Ухвала
від 06.03.2023 по справі 911/177/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"06" березня 2023 р. м. Київ Справа № 911/177/23

Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В. розглянувши матеріали

за позовомФермерського господарства «Кегичівське», Харківська обл., Харківський р-н, селище Кутузівкадо1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.», Турецька Республіка 2. Моторно (транспортного) страхового бюро України, м. Київпростягнення 1579377,74 грн.встановив:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Фермерського господарства «Кегичівське» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.» (далі - перший відповідач), Моторно (транспортного) страхового бюро України (далі - другий відповідач) про стягнення 1579377,74 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що внаслідок порушення працівником першого відповідача - ОСОБА_1 під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків, правил дорожнього руху сталася дорожньо-транспортна пригода, в результаті якої було пошкоджено транспортні засоби, що є власністю позивача, в зв`язку з чим останньому було завдано матеріальний збиток в розмірі заявленої до стягнення суми.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, першим відповідачем у даній справі є іноземна юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.». При цьому, інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва першого відповідача позивачем в позовній заяві не зазначено та така інформація на момент відкриття провадження у справі у суду відсутня.

Відповідно до ст. 366 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Частиною 1 ст. 49 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що права та обов`язки за зобов`язаннями, що виникають внаслідок завдання шкоди, визначаються правом держави, у якій мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди.

Відповідно до п. 3, 7 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України та у випадку, коли дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України.

Згідно ч. 8 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну, можуть пред`являтися також за місцем заподіяння шкоди.

Враховуючи вищезазначені положення законодавства та те, що подія, внаслідок якої позивачу були завдані збитки (шкода), задля відшкодування яких був поданий даний позов, відбулася на території України, а саме в Київської області, то дана справа підсудна Господарському суду Київської області.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.02.2023 вказану позовну заяву було залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

У встановлений судом строк від позивача надійшла заява від 13.02.2023 про усунення недоліків, якою усунені недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі Господарського суду Київської області від 09.02.2023 про залишення позовної заяви без руху.

Також позивач направив до суду клопотання від 19.01.2023, в якому просить суд приєднати до матеріалів справи копії додатків до матеріалів справи.

Згідно з ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Враховуючи те, що позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд відкриває провадження у справі та з огляду на те, що ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд здійснює розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження.

Оскільки першим відповідачем виступає іноземна особа, суд вважає за необхідне повідомити першого відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.», про розгляд даної справи у порядку, встановленому законодавством України та міжнародними угодами.

Згідно з ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Згідно з ч. 1 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.

Між Україною та Турецькою Республікою укладено двосторонню угоду про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах 23.11.2000 (далі - Угода), яка була ратифікована Україною 05.07.2001 та набрала чинності 02.05.2004.

Даною Угодою встановлено, що громадяни Договірних Сторін мають право на рівний правовий захист на території другої Договірної Сторони щодо своїх прав та інтересів в цивільних справах так як би вони були громадянами другої Договірної Сторони. Громадяни однієї Договірної Сторони на території другої Договірної Сторони мають право на вільний доступ до суду та інших компетентних органів для подання позовів та захисту своїх прав та інтересів щодо цивільних справ на тих самих умовах, як і громадяни другої Договірної Сторони. До юридичних осіб, місце діяльності яких є на території однієї з Договірних Сторін і які були створені згідно з законом цієї Договірної Сторони, також застосовуються положення цієї Угоди (ст. 1 Угоди).

Відповідно до ст. 5 Угоди правова допомога включає виконання судових процесуальних дій, передбачених законодавством Договірних Сторін, зокрема опитування сторін, свідків, експертів, здійснення експертизи, судового огляду, вручення та передачу документів, та інших правових дій, якщо це не суперечить законодавству запитуваної Договірної Сторони.

Враховуючи наявність вищезазначених діючих договірних відносин між Україною та Турецькою Республікою, суд вважає за необхідне керуватись під час направлення даного судового доручення положеннями Угоди про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах 23.11.2000.

Статтею 2 Угоди передбачено, що договірні Сторони призначають центральні органи для надання правової допомоги одна одній згідно з цією Угодою. Центральним органом з боку Турецької Республіки є Міністерство юстиції Турецької Республіки, з боку України - Міністерство юстиції України. Компетентні органи Договірних Сторін зносяться через їхні центральні органи з метою виконання цієї Угоди.

Прохання про здійснення правової допомоги та додатки до нього склад копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або на англійську мову (ст. 3 Угоди)

Статтею 8 Угоди визначено, що запит про вручення документів має містити повну адресу отримувача та документи, які потрібно вручити. Якщо документ не може бути вручений за адресою, зазначеною в запиті про вручення, то запитуваний орган вдається до необхідних заходів щодо встановлення дійсної адреси. Якщо дійсну адресу встановити неможливо, то запитувана Договірна Сторона інформує про це запитуючу Договірну Сторону та повертає документи останній. Підтвердження вручення документів оформляється відповідно до вимог законодавства запитуваної Договірної Сторони. У підтвердженні повинні бути зазначені дата й місце вручення, а також ім`я особи, яка отримала документ.

Документи, які були складені, видані чи засвідчені та скріплені офіційною печаткою на території однієї з Договірних Сторін, або їх засвідчені копії не підлягають легалізації на території іншої Договірної Сторони. Документи, видані офіційними органами Договірних Сторін, мають таку саму доказову силу й на території другої Договірної Сторони (ст. 13 Угоди)

Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 № 573/15264, затверджено Інструкцію про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (далі - Інструкція), яка визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах.

Пунктами 1.6, 1.7 Інструкції визначено, що реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади. Суди України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах взаємодіють з іноземними компетентними органами через міжрегіональні управління та Міністерство юстиції України.

Якщо міжнародним договором України не передбачено інше, доручення про вручення документів складається згідно з додатком 1 Інструкції. Також додається формуляр підтвердження про вручення документа згідно з додатком 2 Інструкції (п. 2.1.3. Інструкції).

Пунктом 2.1.5. Інструкції визначено, що доручення підписується суддею та скріплюється гербовою печаткою суду України, який складає доручення.

Документи, що додаються до доручення, повинні бути оформлені відповідно до законодавства України, засвідчені підписом судді і печаткою суду України в належних випадках. Якщо документ, що надсилається, складається з декількох аркушів, вони мають бути відповідним чином прошнуровані, пронумеровані і скріплені печаткою суду України (п. 2.1.3. Інструкції).

Пунктом 2.2. Інструкції визначено, що у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.

Доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову. Переклад здійснюється фахівцем, запрошеним до відповідного суду України згідно із статтею 75 Цивільного процесуального кодексу України, або засвідчується уповноваженим перекладачем, або нотаріально. (абз. 1, 2, 3, 6 п. 2.3. Інструкції).

Відповідно до міжнародних договорів України доручення та додані до нього документи не потребують засвідчення в порядку консульської легалізації або шляхом проставлення апостилю (п. 2.4. Інструкції).

Враховуючи необхідність вручення процесуальних документів першому відповідачу, з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне, відповідно до вимог Угоди, звернутися через центральний орган України - Міністерство юстиції України до центрального органу Турецької Республіки - Міністерства юстиції Турецької Республіки з судовим дорученням про вручення першому відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.», нотаріально засвідчені переклади позовної заяви Фермерського господарства «Кегичівське» від 17.01.2023 з додатками та ухвали про відкриття провадження у справі № 911/177/23 від 03.03.2023.

Відповідно до положень ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження, зокрема, направлення судового доручення, в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Враховуючи викладене, суд зупиняє провадження у справі у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення першому відповідачу судових документів.

Керуючись ч. 1 ст. 176, 181, п. 4 ч. 1 ст. 228, ст. 232-234, 365-368 Господарського процесуального кодексу України, суд

постановив:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження.

3. Призначити у даній справі підготовче судове засідання, яке відбудеться 05.09.2023 о 14:30 в приміщенні Господарського суду Київської області (м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, зал судових засідань № 4).

4. Зобов`язати позивача у строк до 21.04.2023 подати суду нотаріально засвідчений переклад на турецьку мову (у трьох примірниках): позовної заяви Фермерського господарства «Кегичівське» від 17.01.2023 з додатками, ухвали Господарського суду Київської області від 06.03.2023 про відкриття провадження у справі № 911/177/23, доручення про вручення документів.

5. Надіслати позивачу оригінали: ухвали Господарського суду Київської області у справі № 911/177/23 від 06.03.2023, доручення про вручення документів для здійснення нотаріально засвідченого їх перекладу на турецьку мову.

6. Звернутись до Міністерства юстиції України для направлення до Центрального органу Турецької Республіки - Міністерства юстиції Турецької Республіки судового доручення про вручення документів юридичній особі - Товариству з обмеженою відповідальністю «Фахрі Юмушак транспорт УЛС.НАК.ТУР.ТАР.У.САН.ТІДЖ.ЛТД.ШТІ» «FAHRI YUMUSAK TRANSPORT ULS. NAK. TUR. TAR. U. SAN. TIC.», адреса: 31500, Cumhuriyet Mah.Ataturk Cad. Turkan Guven is Hani.Kat:1 No:21 Reyhanli/Hatay ЄДРПОУ 3840298436, нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви Фермерського господарства «Кегичівське» від 17.01.2023 з додатками та ухвали про відкриття провадження у справі № 911/177/23 від 06.03.2023.

7. Зобов`язати першого відповідача надати суду оформлений відповідно до міжнародних угод документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

8. Подати першому відповідачу відзив на позовну заяву та інші документи, що підтверджують заперечення проти позову упродовж п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. В разі подання першим відповідачем відзиву на позовну заяву надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим сторонам у справі.

9. Подати другому відповідачу відзив на позовну заяву та інші документи, що підтверджують заперечення проти позову упродовж п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. В разі подання другим відповідачем відзиву на позовну заяву надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим сторонам у справі.

10. Зупинити провадження у справі № 911/177/23 до надходження відповіді про виконання Міністерством юстиції Турецької Республіки судового доручення.

11. Питання про поновлення провадження у справі № 911/177/23 вирішити після надходження доказів вручення Міністерством юстиції Республіки Туреччина копії позовної заяви з додатками та ухвали про відкриття провадження у даній справі першому відповідачу з врахуванням того, що судове засідання у справі № 911/177/23 призначено на 05.09.2023 о 14:30.

12. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/), а також за номером телефону (096) 864-51-28.

13. Роз`яснити позивачу, що неподання суду доказів, необхідних для вирішення спору, в тому числі - документів витребуваних даною ухвалою у визначені судом строки, є підставою для залишення позову без розгляду відповідно до приписів п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

Дана ухвала набирає законної сили у строк та в порядку передбачених ч. 2 ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі у строк визначений ст. 256 ГПК України в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України, в іншій частині ухвала суду оскарженню не підлягає

Суддя Ю.В. Подоляк

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.03.2023
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу109362715
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —911/177/23

Рішення від 18.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Рішення від 16.04.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 22.02.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 16.01.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 12.12.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 06.03.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні