11.04.2023 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/145/23
Провадження № 2/533/116/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2023 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Оксенюк М.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Шуліки Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В
21.02.2023 позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Козельщинського районного суду з позовом до відповідача Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, в якому просять визначити їм додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном у два місяці.
На обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір позивачів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить: житловий будинок з надвірними спорудами, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 6,96 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6324680500:04:003:0109, розташовану на території Артемівської селищної ради Чугуївського (Печенізького) району Харківської області.
За життя ОСОБА_3 заповіт не складала.
Крім позивачів, інші спадкоємці, які виявили та прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 відсутні.
Окрім цього, в позові зазначено, що у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України та введенням на території України воєнного стану позивач ОСОБА_1 була змушена виїхати до іншого міста, а всі документи були у брата ОСОБА_2 , який перебував в окупації та було звільнено в середині вересня. Позивачі звернулися до приватного нотаріуса Чугуївського районного нотаріального округу Харківської області Оксендлєр О.Б., яким 26.01.2023 було винесено постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропущенням позивачами строку на прийняття спадщини.
Також, в позові зазначено, що позивачами строк для прийняття спадщини був пропущений з об`єктивних, непереборних та незалежних від них причин.
Відповідно до розпорядження голови Верховного Суду від 08.03.2022 № 2/0/9-22 територіальна підсудність судових справ підвідомчих Печенізькому районному суду Харківської області змінено на Козельщинський районний суд Полтавської області.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 21.02.2023 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 21.03.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 11.04.2023 о 08.00 годині .
Позивачі та їх представник в судове засідання не з`явилися. Від представника позивачів, адвоката Іванова О.А. надійшла заяву про розгляд справи без його та позивачів участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Від Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області надійшла заява про розгляд справи без участі представника селищної ради та прохали здійснювати розгляд справи відповідно до вимог чинного законодавства.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд проаналізував матеріали справи, врахував позицію сторін, дійшов такого висновку.
Спірні правовідносини підлягають врегулюванню відповідно до норм Цивільного кодексу України про спадкове право.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, згідно з ч.3 ст.1223 ЦК України.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 03.11.2021 Печенізькою селищною радою Печенізького району Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено актовий запис № 177.
Згідно постанов про відмову у вчиненні нотаріальних дії приватного нотаріуса Чугуївського районного нотаріального округу Харківської області Оксендлєр О.Б. від 26.01.2023 вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , оскільки останніми пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Суд, приймає до уваги твердження позивачів, що строк для прийняття спадщини був пропущений з об`єктивних, непереборних та незалежних від них причин, оскільки ОСОБА_1 через початок повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України та введенням на території України воєнного стану, була змушена виїхати до іншого міста, а ОСОБА_2 знаходився під окупацією.
Зі змісту постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що будь-які інші особи, окрім позивачів із заявою про прийняття спадщини не звертались.
У п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до ч .3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Аналіз вищезазначеної норми закону свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах: від 26 вересня 2012 року №6-85цс12, від 4 листопада 2015 року №6-1486цс15, від 13.03.2020 у справі №314/2550/17, яка згідно з ч.1 ст.417 ЦПК України є обов`язковою для всіх судів України.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З огляду на викладене, дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, враховуючи, що в зв`язку з введенням в Україні Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану, у позивачки виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Також, суд вважає за можливим визначити позивачам додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори тривалістю в два місяця з дня набрання рішенням законної сили, оскільки зазначений строк буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статі 141 ЦПК України судові витрати у справі, пов`язані зі сплатою судового збору, при ухваленні рішення про задоволення позову підлягають стягнення з відповідач на користь позивача. Разом з тим, враховуючи те, що в позовній заяві позивачі просили суд судові витрати у справі, які пов`язані зі сплатою судового збору залишити за ними, тому суд вважає за доцільне вказану спільну заяву задовольнити, залишивши за позивачами судові витрати у справі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 76, 200, 247, 258, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити кожному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк протягом 2 (двох) місяців із дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд.
Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя М. М. Оксенюк
Суд | Козельщинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110139229 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні