ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2023 року м.Харків Справа № 913/83/23
Провадження № 30/913/83/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Голенко Ірини, розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 02.03.2023
Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м. Київ
до першого відповідача - Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське», с. Верхня Покровка Старобільського району Луганської області
до другого відповідача - ОСОБА_1 , м. Старобільськ Луганської області
про стягнення 551784 грн 89 коп.,
Без повідомлення (виклику) сторін,
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське» та ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 в сумі 551784 грн 89 коп., з яких: 250000 грн 00 коп. - заборгованість за тілом кредиту, 45536 грн 11 коп. - заборгованість за процентами за період з 01.01.2022 по 06.12.2022, 250000 грн 00 коп. - заборгованість перед бюджетом в порядку регресу за сплаченою гарантією та 6248 грн 78 коп. - пеня за прострочену заборгованість перед бюджетом з 05.01.2023 по 03.02.2023.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги порушенням Селянським (фермерським) господарством «Воскресенське» умов кредитного договору стосовно своєчасного повернення отриманих кредитних коштів, виконання зобов`язань за яким забезпечено договором поруки № 20188690-ДП-1/1 від 28.12.2021, який укладено між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» та ОСОБА_1 , а також забезпечено договором про надання державної гарантії на портфельній основі № 13010 - 05/269 від 31.12.2020, який був укладений між позивачем (бенефіціар) та Міністром фінансів України Марченко Сергієм Михайловичем (гарант).
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Голенко І.П.
Господарський суд Луганської області ухвалою від 31.03.2023 залишив без руху позовну заявуАкціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» та встановив строк для усунення недоліків.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви Господарський суд Луганської області ухвалою від 17.04.2023 відкрив провадження у справі, вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала суду від 17.04.2023 була надіслана позивачу та його представнику до підсистеми ЄСІТС «Електронний кабінет», що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Суд враховує, що згідно із інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження першого відповідача Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське`є: с. Верхня Покровка, Старобільський район Луганської області, 92713.
Згідно із інформацією з Єдиного державного демографічного реєстру другий відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Старобільську міську територіальну громаду включено до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 75 від 25.04.2022 (у редакції наказу від листопада 2022 року).
Тому суд був фактично позбавлений можливості надіслати відповідачам засобами поштового зв`язку копії ухвал від 17.04.2023.
З метою повідомлення відповідачів про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та про їх права подати заяву по суті справиухвала була надіслана на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зазначений у пунктах А.11 кредитного договору та договору поруки.
Крім того, суд розміщував відповідне повідомлення на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Інше - Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях»), враховуючи Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Суд також враховує висновок Європейського суду з прав людини про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (Рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України»).
Отже судом вчинені всі можливі заходи для належного повідомлення відповідачів про розгляд справи та забезпечення його процесуальних прав на подання відзиву та клопотань щодо розгляду справи у встановлені судом строки.
Відповідачі правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися, у зв`язку з чим справа розглядається за наявними у ній матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
12.06.2023 суд отримав від представника позивача письмові пояснення щодо періоду нарахування процентів та розмірів ставок, щодо підстав нарахування пені та щодо договору поруки, які долучені до матеріалів справи. Ці пояснення підписані із використанням кваліфікованого електронного підпису.
Згідно із ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.
28.12.2021 між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (далі - банк, позивач) та Селянським (фермерським) господарством «Воскресенське» (далі - позичальник, перший відповідач) укладено кредитний договір № 20188690-КД-1, за умовами якого першому відповідачу надано кредит (невідновлювальна кредитна лінія) у сумі 500000,00 грн із терміном повернення до 01.12.2024 (п.п. А.1, А.2, А.3 договору).
Відповідно до п. А.5 договору зобов`язання позичальника забезпечується договором поруки № 20188690-ДП-1/1 від 28.12.2021.
Згідно із п. А.6 договору за користування кредитом позичальник сплачує проценти у розмірі 14,36% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Пунктом А.6.2 договору передбачено, що по закінченню кожних 12 місяців з дня укладання цього договору розмір процентів за користування кредитом, що зазначений у п.п. А.6, А.6.1, А.7 цього договору, може бути переглянуто за ініціативою однієї із сторін, про що сторони укладають договори про внесення змін до цього договору.
У випадку порушення позичальником грошового зобов`язання по сплаті кредиту позичальник сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі 28,72% річних від суми простроченої заборгованості за кредитом (п. А.7 договору).
Відповідно до п. А.8 договору проценти, встановлені п.п. А.6, А.6.1 договору, нараховуються та сплачуються щомісячно, датою сплати процентів є 1-е число кожного поточного місяця, починаючи з дати підписання цього договору, якщо інше не передбачене п. 7.3 договору. У випадку несплати процентів вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання цього договору згідно із п. 2.3.2 цього договору). Платежі по кредиту сплачуються відповідно до графіку, який є невід`ємною частиною договору.
Згідно із п. А.11 договору будь-які повідомлення, запити та кореспонденція за цим договором або у зв`язку з ним повинні бути в письмовій формі або можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаною в Україні кур`єрською службою або вручатися особисто. Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресоване одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка може час від часу повідомлятися в письмовій формі одержувачем відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони. Адреса, згадана для обміну повідомленнями така: адреса банку: АДРЕСА_2 , електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса позичальника: 92713, Україна, Луганська область, Старобільський район, с. Верхня Покровка, електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У п. 1.1 договору передбачено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати позичальнику кредит у вигляді згідно з п. А.1цього договору з лімітом та на цілі, зазначені у п. А.2 цього договору, не пізніше 5 днів з моменту, зазначеного у другому абзаці п. 2.1.2 цього договору, в обмін на зобов`язання позичальника щодо повернення кредиту, сплати процентів, винагороди в обумовлені цим договором терміни.
Банк зобов`язується надати кредит шляхом перерахування кредитних коштів на підставі розрахункових документів позичальника на цілі, відмінні від сплати страхових платежів, у межах суми, обумовленої п. 1.1 цього договору, а також за умови виконання позичальником зобов`язань, передбачених п. 2.2.1, 2.2.12 цього договору. Зобов`язання з видачі цільового кредитного ліміту або його частини згідно з умовами цього договору виникають у банка після підписання сторонами цього договору з урахуванням 5-денного строку, зазначеного у п. 1.1 договору (п. 2.1.2 договору).
Відповідно до п. 2.2 договору позичальник зобов`язується сплатити проценти за користування кредитом відповідно до п.п. 4.1, 4.2, 4.3 цього договору; повернути кредит у терміни, встановлені п.п. 1.2, 2.2.16, 2.3.2 цього договору.
Згідно із п. 2.3.2 договору при порушенні позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами цього договору, банк має право змінити умови цього договору - зажадати від позичальника дострокове повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за цим договором у повному обсязі шляхом відправлення повідомлення. При цьому згідно зі ст.ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України за зобов`язаннями, термін виконання яких не наступив, терміни вважаються такими, що наступили у зазначену у повідомленні дату. У цю дату позичальник зобов`язується повернути банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний строк його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором. Згідно зі ст. 651Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського процесуального кодексу України здійснити одностороннє розірвання договору з відправленням позичальнику повідомлення. У зазначену у повідомленні дату цей договір вважається розірваним. При цьому в останній день дії договору позичальник зобов`язується повернути банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором.
Банк, незалежно від настання термінів виконання зобов`язань позичальником за цим договором, має право вимагати дострокового повернення суми кредиту, сплати процентів та винагород, при настанні умов, передбачених п. 2.3.2 цього договору (п. 2.3.8 договору).
У п. 4.1 договору передбачено, що за користування кредитом у період з датисписання коштів з позичкового рахунку до дати погашення кредиту згідно з п.п. 1.2, 2.2.3, 2.2.16, 2.3.2, 2.4.1 цього договору позичальник сплачує проценти у розмірі, зазначеному у п.п. А.6, А.6.1 цього договору.
В разі порушення строків повернення кредиту позичальник сплачує банку проценти у розмірі, встановленому у п. 5.8 цього договору (п. 4.2 договору).
Відповідно до п. 4.7 договору розрахунок процентів за користування кредитом здійснюється щоденно з дати списання коштів з позичкового рахунку до майбутньої дати сплати процентів та/або за період, який починається з попередньої дати сплати процентів до поточної дати сплати процентів. Нарахування процентів здійснюється до повного погашення заборгованості по кредиту в межах строку дії договору.
Згідно із п.п. 5.1, 5.3 договору у випадку порушення позичальником будь-якого із зобов`язань зі сплати процентів за користування кредитом, передбачених п.п. 2.2.2, 4.1, 4.2, 4.3 цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 1.2, 2.2.3, 2.2.16, 2.3.2 цього договору, винагороди, передбаченої п. 4.9 цього договору, позичальник сплачує банку за кожен випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань, передбачених п.п. 5.1, 5.2 цього договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов`язання повинно було бути виконане позичальником.
Пунктом 5.5 договору передбачено, що термін позовної давності по вимогах про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюється сторонами тривалістю 15 років.
Сторони дійшли згоди, що в разі неповернення позичальником кредиту в строк, зазначений в п. А.3, 2.3.2 цього договору, позичальник зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін, в розмірі подвійних процентів за користування кредитом, базовий розмір яких передбачений п. А.6 цього договору. При цьому проценти за користування кредитом банком не нараховуються та не підлягають сплаті позичальником (п. 5.8 договору).
Відповідно до п. 6.1 договору цей договір вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису усіма його сторонами.
Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання зобов`язань (п. 6.2 договору).
Кредитний договір має Додаток № 1 «Графік платежів», за умовами якого всього сума кредиту становить 500000,00 грн, сума кредиту до погашення по 83333,35 грн 01.09.2022, 01.12.2022, 01.09.2023, 01.12.2023, 01.09.2024, 01.12.2024. Цей додаток є невід`ємною частиною кредитного договору і його підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису.
Сторони підписали кредитний договір № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, що підтверджується протоколами перевірки кваліфікованого електронного підпису.
До кредитного договору сторони уклали додаткову угоду № 1 від 28.12.2021, якою узгодили, що протягом строку кредиту, зазначеного в п. А.3 договору, за умови належного виконання позичальником положень порядку, програми фінансової державної підтримки суб`єктів малого та середнього підприємництва та умов цієї додаткової угоди, позичальник має право на отримання фінансової державної підтримки.Позичальник обізнаний про те, що його грошові зобов`язання перед банком зі сплати основної суми кредиту частково забезпечені гарантією відповідно до Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1151. При цьому позичальнику відомі, повністю зрозумілі умови надання гарантії, з якими він повністю погоджується та вважає їх прийнятним для нього.
Крім того, сторони внесли зміни до кредитного договору та виклали умови договору, що визначають порядок погашення кредиту та платність за його користування в наступній редакції: за користування кредитом на умовах та в порядку визначеному додатковою угодою позичальник сплачує банку базову процентну ставку. Базова процентна ставка за кредитом змінювана та становить на дату укладання цієї додаткової угоди розмір 14,36% річних. Розмір базової процентної ставки визначений за формулою:
індекс UIRD (3 місяці) + 7%;
але не більше UIRD (12 місяці) + 6% (обмеження встановлюються на дату укладання цієї додаткової угоди). Подальший перегляд базової процентної ставки здійснюється відповідно до п. 2.1 цієї додаткової угоди за визначеною вище формулою без обмежень.
індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк 3 місяці. На дату укладання цієї додаткової угоди значення індексу береться на дату, що передує даті підписання цієї додаткової угоди, або остання, що опублікована на офіційному сайті Національного банку України.
Банк щокварталу з урахуванням зміни зазначеного індексу переглядає розмір базової процентної ставки. При перегляді розміру базової процентної ставки банк використовує розмір індексу UIRD, що офіційно визначений на 14 число останнього місяця календарного кварталу або розміру, що є останнім до цієї дати та опублікований на сайті Національного банку України. Датою зміни розміру базової процентної ставки за користування кредитом є 1-е число першого місяця календарного кварталу, що слідує за кварталом, в якому банк визначив розмір індексу UIRD для розрахунку базової процентної ставки на наступний календарний квартал.
Пунктом 2.2 додаткової угоди встановлено, що у випадку прострочення понад 15 днів позичальником своїх зобов`язань по погашенню кредиту і/або процентів в розмірі, зазначеному в п. 2.3, 2.7 цієї додаткової угоди, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитом в порядку та розмірі:
-в період прострочення з 1-го до 15-го включно - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на період прострочення;
-в період з 16 числа місяця, в якому виникла прострочена заборгованість до дати її погашення - в розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1 цієї додаткової угоди + 5% річних;
-в період з дати погашення заборгованості до кінця місяця, в якому існувала заборгованість - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на дату сплати.
Позичальник щомісяця 1 числа місяця, що слідує за звітним місяцем, здійснює сплату процентів за користування кредитом у розмірі, з урахуванням вимог, що зазначені в п.п. 2.1-2.3 цієї додаткової угоди (п. 2.4 додаткової угоди).
Відповідно до п. 2.7 додаткової угоди погашення кредиту (тіла) позичальник здійснює рівними частинами в строки і розмірах, що зазначені в Додатку 1 (Графік погашення кредиту), що є невід`ємною частиною цієї додаткової угоди.
Згідно із п. 2.11 додаткової угодина суму простроченої заборгованості перед бюджетом банк нараховує позичальнику пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом.
У п. 2.13 додаткової угоди передбачено, що позичальник визнає та підтверджує, що банк має всі повноваження стягувати з нього прострочену перед державою заборгованість та застосовувати інші інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 2.11. додаткової угоди).
Відповідно до пункту 2.14 додаткової угоди грошові кошти, отримані від звернення стягнення щодо забезпечення або в результаті інших заходів щодо стягнення з позичальника простроченої заборгованості, направляються, в тому числі в рахунок відшкодування (в порядку регресу) сплачених гарантом та нарахованої пені (відповідно до п. 2.11. додаткової угоди), до моменту повного повернення (відшкодування) гаранту сплачених сум сплати за гарантією та нарахованої пені.
Ця додаткова угода та кредитування згідно Порядку припиняє свою дію в разі настання обставин, зокрема, прострочення позичальником своїх зобов`язань по погашенню кредиту і/або процентів за його користування понад 90 днів тощо з дати, що слідує за датою настання хоча б одної із перелічених вище обставин (п. 4 додаткової угоди).
Згідно із п. 5 додаткової угоди сторони визначили, що ця додаткова угода є чинною з моменту її підписання сторонами та припиняє свою дію згідно обставин, визначених у п. 4 цієї додаткової угоди.
Додаткова угода має Додаток № 1 «Графік платежів», за умовами якого всього сума кредиту становить 500000,00 грн, сума кредиту до погашення по 83333,35 грн 01.09.2022, 01.12.2022, 01.09.2023, 01.12.2023, 01.09.2024, 01.12.2024. За користування кредитом позичальник сплачує проценти у розмірі та порядку сплати згідно п. п. 2.1-2.4 Додаткової угоди № 1. Цей додаток є невід`ємною частиною Додаткової угоди № 1 Кредитного договору і його підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису.
Додаткова угода № 1 від 28.12.2021 до кредитного договору № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 підписана сторонами шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, що підтверджується протоколами перевірки кваліфікованого електронного підпису.
З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (далі - кредитор) та ОСОБА_1 (далі - поручитель, другий відповідач) укладено договір поруки № 20188690-ДП-1/1 від 28.12.2021, предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання зобов`язань ФСГ «Воскресенське», місцезнаходження якого: 92713, Україна, Луганська область, Старобільський район, с. Верхня Покровка, код в ЄДРПОУ 20188690 за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021, не відновлювальної кредитної лінії на суму 500000,00 грн з терміном дії до 01.12.2024.
Відповідно до п. 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Згідно із п. 3.1 договору поруки поручитель з умовами кредитного договору ознайомлений.
У п. 1.5 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п. А.11 договору сторони узгодили, що відповідно до Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1151, у випадку порушення зобов`язань порука додатково забезпечує належне виконання зобов`язань зі сплати кредитору пені згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом.
Якщо під час виконання кредитного договору зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладання цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за кредитним договором (в тому числі щодо збільшення розміру кредиту, процентної ставки, комісійної винагороди та інших зобов`язань за кредитним договором) в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення, повідомлення поручителя та укладення окремої угоди з поручителем не потрібне.
Згідно із п. 2.1.2 договору поруки у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного зобов`язання. Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами.Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором, незалежно від факту направлення чи не направлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
Поручитель зобов`язаний виконати зобов`язання боржника, зазначені в направленій кредитором вимозі згідно п.п. 2.1.2 п. 2.1 цього договору (п. 2.4.1 договору поруки).
Відповідно до п. 3.1 договору поруки у випадку невиконання поручителем зобов`язань боржника за кредитним договором, згідно вимоги кредитора зазначеної в п. п. 2.1.2 п 2.1. цього договору, поручитель сплачує на користь кредитора пеню в розмірі 1 % від суми заборгованості в зазначеній письмовій вимозі, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочки.
У п. 4.1 договору поруки сторони взаємно домовилися, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору.
Будь-які повідомлення, запити та кореспонденція за цим договором або у зв`язку з ним повинні бути в письмовій формі або можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаною в Україні кур`єрською службою або вручатися особисто. Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресоване одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка може час від часу повідомлятися в письмовій формі одержувачем відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони. Адреса, згадана для обміну повідомленнями така: адреса банку: АДРЕСА_2 , електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса поручителя: 92713, Україна, Луганська область, Старобільський район, с. Верхня Покровка, електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_1 (п. 4.2 договору поруки).
Згідно із п. 5.1 договору поруки сторони домовились збільшити встановлену законом позовну давність - 15 років щодо вимог кредитора до поручителя.
Сторони підписали договір поруки № 20188690-ДП-1/1 від 28.12.2021шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, що підтверджується протоколами перевірки кваліфікованого електронного підпису.
ОСОБА_1 , як поручитель за кредитним договором, довідкою б/н від 28.12.2021 підтвердив, що не проживає однією сім`єю з будь-якою іншою особою, крім тієї, що надала згоду на його укладання.
ОСОБА_2 у згоді співвласника б\н від 28.12.2021 надала згоду на укладання договору поруки поручителем з метою виконання зобов`язань боржника за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021.
Ці документи також підписані особами шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.
З метою забезпечення гарантією зобов`язань за кредитними договорами між Міністром фінансів України Марченко С.М., який діє від імені держави за дорученням Кабінету Міністрів України (далі - гарант) та Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (далі - бенефіціар) укладено договір про надання державної гарантії на портфельній основі № 13010-05/269 від 31.12.2020, за умовами якого гарант на умовах цього договору та в межах ліміту гарантії надає на користь бенефіціара безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання принципалами частини своїх грошових зобов`язань перед бенефіціаром за кредитними договорами, включеними до портфеля.
Принципал - суб`єкт господарювання, якому надано кредит, включений до портфеля (п. 1.1 договору).
Відповідно до п. 2.3 договору гарантія вважається наданою на користь бенефіціара з дати укладання цього договору.
Згідно із п. 2.6 договору ставка гарантії на портфельній основі в будь-який момент не може перевищувати 50%.
З метою включення кредитів до портфеля бенефіціар формує реєстр, до якого включаються всі кредити, які бенефіціар визначив як такі, що включені до портфеля.
Бенефіціар формує реєстр з кредитів, які відповідають критеріям прийнятності.
Включення кредитів до реєстру свідчить про те, що зобов`язання за такими кредитами є такими, що частково забезпечені гарантією з дати першого включення таких кредитів до реєстру (п. п. 3.1 - 3.3 договору).
У п. 5.1 договору передбачено, що у разі настання гарантійного випадку бенефіціар направляє гаранту вимогу, а агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати гарантом, та підтверджувальними документами (лист із зазначенням переліку кредитів, за якими виникла прострочена заборгованість), не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому виник гарантійний випадок.
Бенефіціар зобов`язаний протягом 2 банківських днів з дати направлення відповідної вимоги гаранту письмово повідомити принципалів за кредитами, включеними до вимоги, про направлення відповідної вимоги гаранту (п. 5.3 договору).
Відповідно до п. 5.5 договору гарант на підставі вимог, отриманих від бенефіціара, з урахуванням інформації агента щодо перевірки вимог сплачує на рахунок бенефіціара суму сплати за гарантією згідно з вимогою раз на місяць (але не пізніше 30 календарних днів після отримання відповідної вимоги).
Згідно із п. 6.1 договору у разі здійснення гарантом виплати суми сплати за гарантією за будь-яким проблемним кредитом бенефіціар зобов`язується відобразити в обліку виникнення заборгованості принципала перед бюджетом на суму здійсненої гарантом виплати суми сплати за гарантією та застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації предмета забезпечення) за таким проблемним кредитом. Таке звернення стягнення має бути здійснено бенефіціаром у найкоротші строки.
У п. 6.2 договору передбачено, що з метою реалізації зворотної вимоги (регресу) гаранта до принципала та на виконання ст. 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та вимог, передбачених п.п. 6.1 та 6.3 цього договору, бенефіціар, виступаючи на підставі порядку та цього договору, зобов`язується: здійснювати заходи щодо стягнення суми, сплаченої гарантом, з усіма процесуальними правами, що надаються позивачу (за винятком права підпису заяви про повну або часткову відмову від заяви про порушення (відкриття) провадження у справі про банкрутство, підпису заяви про відмову від заяви з грошовими вимогами до боржника; підпису заяви про повне або часткове визнання позову, про повну або часткову відмову від позову, про зменшення розміру позовних вимог), в судах, а також органах нотаріату, органах державної виконавчої служби, з приватними виконавцями, арбітражними керуючими, адвокатами.
Відповідно до п. 1.1 договору строк дії гарантії - період, що починається на дату укладання цього договору та закінчується в дату, яка випадає через 5 років з дати укладення цього договору.
На виконання умов кредитного договору позивач перерахував СФГ «Воскресенське» на поточний рахунок кредитні кошти в розмірі 500000 грн 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № DN101B01GH від 31.12.2021.
СФГ «Воскресенське» зобов`язання за укладеним договором зі своєчасного повернення кредитних коштів не виконало.
03.11.2022 позивач надіслав СФГ «Воскресенське» на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про розірвання договору № 20188690-КД-1 з вимогою достроково до 03.12.2022 здійснити погашення заборгованості в розмірі 536931 грн 95 коп.
06.12.2022 позивач надіслав Міністерству фінансів України (гаранту)та АТ «Укрексімбанк» (агенту) вимогу № 11224LG22S0D0 на сплату за гарантією № 85 від 06.12.2022 за договором про надання гарантії на портфельній основі № 13010-05/269 від 31.12.2020 в розмірі 250000 грн 00 коп. у зв`язку з настанням гарантійного випадку за проблемним кредитом № 20188690-КД-1 від 28-12-2021 згідно з Реєстром станом на 30.11.2022 (строка 1393).
06.12.2022 позивач надіслав на електронну пошту СФГ «Воскресенське» ІНФОРМАЦІЯ_1повідомлення № 11224LG22S0D0 про надсилання вимоги гаранту.
04.01.2023 Міністерство фінансів України перерахувало позивачу суму сплати за гарантією в розмірі 250000 грн 00 коп., що підтверджується випискою по рахунку.
Отже заборгованість першого відповідача перед позивачем за кредитним договором станом на 03.02.2023 згідно із наданим розрахунком становить 295536 грн 11 коп., з яких: 250000 грн 00 коп. - заборгованість за тілом кредиту, 45536 грн 11 коп. - заборгованість за процентами за користування кредитними коштами, а також заборгованість першого відповідача перед державним бюджетом становить 250000 грн 00 коп. та пеня 6248 грн 78 коп.
Враховуючи невиконання першим відповідачем своїх договірних зобов`язань за кредитним договором, а також з огляду на умови договору поруки, позивач вважає наявним у нього також права вимоги до другого відповідача, як поручителя, щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
За таких обставин позивач просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитним договором в сумі 551784 грн 89 коп., з яких: 250000 грн 00 коп. - заборгованість за тілом кредиту, 45536 грн 11 коп. - заборгованість за процентами за період з 01.01.2022 по 06.12.2022, 250000 грн 00 коп. - заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією, 6248 грн 78 коп. - пеня з 05.01.2023 по 03.02.2023.
Дослідивши обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно із ст. 10561 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
У ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У ст. 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не допускається, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства. Вказана норма за своїм змістом кореспондується з приписами п.1 ст. 193 ГК України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Матеріали справи підтверджують факт виконання позивачем умов кредитного договору № 20188690-КД-1 від 28.12.2021на суму 500000 грн 00 коп. (платіжне дорученням № DN101B01GH від 31.12.2021).
Проте перший відповідач всупереч умовам кредитного договору порушив взяті на себе договірні зобов`язання та не здійснив платежі, передбачені графіком, зокрема до 01.09.2022 - 83333 грн 33 коп., а також не здійснив оплату відсотків у строки та порядку відповідно до п. 2.4 додаткової угоди № 1 кредитного договору.
У зв`язку з чим у позивача виникло право вимагати дострокового погашення кредиту з урахуванням усіх процентів та інших нарахувань на підставі п. 2.3.2 кредитного договору.
Згідно із п. 2.3.2 кредитного договору при порушенні позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами цього договору, банк має право змінити умови цього договору - зажадати від позичальника дострокове повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за цим договором у повному обсязі шляхом відправлення повідомлення. При цьому згідно зі ст. ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України за зобов`язаннями, термін виконання яких не наступив, терміни вважаються такими, що наступили у зазначену у повідомленні дату. У цю дату позичальник зобов`язується повернути банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний строк його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором. Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського процесуального кодексу України здійснити одностороннє розірвання договору з відправленням позичальнику повідомлення. У зазначену у повідомленні дату цей договір вважається розірваним. При цьому в останній день дії договору позичальник зобов`язується повернути банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором.
03.11.2022 позивач надіслав СФГ «Воскресенське» на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про розірвання договору № 20188690-КД-1, у якому повідомив про наявність заборгованості за кредитним договором станом на 01.11.2022 у розмірі 85518 грн 45 коп. (загальний розмір простроченої заборгованості) та у розмірі 536931 грн 95 коп. (загальний розмір заборгованості). У зв`язку з чим банк повідомив першого відповідача про одностороннє розірвання кредитного договору з 03.12.2022, а також про сплату заборгованості у повному обсязі до 03.12.2022.З моменту розірвання кредитного договору вся заборгованість за цим кредитним договором вважається простроченою.
Відповідно до п. 4.4 кредитного договору якщо дата погашення кредиту та / або сплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки згідно з цим договором припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути здійснені у банківський день, що передує вихідному або святковому дню.
Водночас у ч. 5 ст. 254 ЦК України передбачено, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
З наведеного вбачається, що 05.12.2022 - остаточна дата повернення кредиту, нарахування та сплати процентів за його користування згідно із умовами договору.
Матеріали справи не містять доказів виконання першим відповідачем вимоги позивача про дострокове повернення кредитних коштів.
Згідно із ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, гарантією.
Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
У ч. 1 ст. 563 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.
Матеріали справи підтверджують факт укладання 31.12.2020 між Міністром фінансів України Марченко С.М., який діє від імені держави за дорученням Кабінету Міністрів України (гарант), та АТ КБ «Приватбанк» договорупро надання державної гарантії на портфельній основі № 13010-05/269.
У зв`язку з настанням гарантійного випадку за проблемним кредитом № 20188690-КД-1 від 28-12-2021 згідно з Реєстром станом на 30.11.2022 (строка 1393) позивачнаправив на адресу Міністерства фінансів України (гаранта) та АТ "Укрексімбанк" (агента) вимогу № 11224LG22S0D0 на сплату за гарантією № 85 від 06.12.2022 за договором про надання гарантії на портфельній основі № 13010-05/269 від 31.12.2020 в розмірі 250000 грн 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи,04.01.2023 гарант перерахував на рахунок позивача суму сплати за гарантією у розмірі 250000 грн 00 коп. (банківська виписка по рахунку) відповідно до п. п. 5.1, п. 5.5 договору про надання державної гарантії на портфельній основі.
Згідно із ч. 1 ст. 569 ЦК України гарант має право на зворотну вимогу (регрес) до боржника в межах суми, сплаченої ним за гарантією кредиторові, якщо інше не встановлено договором між гарантом і боржником.
Своє право на регресну вимогу до боржника гарант реалізував шляхом наділення позивача повноваженнями на стягнення з першого відповідача сплаченої відповідно до гарантії суми (пункти 6.1., 6.2. договору про надання державної гарантії на портфельній основі, пункти 2.13., 2.14. додаткової угоди № 1 до кредитного договору).
Отже враховуючи встановлені обставини справи та наявні в матеріалах справи докази, позивачналежним чином обґрунтував правомірність заявленихпозовних вимог про стягнення з першого відповідача заборгованості за тілом кредиту у розмірі 250000 грн 00 коп. та заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250000 грн 00 коп.
Тому ці вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про стягнення заборгованості за процентами в сумі 45536 грн 11 коп.за період з 01.01.2022 по 06.12.2022суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
За користування кредитом на умовах та в порядку визначеному додатковою угодою позичальник сплачує банку базову процентну ставку. Базова процентна ставка за кредитом змінювана та становить на дату укладання цієї додаткової угоди розмір 14,36% річних.Банк щокварталу з урахуванням зміни зазначеного індексу переглядає розмір базової процентної ставки. При перегляді розміру базової процентної ставки банк використовує розмір індексу UIRD, що офіційно визначений на 14 число останнього місяця календарного кварталу або розміру, що є останнім до цієї дати та опублікований на сайті Національного банку України. (додаткова угода № 1 до кредитного договору).
Крім того, банк має право зменшити розмір процентної ставки до рівня, встановленого чинним законодавством (п. 2.3.12 кредитного договору).
Відповідно до п. 5.8 кредитного договору в разі неповернення позичальником кредиту в строк, зазначений в п. А.3, 2.3.2 цього договору(кінцева дата повернення кредиту, дострокове повернення кредиту та відсотків за користування кредитом), позичальник зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін, в розмірі подвійних процентів за користування кредитом, базовий розмір яких передбачений п. А.6 цього договору (14,36 % річних). При цьому проценти за користування кредитом банком не нараховуються та не підлягають сплаті позичальником.
У п. 2.10 додаткової угоди № 1 до кредитного договору передбачено, що у випадку порушення позичальником строку повернення кредиту, зазначеного в п. А3(кінцева дата повернення кредиту) договору позичальник зобов`язується сплатити банку заборгованість за кредитом, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахування її зміни згідно п. 2.1 цієї додаткової угоди(14,36 % річних) + 5% річних.
Згідно із п. 4 додаткової угоди № 1 до кредитного договору всі інші умови договору, що не суперечать умовам цієї додаткової угоди, лишаються незмінними.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.04.2023 у справі № 910/4518/16 сформувала наступні правові позиції.
Зі спливом строку кредитування чи пред`явленням кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту кредит позичальнику не надається, позичальник не може правомірно не повертати кошти, а тому кредитор вправі вимагати повернення кредиту разом із процентами, нарахованими відповідно до встановлених у договорі термінів погашення періодичних платежів на час спливу строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту у межах цього строку. Тобто позичальник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення строку кредитування чи після пред`явлення кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту, а тому й не повинен сплачувати за нього нові проценти відповідно до статті 1048 ЦК України.
На період після прострочення виконання зобов`язання з повернення кредиту кредит боржнику не надається, боржник не може правомірно не повертати кредит, а тому кредитор вправі вимагати повернення боргу разом з процентами, нарахованими на час спливу строку кредитування. Тобто боржник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення кредитування, а тому й не повинен сплачувати за нього проценти відповідно до статті 1048 ЦК України; натомість настає відповідальність боржника - обов`язок щодо сплати процентів відповідно до статті 625 ЦК України у розмірі, встановленому законом або договором.
Сторони можуть домовитися про те, що в разі прострочення повернення кредиту позичальник сплачує кредитору проценти саме як міру відповідальності, зокрема в тому ж розмірі, в якому він сплачував проценти як плату за наданий кредит, або в іншому розмірі. Водночас така домовленість за правовою природою є домовленістю про сплату процентів річних у визначеному договором розмірі на підставі статті 625 ЦК України, і цей розмір може зменшити суд.
Як вже було зазначено вище, 05.12.2022 - остаточна дата повернення кредиту з урахуванням пред`явленої вимоги про дострокове повернення кредиту, яка викладена у повідомленні про розірвання кредитного договору.
З наданих позивачем розрахунків заборгованості та банківської виписки з рахунку слідує, що останній нарахував проценти за кредитом за період з 01.01.2022 по 05.12.2022 включно, тобто в межах строку кредитування.
Перевіривши правильність здійсненого позивачем розрахунку заборгованості за процентами у розмірі 45536 грн 11 коп. за період з 01.01.2022 по 05.12.2022 включно, суд дійшов висновку, що вони є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про стягнення пені на прострочену заборгованість перед бюджетом в сумі 6248 грн 78 коп.за період з 05.01.2023 по 03.02.2023 відповідно до розрахунку у банківській випискисуд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У ст. 216 ГК України передбачено,що відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.
Згідно із п. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 548 ЦК України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком (ст.546 ЦК України).
У ч. 1 ст. 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно із п. 6.2 договору про надання державної гарантії на портфельній основі № 13010-05/269 від 31.12.2020 з метою реалізації зворотної вимоги (регресу) гаранта до принципала та на виконання ст. 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та вимог, передбачених п. п. 6.1 та 6.3 цього договору, бенефіціар, виступаючи на підставі Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році та цього договору, зобов`язується застосовувати інструменти врегулювання заборгованості за проблемним кредитом з метою погашення простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до п. 6.8 цього договору за таким проблемним кредитом.
У п. 6.8 договору гарантії передбачено, що на суму простроченої заборгованості перед бюджетом бенефіціар нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом. Агент інформує Бенефіціара про розраховану ним пеню не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому така пеня розрахована.
Відповідно до п. 15 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 723 (зі змінами) на суму простроченої заборгованості позичальника за кредитом, за яким гарантом здійснено виплати на вимогу банку-кредитора, агентом розраховується пеня, на суму якої збільшується заборгованість позичальника та яка стягується з позичальника банком-кредитором відповідно до внутрішніх правил і процедур банку-кредитора та законодавства щодо організації процесу управління проблемними активами в банках.
Згідно із п. 2.11 додаткової угоди № 1 до кредитного договору на суму простроченої заборгованості перед бюджетом банк нараховує позичальнику пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом.
У п. 2.13 додаткової угоди № 1 до кредитного договору передбачено, що позичальник визнає та підтверджує, що банк має всі повноваження стягувати з нього прострочену перед державою заборгованість та застосовувати інші інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 2.11. додаткової угоди).
З наведеного вбачається, що пеню на прострочену заборгованість перед бюджетом можливо стягнути в порядку регресу на підставі розрахованої агентом суми пені, про що агент повідомляє банк (бенефіціара), і вже потім здійснюються дії щодостягненняпені банком-кредитором з позичальника.
Матеріали справи свідчать лише про те, що гарант перерахував на рахунок позивача суму сплати за гарантією у розмірі 250000 грн 00 коп. Проте відсутні докази розрахування пені на прострочену заборгованість перед бюджетомгарантом, інтереси якого представляє агент, відповідно до п. 6.8 договору про надання державної гарантії на портфельній основі № 13010-05/269 від 31.12.2020, п. 15Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році.
Крім того, відповідно до ч. 18 «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Тому у задоволенні позовних вимог щодо стягнення пені в сумі 6248 грн 78 коп. за період з 05.01.2023 по 03.02.2023 слід відмовити у зв`язку з безпідставністю.
Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника, та кредитором боржника.
Згідно із ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У ст. 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно із ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя.
Матеріалами справи підтверджено факт укладання між позивачем та другим відповідачем договору поруки № 20188690-ДП-1/1 від 28.12.2021 з метою забезпечення зобов`язань за кредитним договором № 20188690-КД-1 від 28.12.2021 в межах встановленого ліміту - 500000 грн 00 коп.
Відповідно до п. 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Сторони узгодили, що відповідно до Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1151, у випадку порушення зобов`язань порука додатково забезпечує належне виконання зобов`язань зі сплати кредитору пені згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом.
Якщо під час виконання кредитного договору зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за кредитним договором (в тому числі щодо збільшення розміру кредиту, процентної ставки, комісійної винагороди та інших зобов`язань за кредитним договором) в розмірі таких збільшень додаткових узгоджень про такі збільшення, повідомлення поручителя та укладення окремої угоди з поручителем не потрібно (п. А.11 договору поруки).
Згідно із п. п. 2.1.2 п. 2.1 договору поруки у випадку невиконання боржником якого -небудь зобов`язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного зобов`язання. Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором незалежно від факту направлення чи не направлення кредитором поручителю передбаченої вимоги.
Пунктом 1.5 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
З наведеного вбачається, що за умовами договору поруки другий відповідач взяв на себе зобов`язання щодо виконання першим відповідачем умов кредитного договору, у тому числі по поверненню кредиту, який наданий першому відповідачу шляхом перерахування на поточний рахунок грошових коштів в розмірі 500000 грн 00 коп., та процентів за користування кредитом.
Матеріали справи підтверджують факт невиконання першим відповідачем умов кредитного договору з урахуванням додаткової угоди щодо повернення кредиту та процентів за користування кредитом. У зв`язку з чим у другого відповідача виник солідарний обов`язок сплатити загальнусуму заборгованості за кредитним договором.
Відповідачі не надали суду доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості та ніяким чином не заперечили проти заявлених позовних вимог.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути заборгованість за тілом кредиту в сумі 250000 грн 00 коп., заборгованість за процентами в сумі 45536 грн 11 коп. за період з 01.01.2022 по 05.12.2022 включно,заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією в сумі 250000 грн 00 коп. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати позивача на судовий збір покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог у рівних частинах, оскільки позивач подав позов про солідарне стягнення заборгованості.
Враховуючи розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд ухвалює та підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 2, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути солідарно з Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське» (92713, Луганська область, Старобільський район, с. Верхня Покровка, ідентифікаційний код 20188690) та з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за тілом кредиту в сумі 250000 грн 00 коп., заборгованість за процентами в сумі 45536 грн 11 коп., заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією в сумі 250000 грн 00 коп., видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
3.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Воскресенське» (92713, Луганська область, Старобільський район, с. Верхня Покровка, ідентифікаційний код 20188690) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570) судовий збір в сумі 2191 грн 42 коп., видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
4.Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570)судовий збір в сумі 2191 грн 42 коп., видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
5.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ст. 256 ГПК України, та в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано - 15.06.2023.
Суддя Ірина ГОЛЕНКО
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111551119 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Голенко І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні