Справа № 349/388/23
Провадження № 2-з/349/1/23
У Х В А Л А
03 березня 2023 року м. Рогатин
Суддя Рогатинськогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті ГаврилюкО.О.розглянувши заявупредставника позивачки ОСОБА_1 адвокатаЗадної РоксоланиЄвгенівни про забезпеченняпозову вцивільній справі№349/388/23за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про захист права власності шляхом визнання права власності на частину майна подружжя в порядку поділу майна подружжя,
встановив:
03 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про захист права власності шляхом визнання права власності на частину майна подружжя в порядку поділу майна подружжя.
Одночасно з поданням позовної заяви подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом накладення арешту на все рухоме та нерухоме майно, що належить на праві власності відповідачу ОСОБА_2 шляхом заборони вчиняти щодо рухомого та нерухомого майна будь-які дії щодо його відчуження.
Необхідність забезпечення позову шляхом накладення арешту на належне відповідачу майно обґрунтовує існуванням реальної загрози невиконання чи утруднення виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, оскільки відповідач може відчужити належне йому спільне майно подружжя.
Суд, вивчивши заяву, дослідивши додані до неї документи прийшов до наступних висновків.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів заявника від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Відповідно до частини першої, другої статті 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Статтею 150 ЦПК України визначено перелік видів забезпечення позову, у пункті 1 частини першої якої передбачено, що позов може забезпечуватись накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Відповідно до частини третьої статті 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 381/4019/18 (провадження № 14-729цс19) вказано, що співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати внаслідок невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні застосовуватися лише в разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу. Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд повинен співвідносити негативні наслідки від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати внаслідок невжиття цих заходів.
Необхідність застосування заходів забезпечення випливає з фактичних обставин справи, які свідчать про наявність підстав вважати, що незастосування цього заходу призведе до утруднення чи унеможливлення виконання рішення суду в разі задоволення позову.
Забезпечення позову є тимчасовим обмеженням і його значення полягає в тому, що ним захищаються законні інтереси позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли невжиття заходів забезпечення позову може потягти за собою неможливість виконання судового рішення. Крім цього, інститут забезпечення позову захищає в рівній мірі інтереси як позивача, так і відповідача.
Цивільний процесуальний закон не зобов`язує при розгляді питань про забезпечення позову перевіряти обставини, які мають значення для справи, а лише запобігає ситуації, при якій може бути утруднено чи стане неможливим виконання рішення у разі задоволення позову.
З матеріалів справи вбачається, що сторони з 05 травня 1984 року перебувають у шлюбі. За час перування у шлюбі за спільні кошти придбали квартиру АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0,075 га кадастровий номер 2624410100:01:021:0014 за адресою АДРЕСА_2 цільове призначення якої - для будівництва та обстуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, також на вказаній земельній ділянці у 1991 році був споруджений житловий будинок з господарськими спорудами. Право власності на вказне нерухоме майно зареєстроване за відповідачем згідно інформаційної доідки з Державного реєстру речових прав на нерухомк майно та реєстру прав власності на нерухомк майно №315783335 від 22 листопада 2022 року.
На думку суду на час розгляду справи існує достатньо обґрунтоване припущення, що ОСОБА_2 , як власник майна, може розпорядитися ним, зокрема відчужити його іншим особам до вирішення справи по суті, що у подальшому може утруднити ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду.
При цьому варто врахувати, що підтвердити за допомогою реально існуючих доказів подію, яка ймовірно настане або може настати в майбутньому, фактично неможливо, а тому наявність чи відсутність підстав для забезпечення позову оцінюються судом в залежності від кожного конкретного випадку, з урахуванням фактичних обставин справи і змісту позовних вимог.
З урахуванням підстав та змісту позову, надавши оцінку відповідності виду забезпечення позову позовним вимогам, балансу інтересам сторін, приходжу до висновку про вжиття заходів забезпечення позову саме шляхом заборони відчуження вказаного в заяві про забезпечення позову майна.
Заборона на відчуження земельної діля та житлових приміщень не є позбавленням права власності ОСОБА_2 , і цей захід не перешкоджає користуванню названим у заяві майном.
Таким чином, застосування заходів забезпечення позову шляхом заборони відчуження спірного майна, яке перебуває у власності ОСОБА_2 є адекватним та ефективним способом забезпечення позову.
Позивачкою у заяві про забезпечення позову не зазначено переліку транспортних засобів, не конкретизоване, яке інше майно належить відповідачу, а тому заява в частині накладення арешту на транспортні засоби, інше належне ОСОБА_2 майно є передчасною та не підлягає до задоволення.
Керуючись ч. 1 ст. 149, п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 150, ст. 151, ч. 10 ст. 153, ст. 154, ч. 1ст. 157, 260, 353ЦПК України ЦПК України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити частково.
Накласти арешт на квартиру АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0,075 га кадастровий номер 2624410100:01:021:0014, що розташована за адресою АДРЕСА_2 цільове призначення якої - для будівництва та обстуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, домоволодіння по АДРЕСА_2 шляхом заборони ОСОБА_2 відчуження квартири АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,075 га кадастровий номер 2624410100:01:021:0014, що розташована за адресою АДРЕСА_2 цільове призначення якої - для будівництва та обстуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, домоволодіння по АДРЕСА_2 .
Копію ухвали направити для виконання Рогатинському відділу державної виконавчої службив Івано-Франківськомурайоні Південно-Західногоміжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Івано-Франківськ)(місцезнаходження:м.Рогатин,вул.Шевченка,5, Івано-Франківськоїобласті), сторонам по справі для відома.
Ухвала про забезпечення позову виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , житель АДРЕСА_2 .
Повне судове рішення складено 03 березня 2023 року.
Суддя О.О.Гаврилюк
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2023 |
Оприлюднено | 08.03.2023 |
Номер документу | 109382497 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні