Рішення
від 13.03.2023 по справі 695/2873/22
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/2873/22

номер провадження 2/695/391/23

13 березня 2023 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Ушакової К.М.

за участю: секретаря судового засідання - Солдат К.В.,

представника позивача адвоката Барілова С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Барілова Сергія Анатолійовича до ОСОБА_2 , третя особа Державний нотаріус Канівської державної нотаріальної контори Шатило Любов Адамівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

представник ОСОБА_1 адвокат Барілов С.А. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Державний нотаріус Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 0,234 га кадастровий номер 7121582700:05:002:0037, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах Гладківщинської сільської ради Золотоніського району Черкаської області. Єдиним спадкоємцем померлого за заповітом на вказану вище земельну ділянку є позивач ОСОБА_1 . Іншим спадкоємцем за законом є рідна донька померлого ОСОБА_2 . У встановлений шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини позивач не звернувся, оскільки про смерть ОСОБА_3 позивач дізнався у вересні 2022 року від жителів с. Гладківщина. Завідувач Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області Л. Шатило не повідомила про відкриття спадщини. Постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 20 травня 2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 22 липня 2020 №641, від 09 грудня 2020 №1236 з 12 березня 2020 по 31 грудня 2022 в Україні було запроваджено карантин. 24.02.2022 відбулася збройна агресія РФ проти України, внаслідок чого було введено воєнний стан на території України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022. Всі вище зазначені події позивач вважає поважними, які перешкоджали вчасно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Просить суд визначити додатковий строк для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 терміном три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 21.10.2022 відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області 09.01.2023 витребувано у державного нотаріуса Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. інформацію про спадкоємців із спадкової справи, яка відкрита після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 08.02.2023 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 на задоволенні позовних вимог наполягав.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, але в матеріалах справи є заява про розгляд справи без її участі. З позовними вимогами згідна.

Третя особа Державний нотаріус Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила. Про день, час та місце розгляду справи судом повідомлялась належним чином.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, на підставі повного, об`єктивного та всебічного дослідження, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Статтею 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Нормами ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до заповіту від 12.05.2021 посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу, Гетьман Дмитро Олександрович заповів ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,234 га, кадастровий номер 7121582700:05:002:0037, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах Гладківщинської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.

Згідно постанови завідувача Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області Л. Шатило від 27.09.2022 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском терміну для подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №637185 від 20.05.2006, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 0,234га,кадастровий номер7121582700:05:002:0037,призначена дляведення товарногосільськогосподарського виробництва,що розташованав межахГладківщинської сільськоїради Золотоніськогорайону Черкаськоїобласті.

Згідно відповіді завідувача Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області Л. Шатило №51/02-14 від 18.01.2023, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадщину за законом прийняла ОСОБА_2 .

Як вбачається з листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4/13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» суди переважно правильно вирішують питання поважності причин пропуску зазначеного строку та визнають поважними: тривалу хворобу, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі у Збройних Силах України, тощо.

Постановою Верховного Суду у складі постійної колегій суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17 були визначені поважні причини строку, необхідного для прийняття спадщини, а саме: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту, тощо.

Крім того, при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Дана позиція відповідає правовому висновку в справі № 130/2517/18 Верховного суду від 21 вересня 2020 року, де останній вказував, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини у такому випадку потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

При розгляді справ про надання додаткового строку для прийняття спадщини судом застосовуються інші, порівняно із поновленням строку позовної давності, підстави для визнання причин пропуску цього строку поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з пунктом 1.2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття (пункт 3.2 глави 10 розділу II Порядку № 296/5). Пунктом 3.16 глави 10 розділу II Порядку № 296/5 передбачено, що суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, на нотаріуса покладено обов`язок щодо повідомлення спадкодавця про необхідність подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом чи про відмову від її прийняття, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи відомостей, завідувачем Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області Л. Шатило не здійснено повідомлення спадкоємця за заповітом ОСОБА_1 про відкриття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Також суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 04.03.2020 у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи №133/1880/18, провадження № 61-12000св19 (ЄДРСРУ № 88232181), які стосуютьсясвободи заповітуяк фундаментального принципу спадкового права, що також судом враховуєтся при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

Оскільки нотаріусом не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, враховуючи свободу заповіту як фундаментального принципу спадкового права, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

При цьому суд враховує також вимоги розумності та справедливості. Згідно зі ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановленні його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах; закріпленні можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

До того ж суд враховує, що існувала воля спадкодавця на передання спадкового майна позивачу, ця воля втілена у заповіті та має поважатися при вирішенні питання про подальшу долю спадкового майна.

Також при вирішенні даної справи суд зауважує, що відповідно до статті 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободкожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Суд зауважує, що відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справіРуїс Торіха проти Іспанії(RuizTorija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що строк пропущений з поважних причин та позовні вимоги ОСОБА_1 про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 259,263-265, 354, 355 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позов представника ОСОБА_1 (проживаєза адресою: АДРЕСА_1 ;реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_1 )адвоката БаріловаСергія Анатолійовичадо ОСОБА_2 (зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_2 ;реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_2 ),третя особа Державнийнотаріус Канівськоїдержавної нотаріальноїконтори ШатилоЛюбов Адамівна(місцезнаходження: вул. Шевченка 6, м. Канів, Черкаська обл.; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 33879564) про встановлення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщинизадовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення буде складено 23.03.2023.

Суддя: К.М. Ушакова

СудЗолотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.03.2023
Оприлюднено29.03.2023
Номер документу109821855
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —695/2873/22

Рішення від 13.03.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ушакова К. М.

Рішення від 13.03.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ушакова К. М.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ушакова К. М.

Ухвала від 09.01.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ушакова К. М.

Ухвала від 21.10.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ушакова К. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні