ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.03.2023 Справа №905/2402/21
Господарський суд Донецької області у складі:
судді Лободи Т.О.
розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
за позовом Краматорської міської ради, м. Краматорськ, Донецька область, код 24812116,
до Краматорської міської громадської організації "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка", м. Краматорськ, Донецька область, код 24311791,
про стягнення 2 930,30 грн ,
ВСТАНОВИВ:
Краматорська міська рада звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Краматорської міської громадської організації "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" про стягнення заборгованості з орендної плати за Договором оренди землі (земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:011:1198) від 09.10.2017 № б/н у загальній сумі 2 930,30 грн, з якої 2 477,28 грн - основна заборгованість, 133,39 грн - 3% річних від простроченої заборгованості та 319,63 грн - інфляційні втрати. Також позивач просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов Договору оренди землі № б/н від 09.10.2017, у зв`язку з чим утворилась заборгованість з орендної плати та підстави для нарахування 3% річних та інфляційних втрат.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 06.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, сторонам встановлено строки подачі заяв по суті справи.
З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, судом копії ухвали суду від 06.01.2022 було направлено на адреси позивача та відповідача рекомендованим листом зі зворотнім повідомленням.
Позивачем копію ухвали суду від 06.01.2022 отримано 13.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Направлена на адресу відповідача копія ухвали суду від 06.01.2022 повернулась до суду з відміткою поштового відділення "За закінченням терміну зберігання". Судом повторно було направлено копію ухвали суду від 06.01.2022 на адресу відповідача, проте вона повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Приймаючи до уваги, що поштова кореспонденція, яка надсилалась судом на адресу відповідача повернулась до суду з відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що Краматорська міська громадська організація "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" належним чином повідомлена про відкриття провадження у справі в розумінні п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Крім того, з метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі, судом додатково було передано відповідну телефонограму керівнику КМГО "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" Багнюку С.В. за номером телефону, відомості про який містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, приймаючи до уваги те, що судом вжито всі залежні від нього заходи для належного повідомлення учасників справи про розгляд судової справи, суд дійшов висновку, що сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження та подальший рух справи.
У зв`язку з тим, що 24.02.2022 була розпочата військова агресія Російської Федерації проти України та почались обстріли м. Харкова, судове рішення у справі не було постановлено у встановлений чинним законодавством строк.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 18.08.2022 запропоновано учасникам справи в строк до 07.09.2022 надати обґрунтування своєї позиції по справі на теперішній час.
Копію вказаної ухвали, у зв`язку із зупиненням поштових відправлень з 22.02.2022 у господарському суді Донецької області (розпорядження від 21.02.2022), було направлено на електронну адресу позивача. Відповідача повідомлено про рух справи шляхом передання відповідної телефонограми керівнику КМГО "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" Багнюку С.В., а також шляхом публікації відповідного оголошення на офіційному сайті Господарського суду Донецької області.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Ухвали суду від 06.01.2022 та від 18.08.2022 у справі № 905/2402/21 розміщено у Єдиному державному реєстрі судових рішень України, відомості якого є офіційними та загальнодоступними.
06.09.2022 на електронну адресу суду надійшла заява позивача, в якій Краматорська міська рада повідомляє, що позиція по справі залишилась незмінною, та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач у встановлений строк відзиву на позов не надав, ніяких інших клопотань або заяв не подавав, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Щодо строку розгляду справи суд зазначає наступне.
Статтею 248 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Проте, вихід за межі встановленого ст. 248 ГПК України строку був обумовлений виключними загальновідомими обставинами, пов`язаними із триваючою військовою агресією Російської федерації на територію України.
Зокрема, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Воєнний стан в Україні неодноразово було продовжено. На даний час Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Необхідно зазначити, що Господарський суд Донецької області знаходиться на території Харківської територіальної громади, яка з першого дня військової агресії перебуває під постійними ворожими обстрілами, які становлять загрозу життю та здоров`ю всіх учасників судового процесу. Окрім того, ворогом неодноразово вчинялися дії, спрямовані на руйнування об`єктів критичної інфраструктури регіону, що, зокрема, спричиняло тривале знеструмлення електричних мереж та вихід з ладу систем зв`язку та інтернету.
Такі обставини істотно уповільнили роботу суду, як щодо організаційно-технічного забезпечення судового процесу, так і щодо безпосереднього розгляду справи.
З урахуванням викладеного, за об`єктивних обставин розгляд справи здійснений судом без невиправданих зволікань настільки швидко, наскільки це було можливим за вказаних умов, у межах розумного строку в контексті положень Господарського процесуального кодексу України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
09.10.2017 між Краматорською міською радою (далі - орендодавець) та Краматорською міською громадською організацією "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення Краматорської міської ради від 31.05.2017 №22/УII-200 "Про поновлення договорів оренди землі" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за кадастровим номером 1412900000:00:011:1198, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Аероклубна (Кіма), 101. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту.
В оренду передається земельна ділянка площею 0,0169га. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника (п. 2 Договору).
Відповідно до п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №487 від 22.08.2017 становить на час складання договору 38112,55 грн.
Згідно з п.8 Договору договір укладено на 5 років по 20.04.2022 року включно. Згідно з частиною 3 ст.631 ЦК України сторони домовились, що умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання, а саме з 21.04.2017 року (з дня наступного за днем закінчення дії попереднього договору).
Пунктом 9 Договору сторони погодили, що орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі з дня наступного за днем закінчення дії попереднього договору в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить річна на час складання договору 1143,38грн. Орендна плата вноситься до місцевого бюджету м. Краматорська безготівковим перерахуванням через фінансові установи або готівкою через відділення банків.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуваннями її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки обчислення орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України (п.10 Договору).
За умовами п.11 Договору орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок 33219812700059 в ГУДКСУ в Донецькій області (ЄДРПОУ 37944338), МФО 834016.Код платежу 18010600.
Земельні ділянки передаються в оренду під гаражами громадян (п. 15 Договору).
Відповідно до п. 26 Договору орендодавець, зокрема, має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати з урахуванням коефіцієнту індексації.
Пунктом 29 договору визначено обов`язок орендаря своєчасно вносити орендну плату з урахуванням щорічного коефіцієнту індексації грошової оцінки землі.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (п. 37 Договору).
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди за цим договором. Невід`ємною частиною договору є акт приймання-передачі об`єкта оренди (п. 39 Договору).
Суд зазначає, що вказаний Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками. Право оренди земельної ділянки за Договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.02.2018 (номер запису 24694366), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 05.08.2021 №269213965. Вказане свідчить про набрання чинності Договором. Доказів розірвання договору чи визнання його недійсним суду не надано, тому він є обов`язковим для виконання сторонами.
09.10.2017 сторонами договору підписано акт приймання-передачі в оренду земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку площею 0,0169 га за кадастровим номером 1412900000:00:011:1198 під гаражами громадян у м. Краматорськ, вул. Аероклубна (Кіма), 101.
Як стверджує позивач, відповідач визначеного договором обов`язку зі сплати орендних платежів не виконував.
Листом № 01-26/2809 від 07.06.2021 позивач звернувся до відповідача з вимогою про сплату в місячний термін з дня отримання даного листа заборгованості з орендної плати. Проте вимога позивача про сплату боргу залишена без задоволення.
З листа Головного управління ДПС у Донецькій області ДПС України №21798/5/05-99-04-06-21 від 06.10.2021 вбачається, що за період з 2018 по 2020 роки Краматорська міська громадська організація "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" податкову звітність з орендної плати за спірною земельною ділянкою не надавала, орендну плату за землю не сплачувала. У вказаний період здійснювались оплати, однак, за інші земельні ділянки, які також знаходяться в оренді відповідача.
У зв`язку з викладеним сума боргу відповідача зі сплати орендних платежах за період з 01.11.2018 по 31.12.2020 становить 2 477,28 грн.
Невиконання відповідачем зобов`язань за договором оренди в частині сплати орендної плати, з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, стало підставою для звернення позивача до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відносини пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
На підставі ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом п.3 ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями ч.5 ст.5, ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель.
Згідно з пунктом 289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Зазначена правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 19.02.2019 у справі №916/2303/17, від 16.04.2019 у справі № 905/1315/18.
Відповідно до положень статей 11, 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків, які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (ст.526 Цивільного кодексу України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (ст.525 Цивільного кодексу України).
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку.
Таким чином, положеннями Податкового кодексу України та Закону України "Про оренду землі" визначається не фіксований розмір орендної плати за земельну ділянку, а порядок визначення орендної плати за землю. Розмір та порядок обчислення орендної плати мають бути встановлені у договорі оренди, оскільки умови про розмір орендної плати та порядок її обчислення є істотними умовами договору оренди.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 і ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Положеннями ст. 24 Закону України "Про оренду землі" закріплено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, в силу положень Цивільного кодексу України договірні зобов`язання є обов`язковими для виконання сторонами у порядку та у строк, визначений відповідним договором або законом.
За приписами статей 3, 629 Цивільного кодексу України цивільне законодавство ґрунтується на принципах справедливості, добросовісності та розумності та передбачає обов`язковість виконання договірних зобов`язань.
Відповідно до положень статей 610, 611 зазначеного Кодексу порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Встановлені судом обставини свідчать про те, що сторони перебувають у договірних відносинах на підставі укладеного між ними договору оренди землі від 09.10.2017 та згідно його умов зобов`язані виконувати умови цього договору (зобов`язання за договором).
Предметом позову у даній справі є матеріально-правова вимога про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,0169 га, що передана у користування відповідачеві на підставі договору оренди землі від 09.10.2017.
Земельна ділянка площею 0,0169 га за кадастровим номером 1412900000:00:011:1198, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Аероклубна (Кіма), 101, була передана орендодавцем орендарю згідно акту приймання-передачі в оренду земельної ділянки від 09.10.2017, який підписано сторонами договору та копія якого міститься в матеріалах справи.
Отже, позивач виконав взяті на себе зобов`язання з надання відповідачеві в оренду земельної ділянки відповідно до умов договору оренди, а відповідач, який є фактичним користувачем земельної ділянки, яка є предметом договору оренди землі від 09.10.2017, у свою чергу, не виконав взяті на себе зобов`язання зі сплати орендних платежів відповідно до умов договору оренди.
Так, пунктом 29 Договору визначений обов`язок орендаря своєчасно вносити орендну плату.
Суд зазначає, що на дату укладення Договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:011:1198 , а саме 09.10.2017, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 38 112,55 грн, про що зазначено в п. 5 Договору оренди.
Згідно витягу № 1064 від 19.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:011:1198 складає 38 112,55 грн.
Таким чином, у спірний заявлений період орендна плата за вказану вище земельну ділянку становила 95,28 грн на місяць.
Станом на теперішній час доказів сплати орендних платежів відповідачем суду не надано.
Таким чином, факт наявності боргу у відповідача перед позивачем належним чином доведений, відповідачем не спростований, строк сплати орендних платежів, у відповідності до умов договору є таким, що настав.
Відповідно до розрахунку орендної плати нарахованої позивачем сума заборгованості за період з 01.11.2018 по 31.12.2020 складає 2 477,28 грн.
Перевіривши розрахунок розміру орендної плати, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, враховуючи наведені положення законодавства, а також зважаючи на встановлені обставини, вбачається правомірним нарахування позивачем заборгованості з орендної плати за період з 01.11.2018 по 31.12.2020, за винятком нарахування орендної плати за березень 2020 року, стосовно чого суд зазначає наступне.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесені зміни до відповідних законодавчих актів України, зокрема викладено пункт 524 підрозділу 10 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в новій редакції, згідно з якою не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
З аналізу викладених положень податкового законодавства вбачається, що вони передбачають звільнення від нарахування та сплати за період з 1 березня по 31 березня 2020 року орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. При цьому, закріплений у наведеній нормі порядок врегулювання відповідних правовідносин не передбачає внесення певних змін до договорів оренди землі стосовно сплати орендної плати в зазначений період, адже орендар звільняється від орендної плати за вказаний період на підставі прямої норми Закону.
Таким чином, позивачем безпідставно нараховано та заявлено до стягнення орендну плату за березень 2020 року в розмірі 95,28 грн, а тому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог у цій частині.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача орендної плати на загальну суму 2 382,00 грн за визначений ним період є обґрунтованими, виходячи із встановленого договором порядку розрахунку розміру орендної плати, та підлягають задоволенню.
У зв`язку з порушенням строку виконання відповідачем грошових зобов`язань, позивачем на підставі ст. 625 ЦК України була заявлена вимога про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом (ст. 611 ЦК України).
Виходячи з вимог частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
В силу приписів статей 524, 533-535, 625 ЦК України грошовим є зобов`язання, яке виражається в грошових одиницях України (грошовому еквіваленті в іноземній валюті), тобто будь-яке зобов`язання зі сплати коштів.
Таким чином, грошовим зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана сплатити гроші на користь другої сторони (кредитора), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
З наданого розрахунку вбачається, що нарахування 3% річних та інфляційних втрат здійснено позивачем наступним чином : позивач здійснював окремо нарахування за кожен місяць виникнення заборгованості, з відповідної дати, коли повинна була бути здійснена оплата за такий місяць, по 31.10.2021.
Перевіривши надані розрахунки 3% річних у розмірі 133,39 грн та інфляційних втрат в розмірі 319,63 грн, суд встановив, що такі нарахування відповідають вимогам чинного законодавства, умовам договору та фактичним відносинам, що склались між сторонами, арифметично обчислення здійснені вірно, за винятком нарахувань на суму боргу за березень 2020 з наведених судом підстав.
Таким чином, позивачем обґрунтовано здійснено нарахування 3% річних у сумі 129,11 грн та інфляційних втрат у сумі 308,31 грн на заборгованість, яка виникла за період з листопада 2018 по лютий 2020 та з квітня 2020 по грудень 2020, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
В частині вимог про стягнення 3% річних у сумі 4,28 грн та інфляційних втрат у сумі 11,32 грн, які нараховані на заборгованість за березень 2020, суд відмовляє.
Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать в тому числі витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до положень ч. 9 ст. 129 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд зазначає, що оскільки даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, зважаючи на те, що судовий збір сплачено за мінімальною ставкою, суд повністю покладає витрати позивача по оплаті судового збору в загальній сумі 2 270,00 грн на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Краматорської міської громадської організації "Об`єднання власників гаражів "Анжеліка" (84307, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Кіма, будинок 101, код 24311791) на користь Краматорської міської ради (84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2, код 24812116) заборгованість з орендної плати за Договором № б/н від 09.10.2017 оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:011:1198 за періоди з листопада 2018 по лютий 2020 та з квітня 2020 по грудень 2020 в сумі 2 381,00 грн, 3% річних у сумі 129,11 грн, інфляційні втрати в сумі 308,31 грн, витрати зі сплати судового збору в сумі 2 270,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено 15.03.2023.
Суддя Т. О. Лобода
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2023 |
Оприлюднено | 16.03.2023 |
Номер документу | 109558595 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні