ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
07 квітня 2023 року Справа № 903/40/23
Господарський суд Волинської області у складі судді Дем`як В.М., за участю секретаря судового засідання Кошового В.А., розглянувши справу №903/40/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «МКАРГО», м.Київ
до відповідача: Фізичної особи підприємця Ключка Юрія Васильовича , м. Луцьк
про захист ділової репутації
Представники сторін:
від позивача: Дворак Михайло Євгенійович;
від відповідача: Мисковець Олександр Юрійович.
Встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю «МКАРГО» звернулося до Господарського суду Волинської області з позовом до Фізичної особи підприємця Ключка Юрія Васильовича у якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить:
- заборонити (припинити розповсюдження повідомлень Фізичною особою-підприємцем Ключко Юрієм Васильовичем, які розмішенні на транспортному-інформаційному сервісі Lardi-Trans) (https://lardi-trans.com/) за посиланнями (https://lardi-trans.com/uk/reliabilityzone/viewclaim/11296505281/,https://larditrans.com/uk/reliabilityzone/viewclaim/13065329460/.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на поширення неправдивої інформації відповідачем, яка завдає шкоди діловій репутації позивачу, шляхом розміщення відомостей на транспортно- інформаційному сервісі Lardi-Trans.
Ухвалою суду від 10.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 13.02.2022.
Ухвалою суду від 13.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 17.02.2023 задоволено клопотання представника позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
Представник відповідача через відділ діловодства суду подав клопотання за вх.№01-75/2111/23 від 05.04.2023 у якому просить суд долучити до матеріалів справи заяву з доказами направлення ТОВ «Ларді Транс» із проханням щодо видалення інформаціїї, розміщеної відповідачем 26.10.2022, яка на час розгляду справи знаходиться за посиланням: https://lardi-trans.ua/log/reliability-zone/claims/sender/.
У судовому засіданні 05.04.2023 представник позивача заявив клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні з метою надання процесуальної можливості ознайомитись із поданим клопотанням відповідача за вх.№01-75/2111/23 від 05.04.2023.
На підставі п.2 ст. 216 ГПК, суд надав таку процесуальну можливість та оголосив перерву у судовому засіданні до 07.04.2023.
06.04.2023 від представника позивача через відділ діловодства суду надійшли додаткові пояснення за вх.№ 01-75/2144/23 у яких позивач просить суд підтримати позовні вимоги та заборонити розповсюдження повідомлень Фізичною особою підприємцем Ключко Юрієм Васильовичем, які розміщені в мережі Інтернет на транспортно-інформаційному сервісі Lardi-Trans.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про телекомунікації» Інтернет всесвітня інформаційна система загального доступу, яка логічно зв`язана глобальним адресним простором та базується на Інтернет-протоколі, визначеному міжнародними стандартами.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про інформацію» визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Отже, інформація яка поширюються через мережу Інтернет орієнтована на необмежене коло осіб, відповідно є масовою інформацією. Інтернет-видання (веб-сайт) є засобом, призначеним для публічного поширення друкованої або аудіовізуальної інформації, а відповідно є засобом масової інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» веб-сайт - сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, інших об`єктів авторського права і (або) суміжних прав тощо, пов`язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту і (або) облікового запису власника цього веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресу мережі Інтернет, що може складатися з доменного імені, записів про каталоги або виклики і (або) числової адреси за Інтернет-протоколом; веб-сторінка - складова частина веб-сайту, що може містити дані, електронну (цифрову) інформацію, інші об`єкти авторського права і (або) суміжних прав тощо; власник веб - сайту - особа, яка є володільцем облікового запису та встановлює порядок і умови використання веб-сайту. За відсутності доказів іншого власником веб-сайту вважається реєстрант відповідного доменного імені, за яким здійснюється доступ до веб - сайту, і (або) отримувач послуг хостингу; власник веб-сторінки - особа, яка є володільцем облікового запису, що використовується для розміщення веб-сторінки на веб-сайті, та яка управляє і (або) розміщує електронну (цифрову) інформацію в межах такої веб-сторінки. Власник веб-сайту не є власником веб-сторінки, якщо останній володіє обліковим записом, що дозволяє йому самостійно, незалежно від власника веб-сайту, розміщувати інформацію на веб-сторінці та управляти нею.
Як вбачається із матеріалів справи, власником Транспортно-інформаційного сервісу, який оприлюднив відомості, щодо яких заявлено позов є ТОВ «Ларді Транс».
З метою встановлення обставин, щодо публікацій та дописів на персональній веб-сторінці у транспортно-інформаційному сервісі «Lardi-Trans», а саме чи власник веб-сторінки має доступ не залежно від власника веб-сайту та може розміщувати інформацію на веб-сторінці і управляти нею та чи власник транспортно-інформаційного сервісу Lardi-Trans бере безпосередню участь у розміщенні інформації як власник веб-сайту та встановлення обставин щодо їх повторної публікації, суд дійшов висновку про залучення Товариства з обмеженою відповід альністю «Ларді-Транс» (61072, Харківська обл., місто Харків, вулиця Отакара Яроша, будинок 24-Б, код ЄДРПОУ 30516477) третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, оскільки рішення у даній справі може вплинути на його права та обов`язки.
Про необхідність залучення до участі в даній справі власника траспортно-інформаційного сервісу доводить відповідач у письмових поясненнях №01-75/2103/23 від 05.04.2023 та його представник у судовому засіданні, зокрема посилається на п.12 постанови пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 №1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи», якій вказано, що належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайта.
Відповідно до ч.2 ст.50 ГПК Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено завдання господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно ч. 1 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 9 Конституції України, статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» і статті 4 Господарського процесуального кодексу України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами зазначених документів, ратифікованих законами України.
Водночас ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
Право на справедливий судовий розгляд, що гарантується Статтею 6 § 1, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Белеш та інші проти Чеської Республіки).
Суд завжди займав визначне місце, забезпечуючи право на справедливий суд (Рішення Європейського суду з прав людини у справах Ейрі проти Ірландії та Станєв проти Болгарії. Ця гарантія є «одним з основних принципів будь-якого демократичного суспільства, відповідно до Конвенції» (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Претто та інші проти Італії).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Клінік дез Акація та інші проти Франції» вказано, що сторонам повинна бути надана можливість повідомити будь-які докази, необхідні для успіху скарги.
У ст. 11 Міжнародного пакту про політичні та громадянські права, який ратифіковано Указом №2148-08 від 19.10.1973 Президії Верховної Ради Української РСР, встановлено, що кожен має право при визначенні його прав і обов`язків у будь-якому цивільному процесі на справедливий і публічний розгляд справи компетентним, незалежним і безстороннім судом, створеним на підставі закону.
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Також, в Рекомендаціях R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на удосконалення судової системи, наголошується на тому, що суд повинен, принаймні в ході попереднього засідання, а якщо можливо, і протягом всього розгляду, відігравати активну роль у забезпеченні швидкого судового розгляду, поважаючи при цьому права сторін, в тому числі і їх право на неупередженість. Зокрема, він повинен володіти повноваженнями «proprio motu», щоб вимагати від сторін пред`явлення таких роз`яснень, які можуть бути необхідними; вимагати від сторін особистої явки, піднімати питання права; вимагати показань свідків, принаймні в тих випадках, коли мова йде не тільки про інтереси сторін, що беруть участь у справі, тощо. Такі повноваження повинні здійснюватися в межах предмета розгляду.
Згідно зі ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання та з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Приписами п. 7 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у підготовчому засіданні суд, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Отже, з метою дотримання основних засад господарського судочинства, справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору, маючи на меті забезпечення дійсного вирішення правового спору між сторонами, суд дійшов висновку щодо необхідності повернення у підготовче провадження для можливості встановлення обставин, які є необхідними для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Керуючись ст.ст. 50, 181, 182, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1.Перейти зі стадії розгляду справи по суті у справі №903/40/23 до стадії підготовчого провадження.
2. Підготовче засідання призначити на "26" квітня 2023 р. на 11:30 год.
3.Повідомити учасників справи, що підготовче засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Волинської області (м. Луцьк, пр. Волі, 54а) в залі судових засідань №103.
4. Залучити до участі у справі третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповід альністю «Ларді-Транс» (61072, Харківська обл., місто Харків, вулиця Отакара Яроша, будинок 24-Б, код ЄДРПОУ 30516477).
5. Третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача подати письмові пояснення по суті пред`явленого позову, документи в їх обґрунтування, про що подати докази надіслання іншим учасникам по справі.
6. Суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 135 Господарського процесуального кодексу України, може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя В. М. Дем`як
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2023 |
Оприлюднено | 11.04.2023 |
Номер документу | 110105070 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо захисту ділової репутації |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Дем'як Валентина Миколаївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Дем'як Валентина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні