номер провадження справи 15/186/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2023 Справа № 908/2431/22
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Концерну «Міські теплові мережі», юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69076, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 79а
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс», 69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 5, кв. 122
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
30.11.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява позовом Концерну «Міські теплові мережі», м. Запоріжжя до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс», м. Запоріжжя про стягнення заборгованості в розмірі 344 398,29 грн.
Крім того, позивачем заявлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.12.2022, справу № 908/2431/22 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 07.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2431/22. Присвоєно справі номер провадження 15/186/22, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання.
Запропоновано відповідачу надати у строк до 06.01.2023 відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем. Копію зазначеного документа направити на адресу позивача, докази направлення надіслати суду.
Запропоновано позивачу у строк до 20.01.2023 у разі отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно із вимогами ст. 166 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем, а також надіслати на адресу суду докази, що підтверджують надіслання відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.
Запропоновано відповідачу надати у строк до 06.02.2023, відповідно до ст. 167 ГПК України, надати заперечення разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача, якщо такі докази не надані відповідачем.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
06.01.2023 сплив тридцяти денний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
05.01.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому, зокрема, відповідач заперечив щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та просить справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Зазначив, що наявна третя особа, що отримує теплову енергію з використанням прибору обліку та відсутністю такого обліку у відповідача. Вплив на права та обов`язки ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» результатів розгляду даної справи. Сума позову може бути збільшена позивачем. Неправильне застосування позивачем методики розрахунку та можливого призначення з цього приводу судової експертизи. Необхідністю надати та отримати відповіді на питання представнику позивача в судовому засіданні стосовного методики розрахунку заборгованості та обставин викладених у п. 1 цих заперечень.
В обгрунутвання заперечень зазначив, що розрахунок основного боргу виконано філією яка не є юридичною особою та не може бути стороною в судовому процесі, а документ підписаний фахівцем філії не є належним доказом у справі. Рахунки за надані послуги за договором підписані Леміш О.В. без зазначення посади. В рахунку не зазначено згідно із яким розділом Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг проведено розрахунок. Оскільки приміщення, яке належить відповідачу не обладнане радіаторами та трубами системи опалення, нарахування за надану теплову енергію необхідно здійснювати як для приміщень з транзитними мережами опалення. Просить залучити до участі у справі в яксоті третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», у позові вдмовити та справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.02.2023 клопотання відповідача щодо розгляду справи за правилами загального пощовного провадження залишено без задоволення.
Щодо залучення третьої особи зазначає, що з наданого відповідачем листа Концерну «МТМ» вбачається, що ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» є управителем та виконавцем послуг з утримання житлового будинку № 21 по вул. Залізничній у м. Запоріжжя. Відповідачем не зазначено на яких підставах належить залучити до участі у справі в якості третьої особи ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя та яким чином рішенням суду може вплинути на права та обов`язки товариства. Суд не вбачає підстав для залучення третьої особи.
Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 06.02.2023.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.
Концерн «Міські теплові мережі» (надалі - позивач) діє на підставі статуту який знаходиться у загальнодоступному місці на офіційному сайті Концерну «МТМ».
Відповідно до статуту підприємства основною метою діяльності Концерну «МТМ» є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Позивач та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу Позивача.
Предметом діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, розподілення теплової енергії для обігріву житла, а також побутових потреб населення та підприємств, установ, організацій та її збут та інше.
Товариству з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс» на праві власності належать нежитлові приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Залізнична буд. 21 про що свідчить Інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Законом України від 03.12.2020 № 1060-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» внесено змінуи до низки законодавчих актів, що регулюють житлово-комунальні відносини, у тому числі до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону.
Статтею 651 ЦК України установлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до пукнту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
Відповідно до п. 3 Розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (Закон про ЖКП) договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
Згідно із частиною 7 статті 14 Закону про ЖКП до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п`ятої статті 13 цього Закону.
Постановами КМУ № 1022 від 08.09.2021 та № 1023 від 08.09.2021 внесено зміни до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових форм договорів. Згідно із Законом України про ЖКП договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначених постанов.
02 жовтня 2021 року на виконання вимог Закону про ЖКП Концерн «МТМ» на офіційному сайті розмістив індивідуальні договори на послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Вказані договори є публічними договорами приєднання та вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Умови вказаних договорів будуть застосовуватись до співвласників багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, які обрали форму індивідуального договору та до власників індивідуальних (садибних) житлових будинків.
Відповідно до ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Тобто внесення змін до публічного договору приєднання законодавством не допускається так як вказане призведе до порушення прав інших суб`єктів імперативно визначених відносин.
Відповідно до ч. 6 ст. 633 ЦКУ умови публічного договору, які суперечать частині другій цієї статті та правилам, обов`язковим для сторін при укладенні і виконанні публічного договору є нікчемними.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб -сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що договори про надання комунальних посуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
Враховуючи відсутність рішення про вибір моделі договірних відносин та спливу 30-денного строку з моменту розміщення на офіційному сайті індивідуального договору на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, Типовий індивідуальний договір № 76202631 про надання послуг з постачання теплової енергії за адресою: вул. Залізнична буд. 21 м. Запоріжжя між Концерном «Міські теплові мережі» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс» є укладеним з 01.11.2021. Договір розміщено на сайті Концерну «МТМ», копію додано до справи.
Житловий будинок 21 по вул. Залізничній оснащений приладом комерційного обліку теплової енергії відповідно обсяг спожитої у будівлі теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень визначається за показаннями вузла комерційного обліку.
Згідно з пунктом 32 Договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Пунктом 34 Договору вказано споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Відповідно до пункту 38 Договору споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього Договору.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, Інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з моменту, що зобов`язання другої сторони за іншим догвоорм не було виконано належним чином.
Факт отримання послуги з постачання теплової енергії до житлового будинку в якому знаходиться приміщення відповідача, підтверджується рішеннями виконавчого комітету Запорізької міської ради про початок та закінчення опалювального сезону відповідно до яких Позивачем було розпочато і закінчено опалювальний сезон в м. Запоріжжі (відповідні рішення містяться на офіційному сайті Запорізької міської ради, копії додано до позову) знаходженням нежитлового приміщення Відповідача у багатоквартирному житловому будинку.
Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг затверджена Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22 листопада 2018 року № 315 (Методика) встановлює порядок розподілу між споживачами спожитих у будівлі/будинку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати, та послуги з централізованого водовідведення, обсяг споживання якої визначається відповідно до обсягу споживання інших комунальних послуг.
Нежитлове приміщення відповідача є невід`ємною частиною житлового будинку. Об`єктом теплопостачання є багатоквартирний будинок в цілому, в який надходить теплова енергія з метою опалення усіх приміщень будинку і житлових, і нежитлових приміщень. Тепло поширюється всередині будинку від усіх елементів системи опалення, від кожної її ділянки, і поширюється по всіх приміщеннях, незалежно від наявності або відсутності в конкретному приміщенні окремих елементів системи опалення. Теплоносій на вказаний будинок подасться у повному обсязі для забезпечення нормативної температури внутрішнього повітря як в житлових, так і в нежитлових приміщеннях будинку. Відсутність окремих елементів системи опалення в приміщенні не свідчить про те, що теплова енергія не споживається. Вказане приміщення не підпадає під термін неопалювальне приміщення.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потребу опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Відповідно до пункту 11 Договору обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 року № 315.
Відповідач є власником нежитлового приміщення за адресою м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 21, яке знаходяться в багатоквартирному будинку в місті Запоріжжі.
Житловий будинок по вул. Залізничній, 21 обладнано приладом комерційного обліку SHARKY 775 заводський номер 51441695.
Відповідно до визначення, передбачене Методикою опалюване приміщення -приміщення у будівлі/будинку, яке забезпечується тепловою енергією за допомогою внутрішньобудиикової системи теплопостачання, та у якому забезпечується нормативна температура повітря.
Частиною 1 статті 7 Закону визначено, що споживач серед іншого має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
Наразі чинним є Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 169 від 26.07.2019.
Враховуючи знаходження приміщення в багатоквартирному будинку, відсутність документів на підтвердження відключення від мережі опалення - вказані приміщення є опалювальними.
Факт отримання послуги з постачання теплової енергії до житлового будинку за адресою м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 21 в якому знаходиться приміщення відповідача, підтверджується рішеннями виконавчого комітету Запорізької міської ради про початок та закінчення опалювального сезону 2021-2022 років, відповідно до яких позивачем було розпочато і закінчено опалювальний сезон в м. Запоріжжі.
Нормами Розділу І Методики визначено, що розподіл між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг здійснюється на підставі визначених на розрахункову дату споживання (фактичних, розрахункових або скоригованих (приведених)) обсягів комунальної послуги за відповідний розрахунковий період. Розрахунковою датою є останній день розрахункового періоду.
Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-при будованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг.
Розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період (далі - розподіл) здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.
Розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень здійснюється відповідно до Розділу III Методики.
Розподілу підлягають обсяги спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на опалення у відповідності до складових формул 1, 2, наведених у пункті 2 розділу II цієї Методики, І залежно від категорії приміщення, надання йому комунальної послуги з постачання теплової енергії на опалення, наявності/відсутності та типу приладів розподільного обліку теплової енергії, дотримання температури повітря в опалюваному приміщенні в нормативно допустимому діапазоні, наявності/відсутності приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку.
Визначення та розподіл обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення здійснюється згідно з розділом IV цієї Методики.
Пунктом 5 Розділу III Методики визначено, що розподіл теплової енергії у будівлі/будинку, у якій приміщення не оснащені приладами розподільного обліку теплової енергії для будівлі/будинку, незалежно від наявності або відсутності вузла комерційного обліку теплової енергії, у якій/якому відсутні приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення, та усі приміщення не оснащені приладами розподільного обліку теплової енергії, обсяг спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення визначається разом з обсягом спожитої теплової енергії на опалення цих приміщень.
Розподілений обсяг для опалюваного приміщення, не оснащеного приладом розподільного обліку теплової енергії, розраховується з урахуванням вимог розділів VII, VIII цієї Методики за формулою 13.
Для здійснення перевірки нарахувань Позивачем надано всі необхідні дані, що містяться в рахунку, а саме покази приладу обліку, площу опалювальних приміщень у будинку, площу приміщення Відповідача, тарифи що діяли в розрахунковому періоді.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до положень ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 322 Цивільного кодексу України встановлено тягар утримання майна, а саме, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивачем було надано послугу з постачання теплової енергії відповідачу за період листопад 2021 року - жовтень 2022 року на загальну суму 344 398,29 грн.
Позивачем були сформовані та надані споживачу рахунки на оплату спожитої послуги, а саме: рахунок за листопад 2021 року на суму 59 039,40 грн; рахунок за грудень 2021 року на суму 48 940,25 грн; рахунок за січень 2022 року на суму 79 466,70 грн; рахунок за лютий 2022 року на суму 30 687,45 грн; рахунок за березень 2022 року на суму 62 242,98 грн; рахунок за квітень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок за травень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок за червень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок залипень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок за серпень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок за вересень 2022 року на суму 4858,50 грн; рахунок за жовтень 2022 року на суму 4870,50 грн.
Відповідач за період листопад 2021 року - жовтень 2022 року не виконав свої обов`язки згідно із договором по сплаті за надану послугу з постачання теплової енергії, у зв`язку з чим за відповідачем обліковується заборгованість у розмірі 344 398,29 грн.
01.08.2020 позивачем було впроваджено електронний документообіг первинними документами зі споживачами за допомогою комп`ютерної програми «M.E.Doc», про що було повідмолено відповідача листом № 422/04 від 18.06.2020.
Рахунки надсилалися на адресу відповідача через систему «M.E.Doc» - програмне забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді.
На рахунках за постачання теплової енергії по договору, які надіслані відповідачу за допомогою програми «M.E.Doc» є відмітка «документ доставлено контрагенту», що свідчить про використання ТОВ «Ніка-Плюс» у своїй господарській діяльності вказаної прорами.
Згідно із Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 Концерном «МТМ» для застосування протягом опалювального періоду 2021-2022 років розраховано двоставкові тарифи на теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької Міської Ради від 11.10.2021 № 374.
Собівартість виробництва, транспортування та постачання теплової енергії складається, по-перше, з вартості палива, електроенергії, покупної теплової енергії та, по-друге, витрат, пов`язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, з обслуговуванням обладнання, з підтриманням технологічного обладнання в робочому стані.
Перший вид витрат називається умовио-змінними, тобто такими, розмір яких залежить від обсягів теплової енергії, що вироблена та надана споживачам.
Другий вид витрат не залежить від обсягів теплової енергії, що вироблена та надана споживачам, тому називається умовно-постійними.
Проте обсяг цих витрат залежить від кількості і потужності технологічного обладнання, яке виробляє та транспортує теплову енергію споживачам.
У періоді застосування сезонного тарифу на теплову енергію, до 01.10.2021, тобто до введення двоставкового формату тарифу, як умовно-постійні, так і умовно-змїнні витрати в тарифі враховувались разом, і споживач, сплачуючи за теплову енергію, компенсував теплопостачальному підприємству одночасно дві частини витрат у складі однієї сплати.
Двоставковий формат тарифу обумовлює компенсацію підприємству двох частин витрат окремо. Тобто двома ставками.
Перша ставка (умовно-змінні витрати) - плата за спожиту теплову енергію, за рахунок якої здійснюються витрати на придбання лише енергоресурсів (палива, електроенергії та покупної теплової енергії). Зважаючи на те, що обсяг цих витрат залежить від обсягів теплової енергії, яка виробляється та надається споживачеві, ця ставка визначена у гривнях за одиницю теплової енергії (грн./Гкал). Тобто споживач, сплачуючи за теплову енергію на опалення за показаннями будинкового приладу обліку, сплачує лише вартість природного газу, електричної та покупної теплової енергії. Споживач сплачує за цією ставкою лише протягом опалювального періоду та розмір платежу залежить від обсягів спожитої теплової енергії.
Друга ставка (умовно-постійні витрати) - плата за приєднане теплове навантаження, за рахунок якої здійснюються витрати, пов`язані з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, з обслуговуванням обладнання, з підтриманням технологічного обладнання в робочому стані, а також зі збутом та реалізацією теплової енергії і послуг з опалення. Зважаючи на те, що обсяг цих витрат залежить від кількості і потужності технологічного обладнання, що виробляє та транспортує теплову енергію споживачам та визначається, виходячи з обсягу теплового навантаження, що приєднане до джерела теплової енергії, ця ставка визначена у гривнях за одиницю теплового навантаження на джерело теплової енергії (грн/Гкал/годину).
Пунктом 24 Правил № 830 визначено, що розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об`єму) приміщення споживача відповідно до «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 року № 315».
Умовно-постійна частини тарифу для приміщень, вбудованих в житлові будинки/нежитлові будівлі розраховується згідно з даними теплового навантаження будівлі, пропорційно опалюваній площі приміщення споживача.
Вартість абонентської плати за постачання теплової енергії є постійна та не змінюється протягом року.
Під час опалювального періоду Концерн «МТМ» надає споживачам нежитлових приміщень такі послуги:
- абонентське обслуговування (послуга постачання теплової енергії);
- послуга з постачання теплової енергії ( умовно-постійна частина тарифу);
- послуга з постачання теплової енергії ( умовно-змінна частина тарифу).
Після закінчення опалювального періоду Концерн «МТМ» надає споживачам нежитлових приміщень такі послуги:
- абонентське обслуговування (послуга постачання теплової енергії);
- послуга з постачання теплової енергії ( умовно-постійна частина тарифу).
У запереченнях на позов відповідач посилається на лист 11.12.2017 адресований позивачу із повідомленням про те, що приміщення за адресою вул. Залізнична 21, яке належить відповідачу не обладнане радіаторами та трубами системи опалення.
Разом з тим, відповідач не надає будь-яких доказів спільного з позивачем огляду вказаного нежитлового приміщення з приводу фіксації факту не обладнання радіаторами та трубами системи опалення. Доказів оформлення документів щодо теплового навантаження системи опалення на нежитлове приміщення з урахуванням не обладнання радіаторами та трубами системи опалення не надано.
Керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Виконаний комітет Запорізької міської ради встановлює тарифи на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Згідно із Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 Концерном «МТМ» для застосування протягом опалювального періоду 2021-2022 років розраховано двоставкові тарифи на теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької Міської Ради від 11.10.2021 № 374 (із змінами).
Інформація щодо тарифів які діяли в опалювальний сезон 2021-2022 років для потреб інших споживачів:
Місяць/рікПеріодУмовно-змінна частина тарифуУмовно-постійна частина тарифуПідстава грн. без ПДВгрн. з ПДВгрн.без ПДВгрн. з ПДВ Листопад 2021 року01.11-28.112 404,902 885,88069 614,2183 537,052Рішення ЗМР від 11.10.2021 № 374Листопад 2021 року29.11-30.115 050,866 061,03257 940,4769 528,564Рішення ЗМР від 23.11.2021 № 447Грудень 2021 року 2 448,852 938,62053 753,6564 504,380Рішення ЗМР від 13.0Ь2022 № 3Січень 2022 року 2 448,852 938,62053 753,6564 504,380Рішення ЗМР від 13.01.2022 № 3Лютий 2022 року01.02.-09.022 448,8502 938,62053 753,65064 504,380Рішення ЗМР від 13.01.2022 № 3Лютий 2022 року10.02.-28.022 673,9403 208,72855 107,29066 128,748Рішення ЗМР від 10.02.2022 № 39Березень 2022 року01.03-31.012 673,9403 208,72855 107,2966128,748 Рішення ЗМР від 10.02.2022 № 39
Вказані документи розміщено на офіційному сайті Концерну «МТМ» та рішення Запорізької міської ради на сайті ради.
Згідно із ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З урахуванням наведених обставин справи, наданих сторонами доказів та вимог чинного законодавства Уркаїни вбачається, що відповідач неналежним чином виконує умови договору № 76202631, що призвело до утворення заборгованості в розмірі 344 398,29 грн, яку він станом на час вирішення даного спору не сплатив. Доказів на спростування доводів наведених позивачем в обґрунтування позову відповідач не надав.
Суд вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Також судом установлено, що позивач сплатив судовий збір у розмірі 5224,73 грн, платіжними дорученнями № 8576 від 16.08.2022 на суму 4728,53 грн, № 9591 від 06.09.2022 на суму 248,10 грн, № 9600 від 9600 на суму 248,10 грн. Необхідно було сплатити при подачі позову судовий збір у розмірі 5165,97 грн. Зайво сплачений судовий збір у розмірі 58,76 грн підлягає поверненню позивачу про що буде постановлена відповідначя ухвала.
Керуючись ст. ст. 129, 202, 222, 231, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс» (вул. Фортечна буд. 5 кв. 122, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69002, ідентифікаційний код юридичної особи 32010093) на корсть Концерну «Міські теплові мережі» (бул. Гвардійський 137, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69091, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 32121458) заборгованість за надану послуг з постачання теплової енергії в розмірі 344 398,29 грн (триста сорок чотири тисячі триста дев`яносто вісім гривень 29 коп.). Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Плюс» (вул. Фортечна буд. 5 кв. 122, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69002, ідентифікаційний код юридичної особи 32010093) на корсть Концерну «Міські теплові мережі» (бул. Гвардійський 137, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69091, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 32121458) судовий збір у розмірі 5165,97 грн (п`ять тисяч сто шістдесят п`ять гривень 97 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 08 березня 2023 року.
СудяІ. С. Горохов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2023 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 109422204 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кузнецов Вадим Олександрович
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Горохов І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні