Справа №295/12464/21
Категорія 62
2/295/242/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.03.2023 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
Головуючого судді Воробйової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Коцюби О.Ю.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Вінковського О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
у порядку загального позовного провадження цивільну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих»
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» щодо самоправного, без узгодження з мешканцями, підняття ціни з утримання (управління) гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 ;
скасувати ціну, прийняту підприємством об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» 15,50 грн за кв.м., залишаючи попередню ціну 5,50 грн за кв.м. з утримання (управління) гуртожитку, за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов`язати Підприємство об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» перерахувати платежі мешканцям вищевказаного гуртожитку, починаючи з березня місяця 2021 року та закінчуючи останнім місяцем нарахувань 15,50 грн за кв.м. з утримання (управління) гуртожитку, враховуючи попередню ціну 5,50 грн за кв.м. і повернути переплачені кошти жителям відповідного гуртожитку.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 проживає в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 , з 1999 року, а в кімнаті №4 - з 2009 року. Вищевказаний гуртожиток є власністю громадської організації Українського товариства сліпих (далі-УТОС), членом якої є позивач. Гуртожиток знаходиться на балансі Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» (далі - ПОГ Житомирське УВП УТОС).
З березня 2021 року ПОГ Житомирське УВП УТОС підняло плату з утримання (управління) гуртожитку з 5,50 грн за кв.м. до 15,50 грн за кв.м. Підняття ціни позивач та більшість інших мешканців гуртожитку вважають необґрунтованим, несправедливим та незаконним. Підняття ціни ПОГ Житомирським УВП УТОС приймалося самоправно, в односторонньому порядку, без узгодження з мешканцями відповідного гуртожитку, тим самим були порушені права мешканців відповідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон), де зазначено, що вартість послуг з утримання багатоквартирних будинків визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Крім того, ціна 15,50 грн за кв.м. не відповідає розрахункам згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 №515 «Про внесення змін до Порядку формування тарифів та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Мешканці гуртожитку в колективному зверненні від 24.02.2021 до директора ПОГ Житомирського УВП УТОС Вінковської Л.М. просили провести збори та вирішити суперечливі питання з мешканцями гуртожитку щодо підняття ціни з утримання (управління) гуртожитку. Проте, відповідного заходу (зборів) не було організовано. Колективною скаргою від 03.03.2021 до Житомирської міської ради спірне питання між мешканцями гуртожитку та ПОГ Житомирським УВП УТОС також врегульовано не було, у відповіді від 04.03.2021 №25/Кол-1825 повідомлено, що Законом не передбачено механізмів державного регулювання ціни на послугу з утримання багатоквартирних будинків. Зазначене твердження позивач вважає таким, що суперечить ч. 2 ст. 10 Закону, де зазначено, що вартість послуг з утримання багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, і одночасно - це являється запобіжником від безкінечного підняття цін виконавцем відповідних послуг.
На думку позивача, аргументи ПОГ Житомирського УВП УТОС щодо піднятої ціни, викладені в повідомленні від 15.02.2021, не є достатньо обґрунтованими. Ціни на електроенергію не виросли в три рази, та й окремого обліку з освітлення місць загального користування ПОГ Житомирське УВП УТОС не веде і відповідної інформації мешканцям не надає, з чого можна зробити висновок, що витрати з освітлення місць загального користування розподіляються пропорційно між мешканцями гуртожитку. Збільшення вартості матеріалів також не зросло в три рази, а плату з обслуговування приладів (лічильників) розподіляють і нараховують мешканцям, про що свідчать додатки 10, 11 графа 3, нарахування плати протягом двох місяців за один і той же лічильник (без будь-якого надання відомостей і пояснень мешканцям гуртожитку) та додаток 12, графа 3, в якій вказано нарахування за ремонт систем електропостачання. Що стосується заробітної плати, так вона також не виросла в три рази; та й мешканці гуртожитку не зобов`язані з пенсій або соціальних виплат (так як більшість інваліди та не працюють) платити заробітні плати працівникам фактично збанкрутілого підприємства; тим більше без роз`яснень: яким працівникам, скільком працівникам, яку суму, за яку виконану роботу по відношенню до гуртожитку, і за який відрізок часу. Розгорнута інформація відповідала б п. 3 ч. 2 ст. 8 Закону, в якому зазначено, що виконавець комунальних послуг зобов`язаний, без додаткової плати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством.
З 01.01.2021 державою було припинено фінансову підтримку за бюджетною програмою 2507020 "Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю". Позивач вважає, що припинення державою фінансування не може бути підставою для збільшення платежів, які сплачуються мешканцями гуртожитку.
У позові вказано, що у зв`язку із збільшенням квадратних метрів у квитанціях, 17.03.2021 було подано звернення до директора ПОГ Житомирського УВП УТОС Вінковської Л.М. про надання інформації про загальну житлову площу гуртожитку, сумарну площу місць загального користування, порядок нарахування та розподілу площі місць загального користування між мешканцями відповідного гуртожитку. Однак відповідь від 07.04.2021, яка надана на вказаний запит, позивач вважає невідповідною та неправдивою, що є порушення прав мешканців гуртожитку.
Позивач вважає, що основні кошти мешканців з утримання (управління) гуртожитку розподіляються між працівниками ПОГ Житомирського УВП УТОС на зарплати, а кошти на реальні витрати з утримання гуртожитку нараховуються мешканцям гуртожитку додатково.
У позовній заяві, одночасно з позовними вимогами, ОСОБА_1 , просила витребувати у відповідача - підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» інформацію наступного змісту: 1) загальну житлову площу будинку, гуртожитку, за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) сумарну площу місць загального користування у зазначеному гуртожитку; 3) порядок нарахувань та розподілу площі місць загального користування між мешканцями відповідного гуртожитку.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 22.11.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 13.05.2022 витребувано у Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» належним чином засвідчені копії документів, що містять відомості про: 1) загальну житлову площу будинку, гуртожитку, за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) сумарну площу місць загального користування у зазначеному гуртожитку; 3) порядок нарахувань та розподілу площі місць загального користування між мешканцями відповідного гуртожитку; 4) відомості про розміри кімнати АДРЕСА_3 , яку надано позивачу для проживання згідно №12.
26.05.2022 від директора ПОГ Житомирського УВП УТОС Вінковської Л.М. до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому вказано, що відповідач позов вважає безпідставним та необґрунтованим, отже таким, що не підлягає задоволенню. Заперечення проти позову відповідач обґрунтовує тим, що «Житомирське УВП УТОС», з метою забезпечення мешканців гуртожитку житлово-комунальними послугами, як фактичний колективний споживач таких послуг, уклало відповідні договори з виконавцями комунальних послуг, оскільки гуртожиток коридорного типу, і тому відсутня технічна можливість укласти договори на надання комунальних послуг безпосередньо між кожним окремим мешканцем та виконавцями комунальних послуг. Ціни/тарифи на згадані послуги затверджені в порядку, визначеному чинним законодавством, зокрема, ст. 4 Закону України житлово-комунальні послуги».
Підприємство здійснює утримання будівлі гуртожитку та його прибудинкової території, забезпечує дотримання договірних зобов`язань, прав та інтересів мешканців гуртожитку. Відповідно до норм чинного законодавства та Положення про гуртожитки Українського товариства сліпих, Житомирське УВП УТО» самостійно задовольняє потреби по утриманню та експлуатації, поточному ремонті тощо. Для фінансування забезпечення утримання та експлуатації будівлі та прибудинкової території гуртожитку його мешканці до 01.01.2021 сплачували по тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території гуртожитку у розмірі 5,50 грн за 1 кв.м. загальної площі.
До 01.01.2021 підприємствам УТОС, в тому числі Житомирському УВП УТОС, надавалася фінансова підтримка за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю», яка передбачала матеріальне заохочення тих працівників підприємства, що безпосередньо забезпечували функціонування вказаного гуртожитку, коменданта, прибиральника, двірника, електромонтера, сантехніка. Однак, з 01.01.2021 фінансова підтримка підприємств УТОС за згаданою програмою припинена. У зв`язку з цим, а також у зв`язку із зростання собівартості надання послуг з утримання (управління) гуртожитку, а саме: утримання будинку, споруд та прибудинкової території, збільшення витрат на оплату праці, збільшення тарифів на електроенергію для освітлення місць загального користування, збільшення вартості матеріалів тощо, скрутним фінансовим становищем підприємства, у Житомирського УВП УТОС виникла гостра необхідність підвищити плату за згадані послуги.
У відзиві також вказано, що гуртожиток є приватною власністю Українського товариства сліпих. Його мешканці, в тому числі ОСОБА_1 , співвласниками гуртожитку не являються, тому посилання позивача на те, що розмір плати за проживання у гуртожитку відповідач мав узгоджувати з мешканцями є таким, що не відповідає нормам законодавства. Так як у даного гуртожитку один власник - УТОС, а функціонування гуртожитку забезпечує відповідач, то вартість послуг з управління (утримання) гуртожитку повинна встановлюватися УТОС в порядку, передбаченому Положенням про гуртожитки Українського товариства сліпих.
Мешканці гуртожитку зобов`язані своєчасно сплачувати за проживання в гуртожитку, в тому числі за надані житлово-комунальні послуги.
Оскільки виникла необхідність забезпечити функціонування гуртожитку, керуючись ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 11, 15 постанови КМУ від 20.06.2018 №498, Положенням про гуртожитки Українського товариства сліпих, за погодженням з ЦП УТОС, ППО та ВПО підприємства, замість тарифу на послуги з утримання гуртожитку і споруд та прибудинкової території з 01.03.2021 був встановлений економічно обґрунтований розмір плати за проживання в гуртожитку, у розмірі 15,50 грн за 1 кв.м. загальної площі.
Мешканцям гуртожитку, в тому числі ОСОБА_3 , неодноразово надавалися роз`яснення щодо тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території гуртожитку. Позивач помилково ототожнює даний тариф та плату за проживання в гуртожитку.
Вказує, що позивач наразі не є працівником підприємства, проживає у гуртожитку без визначення належного статусу наймача. ОСОБА_1 неодноразово пропонувалось укласти договір найму житла, на що остання відмовила.
Відповідач вказує, що рішення щодо встановлення плати за проживання в гуртожитку, є обґрунтованим та правомірним. Мотиви, яким позивач обґрунтовує позов, відповідач вважає надуманими та просить відмовити у задоволенні позову.
16.06.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказує, що відповідач стверджує, що витрати на утримання гуртожитку є відмінними від плата за проживання у гуртожитку, проте така позиція відповідача суперечить вимогами чинного законодавства. Відповідач стягує плату за проживання в гуртожитку з розрахунку за 26,23 кв.м. житлової площі, в той час як позивачу відповідно до ордеру №12 на жилу площу в гуртожитку надано для проживання кімнату площею 16,2 кв.м. Встановлюючи завищений тариф плати за проживання в гуртожитку, відповідач додатково стягує з мешканців вартість послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами, які і так є складовими плати за проживання в гуртожитку. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушують права позивача, як мешканця гуртожитку.
У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що він самостійно здійснює утримання гуртожитку, проте відповідно до норм чинного законодавства такі послуги повинні надаватись лише на підставі договору суб`єктом надання житлово-комунальних послуг - управителем. Чинним законодавством не передбачено надання таких послуг власником гуртожитку самостійно, лише управителем. Отже, дії відповідача щодо підняття ціни на послугу з управління гуртожитком є протиправними, адже така послуга не може надаватись відповідачем, тому останній не може самостійно визначати її вартість.
06.07.2022 від директора ПОГ Житомирського УВП УТОС Вінковської Л.М. до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти позовних вимог з аналогічних підстав, які викладені у відзиві на позов, вказує, що доводи позивача ґрунтуються на власному тлумаченні норм нормативно-правових актів, тому у задоволенні позову просить відмовити.
19.07.2022 від Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» до суду надійшла відповідь на ухвалу суду від 13.05.2022, якою повідомлено про загальну площу гуртожитку; площу без врахування частини підвальних приміщень; житлову площу; сумарну площу місць загального користування; коефіцієнт співвідношення загальної та житлової площі гуртожитку, який використовується під час нарахування плати за проживання в гуртожитку та за комунальні послуги; житлову площу кімнати №4.
20.09.2022 позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 подали до суду клопотання про повторне витребування у відповідача доказів, у якому просили витребувати у Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» копію технічного паспорту (інвентарної справи) будинку гуртожитку по АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 20.09.2022 витребувано у Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» копію технічного паспорту (інвентарної справи) будинку гуртожитку по АДРЕСА_1 ; закрито підготовчепровадження та призначено справудо судовогорозгляду посуті.
14.11.2022, на виконання ухвали суду від 20.09.2022, до суду надійшла копія інвентаризаційної справи №14672 на будівлю по АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та просили його задовольнити з підстав, викладених у заявах по суті справи.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у заявах по суті справи.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового засідання, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 33-34).
ОСОБА_1 вселилась до кімнати АДРЕСА_3 на підставі ордеру №12 на житлову площу, який виданий Житомирським УВП УТОС (а.с. 37).
Згідно з довідкою Житомирської територіальної первинної організації УТОС, ОСОБА_1 стоїть на обліку у зазначеній організації (а.с. 38).
Статтею 1 Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги»(даліЗакон №2189-VІІІ) встановлено, що житлово-комунальні послугирезультат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Одним із різновидів житлово-комунальних послуг є послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку (ст. 5 Закону №2189-VІІІ).
Відповідно дост. 9 Закону №2189-VІІІспоживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Структура плати виконавцю комунальної послуги визначається згідно з договором про надання відповідної комунальної послуги, укладеним за вимогами цьогоЗакону.
За змістом ст. 10 Закону №2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком,та включає:витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Порядок користування гуртожитками: жилою площею, жилими та іншими приміщеннями в них визначено Примірним положенням про користування гуртожитками, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №498(даліПоложення).
Згідно з п. 11 Положення наймачі, які користуються жилою площею в гуртожитку, зобов`язані своєчасно сплачувати за проживання в гуртожитку у строки, встановлені договором або законом.
Як передбачено п. 15 Положення, особи, які проживають у гуртожитку на умовах договору найму (оренди), вносять плату за таке проживання відповідно до умов договору. Плата за проживання у гуртожитку включає: витрати на оплату житлово-комунальних послуг (послуги з управління гуртожитком, послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами); інші витрати, необхідні для забезпечення створення належних умов для проживання (утримання майна гуртожитку, зазначеного в абзаці першому пункту 14 цього Положення) та організації побуту (заміна, прання, дезінфекція постільних речей тощо у разі їх видачі).
Постановою президії ЦП УТОС від 24.09.2019 №09 затверджено Положення про гуртожитки Українського товариства сліпих (а.с. 118-119), згідно з яким всі гуртожитки УТОС, у відповідності до Закону України «Про громадські об`єднання» та Статуту УТОС, є власністю УТОС в особі його Центрального правління і не можуть бути, без рішення Центрального правління УТОС, вилучені повністю чи окремими частинами з власності Товариства і передані у власність іншим особам (п. 2.4).
Користування жилою площею у гуртожитках УТОС здійснюється за договором найму житла, або договором оренди житла (п. 3.7).
Особи, які проживають у гуртожитку, зобов`язані своєчасно сплачувати за проживання в гуртожитку та за житлово-комунальні послуги (пп.2 п. 5.2).
Особа, яка проживає в гуртожитку, сплачує за проживання, а також за житлово-комунальні послуги, які їй надаються. Плата за проживання в гуртожитку включає: витрати на оплату житлово-комунальних послуг, інші витрати, необхідні для забезпечення створення належних умов для проживання (утримання майна гуртожитку), організації побуту. Розмір плати за проживання в гуртожитку визначається в договорі найму або оренди житла відповідно до розрахунку, затвердженого підприємством (організацією) УТОС. У договорі найму або оренди житла визначається порядок здійснення розрахунків. Розмір плати за житлово-комунальні послуги визначається відповідно до встановлених уповноваженим органом цін/тарифів на такі послуги. Порядок розподілу використаних комунальних послуг мешканцями гуртожитку встановлюється спільним рішенням адміністрації, профспілкового комітету і правління первинної організації УТОС. (розділ 7).
Згідно з даними технічної документації, зальна площа гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , становить 988,5 кв.м. Загальна площа житлових приміщень 901,3 кв.м. (а.с. 171-179).
15.02.2021 було проведено спільне засідання адміністрації Житомирської УВП УТОС, правління Житомирської ВПО УТОС та первинної профспілкової організації Житомирської УВП УТОС, про що складено протокол №65, відповідно до змісту якого було прийнято рішення надати згоду на встановлення з 01.03.2021 економічно обґрунтованого розміру плати за проживання в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , який знаходиться на балансі Житомирського УВП ТОС, у розмірі 15,50 грн за 1 кв.м. загальної площі згідно з відповідним розрахунком; затвердити діючий порядок, який встановлений щодо розрахунків за надані мешканцям гуртожитку житлово-комунальні послуги, а саме: обсяг спожитої теплової енергії в опалювальний період розподіляється на квадратний метр гуртожитку і визначається пропорційно займаної площі; з 01.03.2021 обсяг плати за проживання в гуртожитку (до 01.03.2021 - утримання гуртожитку і споруд та прибудинкової території) розподіляється на квадратний метр гуртожитку і визначається пропорційно займаної площі; обсяг спожитої електроенергії розподіляється рівномірно на кімнату; обсяг спожитих природного газу, централізованих водопостачання та водовідведення, а також вивіз сміття та інші послуги згідно наданих рахунків розподіляються на кожну особу (а.с. 141).
Відповідно до витягу з протоколу №102 засідання первинної профспілкової організації Житомирської УВП УТОС від 15.02.2021, на обговорення було поставлено питання про встановлення розміру плати за проживання в гуртожитку та порядок розрахунку вартості плати за проживання в гуртожитку, та у зв`язку зі зростанням собівартості надання послуг з утримання (управління) гуртожитку, припиненням з 01.01.2021 фінансової підтримки за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю», згідно ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 15 Постанови КМУ від 20.06.2018 №498, Положенням про гуртожитки Українського товариства сліпих, було прийнято рішення надати згоду на встановлення з 01.03.2021 економічно обґрунтованого розміру плати за проживання в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , який знаходиться на балансі Житомирського УВП УТОС, у розмірі 15,50 грн на 1 кв.м.; затверджено діючий порядок, який встановлений щодо розрахунків за надані мешканцям гуртожитку житлово-комунальні послуги, а саме: обсяг спожитої теплової енергії в опалювальний період розподіляється на квадратний метр гуртожитку і визначається пропорційно займаної площі; з 01.03.2021 обсяг плати за проживання в гуртожитку (до 01.03.2021 утримання гуртожитку і споруд та прибудинкової території) розподіляється на квадратний метр гуртожитку і визначається пропорційно займаної площі; обсяг спожитої електроенергії розподіляється рівномірно на кімнату; обсяг спожитих природного газу, централізованих водопостачання та водовідведення, а також вивіз сміття та інші послуги згідно наданих рахунків розподіляються на кожну особу (а.с. 121, 142).
Наказом Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» №11 від 15.02.2021, встановлено замість тарифу на послуги з утримання гуртожитку і споруд та прибудинкової території з 01.03.2021 економічно обґрунтований розмір плати за проживання в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , який знаходиться на балансі Житомирського УВП УТОС, у розмірі 15,50 грн на 1 кв.м. (а.с. 122).
Згідно зі змістом розрахунку плати з проживання в гуртожитку з 01.03.2021 Житомирського УВП УТОС (м. Житомир, вул. Ольжича, 17), загальна площа гуртожитку становить 901,30 кв.м. До розрахунку включено: витрати на прибирання сходових клітин та місць загального користування, загальна сума витрат 6942,70 грн, розмір плати за 1 кв.м. 7,70 грн; витрати на прибирання прибудинкової території, загальна сума витрат 3313,50 грн, розмір плати за 1 кв.м. 3,68 грн; витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло- і водопостачання, загальна сума витрат 3258,33 грн, розмір плати за 1 кв.м. 3,62 грн; витрати на технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання загальна сума витрат 455,62 грн, розмір плати за 1 кв.м. 0,50 грн; собівартість 1 кв.м. 13970,15 грн, розмір плати за 1 кв.м. 15,50 грн. Розрахунковий тариф 1 м.кв. загальної площі складає 15,50 грн (а.с. 123).
Головним управлінням держпродспоживслужби в Житомирській області, на підставі колективного звернення мешканців гуртожитку ( ОСОБА_4 ) проведено перевірку щодо додержання Підприємством об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, про що складено відповідний акт №0000000009 від 23.02.2023, зі змісту якого вбачається, що за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлена відсутність порушення вимог законодавства (а.с. 130-133).
Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Із положень ч.1 ст.5ЦПК України слідує, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно з ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що житлово-комунальні послугице результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи в забезпеченні належних умов проживання у житлових приміщеннях у порядку, встановленому законодавством. Ця діяльність здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг, укладених між їх виконавцями та споживачами.
Управління багатоквартирним будинком є одним із видів житлово-комунальних послуг, який забезпечує відповідне утримання та збереження нерухомого майна, його поточний ремонт і технічне обслуговування.
Споживачі зобов`язані оплатити надані житлово-комунальні послуги відповідно до умов укладеного договору. Водночас відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
За загальним правилом ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком установлюються за домовленістю сторін. Вартість цих послуг визначається з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового приміщення та не може бути меншим фактичних витрат виконавця на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Власник гуртожитку (підприємство, установа, організація) має право на встановлення розміру плати за проживання в гуртожитку самостійно на підставі та в порядку, визначеним самим власником відповідно до законодавства. При цьому вартість проживання у гуртожитку складається з вартості його утримання та вартості обов`язкових побутових послуг. Аналогічні за змістом висновки містяться у постанові Верховного Суду від 27.04.2020 у справі №715/23/17.
Право на звернення до суду гарантується чинним законодавством і може бути реалізоване, зокрема, коли особа вважає, що її право порушується, не визнається або оспорюється. При цьому саме на позивача покладається обов`язок довести порушення своїх прав, свобод та інтересів у спірних правовідносинах.
Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права чи інтереси цієї особи, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні. Порушене право має бути захищене у спосіб, який установлений законом, при цьому судовий захист має бути ефективним, у зв`язку з чим, при вирішенні спору суд повинен застосувати дієвий спосіб захисту, який призведе до реального відновлення порушених прав та інтересів позивача.
Зібрані докази вказують на те, що Підприємство об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» встановило плату за проживання в гуртожитку відповідно до Положення про гуртожитки Українського товариства сліпих, затвердженого Постановою центрального правління УТОС від 24.09.2019 №09, і за спільним рішенням адміністрації, профспілкового комітету Підприємства та правління первинної організації УТОС. При цьому ОСОБА_1 була належним чином оповіщена про зміну розміру плати за користування гуртожитком, що підтверджується наданою позивачем копією повідомлення директора Житомирського УВП УТОС від 15.02.2021 (а.с. 39).
За таких обставин, суд доходить висновку, що розмір плати за проживання в гуртожитку встановлений відповідачем з дотримання вимог чинного законодавства.
Визначення відповідачем тарифівза оплату проживання в гуртожитку маєнормативні підстави. Втручання у визначеннята формуваннятарифіввідповідачемє втручання в йогогосподарськудіяльність. Тарифи платиза проживання у гуртожиткудержавою не регулюються.При цьому, позивач непозбавлена права та можливості наймужитла надоступних та прийнятнихдля неї умовах, уклавши відповідний договірз іншимисуб`єктами.
Всі доводи позовної заяви ґрунтуються на власному баченні позивачем обставин справи та на її власному тлумаченні положень нормативно-правових актів.
Крім того, заявляючи вимоги про визнати протиправними дій відповідача щодо самоправного, без узгодження з мешканцями, підняття ціни з утримання (управління) гуртожитку, скасування ціну з утримання (управління) гуртожитку та зобов`язання підприємства перерахувати платежі мешканцям гуртожитку і повернути переплачені кошти жителям гуртожитку, ОСОБА_1 фактично діє не лише від власного імені, а також від імені інших мешканців гуртожитку, однак її повноваження діяти від імені інших осіб жодними доказами не підтверджено.
Також суд зауважує, що фактично між сторонами існує спір з приводу встановлення Підприємством розміру плати за проживання в гуртожитку. ОСОБА_1 просить суд визнати такі дії Підприємства неправомірними. Водночас позивач не оспорює локальні нормативні акти Підприємства, якими затверджено новий розмір плати за проживання в гуртожитку, тому задоволення вимог позивача у справі не призведе до реального відновлення її цивільного права.
Отже, ОСОБА_1 обрала неефективний спосіб захисту цивільного права.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Виходячи із встановлених фактичних обставин справи, вимог чинного законодавства, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивач не довела належними та допустимими доказами, що дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Згідно зіст. 141 ЦПК України,у зв`язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати у даній справі відносяться на рахунок держави.
Керуючись статтями ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Підприємства об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Підприємство об`єднання громадян «Житомирське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» (адреса: 10003 м. Житомир, вул. Трипільська, 13, код ЄДРПОУ 03967620).
Суддя Воробйова Т.А.
Повне рішення складено 05.04.2023.
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2023 |
Оприлюднено | 13.04.2023 |
Номер документу | 110154260 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Воробйова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні