ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 643/4968/20 Номер провадження 22-ц/814/3032/23Головуючий у 1-й інстанції Петрова Н.М. Доповідач ап. інст. Абрамов П. С.
У Х В А Л А
30 березня 2023 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі судді-доповідача Абрамова П.С., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 22 грудня 2022 року
у правіза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Центру з надання адміністративних послуг Харківської міської ради, треті особи - Харківський апеляційний суд, Національне агентство з питань запобігання корупції, про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири
УСТАНОВИВ:
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 22 грудня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Центру з надання адміністративних послуг Харківської міської ради, треті особи - Харківський апеляційний суд, Національне агентство з питань запобігання корупції, про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири залишено без розгляду.
Із вказаною ухвалою не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку.
Щодо строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.12.2022 за відсутності учасників справи, що у судове засідання не з`явились, постановлено ухвалу суду, що оскаржується.
Апеляційна скарга подана через систему «Електронний суд» 28.02.2023, тобто з пропуском передбаченого ч. 1 ст. 354 ЦПК України процесуального строку на апеляційне оскарження ухвали.
Скаржником в апеляційній скарзі порушено питання поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, яке обґрунтовано тим, що копія оскаржуваної ухвали не була йому надіслана поштою; про ухвалу він дізнався з даних порталу судової влади.
Вирішуючи вказане клопотання апеляційний суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 5 ст. 272 ЦПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Відповідно доп.1ч.2ст.354ЦПК Україниучасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом пятнадцяти днів з дня вручення йому повідної ухвали суду.
Згідно з ч. 3 ст. 354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.
Аналогічне положення міститься у статті 127 ЦПК України.
З матеріалів справи вбачається, що копія ухвали від 22.12.2023 була надіслана судом першої інстанції сторонам по справі, у тому числі позивачу ОСОБА_1 на адресу АДРЕСА_1 , про що в матеріалах справи наявний супровідний лист від 22.12.2022 за вих № 543/4968/2022/111993/2022/28.12.2022, однак матеріали справи не містять доказів вручення вказаного поштового відправлення адресату рекомендованим листом з повідомленням.
Відсутність доказів надіслання судом у передбаченому законом порядку та строк копії судового рішення є поважною причиною пропуску строку на апеляційне оскарження.
Таким чином, строк на апеляційне оскарження за заявою скаржника слід поновити у порядку ч. 3 ст. 354, ст. 127 ЦПК України.
Щодо відповідності апеляційної скарги вимогамстатті 356 ЦПК України.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Всупереч вимогам п. 3 ч. 4 ст.356ЦПК України до апеляційної скарги не додано документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому законом порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»передбачено, що за подачу фізичною особою апеляційної скарги на ухвалу суду підлягає сплаті судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. ч. 1, 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 та 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір»сума судового збору, яка підлягає сплаті скаржником за подачу апеляційної скарги становить 429,44 грн.
Скаржником судовий збір за подачу апеляційної скарги не сплачено, однак заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан, яке обґрунтовано тим, що протягом 2022 року дохід він не отримував, грошових заощаджень немає.
Згідно з підпунктом 1 частини 1 статті 8, частини 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою звільнити від сплати судового збору за умов и, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Доведення належними і достатніми доказами такого майнового стану покладається саме на заявника.
Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки доказів на підтвердження скрутного матеріального становища скаржником не надано, зокрема, не надано довідку податкової служби чи пенсійного фронду про доходи за попередній календарний рік, що передував подачі апеляційної скарги, у зв`язку із чим суд позбавлений можливості перевірити обставини, на які посилається скаржник (неотримання доходів за 2022 рік), а також факту, що сума судового збору, яка підлягає сплаті за подачу апеляційної скарги у розмірі 429,44 грн перевищує 5 відсотків розміру річного доходу скаржника за попередній календарний рік.
За таких обставин, у задоволенні клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору слід відмовити, а апеляційну скаргу - залишити без руху у порядку ч. 2ст. 357 ЦПКУкраїни та надати скаржнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії даної ухвали (ч. 2 ст. 185 ЦПК України).
Для належногоусунення недоліківскаржнику необхідноу строкдесять днів з моменту отримання копії даної ухвали сплатити судовий збір у сумі429,44грн та надати на ім`я судді-доповідача Абрамова П.С. заяву про усунення недоліків (із зазначенням номеру справи), до якої долучити оригінал платіжного документу про таку сплату, або надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону.
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях:
Отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м.Полтава/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959255
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998;
Рахунок отримувача: UA528999980313111206080016719
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;
Також, судовий збір можливо сплатити он-лайн на офіційному сайті Судової влади України за веб-посиланням https://pla.court.gov.ua.
Керуючись статтямич. 2 ст. 357, ст. ст. 185, 354, 356 ЦПК України,Законом України «Про судовий збір»
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про поновлення процесуального строку на апеляційне оскарження задовольнити.
Визнати поважноюпричину пропускута поновити ОСОБА_1 процесуальнийстрок наапеляційне оскарження ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 22 грудня 2022 року.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 22 грудня 2022 року - залишити без руху.
Надати скаржнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений апеляційним судом та порядок апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута скаржнику у порядку ч. 2 ст. 357, ст. 185 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя П.С. Абрамов
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2023 |
Оприлюднено | 05.04.2023 |
Номер документу | 109962681 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Абрамов П. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні