Постанова
від 14.03.2023 по справі 10/63
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Додаткова постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.2023 року м.Дніпро Справа № 10/63 (912/784/22)

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузнецова В.О.,

суддів Чередка А.Є., Мороза В.Ф.,

секретар судового засідання Крицька Я.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву приватного підприємства "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Панчеве", с.Панчеве, Новомиргородський район, Кіровоградська область

до відповідача 1 приватного підприємства "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" , с.Панчеве, Новомиргородський район, Кіровоградська область

відповідача 2 Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м.Дніпро

відповідача 3 Новомиргородської міської ради, м.Новомиргород, Новоукраїнський район, Кіровоградська область

про визнання недійсним та скасування рішення, свідоцтва, скасування рішення державного реєстратора та припинення права власності

в межах справи №10/63 про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Панчеве"

ВСТАНОВИВ:

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 28.02.2023 у даній справі у задоволенні апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Панчеве" відмовлено; рішення Господарського суду Кіровоградської області від 08.11.2022 та додаткове рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.11.2022 залишено без змін.

Приватне підприємство "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з заявою про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у даній справі.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.03.2023 для розгляду заяви визначена колегія суддів у складі головуючого судді Кузнецова В.О., судді Чередко А.Є., Мороз В.Ф.

Ухвалою апеляційного господарського суду від 02.03.2023 призначено заяву до розгляду на 14.03.2023 на 14 годин 45 хвилин.

14.03.2023 у судове засідання з`явився представник відповідача-1 (поза межами приміщення суду), який надав відповідні пояснення.

Інші учасники справи наданим їм процесуальним правом не скористалися та не забезпечили у судове засідання явку повноважного представника.

Колегія суддів вважає, що неявка інших учасників справи не перешкоджає розгляду справи.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність підстав для задоволення заяви про винесення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну допомогу у даній справі, колегія суддів враховує таке.

За приписами ч.1-3 ст.244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Частиною 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Разом із тим, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України).

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України. Водночас, у частині 5 наведеної правової норми визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

Так, відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого частиною 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, визначені також положеннями частин 6, 7, 9 статті 129 цього Кодексу.

Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

Водночас, під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7,9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.

У такому випадку суд, керуючись частинами 5-7,9 статті 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та постанові Верховного Суду від 08.04.2020 у справі №922/2685/19.

У постановах Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі №922/2685/19 висловлено правову позицію, відповідно до якої суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

За приписами ч. 3 ст. 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Глава 52 Цивільного кодексу України регулює загальні поняття та принципи будь-якого цивільного договору, включаючи договір про надання послуг. Стаття 632 Цивільного кодексу України регулює поняття ціни договору; за приписами вказаної статті ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, а якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Згідно ст.30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

В підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу заявником надано копію договору №25/1/23 про надання правової допомоги від 25.01.2023, копію рахунку фактури №1 від 25.01.2023, копію платіжного доручення №37360 від 30.01.2023, копію виписки банку за період з 30.01.2023 по 30.01.2023, копію акту наданої правової допомоги від 28.02.2023.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 25.01.2023 між адвокатським об`єднанням "ЛІГАЛКОМ" (в подальшому адвокатське об`єднання) та приватним підприємством "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" (в подальшому клієнт) укладено договір про надання правової допомоги, за умовами якого клієнт доручає та зобов`язується оплачувати, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати клієнту правову допомогу (послуги) в обсязі та на умовах, передбачених даним договором.

За надання правової допомоги клієнт сплачує на користь адвокатського об`єднання гонорар, який є винагородою адвокатського об`єднання (п.2.1 договору).

Гонорар за даним договором встановлюється у фіксованому розмірі та складає 30000,00 грн без ПДВ (п.2.2 договору).

Відповідно до п.3.2 договору оплата здійснюється протягом 10-х банківських днів з моменту підписання даного договору на підставі рахунку адвокатського об`єднання.

За умовами п.3.3 договору після розгляду судової справи судом, що закінчується або ухваленням судового рішення/постанови, або постановленням ухвали про закриття провадження у справі, або ухвали про залишення позову без розгляду, надання правової допомоги припиняється, а адвокатське об`єднання складає акт наданої правової допомоги.

Даний договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін (п.6.1 договору).

Відповідно до платіжного доручення №37360 від 30.01.2023 ПП "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" сплачено адвокатському об`єднанню 30 000,00 грн за надання правової допомоги згідно з рахунком №1 від 25.01.2023.

Акт наданої правової допомоги від 28.02.2023, складений відповідно до договору про надання правової допомоги №25/1/23 від 25.01.2023, свідчить про те, що під час надання правової допомоги підготовлено наступні документи та надано наступні послуги: здійснено правовий аналіз апеляційної скарги та доданих до неї документів; здійснено узагальнення та аналіз судової практики щодо спірних правовідносин; надано правову інформацію, консультації і роз`яснення щодо правової позиції у судовій справі; здійснено збір доказів щодо правової позиції (формування правової позиції на основі зібраних доказів), включаючи підготовку їх до розгляду судом; підготовлено відзив на апеляційну скаргу; підготовлено заяву про участь у судовому засіданні призначеному на 14 лютого 2023 року о 15:00 в режимі відеоконференції поза межам приміщення суду та направлено копії заяви іншим учасникам справи; підготовлено заяву про участь у судовому засіданні призначеному на 28 лютого 2023 року о 16:00 годині в режимі відеоконференції поза межам приміщення суду та направлено копії заяви іншим учасникам справи. В період надання правової допомоги забезпечено представництво, шляхом безпосередньої участі адвокатами адвокатського об`єднання "ЛІГАЛКОМ" у засіданнях суду (підготовчих, судових) в тому числі в режимі відеоконференції: 14.02.2023, 28.02.2023. Для надання правової допомоги залучено два адвокати, члени адвокатського об`єднання "ЛІГАЛКОМ" - Головатюк С.А., Кулик А.М.

Вирішуючи питання обґрунтованості розміру заявлених до стягнення відповідачем витрат на професійну правничу допомогу, суд апеляційної інстанції враховує обставини справи, її складність, предмет та підстави позовних вимог, подані відповідачем докази стосовно розміру понесених витрат на правову допомогу в суді апеляційної інстанції.

Відносно надання адвокатом таких послуг, як здійснення правового аналізу апеляційної скарги та доданих до неї документів; узагальнення та аналіз судової практики щодо спірних правовідносин; надання правової інформації, консультації і роз`яснення щодо правової позиції у судовій справі; здійснення збору доказів щодо правової позиції (формування правової позиції на основі зібраних доказів), включаючи підготовку їх до розгляду судом; підготовлення відзиву на апеляційну скаргу; підготовлення заяв про участь у судовому засіданні призначеному на 14 лютого 2023 року о 15:00 та на 28 лютого 2023 року о 16:00 годин в режимі відеоконференції поза межам приміщення суду та направлення копії заяв іншим учасникам справи, колегія суддів вважає, що розмір заявлених до стягнення витрат на ці послуги є надмірним, оскільки позиція відповідача по суті спору не змінювалася протягом розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій, відзив на апеляційну скаргу аргументований доводами, подібними до тих, що раніше вже були викладені у відзиві на позовну заяву та поясненнях у справі, наданих суду першої інстанції. Адвокат Головатюк С.А., який складав відзив та брав участь у судових засіданнях суду першої інстанції, вже був обізнаний з фактичними обставинами справи та позицією учасників справи щодо суті спору.

Крім того, подання відзиву на апеляційну скаргу та заяви на участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції є правом, а не обов`язком учасника справи, яке використовується ним на власний розсуд.

Встановивши наведені обставини, апеляційний господарський дійшов висновку, що заява відповідача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу підлягає частковому задоволенню в сумі 8 000,00 грн, оскільки цей розмір судових витрат відповідає як критерію реальності понесення адвокатських витрат, так і критерію розумної необхідності таких витрат.

Керуючись статтями 129, 244, 281 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву приватного підприємства "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі №10/63 (912/784/22) задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Панчеве" (вул.Центральна, 1, с.Панчеве, Новомиргородський район, Кіровоградська область, 26034, код ЄДРПОУ 03757181) на користь приватного підприємства "АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО" (вул.Широка, 34, с.Панчеве, Новомиргородський район, Кіровоградська область, 26034, код ЄДРПОУ 32119941) витрати на правничу допомогу в суді апеляційної інстанції в розмірі 8 000,00 (вісім тисяч) грн. В решті відмовити.

Доручити Господарському суду Кіровоградської області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Додаткова постанова складена у повному обсязі 20.03.2023.

Головуючий суддя В.О. Кузнецов

Суддя В.Ф.Мороз

Суддя А.Є. Чередко

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.03.2023
Оприлюднено21.03.2023
Номер документу109643980
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/63

Ухвала від 05.10.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 22.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 15.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 17.05.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 08.05.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Ухвала від 30.03.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Коваленко Н.М.

Постанова від 14.03.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Постанова від 28.02.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 02.03.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні