Справа № 473/3518/22
РІШЕННЯ
іменем України
"20" березня 2023 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Вуїва О.В.,
за участю: секретаря судового засідання Ціліциної О.В., представників позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника відповідачки ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка будинок 43, будинок 47» до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2022 року ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості, в якому вказувало, що відповідачка є власником квартири АДРЕСА_1 , утримання та обслуговування якого здійснює позивач.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 , як співвласниця житлового будинку, що обслуговується ОСББ «Шевченка будинок АДРЕСА_2 », зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, проте свої зобов`язання не виконує, а тому позивач просив стягнути з відповідачки заборгованість, що виникла за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 6904,80 грн., а також судові витрати.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
В судовому засіданні, яке проводилося без особистої участі відповідачки ОСОБА_4 , її представник ОСОБА_3 позовні вимоги визнав частково. При цьому пояснив, що ОСББ «Шевченка будинок АДРЕСА_2 » було створене з порушенням передбаченого законом порядку та без врахування волевиявлення усіх мешканців вказаних будинків, в тому числі волевиявлення відповідачки. Також просив врахувати встановлення об`єднанням завищеного тарифу щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, нецільове використання позивачем вказаних коштів, невиконання останнім усього обсягу робіт, необхідних для належного утримання будинку та прибудинкової території.
Суд вважав можливим провести розгляд справи без особистої участі відповідачки, оскільки матеріали справи містять достатньо інформації та доказів для вирішення спору.
Заслухавши пояснення представників позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника відповідачки ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог та на підставі наявних у ній доказів, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власницею квартири АДРЕСА_1 загальною площею 54,8 кв.м., житловою 38 кв.м. (а.с. 9).
28 листопада 2019 року власниками квартир та нежитлових приміщень житлових будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 з метою утримання та обслуговування вказаних будинків було створено та зареєстровано неприбуткову організацію - ОСББ «Шевченка будинок АДРЕСА_2 », основним джерелом фінансування якого є внески та платежі співвласників будинків (а.с. 6, 7, 8, 17-32).
Рішенням загальних зборів ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» від 29 листопада 2019 року (оформленого протоколом від 29 листопада 2019 року №3) для власників квартир встановлено розмір щомісячних внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_3 у розмірі 3,60 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири (а.с. 10-11).
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.
Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (ч.ч. 1, 5, 9 ст. 10, ч. 1 ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ч.ч. 1, 2, 11 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Аналогічні положення закріплені у Статуті ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» (п.п. 1, 4 розділу ІІ, п.п. 1, 3, 11 розділу ІІІ Статуту).
Співвласник зобов`язаний: виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (п.п. 2, 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», п.п. 5, 10 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», п. 2 розділу V Статуту).
Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів (п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Таким чином ОСОБА_4 , як власниця квартири АДРЕСА_1 , зобов`язана щомісячно сплачувати на користь позивача внески на утримання будинку та прибудинкової території відповідно до встановлених об`єднанням тарифів, за умови її належного попередження про встановлені тарифи.
Згідно ч.ч. 10, 11 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» повідомлення про рішення, прийняте зборами співвласників, не пізніше 10 днів після його прийняття надається в письмовій формі кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також розміщується у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду.
Рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
З пояснень учасників справи вбачається, що ОСОБА_4 обізнана про встановлені рішенням загальних зборів ОСББ «Шевченка будинок АДРЕСА_2 » тарифи, а також про наявність та розмір заборгованості.
Відповідно до наданого ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» розрахунку, заборгованість ОСОБА_4 зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року становить 6904,80 грн.
Що стосується тверджень представника відповідачки про нецільове використання ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» внесків, невиконання останнім усього обсягу робіт, необхідних для належного утримання будинку та прибудинкової території, то вони повністю спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема копіями укладених ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» протягом 2020-2022 років договорів на виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з утримання житлових будинків по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 , копіями актів виконаних робіт та документів щодо придбання матеріалів, необхідних для утримання будинків та прибудинкової території (а.с. 82-158). Жодних доказів в підтвердження вказаних доводів стороною відповідачки не надано.
Також є неприйнятними доводи про створення ОСББ «Шевченка будинок АДРЕСА_2 » з порушенням передбаченого законом порядку та встановлення об`єднанням завищеного тарифу щомісячних внесків на утримання будинку, оскільки вказані обставини виходять за межі позовних вимог та предмета спору, а тому не можуть бути предметом розгляду у цьому провадженні.
За встановленого, заборгованість з оплати внесків та платежів на управління багатоквартирним будинком з урахуванням положень ст.ст. 526, 530 ЦК України підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача у повному обсязі.
Також, згідно ст. 141 ЦПК України за результатами судового розгляду між сторонами підлягають розподілу судові витрати.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2, ч.ч. 3, 8 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ч.ч. 1-6 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 19 лютого 2020 року у справі №755/9215/15-ц зробила висновок про те, щоЦПК Українипередбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.
Зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.
У цій же постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що факт понесення стороною судових повинен бути підтверджений належними та допустимими доказами, які повинні бути подані не пізніше п`яти днів після ухвалення рішення суду.
У своїх постановах (зокрема від 08 грудня 2021 року у справі №454/3919/18 та від 09 лютого 2022 року у справі № 523/3904/19) Верховний Суд неодноразово висловлювався, що суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу лише у разі наявності клопотання відповідної сторони про зменшення таких витрат. Відсутність такого клопотання відповідно до приписів ч. 5ст.137ЦПК України унеможливлює вирішення судом з власної ініціативи питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу.
Судом встановлено, що ОСББ «Шевченка будинок 43, будинок 47» понесено наступні судові витрати:
- пов`язані з отриманням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, необхідної для розгляду справи та підготовки до її розгляду 60 грн. (а.с. 9, 34);
- пов`язані зі сплатою вартості правничої допомоги у розмірі 3000 грн. (а.с. 35-37, 41, 42, 58, 59) що складається з узгоджених та фактично отриманих позивачем адвокатських послуг: аналіз документів, розроблення правової позиції 200 грн.; аналіз нормативних актів, що регулюють спірні відносини 100 грн.; участь в судовому засіданні 900 грн. за годину часу; складання позовної заяви 1 800 грн.;
- пов`язані зі сплатою судового збору 2481 грн. (а.с. 43).
Понесення вказаних витрат позивачем підтверджене відповідними доказами. Зазначені витрати є необхідними та розумними, адекватними часу, потраченому адвокатом на виконання взятих на себе обов`язків та відповідають поведінці сторін під час розгляду спору, стороною відповідачки не подавалося клопотання про їх зменшення, а тому вони підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка будинок 43, будинок 47» до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_4 ( АДРЕСА_5 ; ідент. номер НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка будинок 43, будинок 47» (Миколаївська обл., м. Вознесенськ, вул. Шевченка, 43; код ЄДРПОУ: 43371798; р/р НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк») заборгованість з оплати внесків та платежів на управління багатоквартирним будинком за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 6 904 (шість тисяч дев`ятсот чотири) гривні 80 копійок.
Стягнути з ОСОБА_4 ( АДРЕСА_5 ; ідент. номер НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку «Шевченка будинок 43, будинок47» (Миколаївська обл., м. Вознесенськ, вул. Шевченка, 43; код ЄДРПОУ: 43371798; р/р НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк») 5 541 (п`ять тисяч п`ятсот сорок одну) гривню судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текстсудового рішенняскладено 22 березня 2023 року.
Суддя: О.В. Вуїв
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2023 |
Оприлюднено | 23.03.2023 |
Номер документу | 109711401 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Вуїв О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні