ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/1217/22
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:
від позивача не з`явився,
від відповідача не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Малого приватного підприємства Електромашсервіс
до Приватного акціонерного товариства Дашуківські бентоніти
про визнання недійсними рішення позачергових загальних зборів,
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство Електромашсервіс (вул. Д. Галицького, 1, м. Дубно, Рівненська область, код ЄДРПОУ 22555269) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства Дашуківські бентоніти (с. Дашуківка, Лисянський район, Черкаська область, 19301, код ЄДРПОУ 00223941), у якому просить суд визнати недійсним рішення позачергових зборів Приватного акціонерного товариства Дашуківські бентоніти від 12.08.2022 з усіх питань порядку денного та стягнення понесених судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення позачергових загальних зборів АТ «Дашуківські бентоніти» від 12.08.2022 необхідно скасувати, оскільки загальні збори 12.08.2022 були проведені незаконно, тому що:
-відсутні рішення щодо скликання загальних зборів акціонерів, оскільки рішення наглядової ради не відповідають вимогам статуту відповідача;
-відсутній кворум, оскільки майнові права акціонера ТОВ «Даш-Бент Інвест», що володіє 90 % акцій арештовані 4-ма ухвалами суду;
-існує стала судова практика, щодо визнання недійсними рішення загальних зборів у зв`язку із арештом майнових, корпоративних прав акціонера (власника 90 % акцій);
-позивача позбавили права акціонера, передбаченого п. 8.14 Статуту, оскільки позивач не отримав персонального повідомлення про загальні збори;
-позивача позбавили права акціонера, передбаченого п. 8.6 Статуту, позивач не отримав інформацію щодо діяльності відповідача;
-відповідач не надсилав повідомлення про проведення загальних зборів та проекту порядку денного фондовій біржі, на якій цінні папери товариства допущені до торгів, чим порушив вимоги п. 42 Тимчасового порядку;
-відповідач безпідставно застосував скорочені терміни скликання загальних зборів;
-відбулося порушення 15-денного терміну між початком голосування та інформації відповідача про повідомлення;
-відбулося порушення п. 134 Тимчасового порядку, не надано Центральному депозитарію розпорядження на складення переліків акціонерів.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 21.11.2022 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
19 грудня 2022 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви. До заяви додано докази сплати судового збору до Державного бюджету України у сумі 2221,00 грн, докази надіслання відповідачу копії позовної заяви та копії доданих до неї документів, а саме опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, належним чином засвідчені копії документів, які додані до позовної заяви та зазначив місце знаходження оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, а також попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Ухвалою від 23 грудня 2022 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами загального позовного провадження.
25 січня 2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує з підстав його необґрунтованості, оскільки обставини викладені позивачем у позовній заяві не відповідають дійсності, нічим не підтверджуються та не можуть бути підставами для визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 12.08.2022. Відповідачем було вжито всіх заходів, які передбачені Статутом АТ «Дашуківські бентоніти» та законодавством України, для належного повідомлення акціонерів про дистанційне проведення позачергових загальних зборів акціонерів. На момент проведення позачергових загальних зборів акціонерів АТ «Дашуківські бентоніти» будь-якого арешту корпоративних прав, що випливають із акцій АТ «Дашуківські бентоніти», що належать ТОВ «Даш-Бент Інвест, не існувало.
Також у відзиві на позов представник відповідача зазначив, що накладення арешту на будь-які акції акціонерного товариства жодним чином не впливає на можливість власника таких акцій брати участь у загальних зборах товариства та голосувати з питань порядку денного.
Вказане підтверджується, зокрема, Роз`ясненням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Щодо порядку застосування статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» стосовно права власника арештованих акцій брати участь в управлінні товариством шляхом голосування на загальних зборах від 03.07.2007 № 9, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1564 від 03.07.2007. Відповідно до Роз`яснення, до вирішення справи у судовому порядку щодо позбавлення акціонера права власності на акції власник акцій має право на участь у загальних зборах, оскільки такі дії власника не є діями щодо відчуження акцій та не призводять до переходу прав власності на акції до іншої особи. Будь-яких інших заборон чи роз`яснень з питань наявності чи відсутності в акціонера, на акції якого накладено арешт, прав на участь в управлінні товариством шляхом голосування на загальних зборах законодавство України не містить.
Відповідно до Статуту АТ «Дашуківські бентоніти» (п. 16.11.), ЗУ «Про акціонерні товариства» (ст. 41) та Тимчасового порядку (п. 12), загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.
Згідно з Протоколом позачергових загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 12.08.2022, реєстраційна комісія встановила, що для участі у Зборах зареєструвались акціонери (їх представники) власники 49 396 672 голоси, що складає 91,62220928 % від загальної кількості голосів.
Таким чином, вказівка Позивача на те, що на акції АТ «Дашуківські бентоніти», що належать ТОВ «Даш-Бент Інвест», накладено арешт, а тому загальні збори були не правомочними приймати рішення з усіх питань порядку денного, спростовуються вимогами законодавства України та Статуту.
Ухвалою від 02 лютого 2023 року Господарський суд Черкаської області продовжив строк підготовчого провадження у справі № 925/1217/22 на тридцять днів; клопотання позивача та заяву відповідача про відкладення підготовчого засідання задовольнив; підготовче засідання відклав на 15 годин 00 хвилин 28 лютого 2023 року.
07 лютого 2023 року на електронну пошту до канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання про поновлення строку для подання доказів та про приєднання доказів у справі.
16 лютого 2023 року до канцелярії суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, де надано додаткові пояснення щодо підстав для задоволення позову.
28 лютого 2023 року до канцелярії суду від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, де викладено доводи для відмови у позові.
Ухвалою від 28 лютого 2023 року Господарський суд Черкаської області клопотання представника відповідача про поновлення строку для подання доказів та про приєднання доказів до матеріалів справи задовольнив; поновив відповідачу процесуальний строк для подання доказів та приєднав до матеріалів справи копії ухвал Печерського районного суду міста Києва від 05.11.2021 у справі № 757/48405/21-к та від 07.10.2021 у справі №757/46826/21-к. Закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 11 годин 00 хвилин 23 березня 2023 року.
21 березня 2023 року представник позивача подав до канцелярії суду пояснення щодо заперечення представника відповідача на відповідь на відзив.
23 березня 2023 року представник відповідача подав до канцелярії суду заяву про відкладення судового засідання в зв`язку з отриманням позитивного результату на COVID-19.
У судове засідання представники учасників справи не з`явились, хоча про дату, час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати 27.03.2023 представники учасників справи не з`явилися, вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без її проголошення.
Відомості про вказані процесуальні дії занесені до протоколу судового засідання.
Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Статут Акціонерного товариства Дашуківські бентоніти (код ЄДРПОУ 00223941) затверджено рішенням позачергових Загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства Дашуківські бентоніти, оформлений протоколом від 02.06.2000 (том 1, а.с. 167-210). Відповідно до Статуту Акціонерне товариство Дашуківські бентоніти є юридичною особою приватного права згідно законодавства України. Акціонерне товариство Дашуківські бентоніти є правонаступником Відкритого акціонерного товариства Дашуківські бентоніти, товариству належать всі права та обов`язки Відкритого акціонерного товариства Дашуківські бентоніти (п. 1.1).
Статутний капітал товариства становить 13 719 925,00 грн, який поділено на 54 879 700 простих іменних акцій, номінальною вартістю 0, 25 коп. кожна.
Відповідно до п. 15 Статуту органами товариства є: вищим органом товариства - загальні збори, наглядова рада, правління, ревізійна комісія. Посадовими особами Товариства є фізичні особи голова та члени наглядової ради, голова та члени ревізійної комісії, голова та члени правління. Органи Товариства діють в межах свої повноважень, що визначаються Статутом та законодавством.
14.07.2022 було проведено засідання Наглядової ради АТ «Дашуківські бентоніти» на якому вирішено наступні питання порядку денного:
1.Прийняття рішення про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, визначення дати проведення.
2.Затвердження порядку денного позачергових загальних зборів Товариства та проектів рішень по питанням включеним до порядку денного.
3.Визначення дати складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства.
4.Визначення дати складення переліку акціонерів, які мають право на участь у дистанційних позачергових загальних зборах Товариства.
5.Обрання членів реєстраційної комісії для реєстрації акціонерів на дистанційних позачергових загальних зборах Товариства.
6.Обрання членів лічильної комісії дистанційних позачергових загальних зборів Товариства та прийняття рішення про припинення їх повноважень.
7.Обрання Голови та Секретаря дистанційних позачергових загальних зборів Товариства.
8.Про призначення осіб на взаємодію з публічним акціонерним товариством «Національний депозитарій України» при дистанційному проведенні позачергових загальних зборів.
9.Прийняття рішення про обрання депозитарної установи для надання послуг із дистанційного проведення позачергових загальних зборів, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розміру оплати її послуг.
Вказані рішення оформлені Протоколом № 4 засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 14.07.2022 (а.с 224-229).
20.07.2022 відбулось засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти».
Відповідно до Протоколом № 5 засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 20.07.2022 було:
1.Затверджено повідомлення про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, призначених на 12.08.2022 та визначено спосіб його подання акціонерам.
2.Затверджено форму і текст бюлетеня для голосування на дистанційних позачергових загальних зборах Товариства, призначених на 12.08.2022 (а.с. 230-231).
Відповідно до Протоколу № 5 засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 20.07.2022, керівнику Виконавчого органу Товариства доручено повідомити осіб, які мають бути повідомлені про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, шляхом (1) розміщення повідомлення у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, (2) розміщення на вебсайті Товариства, а також (3) через депозитарну систему України не пізніше ніж за 15 днів до дати проведення цих позачергових загальних зборів Товариства.
22.07.2022 виконавчим органом АТ «Дашуківські бентоніти» було розміщено у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків - Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України (АРІФРУ) або Stock market infrastructure development agency of Ukraine (SMIDA) - за посиланням https://smida.gov.ua/db/feed/77420:
-повідомлення про дистанційне проведення 12 серпня 2022 року позачергових загальних зборів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти»;
-перелік питань разом з проектом рішень щодо кожного з питань, включених до порядку денного (а.с. 242-250).
22.07.2022 виконавчим органом АТ «Дашуківські бентоніти» на офіційному вебсайті АТ «Дашуківсьі бентоніти» у розділі «Інформація для акціонерів» було оприлюднено:
-повідомлення про дистанційне проведення 12 серпня 2022 року позачергових загальних зборів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти»;
-перелік питань разом з проектом рішень щодо кожного з питань, включених до порядку денного.
22.07.2022 виконавчим органом АТ «Дашуківські бентоніти» на офіційному вебсайті Національного депозитарію України у розділі «Фондовий вісник НДУ» на вкладці «Повідомлення акціонерам через депозитарну систему України» було розміщено:
-повідомлення про дистанційне проведення 12 серпня 2022 року позачергових загальних зборів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти»;
-перелік питань разом з проектом рішень щодо кожного з питань, включених до порядку денного (а.с. 270).
Положення про загальні збори акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» (код ЄДРПОУ 00223941) затверджено рішенням позачергових Загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства Дашуківські бентоніти, оформлене протоколом позачергових Загальних зборів акціонерів від 02.06.2020 (том 1, а.с. 212 -222)
Відповідно до п. 4.3. Положення про загальні збори акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти», позачергові Загальні збори скликаються Наглядовою радою, зокрема, з власної ініціативи.
Згідно з п.п. 5.2. - 5.5. Положення про загальні збори акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» (далі по тексту Положення), повідомлення про проведення Загальних зборів та проект порядку денного надсилається акціонерам персонально особою, яка скликає Загальні збори, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає Загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції Товариства у разі скликання Загальних зборів акціонерами.
Повідомлення повинно бути направлений у спосіб, передбачений Наглядовою радою.
У повідомленні про проведення Загальних зборів вказуються всі відомості, передбачені Законом України «Про акціонерні товариства».
Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення Загальних зборів розміщує повідомлення про проведення Загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
Товариство розміщує на власному веб-сайті в мережі Інтернет та забезпечує наявність там інформації, передбаченої статтею 35 Закону України «Про акціонерні товариства», у строки та протягом періоду часу, встановлених Законом України «Про акціонерні товариства».
Пунктом 4.10. Положення передбачено, що якщо цього вимагають інтереси Товариства, Наглядова рада при прийнятті рішення про скликання позачергових загальних зборів може встановити, що повідомлення про скликання позачергових Загальних зборів здійснюватиметься не пізніше ніж за 15 (п`ятнадцять) днів до дати їх проведення в порядку, встановленому статтею 35 Закону України «Про акціонерні товариства» та Статутом.
12.08.2022 відбулися позачергові загальні збори акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти», які оформлено протоколом від 17.08.2022 (а. с. 11-16). Із протоколу вбачається, що реєстраційна комісія встановила, що для участі в зборах зареєструвались акціонери власники 49 396 672 голоси, що складає 91,62220928% від загальної кількості голосів. Загальні збори Товариства правомочні приймати рішення з усіх питань порядку денного Загальних зборів, оскільки мають кворум.
Згідно із випискою із стану рахунку в цінних паперах на 30.09.2022 Мале приватне підприємство Електромашсервіс (позивач) є акціонером Приватного акціонерного товариства Дашуківські бентоніти (правонаступником якого є акціонерне товариство Дашуківські бентоніти) із часткою статутного капіталу в 2,13 % (том 1, а.с.10).
Предметом спору у справі, що розглядається, є вимога позивача, як акціонера акціонерного товариства Дашуківські бентоніти з часткою у статутному капіталі 2,13 % до відповідача про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів Акціонерного товариства Дашуківські бентоніти, оформленjuj протоколом б/н від 12.08.2022, з підстав, вказаних у позовній заяві.
Корпоративні відносини регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України Про акціонерні товариства, іншими нормативними актами, виданими на їх виконання.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Статтею 3 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1, п. п. 4, 5, 7, 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб`єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, застосування штрафних санкцій, установлення зміни і припинення господарських правовідносин, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Згідно з положеннями статті 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються, зокрема, майнові права та обов`язки, в тому числі і частка в статутному капіталі акціонерного товариства.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 98 ЦК України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.
Частиною другою статті 20 ГК України як спосіб захисту прав суб`єктів господарювання передбачено визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади, місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єктів господарювання або споживачів.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Для створення юридичної особи, її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства» корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Згідно зі ст. 52 Закону України «Про акціонерні товариства», в редакції закону № 514-VІ від 17.09.2008, що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, наглядова рада приймає рішення про проведення позачергових загальних зборів акціонерів та відповідно до ст. 37 ЗУ «Про акціонерні товариства» затверджує проект та порядок денний зборів.
Порядок скликання загальних зборів АТ «Дашуківські бентоніти», окрім встановлених законодавством вимог, передбачений також і Положенням про загальні збори акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти», затвердженим протоколом позачергових Загальних зборів акціонерів від 02.06.2020.
Відповідно до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 березня 2022 року № 177, у період дії воєнного стану загальні збори акціонерів акціонерного товариства можуть бути проведенні виключно шляхом дистанційного проведення відповідно до «Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду», затвердженим Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 квітня 2020 року № 196 (далі - Тимчасовий порядок).
Порядок повідомлення про проведення загальних зборів встановлений розділом X Тимчасового порядку.
Зокрема, пунктами 41 та 42 Тимчасового порядку визначено, що повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену особою, яка скликає загальні збори. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про скликання загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.
Повідомлення про проведення загальних зборів надсилається акціонерам через депозитарну систему України.
Такі повідомлення надсилаються акціонерам у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення, а у випадку встановленому Розділом VIII цього Порядку - не пізніше ніж за 15 днів до дати їх проведення.
Датою направлення повідомлення про проведення зборів акціонерам є дата виконання особою, яка скликає загальні збори, дій, визначених Порядком направлення повідомлень акціонерам через депозитарну систему України, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 березня 2017 року № 148, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 року за № 408/30276, необхідних для направлення такого повідомлення (далі - Порядок).
Товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного фондовій біржі, на якій цінні папери товариства допущені до торгів.
Акціонерне товариство також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власному веб-сайті інформацію, передбачену пунктом 44 цього Порядку.
Акціонерне товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в базі даних іншої особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, а також надсилає його до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 126 цього порядку.
Відповідно до розділу II Порядку визначено, що особа, яка направляє повідомлення або іншу інформацію власникам цінних паперів (у тому числі власник цінних паперів, який має відповідний договір з Центральним депозитарієм), забезпечує надання Центральному депозитарію в електронній формі в порядку та відповідно до вимог, встановлених внутрішніми документами Центрального депозитарію, зокрема, повідомлення або іншої інформації, яка направляється.
У разі якщо особою, яка направляє повідомлення або іншу інформацію, є емітент, та повідомлення направляється всім особам, які є власниками цінних паперів випуску емітента на певну дату, такий емітент не пізніше наступного робочого дня після надання Центральному депозитарію відповідного повідомлення або іншої інформації, яка направляється (якщо пізніший строк не встановлено законодавством), забезпечує розміщення тексту повідомлення або іншої інформації, яка направляється, на вебсайті емітента цінних паперів у мережі Інтернет.
Датою направлення повідомлення або іншої інформації через депозитарну систему України особою, яка направляє повідомлення або іншу інформацію власникам цінних паперів, є дата виконання такою особою дій, визначених пунктом 1 цього розділу.
В подальшому, відповідно до Порядку, Центральний депозитарій не пізніше наступного операційного дня надає в електронній формі повідомлення або іншу інформацію, яка направляється, депозитарним установам та депозитаріям-кореспондентам, на рахунку (рахунках) в цінних паперах яких (якої/якого) обліковуються цінні папери відповідного випуску емітента, що належать власникам (власнику) цінних паперів, яким (якому) направляється повідомлення або інша інформація.
Після цього, депозитарні установи не пізніше наступного операційного дня після отримання від Центрального депозитарію документів та/або інформації забезпечують направлення копії повідомлення або іншої інформації, яка направляється через депозитарну систему України, отриманих від Центрального депозитарію, депонентам, що є власниками цінних паперів, яким направляється повідомлення або інша інформація, одним із таких способів:
-в електронній формі з адреси електронної пошти для направлення повідомлень або іншої інформації на зазначену в анкеті рахунку в цінних паперах або договорі про обслуговування/відкриття рахунку в цінних паперах адресу електронної пошти депонента;
-шляхом направлення з номера телефону для направлення повідомлень або іншої інформації текстового повідомлення, що містить порядок ознайомлення з копією повідомлення, на номер контактного мобільного телефону депонента, якому направляється повідомлення або інша інформація, що зазначений в анкеті рахунку в цінних паперах або договорі про обслуговування/відкриття рахунку в цінних паперах.
Номінальний утримувач забезпечує направлення копії повідомлення або іншої інформації, отриманої від депозитарної установи, власникам цінних паперів, яким направляються такі повідомлення або інша інформація, в порядку, передбаченому договором між ними.
Конкретний спосіб направлення депозитарною установою повідомлення або іншої інформації власникам цінних паперів визначається внутрішніми документами депозитарної установи.
Відповідно до Статуту Акціонерного товариства Дашуківські бентоніти товариство є юридичною особою приватного права згідно з законодавством України. Акціонерне товариство Дашуківські бентоніти є правонаступником Відкритого акціонерного товариства Дашуківські бентоніти, товариству належать всі права та обов`язки Відкритого акціонерного товариства Дашуківські бентоніти (п. 1.1 Статуту).
Статутний капітал товариства становить 13 719 925,00 грн, який поділено на 54 879 700 простих іменних акцій, номінальною вартістю 0, 25 коп. кожна.
Статутом товариства передбачено, що вищим органом товариства є загальні збори.
Позивач є акціонером акціонерного товариства Дашуківські бентоніти з часткою у статутному капіталі у 2, 13%.
14.07.2022 під час засідання Наглядової ради АТ «Дашуківські бентоніти» було прийняття рішення про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, визначення дати проведення. Прийнято рішення про обрання депозитарної установи для надання послуг із дистанційного проведення позачергових загальних зборів, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розміру оплати її послуг. Також вирішено ряд інших питань, зазначений в описовій частині рішення.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 березня 2022 року № 177, у період дії воєнного стану загальні збори акціонерів акціонерного товариства можуть бути проведенні виключно шляхом дистанційного проведення відповідно до «Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду», затвердженим Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 квітня 2020 року № 196.
Протоколом № 5 засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 20.07.2022 затверджено:
-повідомлення про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, призначених на 12.08.2022 та визначено спосіб його подання акціонерам.
-форму і текст бюлетеня для голосування на дистанційних позачергових загальних зборах Товариства, призначених на 12.08.2022.
Відповідно до Протоколу № 5 засідання Наглядової ради акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 14.07.2022, керівнику Виконавчого органу Товариства доручено повідомити осіб, які мають бути повідомлені про дистанційне проведення позачергових загальних зборів Товариства, шляхом (1) розміщення повідомлення у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від Імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, (2) розміщення на вебсайті Товариства, а також (3) через депозитарну систему України не пізніше ніж за 15 днів до дати проведення цих позачергових загальних зборів Товариства.
Судом досліджено та встановлено, що Тимчасовий порядок деталізує процедуру направлення повідомлень або іншої інформації власниками цінних паперів через депозитарну систему України.
Дотримуючись усіх вимог зазначеного законодавства України, в тому числі «Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду», Положення про загальні збори, Статуту товариства щодо порядку скликання позачергових загальних зборів акціонерних товариств та повідомлення акціонерів, виконавчим органом АТ «Дашуківські бентоніти» 22.07.2022 було розміщено повідомлення про дистанційне проведення 12 серпня 2022 року позачергових загальних зборів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» на офіційному вебсайті АТ «Дашуківсьі бентоніти»; на офіційному вебсайті Національного депозитарію України у розділі «Фондовий вісник НДУ» на вкладці «Повідомлення акціонерам через депозитарну систему України»; у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків - Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України (АРІФРУ) або Stock market infrastructure development agency of Ukraine (SMIDA) - за посиланням https://smida.gov.ua/db/feed/77420.
З огляду на викладені обставини справи, наведені норми законодавства, суд приходить до висновків, що відповідачем було вжито всіх заходів, які передбачені Статутом АТ «Дашуківські бентоніти» та законодавством України, для належного повідомлення акціонерів про дистанційне проведення позачергових загальних зборів акціонерів.
Щодо кворуму загальних зборів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти».
В позовній заяві позивач посилається на наявність судових рішень про накладення арешту на акції прості бездокументарні іменні ПАТ «Дашуківські бентоніти», які обліковуються на рахунках у цінних паперах ТОВ «Даш-Бент Інвест», тому вважає, що був відсутній кворум загальних зборів.
Суд дослідивши матеріали справи, зазначає наступне
-арешт накладений ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 20.09.2018 у справі № 757/40252/18-к було скасовано ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 05.11.2021 у справі № 757/48405/21-к ( том 1,а.с.271-277);
-арешт накладений ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 26.12.2017 у справі № 757/75472/17-к було скасовано ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 07.10.2021 у справі № 757/46826/21-к (том 1,а.с.278);
Таким чином судом встановлено, що арешти, на які позивач посилається як на обґрунтування відсутності кворуму загальних зборів, були скасовані задовго до того як такі загальні збори були проведені.
Відповідно до Статуту АТ «Дашуківські бентоніти» (п. 16.11.), ЗУ «Про акціонерні товариства» (ст. 41) та Тимчасового порядку (п. 12), загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.
Згідно з Протоколом позачергових загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» від 12.08.2022 реєстраційна комісія встановила, що для участі у Зборах зареєструвались акціонери власники 49 396 672 (сорок дев`ять мільйонів триста дев`яносто шість тисяч шістсот сімдесят два) голоси, що складає 91,62220928 % від загальної кількості голосів, тому мають кворум.
Також судом враховано Роз`яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Щодо порядку застосування статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» стосовно права власника арештованих акцій брати участь в управлінні товариством шляхом голосування на загальних зборах від 03.07.2007 № 9, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1564 від 03.07.2007.
Відповідно до Роз`яснення до вирішення справи у судовому порядку щодо позбавлення акціонера права власності на акції власник акцій має право на участь у загальних зборах. Оскільки такі дії власника не є діями щодо відчуження акцій та не призводять до переходу прав власності на акції до іншої особи.
Будь-яких інших заборон чи роз`яснень з питань наявності чи відсутності в акціонера, на акції якого накладено арешт, прав на участь в управлінні товариством шляхом голосування на загальних зборах законодавство України не містить.
Оцінюючи доводи позивача про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерного товариства Дашуківські бентоніти від 12.08.2022, з підстав зазначених в описовій частині рішення, суд надає перевагу запереченням відповідача, а доводи позивача визнає безпідставними.
Відповідно до правової позиції Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеної в постанові від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18, вирішуючи господарський спір, суд з`ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
За викладених обставин справи і наведених норм законодавства суд не вбачає порушення корпоративних прав позивача відповідачем, за захистом яких він звернувся до суду, тому у позові відмовляє повністю.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 Про судове рішення, рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства, що врегульовують спірні правовідносини сторін, суд надає перевагу доводам відповідача, наведеним у його заявах по суті справи, надані ним докази в сукупності на підтвердження своїх доводів визнає більш вірогідними, ніж докази надані позивачем на підтвердження наведених ним обставин, тому позов визнає необґрунтованим і з підстав, заявлених у ньому, у його задоволенні позивачу відмовляє повністю.
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати на оплату судового збору покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Це рішення протягом двадцяти днів з дня його ухвалення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане 12 квітня 2023 року.
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2023 |
Оприлюднено | 14.04.2023 |
Номер документу | 110175219 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні