ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" березня 2023 р. Справа № 911/208/23
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянув матеріали справи
за позовом Приватного підприємства Експрес Агро
до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропрайм Ін
про стягнення 122026,01 грн
без виклику учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Приватного підприємства «Експрес Агро» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрайм Ін» (далі - відповідач) про стягнення 95520,00 грн основного боргу, 23899,49 грн інфляційних втрат та 2606,52 грн 3% річних, що загалом становить у сумі 122026,01 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошових зобов`язань за договором оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем № 12 від 29.12.2021.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.01.2023 відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи) та встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій у справі.
Як свідчать матеріали справи, відповідач не скористався наданим йому процесуальним правом, передбаченим ч. 1 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) щодо надіслання відзиву на позовну заяву.
При цьому суд зазначає, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0103283106628, врученого представнику 07.02.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається виключно за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
29.12.2021 року між Приватним підприємством «Експрес Агро» (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агропрайм Ін» (далі - орендар) було укладено Договір №12 оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем з відповідним додатком (далі - Договір).
За умовами договору орендодавець зобов`язався передати орендареві в строкове платне користування транспортні засоби та самохідні машини чи механізми (далі - техніка) разом із обслуговуючим персоналом, а орендар зобов`язався прийняти техніку орендодавця та сплачувати орендодавцю орендну плату за її використання (п. 1.1 Договору).
Згідно п. 1.2 Договору, ознаки техніки, її характеристики тощо, в розрізі кожної одиниці відображаються Додатку № 1 до цього Договору.
У відповідності до згаданого Додатку № 1, загальна вартість оренди становить 95520,00 грн.
Орендодавець гарантує, що техніка, що передається в оренду за Договором, на момент його підписання сторонами належить орендодавцеві на праві власності, не знаходиться під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави чи іншим засобом забезпечення виконання зобов`язань перед будь-якими фізичними або юридичними особами чи державою, а також не обтяжена та не обмежена будь-яким іншим чином, передбаченим чинним законодавством (п. 1.3 Договору).
Пунктом 2.1 Договору, орендар зобов`язується використовувати техніку виключно за її цільовим призначенням, з метою провадження сільськогосподарської діяльності та іншої діяльності, не забороненої чинним законодавством.
У відповідності до п. 3.1 Договору, техніка повинна бути передана орендодавцем та прийнята орендарем в термін до « 04» січня 2022 р.+/- 2 календарних дні або в інший термін, додатково погоджений сторонами. Передача техніки здійснюється за місцезнаходженням орендаря на умовах «DDP склад орендаря або інше місце в межах України, додатково вказане орендарем» згідно «Інкотермс-2010».
Передача техніки в оренду здійснюється сторонами за Актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі підписується повноважними представниками сторін та скріплюється печатками орендаря та орендодавця (за наявності у сторін печатки). Техніка передається в оренду/повертається із оренди із повним баком пального, або із зафіксованим сторонами рівнем палива (п. 3.2 Договору).
Техніка вважається переданою в оренду з дати підписання Сторонами відповідного Акту приймання-передачі (п. 4.1 Договору).
Відповідно до вимог пункту 5.1 Договору, орендна плата за договором становить загальну вартість наданих послуг з оренди, сплачених орендарем орендодавцеві протягом дії Договору на підставі актів приймання - передачі наданих послуг, та розраховується згідно додатка №1.
Орендна плата, що підлягає оплаті визначається в акті приймання - передачі наданих послуг, що підписується сторонами протягом 5 (п`яти) робочих днів після кожного місяця оренди техніки. Після закінчення надання послуг орендодавець протягом 5 (п`яти) робочих днів готує та передає на погодження Орендарю два примірники акту приймання-передачі. Замовник зобов`язаний протягом 5 (п`яти) робочих днів розглянути та підписати вказаний акт або надати письмові мотивовані заперечення. Після підписання актів орендар протягом 2 (двох) робочих днів передає один примірник підписаного акту орендодавцеві. У випадку, якщо протягом зазначеного строку орендодавець не отримає підписаний орендарем примірник акта або обґрунтованої відмови, акт вважається підписаним, а послуги такими, що надані належним чином без будь - яких зауважень орендаря та підлягають оплаті в повному об`ємі (п.5.2).
Виплата орендної плати проводиться протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання сторонами акта приймання - передачі наданих послуг. Орендар має право достроково сплатити орендну плату на користь орендодавця. Орендар має право здійснити попередню оплату, яка здійснюється на підставі виставленого орендодавцем рахунку (п.5.3 Договору).
Розрахунки за цим Договором здійснюються в національній грошовій одиниці України (гривня) через установу банку згідно із правилами, передбаченими чинним в Україні законодавством для безготівкових розрахунків (п.5.4).
Як стверджує позивач, на виконання умов Договору, ним було передано в користування відповідачу техніку, а саме комбайн John Deere 9770 STS 30822BX, жатка кукурудзяна Dominoni, згідно акта приймання-передачі від 05.01.2022 року, однак відповідач в порушення вищезазначених умов, несвоєчасно та в повному обсязі не вніс орендну плату за користування технікою, а тому за останнім утворилася заборгованість в розмірі 95520,00 грн, яку і просить стягнути позивач.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України).
Відповідності до приписів ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
До виконання господарських зобов`язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ст. 193 Цивільного кодексу України).
Зі змісту ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України випливає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд та за погодженням сторін, та умов, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 Цивільного кодексу України).
Договір, з якого виникли спірні відносини №12 від 29.12.2021, за своєю правовою природою є договором найму (оренди), регулювання відносин за яким здійснюється приписами чинного цивільного та господарського законодавства.
Так, згідно із ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Аналогічні положення містить ч. 1 ст. 283 Господарського Кодексу України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 ГК України).
Відповідно ч. 3 ст. 283 ГК України, об`єктом оренди можуть бути інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання.
Згідно ч. 1, 4 ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Як свідчить акт приймання-передачі техніки від 05.01.2022, підписаний та скріплений печатками перших осіб підприємств, позивач в особі Домбровського Є.О. передав, а відповідач в особі Кондратюка А.Є., прийняв в оренду наступну техніку - комбайн John Deere STS 9770, серії НОМЕР_1 , державний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску.
За актом приймання-передачі (повернення) від 31.01.2022 підписаним тими ж особами, зазначена техніка була повернута орендодавцю.
Тобто, з матеріалів справи слідує, що передана орендареві техніка перебувала в користуванні останнього з 05 січня 2022 року по 31 січня 2022 року.
Як доказ належного виконання з боку орендодавця умов договору, між сторонами було складено акт надання послуг № 18 від 31.01.2022, яким вони засвідчили, що загальна вартість робіт (послуг) надання в оренду комбайна разом з ПДВ склала 95520,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч. 3 ст. 285 ГК України, орендар зобов`язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Як зазначено в п. 5.3 Договору, виплата орендної плати проводиться протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання сторонами акта приймання - передачі наданих послуг.
Тобто в строк до 10.02.2022 відповідач мав сплатити визначений орендний платіж в розмірі 95520,00 грн на рахунок позивача (п.5.4 Договору), а з 11.02.2022 відповідач є таким, що порушив грошове зобов`язання зі сплати орендних платежів.
Зважаючи на те, що відповідач вчасно та повністю не розраховувався за договором, ПП «Експрес Агро» звернулось до відповідача з вимогою погасити заборгованість. Так, в матеріалах справи міститься претензія № 1 від 03.11.2022, в якій позивач вимагав сплатити борг в розмірі 95520,00 грн, а також нараховані інфляційні та 3% річних.
До претензії додано докази відправлення її на адресу відповідача: с. Софіївська Борщагівка, вул. Бишівська, 5, а саме, опис вкладення в цінний лист та фіскальний чек про відправку датовані 04.11.2022, а також рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення особі уповноваженої на отримання від відповідача - 21.11.2022.
Встановлені судом обставини укладення між сторонами договору оренди № 12 від 29.12.2021, отримання в користування техніки та її повернення відповідачеві, а також термін її використання та наявність неоплаченої заборгованості в розмірі 95520,00 грн безпосередньо випливає зі змісту поданих позивачем до суду доказів.
Оскільки станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів погашення заборгованості у повному обсязі за орендований товар, строк оплати згідно умов договору за який настав (п. 5.3), суд вважає вимоги позивача про стягнення 95520,00 грн. боргу за несплату орендних платежів за користування технікою в період з 05.01.2022 по 31.01.2022 року правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Також позивач відповідно до прохальної частини позовної заяви просить стягнути з відповідача 23899,49 грн. інфляційних втрат (за період 15.02.2022 по 12.01.2023), а також 2606,52 грн. 3% річних (з 15.02.2022 по 12.01.2023).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом було також здійснено перерахунок правильності нарахування відсотків річних та інфляційних втрат за допомогою калькулятора штрафів системи «Ліга:Закон» та встановлено, що заявлені до стягнення 2606,52 грн. 3% річних підлягають задоволенню в повному розмірі, інфляційні втрати частково в розмірі 23859,49 грн.
Приймаючи до уваги наведене вище в сукупності, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення: 95520,00 грн основного боргу, 23859,49 грн інфляційних втрат та 2606,52 грн 3% річних. В іншій частині позову суд відмовляє.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, суд керується п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, відповідно до якого судовий збір покладається, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, в сумі 2 683, 12 грн.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрайм Ін» (08147, Київська обл., Бучанський р-н, с. Софіївська Борщагівка(з), вул. Бишівська, буд. 5, код ЄДРПОУ 43923457) на користь Приватного підприємства «Експрес Агро» (30300, Хмельницька обл., Ізяславський р-н, м. Ізяслав, вул. Онищука, буд. 59 А, код ЄДРПОУ 40779770) 95520 (дев`яносто п`ять тисяч п`ятсот двадцять) грн 00 коп. основного боргу, 23859 (двадцять три тисячі вісімсот п`ятдесят дев`ять) грн 49 коп. інфляційних втрат, 2606 (дві тисячі шістсот шість) грн 52 коп. 3% річних, 2 683 (дві тисячі шістсот вісімдесят три) грн 12 коп. судового збору.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2023 |
Оприлюднено | 20.03.2023 |
Номер документу | 109617802 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні