ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
31 березня 2023 року м. Харків Справа № 913/83/23
Провадження № 30/913/83/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Голенко І.П., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 02.03.2023
Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м. Київ
до першого відповідача Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське», с. Верхня Покровка Старобільського району Луганської області
до другого відповідача ОСОБА_1 , с. Старобільськ Луганської області
про стягнення 551784 грн 89 коп.,
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське» та ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 в сумі 551784 грн 89 коп., з яких: 250000 грн 00 коп. заборгованість за тілом кредиту, 45536 грн 11 коп. заборгованість за процентами, 250000 грн 00 коп. заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією, 6248 грн 78 коп. пеня.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Голенко І.П.
У ст. 174 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) передбачено, що суд при вирішенні питання про прийняття до розгляду позовних заяв має встановити їх відповідність вимогам статей 162, 164, 172 ГПК України.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Згідно із ч. 5 ст. 164 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
У ч. 1 та ч. 2 ст. 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
У цій справі позовна заява від імені АТ КБ «Приватбанк» підписана представником позивача адвокатом Будьонним В.С., на підтвердження повноважень якого надано договір про надання правової (правничої) допомоги б/н від 12.01.2022, ордер серії АЕ № 1119035 від 24.01.2022, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДП № 5289 від 17.12.2021.
Відповідно до наданого ордера адвоката Будьонного В.С. уповноважено на надання правової допомоги АТ КБ «Приватбанк» на підставі договору про надання правової допомоги б/н від 12.01.2022 в органах «відповідно до п.1.2 договору про надання правової (правничої) допомоги б/н від 12.01.2022».
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката (ч. 2 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Відповідно до п. 2 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (далі - Положення), затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 (з наступними змінами), ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законами України.
В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (п. 3 Положення).
Згідно із п. 4 Положення ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта (п. 11 Положення).
Відповідно до п. 12 Положення ордер містить наступні реквізити: серію, порядковий номер ордера; прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до ст.19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).
Враховуючи викладене, ордер має обов`язково містити назву конкретного органу (у цьому випадку Господарський суд Луганської області) або назву групи органів, наприклад органи судової влади.
Ордер серії АЕ № 1119035 від 24.01.2022, який додано до позовної заяви, не містить назви органу, у якому адвокатом надається правова допомога, а містить лише посилання на п. 1.2 договору про надання правової (правничої) допомоги б/н від 12.01.2022.
Тому, ордер серії АЕ № 1119035 від 24.01.2022 не може підтверджувати повноваження адвоката Будьонного В.С. на підписання поданої позовної заяви, що є порушенням ч. 5 ст. 164 ГПК України.
Суд звертає увагу представника позивача, що відповідно до п. 15 Положення у ордері на надання правової допомоги, який видається адвокатом або адвокатським бюро чи адвокатським об`єднанням, не заборонено здійснювати виправлення і дописки, у разі якщо обсяг повноважень адвоката змінюється в межах такого договору.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно із ч. ч. 2, 4 ст. 91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат має право, зокрема, посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів.
Порядок засвідчення копії документа встановлено п. 5.26 Вимог до оформлення документів ДСТУ 4163:2020, прийнятих наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації; сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 (далі ДСТУ 4163:2020), згідно приписів якого відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій». Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту «Підпис» на лицьовому боці останнього аркуша копії документа.
Суд зазначає, що позовну заяву б/н від 02.03.2023 та додані до неї документи подано пакетом документів, який прошито, пронумеровано та скріплено написом «Усього в цьому документі прошито, пронумеровано і скріплено печаткою 19 (дев`ятнадцять) сторінок, ОСОБА_2 , підпис, відтиск печатки АТ КБ «Приватбанк».
При цьому, частина документів, які входять до вищевказаного пакету документів, є оригіналами (позовна заява, розрахунок заборгованості та платіжні доручення про сплату судового збору), решта документів є копіями.
Порядок оформлення копій документів також унормований наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5 «Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» (далі - Правила організації діловодства).
Пунктами 8, 9 розділу 11 глави 2 Правил організації діловодства встановлено, що копія набуває юридичної сили лише у разі її засвідчення в установленому порядку. Напис про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа «Підпис». Напис про засвідчення копії скріплюється печаткою установи (без зображення герба) або печаткою структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) установи (за наявності). Сторінки копії документів (за винятком тих, що мають один аркуш) нумеруються і відмітка про засвідчення копії може доповнюватися відміткою «Всього в копії _____ арк.». За рішенням установи або на вимогу установи, якій надається копія документа, допускається засвідчувати копії документів поаркушно.
З аналізу вищезазначених норм чинного законодавства щодо засвідчення копій документів вбачається, що копії документу, які мають не один аркуш, а більше оформлюються наступним чином: на першій сторінці аркушу (лицьова сторона) у правому верхньому куті проставляється відмітка «Копія», а на останній сторінці аркушу (після тексту документа) відмітка «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії», яка може доповнюватись відміткою «Всього в копії _____ арк.». Кожна сторінка копії чи аркуш мають бути пронумеровані.
Судом встановлено, що всього в пакеті документів міститься 127 сторінок, відсутня відмітка «Копія» та «Згідно з оригіналом», напис, яким скріплено пакет документів, містить ініціали та підпис не представника позивача адвоката Будьонного В.С., відсутня дата засвідчення документів.
Враховуючи вкладене, суд дійшов висновку, що копії документів, які додані до позовної заяви, не засвідчені належним чином, що є порушенням ч. 2 ст. 164 ГПК України.
У ч. 1 ст. 174 ГПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням вказаних недоліків, позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» слід залишити без руху та встановити строк для їх усунення 7 (сім) днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись ч. 2, 5 ст. 164, ч. 1 ст. 174, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1.Позовну заяву б/н від 02.03.2023 Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» залишити без руху.
2.Акціонерному товариству Комерційний банк «Приватбанк» протягом 7 (семи) днів з дня отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви, подавши суду заяву про усунення недоліків, до якої додати:
-належним чином засвідчені копії документів;
-належним чином оформлений ордер серії АЕ № 1119035 від 24.01.2022.
3.Роз`яснити Акціонерному товариству Комерційний банк «Приватбанк», що в разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з п. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 31.03.2023 та оскарженню не підлягає.
Суддя Ірина ГОЛЕНКО
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109931824 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Голенко І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні