Рішення
від 27.02.2023 по справі 914/1694/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2023 Справа № 914/1694/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Горецької З.В., за участю секретаря судового засідання Пришляк М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства «Райффайзен Банк», м. Київ,

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Пекстон-Трейд», м. Львів,

до відповідача 2: ОСОБА_1 , м. Київ,

про стягнення 678 515,45 грн..

представники сторін:

від позивача: не з?явився;

від відповідача 1: не з?явився;

від відповідача 2: не з?явився

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пекстон-Трейд», ОСОБА_1 про стягнення 678 515,45 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 08.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

В підготовчому засіданні 06.02.2023 забезпечив участь представник позивача в режимі відеоконференції, решта учасників процесу явку уповноважених представників в підготовче засідання не забезпечили.

Ухвалою від 06.02.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті на 27.02.2023. В судове засідання 27.02.2023 сторони явку уповноважених представників не забезпечили.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи, дослідивши наявні у справі докази та викладені в позовній заяві пояснення, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

09.10.2018 між Акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого за всіма юридичними правами та обов`язками є АТ «Райффайзен Банк» (надалі по тексту «Позивач», «Банк», «Кредитор») та «Товариством з обмеженою відповідальністю «ДСМ-ТРЕЙД», правонаступником якого за всіма правами та обов`язками є Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЕКСТОН-ТРЕЙД» (надалі по тексту «Відповідач-1», «Боржник», «Позичальник») укладено Договір про палання овердрафту № 015/3187/456246 від 09.10.2018 (надалі по тексту «Договір»/«Кредитний договір»), згідно умов якого Позивач зобов`язався надати Відповідачу-1 протягом строку доступності овердрафту можливість використання овердрафту в межах поточного ліміту. Максимальний ліміт за Договором склав 1 800 000 гривень. На дату укладання Договору поточний ліміт (розмір грошових коштів Овердрафту, що можуть бути надані в порядку та на умовах Договору) - 600 000,00 гривень. Дата закінчення строку овердрафту - 09.10.2021 (ст. 1 Кредитного договору).

Максимальний строк безперервного дебетового сальдо - максимальний дозволений строк безперервного дебетового сальдо на поточному рахунку, тривалістю 90 календарних днів, але не більше дати закінчення строку овердрафту.

Цільовим використанням Овердрафту за Договором є поповнення обігових коштів, фінансування ведення фінансово-господарської діяльності та поточних та/або не передбачуваних витрат Позичальника. Позичальник не має права використовувати кошти Овердрафту на інші цілі. За рахунок Овердрафту не можуть здійснюватися операції з примусового стягнення коштів з Поточного рахунку Позичальника (п. 1.9 Кредитного договору).

Проценти за користування Овердрафтом розраховуються на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 23,4 % річних. Нарахування процентів за користування Овердрафтом/кредитною заборгованістю здійснюється виходячи з зазначених у договорах розмірів процентних ставок, щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за Овердрафтом/Кредитно заборгованістю протягом всього строку наявності безперервного дебетового сальдо/кредитної заборгованості ( п.п. 4.1. 4.3 Кредитного договору).

Додатковою угодою від 12.03.2020 проценти за користування кредитом встановлено на рівні 18 % річних.

Відповідно до п. 4.2 з дати скасування максимального ліміту та Поточного ліміту з будь-яких підстав, зазначених у п.п. 8.2, 8.3 Договору проценти за користування кредитною заборгованістю розраховуються на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 40 % річних (копія Повідомлення позичальника та поштової квитанції додається).

У зв`язку із порушенням умов Кредитного договору 28.07.2021 заборгованість перенесена на рахунки простроченої заборгованості та застосовано відсоткову ставку у розмірі 40% річних.

Відповідно до умов п. 2.1 Кредитного договору Кредитор, після виконання Позичальником обов`язкових умов, вказаних в п. 2.1 Договору, на підставі повідомлення Банку, встановлюється поточний ліміт.

Поточний рахунок до якого встановлюється овердрафт - № 26009151806 в АТ «Райффайзен банк Аваль».

АТ «Райффайзсн Банк» додано до позовної заяви виписки по поточному рахунку № НОМЕР_1 , щодо кредитування рахунку на умовах Кредитного договору.

Протягом строку овердрафту Позичальник зобов`язаний здійснювати погашення овердрафту не пізніше останнього дня максимального строку безперервного дебетового сальдо та не пізніше дати закінчення строку овердрафту, в залежності від того, яка дата настане раніше. Погашення овердрафту здійснюється за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок Позичальника. Повним погашенням овердрафту вважається відсутність на поточному рахунку дебетового сальдо на кінець банківського дня (п.п 5.1, 5.2 Кредитного договору).

Позичальник, відповідно до ст. 10 Кредитного договору засвідчив та гарантував, що на момент укладення Договору є суб`єктом підприємницької діяльності, зареєстрованим та існуючим згідно норм чинного законодавства України, володіє достатнім рівнем платоспроможності та кредитоспроможності, має всі повноваження для укладення та виконання умов Кредитного договору та не існує жодної з обставин Дефолту, визначених ст. 8 Кредитного договору.

Позичальник засвідчив, що всі ризики, пов`язані з істотною зміною обставин, з яких він виходив при укладенні Договору та/або Договорів забезпечення, останній приймає на себе, і такі обставини не є підставою для зміни або розірвання Позичальником Кредитного договору, Договорів забезпечення, а також не є підставою для невиконання своїх кредитних зобов`язань.

З метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором 09.10.2018 між АТ «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого за всіма правами та обов`язками є АТ «Райффайзен Банк» та громадянином України ОСОБА_1 (надалі «Фінансовий поручитель»/«Відповідач-2») укладено Договір поруки №015/3187/456246/П від 09.10.2018 (надалі - «Договір поруки»), відповідно до умов якого Фінансовий поручитель на добровільних засадах взяв на себе зобов`язання перед Банком відповідати за зобов`язаннями, які виникають з умов Кредитного договору в повному обсязі цих зобов`язань.

Відповідно до умов п. 2.1 Договору поруки Сторони визначили, що у випадку повного або часткового невиконання (неналежного виконання) Позичальником всіх або окремих Забезпечуваних зобов`язань, Відповідач-1 та Відповідач-2 відповідають перед Позивачем як солідарні боржники. У випадку повного або часткового невиконання (неналежного виконання) Відповідачем-1 всіх або окремих Забезпечуваних зобов`язань в порядку та строки, встановлені Кредитним договором, Позивач набуває права вимоги до Відповідача - 2 щодо сплати заборгованості за порушеними Забезпечуваними зобов`язаннями.

Відповідно до п. 3.1.5 Договору поруки, Поручитель засвідчив та гарантував, що він належним чином та в повному обсязі ознайомлений із положеннями Кредитного договору та договорів, що забезпечують його виконання, цілком розуміє їх зміст і будь-яке посилання в тексті цього Договору на Кредитний договір чи окремі його положення застосовуються рівною мірою до виконання прав і обов`язків сторін за цим Договором.

Згідно умов п. 2.2 Договору поруки Поручитель зобов`язався здійснювати виконання порушених Забезпечуваних зобов`язань протягом 10 банківських днів з дати отримання Вимоги від Кредитора та в обсязі, зазначеному в такій Вимозі.

Поручитель зобов`язується самостійно контролювати дотримання та своєчасне виконання Позичальником забезпечених зобов`язань перед Кредитором (п. 2.6 Договору поруки).

Відповідно до п. 7.2. Договору поруки, договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами та скріплення печаткою Кредитора. Строк поруки, що встановлений договором становить п`ять років від дня закінчення строку/настання терміну виконання відповідного забезпеченого зобов`язання.

Відповідно до п. 8.1. Кредитного договору, у випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником умов Кредитного договору, Кредитор має безумовне право на власний розсуд без необхідності укладення будь-яких додаткових угод, вимагати дострокового повного/часткового виконання Позичальником зобов`язань за Договором.

АТ «Райффайзен Банк Аваль» вживались заходи досудового врегулювання спору, шляхом направлення вимоги за вих. № 114/5-К-229402 від 07.02.2022 про дострокове виконання грошових зобов`язань за кредитним договором Позичальнику, надавши можливість протягом 30 календарних днів добровільно врегулювати заборгованість за Кредитним договором.

Окрім того, у відповідності до умов і приписів Договору поруки АТ «Райффайзен Банк» вживались заходи досудового врегулювання спору, шляхом направлення вимоги за вих. № 114-43/5-К-229400 від 07.02.2022 про дострокове виконання грошових зобов`язань за кредитним договором Поручителю, надавши можливість протягом 10 календарних днів добровільно врегулювати заборгованість за Кредитним договором.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до ч. 1 ст. 173, ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За правилами ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Частинами 1 та 2 ст. 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Аналогічні положення містяться в ч.ч. 1, 7 ст. 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

За приписами ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього кодексу.

Матеріалами справи підтверджується невиконання відповідачами обов`язку погашення одержаної суми кредиту, станом на дату винесення рішення відповідачами не подано доказів сплати суми основного боргу та заборгованості за відсотками, відтак заявлені позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При цьому, оскільки чинним законодавством не передбачено можливість солідарного стягнення судового збору, останній покладається на кожного з відповідачів у рівних частинах.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕКСТОН-ТРЕЙД» (адреса: 79000, м. Львів, вул. Зелена, буд. 109, ідентифікаційний код 36392290) та ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» (адреса: 01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9, ідентифікаційний код 14305909) 645 413,69 грн заборгованості за кредитом, 33 101,76 грн заборгованості за відсотками з користування кредитом.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕКСТОН-ТРЕЙД» (адреса: 79000, м. Львів, вул. Зелена, буд. 109, ідентифікаційний код 36392290) на користь Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» (адреса: 01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9, ідентифікаційний код 14305909) 5 088,87 грн судового збору.

4. Стягнути зі ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» (адреса: 01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9, ідентифікаційний код 14305909) 5 088,87 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.

Повний текст рішення складено 03.03.2023.

Суддя Горецька З.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.02.2023
Оприлюднено06.03.2023
Номер документу109344056
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —914/1694/22

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 01.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 18.12.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 04.12.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Рішення від 27.02.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 16.01.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 08.12.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні