УХВАЛА
про передачу за підсудністю
20.03.2023м. ХарківСправа № 922/909/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕВЕР АГРО" (63722, Харківська обл., Куп`янський район, с. Кучерівка, вул. Озерна, 67) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМПРОМГРУП" (51918, Дніпропетровська обл., м. Кам`янськ, вул. Дніпробудівська, 35) про стягнення 2579879 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛЕВЕР АГРО" (позивач) надало до Господарського суду Харківської області позовну заяву до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМПРОМГРУП" (відповідач), в якій просить стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМПРОМГРУП" (код ЄДРПОУ 40497752) на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕВЕР АГРО" (код ЄДРПОУ 4009217): суму основного боргу в розмірі 2067303,00 грн, пеню в сумі 512576,00 грн та судовий збір в сумі 31009,55 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором поставки №232 від 29.12.2021 щодо поставки оплаченого товару.
У якості правової підстави для визначення підсудності справи, позивач посилається на те, що згідно з п. 4.3 договору поставки №232 від 29.12.2021 товар доставляється за місцем поставки. У специфікації №1 від 29.12.2021, що є невід`ємною частиною договору, місце виконання визначено Харківська область, Куп`янський район, с. Кучерівка.
Тому, на думку позивача, підсудність розгляду цього позову належить до Господарського суду Харківської області, відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших - створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Згідно з ст. 1 ГПК України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як зазначено у безкоштовному витягу з сайту МЮУ місцезнаходженням відповідача є: пл. Героїв Майдану, 1, м. Дніпро, Дніпропетровської області.
Приписами ст. 29 ГПК України передбачено підсудність справ за вибором позивача.
Так, згідно з ч. 1 ст. 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
При цьому, за загальним правилом місцем виконання зобов`язання вважається місце, в якому мають бути вчинені дії боржника, яких вправі вимагати від нього кредитор.
Разом з тим, правила визначення місця виконання зобов`язання передбачено ст. 532 Цивільного кодексу України.
Частиною 2 статті 532 ЦК України передбачено, що якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться, зокрема, за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові.
Предметом договору поставки №232 від 29.12.2021 передбачено, що постачальник зобов`язується поставити покупцю і відвантажити за його замовленням товари у кількості, асортименті та в терміни, відповідність якісним нормативам (ГОСТ, ДСТУ, ТУ тощо), що передбачені специфікацією, що додається до цього договору і є ййого невід`ємною частиною. За умовами вказаного договору покупець зобов`язується прийняти та оплатити його вартість на умовах цього договору.
Згідно з п. 4.3 вказаного договору право власності на товар переходить від постачальника до покупця з дати поставки. Датою поставки є дата фактичного отримання покупцем товару у місці поставки, що підтверджується підписанням покупцем видаткової накладної.
Проте, у договорі поставки №232 від 29.12.2021 не визначено конкретного місця виконання зобов`язання по поверненню сплачених коштів та пені за непоставлений товар.
В п. 4 специфікації №1 від 29.12.2021 вказано місце поставки та адреса передачі товару покупцеві: Україна, 63722, Харківська обл., Куп`янський р-н, с. Кучерівка, вул. Озерна, будинок 67.
Проте, цей господарський спір не стосується саме поставки товару за договором, а стосується лише повернення попередньої оплати.
Крім цього, місце поставки товару за договором поставки №232 від 29.12.2021 не є у даному випадку місцем виконання зобов`язань продавцем по поверненню коштів за непоставлений товар за змістом наведеної норми ч. 5 ст. 29 ГПК України і може бути здійснена у будь-якому місці.
Предметом цього спору є вимога про стягнення коштів, а не про зобов`язання поставити товар. Зобов`язання повернути кошти за непоставлений товар та сплата штрафних санкцій не є таким, що належить, через його особливість, виконувати тільки в певному місці.
Таким чином, спірні правовідносини не мають особливостей щодо виконання зобов`язань в чітко визначеному місці, а умови укладеного між сторонами договору поставки не містять жодних вимог щодо місця виконання відповідачем своїх зобов`язань по поверненню коштів за непоставлений товар (грошове зобов`язання), сплаті пені.
За таких обставин, оскільки місцезнаходженням юридичної особи відповідача - ТОВ "ХІМПРОМГРУП" є: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Героїв Майдану, буд. 1, код ЄДРПОУ 40497752, суд приходить до висновку, що положення ч. 5 ст. 29 ГПК України щодо визначення територіальної юрисдикції господарського спору застосуванню не підлягають, а застосувати слід ч. 1 ст. 27 ГПК України щодо пред`явлення позову до господарського суду за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, в силу положень ст. 27, 29 ГПК України, цей позов підсудний Господарському суду Дніпропетровської області та підлягає передачі за підсудністю до вказаного суду.
Частиною 3 ст. 31 ГПК України передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, відповідно до пункту 1 частини 1 цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Як передбачає ч. 9 ст. 176 ГПК України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
На підставі викладеного, справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕВЕР АГРО" (Харківська обл., с. Кучерівка) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМПРОМГРУП" (м. Дніпро) про стягнення 2579879 грн підлягає передачі за територіальною підсудністю Господарському суду Дніпропетровської області.
Керуючись ст. 27, 29, 31, 232 - 235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Передати справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕВЕР АГРО" (Харківська обл., с. Кучерівка) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМПРОМГРУП" (м. Дніпро) про стягнення 2579879 грн за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Порядок і строк оскарження передбачено ст. 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст судового рішення складено та підписано 20.03.2023.
Суддя Ольшанченко В.І. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2023 |
Оприлюднено | 27.03.2023 |
Номер документу | 109773112 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні