Справа № 201/3649/23
Провадження № 1-кс/201/1268/2023
УХВАЛА
24 березня 2023 року Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 , розглянувши матеріали скарги ОСОБА_2 , на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення,
УСТАНОВИВ:
24березня 2023року доЖовтневого районногосуду містаДніпропетровська надійшласкарга ОСОБА_2 , на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення, у якій заявник зазначив, що 23.03.2023 року до чергової частини Відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ним було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, однак у встановлений ст.214 КПК України строк відомості до ЄРДР не внесені, що заявник вважає протиправним.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Статтею 303 КПК Українипередбачений перелік рішень, дії чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на його оскарження, зокрема бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 214 КПК України, бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Тобто, для відкриття провадження за скаргою на бездіяльність слідчого чи прокурора у суду мають бути наявні достатні дані про те, що прокурор чи слідчий отримав заяву або повідомлення про кримінальне правопорушення, подану заявником, однак не вніс відомостей до ЄРДР.
Відповідно до матеріалів скарги заяву ОСОБА_2 про вчинення кримінального правопорушення отримано уповноваженими особами Відділення поліції№5ДРУП ГУНПв Дніпропетровськійобласті 23.03.2023 року, що випливає із дати, зазначеній у талоні-повідомленні єдиного обліку №6 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію. Будь-яких інших даних, що підтверджують дату отримання уповноваженими особами Відділення поліції№5ДРУП ГУНПв Дніпропетровськійобласті заяви ОСОБА_2 про вчинення кримінального правопорушення скаржником до матеріалів скарги не долучено.
Тобто, виходячи з положеньст. 214 КПК України, вчинення бездіяльності, що полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, необхідно пов`язувати з днем, коли фактично сплинули 24 години після подання заяви про вчинення кримінального правопорушення, після чого виникає право на оскарження бездіяльності.
Згідно ч. 1ст. 304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першоюстатті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Як роз`яснено в Узагальненнях від 12.01.2017 року "Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування", затверджених зборами суддів Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ: "беручи до уваги положення ч. 1ст. 214 КПК, згідно з якою внесення відомостей до ЄРДР здійснюється не пізніше 24 годин після подання заяви, а також положення ч. 5ст. 115 КПК, відповідно до якої при обчисленні строків днями не береться до уваги той день, від якого починається строк, 10-денний строк для подання скарги на оскаржуваний вид бездіяльності починається з дня, наступного за тим, в який закінчився перебіг 24-годинного строку для реєстрації відомостей. Наприклад, якщо такий 24-годинний строк завершився о 20:00 7 жовтня, то перебіг строку оскарження починається з 8 жовтня."
Таким чином, строк здійснення дій, які за заявою ОСОБА_2 повинен був вчинити слідчий згідно з ч. 1ст. 214 КПК України, становить 24 години, після спливу яких, 25.03.2023, у разі невнесення відомостей до ЄРДР, починає обчислюватись строк оскарження (10 днів).
Виходячи з викладеного вище, зважаючи на те, що заява про вчинення кримінального правопорушення подана23.03.2023,а скарга набездіяльність слідчого,яка полягаєу невнесеннівідомостей доЄРДР післяотримання заявипро вчиненнякримінального правопорушення подана до суду 24.03.2023, слідчий суддя приходить до висновку, що строк реагування на заяву про вчинення кримінального правопорушення, визначенийст. 214 КПК Українине минув, а у заявникастаном на24.03.2023року невиникло правона оскарженняпевної бездіяльності, тому, скарга подана передчасно, відтак відповідно до положень ч.2ст.304 КПК України, вона підлягає поверненню
При цьому, суд роз`яснює, що відповідно до ч.7ст.304 КПК Україниповернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Крім того, слід зауважити, що практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п.1 ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод від 4 листопада 1950 року щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року, «Круз проти Польщі» від 19.06.2001 року, «Мельник проти України» від 28.03.2006 року.
У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Керуючись ст.ст.115,214,303,304 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_2 , на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення повернути особі, яка її подала.
Роз`яснити заявнику, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді з дотриманням вимог КПК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2023 |
Оприлюднено | 28.03.2023 |
Номер документу | 109794490 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Бойко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні