Рішення
від 21.03.2023 по справі 674/1773/22
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 674/1773/22

Провадження № 2/674/125/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

21 березня 2023 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря Шельгоріної С.І.

з участю прокурора Кравцової О.М.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області цивільну справу за позовом Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області, поданим в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, до ОСОБА_1 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Фермерське господарство "Євроінвест") про конфіскацію земельної ділянки,

в с т а н о в и в :

29 грудня 2022 року до суду надійшла позовна заява Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області, подана в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, до ОСОБА_1 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Фермерське господарство "Євроінвест") про конфіскацію земельної ділянки.

Кам`янець-Подільська окружна прокуратура Хмельницької області, звернувшись згідно ст.23 Закону України "Про прокуратуру" з позовом на захист прав та законних інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, посилається в обґрунтування своїх вимог на те, що 10 жовтня 2019 року відповідач ОСОБА_1 , громадянин російської федерації, в порядку спадкування набув право власності на земельну ділянку площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

10 жовтня 2019 року відповідач ОСОБА_1 зареєстрував своє право власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

11 листопада 2019 року відповідач ОСОБА_1 передав вказану земельну ділянку в оренду ФГ "Євроінвест" на строк десять років.

Проте, в порушення вимог ч.4 ст.81 ЗК України відповідач ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином та прийнявши у спадщину 10 жовтня 2019 року вказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення, протягом року не відчужив її.

На підставі викладеного Кам`янець-Подільська окружна прокуратура Хмельницької області просить суд конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вказану земельну ділянку.

29 грудня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

29 грудня 2022 року задоволено клопотання Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області про забезпечення позову.

В порядку забезпечення позову накладено арешт на земельну ділянку площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, на період до набрання законної сили судовим рішенням в даній цивільній справі.

В порядку забезпечення позову заборонено ОСОБА_1 розпоряджатись, змінювати цільове призначення, здійснювати перетворення, поділ, об`єднання земельної ділянки площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, з іншими земельними ділянками, на період до набрання законної сили судовим рішенням в даній цивільній справі.

19 січня 2023 року від позивача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшли пояснення, якими позивач підтримав позов.

09 лютого 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні прокурор Кравцова О.М. підтримала позов.

В судове засідання представник позивача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - просить суд розглядати справу за відсутності їхнього представника, позов підтримує. Суд, заслухавши думку прокурора, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.

В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явився, причин своєї неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав, відзиву на позовну заяву не подавав. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином шляхом направлення судової повістки рекомендованим листом із повідомленням за адресою місця його проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, а також шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України. Відповідно до вимог ст.280 ЦПК України суд, заслухавши думку прокурора, вважає можливим розглянути справу заочно, за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

В судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ФГ "Євроінвест" не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - причин неявки їхнього представника суду не повідомив, заяви про розгляд справи за відсутності їхнього представника не подавав, письмових пояснень не подавав. Суд, заслухавши думку прокурора, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника третьої особи, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.

На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії ННХ № 640807, виданого 10 жовтня 2019 року приватним нотаріусом Дунаєвецького районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 836, в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач ОСОБА_1 , громадянин російської федерації, набув право власності на земельну ділянку площею площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Морозівської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області (на даний час - Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області).

10 жовтня 2019 року відповідач ОСОБА_1 зареєстрував своє право власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218.

11 листопада 2019 року відповідач ОСОБА_1 передав вказану земельну ділянку в оренду ФГ "Євроінвест" на строк десять років.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що як на час прийняття у спадщину вказаної земельної ділянки сільськогосподарського призначення, так і на час розгляду справи в суді, відповідач ОСОБА_1 є громадянином російської федерації.

Згідно ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ч.1, ч.2 ст.14 Конституції України з емля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ч.6 ст.41 Конституції України конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Згідно ч.1 ст.125 ЗК України п раво власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) встановлені нормами розділу V Закону України "Про міжнародне приватне право", положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України.

Згідно ч.1 ст.38 Закону України "Про міжнародне приватне право" п раво власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом.

Згідно ч.2 ст.38 Закону України "Про міжнародне приватне право" н алежність майна до нерухомих або рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.

Згідно ч.1 ст.39 Закону України "Про міжнародне приватне право" в иникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Оскільки спірна земельна ділянка, яка належить до нерухомого майна, знаходиться на території України, то на неї поширюється дія права України.

Згідно ч.1 ст.22 ЗК України з емлями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно ч.1 ст.80 ЗК України с уб`єктамиправа власностіна землює: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно ч.2 ст.81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Згідно ч.3 ст.81 ЗК України і ноземці таособи безгромадянства можутьнабувати прававласності наземельні ділянкивідповідно дочастини другоїцієї статтіу разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Згідно ч.4 ст.81 ЗК України з емлі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Згідно ч.5 ст.122 ЗК України н абуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.130 ЗК України н абувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть: а) громадяни України; б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; в) територіальні громади; г) держава.

Згідно ч.3 ст.130 ЗК України п орушення вимог частин першої і другої цієї статті є підставою для визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним, а також для конфіскації земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.145 ЗК України я кщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права.

Згідно ч.2 ст.145 ЗК України у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.

Згідно ч.4 ст.145 ЗК України п озов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

Згідно ч.1, ч.3, ч.4, ч.7 ст.319 ЦК України в ласник володіє,користується,розпоряджається своїммайном навласний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. В ласність зобов`язує. Д іяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно ч.1 ст.321 ЦК України п раво власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ч.2 ст.321 ЦК України о соба може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно п.10 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі конфіскації.

Згідно ч.1 ст.348 ЦК України якщо з підстав, що не були заборонені законом, особа набула право власності на майно, яке за законом, який був прийнятий пізніше, не може їй належати, це майно має бути відчужене власником протягом строку, встановленого законом.

Згідно ч.1 ст.354 ЦК України до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом. Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом.

Згідно ч.2 ст.354 ЦК України обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином, 10 жовтня 2019 року прийняв у спадщину вказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення та протягом року не відчужив її.

За таких обставин суд приходить до висновку про наявність правових підстав для конфіскації вказаної земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність держави.

Обраний прокурором спосіб захисту порушеного права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які відповідач незаконно використовує, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які незаконно використовуються іноземними громадянами.

Зазначений спосіб захисту чітко визначений ч.4 ст.81 ЗК України.

Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17 липня 1997 року, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

Основною метою ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішенням Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення у справі "Спорронг і Льоннрот проти Швеції" від 23 вересня 1982 року, "Новоселецький проти України" від 11 березня 2003 року, "Федоренко проти України" від 1 червня 2006 року). Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі статті 1. Зокрема, необхідно щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.

Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у своїй постанові від 18 вересня 2013 року в цивільній справі № 6-92цс13.

З огляду на характер спірних правовідносин не вбачається невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідача ОСОБА_1 критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, так і порушення принципу пропорційності, котрі сформовані у сталій практиці ЄСПЛ.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного суд вважає можливим конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області), яка належала на праві власності ОСОБА_1 .

Згідно ч.1 ст.133 ЦПК України с удові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно ч.2 ст.133 ЦПК України р озмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України с удовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ст.141 ЦПК України суд вважає можливим стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури понесені останньою та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 3721,50 грн.

Керуючись ст.ст.319, 321, 346, 348, 354 ЦК України, ст.ст.22, 80, 81, 125, 130, 145 ЗК України, Законом України "Про міжнародне приватне право" від 23 червня 2005 року № 2709-IV, ст.ст.4 - 13, 81, 141, 259, 263 - 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов Кам`янець-Подільськоїокружної прокуратуриХмельницької області,поданий вінтересах державив особіГоловного управлінняДержгеокадастру уХмельницькій області,до ОСОБА_1 (третяособа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруна сторонівідповідача -Фермерське господарство"Євроінвест")про конфіскаціюземельної ділянки - задовольнити.

Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку площею 0,8401 га (кадастровий номер - 6821886800:04:001:0153, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1346837968218, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), розташовану на території Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області), яка належала на праві власності ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого - АДРЕСА_1 , проживаючого - АДРЕСА_2 -Мансійський автономний округ Тюменської області російської федерації, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,

на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ отримувача - 02911102, банк отримувача - Держказначейська служба України, м.Київ; код банку отримувача (МФО) - 820172, рахунок отримувача - UA188201720343120002000002814)

витрати по сплаті судового збору в сумі 3721,50 грн. (Три тисячі сімсот двадцять одна гривня 50 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі позивачем апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду, як ухвалене заочно, може бути переглянуте Дунаєвецьким районним судом Хмельницької області за письмовою заявою відповідача, поданою в суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне ім`я та найменування учасників справи:

Кам`янець-Подільська окружна прокуратура Хмельницької області, місцезнаходження - вул.Драгоманова,11 м.Кам`янець-Подільський Хмельницької області.

Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, місцезнаходження - вул.Інститутська,4/1 м.Хмельницький 29016, код ЄДРПОУ - 39767479.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований - АДРЕСА_1 , проживає - АДРЕСА_2 автономний округ Тюменської області російської федерації, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Фермерське господарство "Євроінвест", місцезнаходження - с.Міцівці Новодунаєвецької селищної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 37328577.

Повний текст судового рішення складено 22 березня 2023 року.

Суддя Посунько Г.А.

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.03.2023
Оприлюднено24.03.2023
Номер документу109716238
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —674/1773/22

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Рішення від 21.03.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні