ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.02.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1036/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., секретар судового засідання Попович Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав", вул. Шовковична, буд. 10, оф. 28,м. Київ,01021
до відповідача: Дочірнє підприємство "Ютім Медіа" вул. Тролейбусна, буд. 2А, м. Івано-Франківськ, 76008
про: зобов`язання виконати умови договору
за участю представника позивача - Ар"єв А.А. - адвокат
в с т а н о в и в
12.12.2022 року до господарського суду Івано-Франківської області надійшла позовна заява Громадської спілки "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" з наступними позовними вимогами: зобов`язати Дочірнє підприємство «Ютім Медіа» (код ЄДРПОУ 36997279; 76008, м. Івано-Франківськ, вул. Тролейбусна, буд. 2А) виконати вимоги пункту 3.1. Договору № 06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення від 08.07.2022, укладеного з Громадською спілкою «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» (код ЄДРПОУ 43080257, 01021, Київ, вул. Шовковична, 10, оф. 28), в частині наступного:
- надати Громадській спілці «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Дочірнім підприємством «Ютім Медіа», та інформацію про Кількість абонентів станом на 08.07.2022;
- надати Громадській спілці «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Дочірнім підприємством «Ютім Медіа», та інформацію про Кількість абонентів за третій квартал 2022 року, якщо у звітному кварталі відбулися зміни;
- сплатити за надання дозволу за третій квартал 2022 року на поточний рахунок Громадської спілки «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» суму винагороди (відрахування), розрахованої у відповідності до Договору.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення договірних зобов`язань відповідач, не виконав пункт 3.1. Договору № 06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення від 08.07.2022 чим порушує права позивача, як акредитованої організації у сфері обов`язкового колективного управління, а тому просить суд, зобов`язати відповідача виконати зобов`язання за договором.
Ухвалою суду від 14.12.2022 року суд залишив позовну заяву позивача без руху.
Позивач адресував суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, у якій зазначив що предметом позову є вимога про виконання пункту 3.1. Договору № 06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення від 08.07.2022, укладеного з Громадською спілкою «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» в частині : надати Громадській спілці «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Дочірнім підприємством «Ютім Медіа», надати Громадській спілці «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» інформацію про кількість абонентів станом на 08.07.2022.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 27.12.2022, суд відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 31.01.2023 встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Правом на надання відповіді на відзив позивач у встановлений судом строк не скористався.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 31.01.2023 , суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 21.02.2023.
22.02.2023 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання про розподіл судових витрат.
У зв`язку із невиконанням відповідачем своїх зобов`язань в частині надання інформації щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються відповідачем, та інформацію про кількість абонентів як передбачено пунктом 3.1 договору № 06-12/07/21 позивач у судовому засіданні просить зобов`язати відповідача - надати інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються відповідачем, станом на 08.07.2022.
Представник відповідача у судове засідання 28.02.2023 не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд дійшов до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання як відзиву на позов, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем суду також не повідомлено.
Також, враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення позивачу, суд встановив наступне.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2022 у справі № 909/969/21 у відповідності до вимог ст. 187 Господарського кодексу України та ч. 3 ст. 20 Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і суміжних прав» між позивачем і відповідачем укладений Договір № 06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення (далі - Договір).
Відповідно до пункту 2.1 договору Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" (далі - Спілка), що здійснює обов`язкове колективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав та є акредитованою організацією колективного управління відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №14 від 10.09.2019, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютім Медія" (далі - Провайдер) уклали Договір № 06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення на умовах, якого Спілка надає Провайдеру дозвіл на використання Об`єктів прав шляхом кабельної ретрансляції на Територію, а Провайдер зобов`язується виплачувати Спілці щоквартальну винагороду (відрахування) відповідно до умов цього договору.
Збір винагороди (відрахування) здійснюється Спілкою з метою справедливого розподілу доходу правовласникам, які передали та які не передали Спілці управління своїми правами (пункт 2.2 договору).
Провайдер виплачує Спілці винагороду (відрахування) за кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, в розмірі та порядку, визначеному цим Договором, для виплати доходу від прав правовласникам (пункт 2.4 договору).
Провайдер зобов`язаний:
- сплачувати за надання дозволу щоквартально за кожен звітний період (квартал) не пізніше 30-ти календарних днів після закінчення кожного звітного кварталу на поточний рахунок Спілки суму винагороди (відрахування), розрахованої у відповідності до цього Договору (пункт 3.1.1 договору);
- в день укладення цього договору довідково надати Спілці інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Провайдером та інформацію про Кількість абонентів за перший ; щоквартально надавати Спілці інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Провайдером, та інформацію про Кількість абонентів, якщо у звітному кварталі відбулися зміни ; інформація надається Спілці у письмовій та/або електронній формі за формами, що є відповідними додатками до цього договору (пункт 3.1.2 договору).
Пунктом 5.1. договору встановлено, що цей Договір є укладеним та набуває чинності в дату його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками.
На підставі ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України та ст. 241 ГПК датою укладання Договору є 08.07.2022. Аналогічне положення містить і п. 5.1 Договору.
Відповідно до п. 5.2. Договору сторони домовились, що строк дії встановлюється з дати його укладення до 10.09.2022.
Відповідно до п.5.5 Договору вважається автоматично припиненим у разі втрати Спілкою статусу акредитованої організації у сфері "кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення" з моменту втрати Спілкою такого статусу без необхідності укладання Сторонами будь-яких додаткових правочинів до цього Договору.
Строк акредитації позивача становить три роки з 10.09.2019 по 10.09.2022р.
Згідно з п. 5.6. Договору у випадку припинення діяльності провайдера в сфері кабельної ретрансляції цей Договір припиняється з дати припинення такої діяльності або дати анулювання відповідної ліцензії Провайдера, про що Провайдер письмово повідомляє Спілку. Припинення дії Договору з цих підстав не звільняє Провайдера від виплати винагороди (відрахування) за період фактичного здійснення ним такої діяльності.
Додатком №1 до договору №06-12/07/21 сторони погодили зразок інформації про кількість абонентів Провайдера за звітний квартал року.
Додатком №2 до договору сторони погодили зразок звіту про кабельну ретрансляцію Провайдера.
Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2022 у справі № 909/969/21 набрало законної сили 08.07.2022
Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
10.09.2022 строк акредитації Громадської спілки "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" у сфері обов`язкового колективного управління - кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і / або суміжних прав, крім прав організації мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення закінчився.
Відповідно до п. 5.2 договору строк його дії закінчився 10.09.2022.
Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" посилається на невиконання ДП" Ютім медіа" обов`язку в частині надання інформації щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються відповідачем, та інформацію про кількість абонентів як передбачено пунктом 3.1.2 договору №06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення від 08.07.2022, що ї є причиною виникнення спору.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв`язку з чим, суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
При цьому, особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Укладання господарських договорів за рішенням суду врегульовано статтею 187 ГК України.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Предметом заявлених Громадською спілкою "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" до Дочірнього підприємства «Ютім Медіа» є позовні вимоги, про надання Громадській спілці «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав»
- інформації щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються Дочірнім підприємством «Ютім Медіа» станом на 08.07.2022 та інформації про кількість абонентів станом на 08.07.2022.
Умовами Договору передбачено, що провайдер зобов`язаний(п. 3.1.2 Договору) в день укладення цього договору довідково надати Спілці інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються провайдером та інформацію про кількість абонентів; щоквартально надавати Спілці інформацію щодо найменувань програм організацій мовлення, які ретранслюються провайдером, та інформацію про кількість абонентів, якщо у звітному періоді відбулися зміни.
Відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України сторони договору можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. А згідно з ч.7 ст.180 Господарського кодексу України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Таким чином, обидві наведені вище норми вказують на можливість ретроспективної дії договору, тобто поширення його умов у часі назад, до його укладення.
Для цього мають бути наявними такі умови:
між цими сторонами мають існувати відносини до укладення ретроспективного договору;
в ретроспективному договорі має бути прямо зазначено, що його дія поширюється на такі правовідносини.
У Договорі №06-12/07/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення від 08.07.2022 року відсутні посилання, що його дія поширюється на правовідносини, що існували до 08.07.2022 року.
На зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи відсутність у договорі посилання що його дія поширюється на правовідносини, що існували між сторонами до 08.07.2022 року господарський суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 09.03.2023
СУДДЯ ШКІНДЕР П.А.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 10.03.2023 |
Номер документу | 109439815 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності про авторські та суміжні права |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Шкіндер П. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні