. Та ким чином, нарахування та вип лати у 2009 році дітям війни підв ищення до пенсії або щомісяч ного грошового довічного утр имання чи державної соціальн ої допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здій снюватися відповідно до нор м Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни».

Постановляючи судове ріше ння у даній справі, суд виходи ть з того, що конституційні пр инципи, на яких базується зді йснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, вклю чаючи і право на пенсійне заб езпечення, передбачені статт ями 1, 3, частиною 2 статті 6, статт ею 8, частиною 2 статті 19, стаття ми 22, 23, частиною 1 статті 24 Конс титуції України, набуте у с фері пенсійного забезпеченн я, не може бути скасоване, звуж ене. Правовою гарантією забе зпечення державою даного пра ва є виконання прийнятих на с ебе зобов'язань, виходячи з по ложень принципу верховенств а права, закріпленого як стат тею 8 Конституції України .

Враховуючи викладене, суд з адовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Оскільки відповідач є держ авною бюджетною установою, с уд вважає можливим у відпові дності до ст. 88 ЦПК України зві льнити його від сплати судов их витрат на користь держави .

Керуючись ст. 1, 3, 6, 8, 19, 22-24 Конст итуції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни», ст. 71 Закону У країни «Про державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Ко нституційного Суду України в ід 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст . 88, 212-215 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Упра вління Пенсійного Фонду Укра їни в м. Селидове Донецької об ласті про визнання протиправ ною бездіяльність Управлінн я Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької област і з невиплати щомісячної доп лати до пенсії у розмірі 30 % мін імальної пенсії за віком, поч инаючи з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 року та зобов'язання Управлі ння Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької облас ті провести нарахування та в иплату на користь позивача щ омісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенс ії за віком з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 року з адовольнити.

Визнати протиправною безд іяльність Управління Пенсій ного Фонду України в м. Селидо ве Донецької області з невип лати ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитині війни за пер іод з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 рок у відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», в ред акції, яка діяла в цей період, у розмірі 30% мінімальної пенсі ї за віком, встановленої ч. 1 ст .28 Закону України «Про загальн ообов'язкове державне пенсій не страхування», з урахуванн ям встановленого законодавс твом прожиткового мінімуму д ля осіб, які втратили працезд атність.

Зобов'язати Управління Пен сійного Фонду України в м. Сел идове Донецької області пров ести нарахування та виплату ОСОБА_2 доплати до пенсії я к дитині війни за період з 01.01.2009 року по 31 грудня 2009 року відпов ідно до вимог статті 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни», в редакції, яка діяла в цей період, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'яз кове державне пенсійне страх ування», з урахуванням встан овленого законодавством про житкового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично здій снених виплат.

Заяву про апеляційне оскар ження може бути подано до Сел идівського міського суду Дон ецької області протягом деся ти днів з дня проголошення рі шення. Апеляційна скарга на р ішення суду подається до Апе ляційного суду Донецької обл асті через Селидівський місь кий суд протягом двадцяти дн ів після подання заяви про ап еляційне оскарження.

Суддя

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення30.06.2010
Оприлюднено01.09.2010
Номер документу10933194
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-3311-2010

Рішення від 18.11.2010

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова Ірина Йосипівна

Рішення від 06.04.2010

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Лисенко Вадим Олександрович

Рішення від 04.10.2010

Цивільне

Замостянський районний суд м.Вінниці

Чезганова Алла Михайлівна

Рішення від 30.06.2010

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Лаптєв М.В.

Рішення від 30.06.2010

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Ясинський Олександр Володимирович

Рішення від 04.06.2010

Цивільне

Краматорський міський суд Донецької області

Ткачова Світлана Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні