Справа №538/1491/22
Провадження по справі №2/538/24/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2023 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Зуб Т.О.,
за участю секретаря судового засідання Криворучко В.І.,
представника позивача Єна І.А.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача- адвоката Панченка О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лохвиця Полтавської області цивільну справу за позовом Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області до ОСОБА_1 , про розірвання договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Сенчанська сільська рада Миргородського району Полтавської області звернулася до суду з вищеказаним позовом, в обгрунтування якого зазначивши, що 16.07.2020 року між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час-Сенчанська міська рада) в особі сільського голови Сліпухової Н.В. та ОСОБА_1 був укладений договір оренди замельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер 5322681908:08:001:0146 в межах с. Часниківка, Миргородського району (раніше- Лохвицького) Полтавської області (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права 02.09.2020 року за № 38070335).
Рішенням 1 сесії 8 скликання (друге пленарне засідання) від 11.12.2020 року Сенчанської сільської ради «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради» та у зв`язку з приєднанням Вирішальненської сільської ради до Сенчанської сільської ради землі комунальної власності, стороною яких виступала Вирішальненська сільська рада, перейшли у комунальну власність Сенчанської сільської ради.
Пунктом 1 Договору встановлено, що орендодавець надає, а оренда приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння випасання худоби (землі сільськогосподарського призначення).В Розділі «Умови використання земельної ділянки» зазначено земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби, з цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, де умовою збереження стану об`єкта оренди є заборона розорювання земельної ділянки. Пунктом 32 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін та рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
У вересні 2021 року під час обстеження вищезазначеної земельної ділянки Сенчанською сільською радою встановлено, що ОСОБА_1 розорав орендовану земельну ділянку та виростив на ній бобову культуру- сою, тим самим використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням та порушив умови укладеного договору. В зв`язку з цим, 03.09.2021 року Сенчанською сільською радою було направлено попередження ОСОБА_1 про усунення порушень умов договору та земельного законодавства. Відповідно, 06.09.2021 року за вих. № 02-24/1524 Управлінню з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області сільською радою направлено лист про проведення перевірки щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. 08.10.2021 року з ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надійшов лист-повідомлення про, те що ГУ прийнято наказ від 16.09.2021 року № 739-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» про проведення перевірки використання земельної ділянки ОСОБА_1 з 20.09.2021 року по 29.09.2021 року. Проте, відповідь про результати проведеної перевірки на адресу Сенчанської сільської ради не надходила. 04.10.2022 року при повторному обстеженні комісією даної земельної ділянки встановлено, що ОСОБА_1 продовжує порушувати умови договору оренди використовуючи її не за цільовим призначенням, а саме- знову розорав та посадив зернову культуру, про що комісією складено відповідний Акт від 04.10.2022 року.
Враховуючи вищенаведене, просять розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 від 16.07.2020 року укладений між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час- Сенчанська сільська рада) та ОСОБА_2 .
Ухвалою судді Лохвицького районного суду Полтавської області від 31.10.2022 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче судове засідання (а.с. 24).
22.11.2022 року від ОСОБА_1 надійшов відзив на позов, у якому останній зазначив, що повноваження комісіїнічим невизначені,не встановленовідсутність дернинита трав`янистоїрослинності (щоє невід`ємноючастиною складусіножатей),таким чином«комісією» невстановлено,що орендованаземельна ділянкамає ознакиаграрної обробки,на нійнаявні залишкисформованих стебелчи дозрілихзерен рослин,це такожніяк непідтверджується доданоюдо «акту»«фотофіксацією»,оскільки невідомоколи ів якимспосіб іде намісцевості зробленіфотографії безпідпису іззазначенням вгорі,«від руки»-«2021рік» та«2022рік».Стороною позивачане наданоналежних доказівтого,що орендованаземельна ділянкакомунальної формивласності сільськогосподарськогопризначення (угіддя-сіножаті)використовується неза цільовимпризначенням,а нимлише поліпшеноякість земельноїділянки шляхомпідсіювання,придбаного завласні коштинасіння багаторічнихтрав(а.с. 25-28).
29.11.2022 року від Сенчанської сільської ради надвійла відповідь на відзив, у якій зазанчили, що ОСОБА_1 у 2021р. та 2022 р. порушив умови договороу оренди замлі(розорав земельну ділянку), за що також був приягнутий до адіністративної відповідальності (а.с. 37-41).
13.12.2022 року від ОСОБА_1 надійшли заперечення на відповідь на відзив, у якому останнній просив відмовити у задоволенні позову, оскільки стороною позивача не надано доказів того, що Сенчанська сільрада є власником спірної земельної ділянки, а позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами (а.с. 51-52).
Ухвалою суду від 13.12.2022 року підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду (а.с. 60).
В судовомузасіданні представникпозивача ОСОБА_3 позовніи вимогипідтримаа тапросила їхза довольнитиз викладенихпідстав. Пояснила, що Рішенням 1 сесії 8 скликання (друге пленарне засідання) від 11.12.2020 року року Сенчанської сільської ради «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради» та у зв`язку з приєднанням Вирішальненської сільської ради до Сенчанської сільської ради землі комунальної власності, стороною яких виступала Вирішальненська сільська рада, перейшли у комунальну власність Сенчанської сільської ради. На підставі ЗУ «Про оренду землі» заміна сторони у договорі оренди не потрібна.
Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.
Представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Панченко О.І. також просив відмовити у задоволенні позову, пояснив, що оренда- це право користування земельної ділянки. У позові не ставиться питання про порушення норм користування земельною ділянкою. ОСОБА_1 станом на вересень 2022 року є таким, що не притягався до адміністративної відповідальності, а позов надійшов до суду у жовтні 2023 року. Договір оренди укладений з Вирішальненською сільською радою, а Сенчанська сільська рада не набула права орендодавця, оскільки такі відомості не були внесені у дані Держгеокадастру. Розпорядження від 03.10.2022 року також не має законної сили. Сторона позивача не ставить питання про припинення права користування земельною ділянкою, які і не ставить питання про дострокове розірвання земельної ділянки.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_4 пояснив, що у розпорядженні від 03.10.2022 року та в акті перевіркии від 04.10.2022 року стоїть його підпис. Акт перевірки складений за результатами обстеження земельних ділянок, у тому числі- орендованої ОСОБА_1 в с. Часниківка. Під час обстеження замельних ділянок користувалися кадастровими картами. Висновок, що земельна ділянка розорана зробили по скошеній стерні та залишкам зернової культури.
Допитана у якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що на момнт укладення договору оренди з ОСОБА_1 працювала землеворядником Вирішальненьскої сільської ради. На той час земельна діляка передавалася у користування на підставі укладеного договору. Акт прйому-передачі земельної ділянки не передбачався. З розпорядженням від 03.10.2022 року вона ознайомилася. А 04.10.2022 року у складі комісії виїхала до с. Часниківка для перевірки цільового використання земельних ділянок. Крім орендованої ОСОБА_1 земельної ділянки, також перевіряли і інші землі. Їй досконально відомо, що здійснювалася перевірка земельної ділянки ОСОБА_1 , оскілки вона була присутня при її передачі після укладення договору оренди. У вересні 2021 року ОСОБА_1 запрошувався на засідання комісії, де особисто повідомив, що розорав земельну ділянку та засіяв сою. 04.10.2022 року при обстеженні земельної ділянки, вона особисто бачила, що земельна ділянка розорана та засіяна зерновою культурою, яка була вже зібрана. Межеві знаки земельної ділянки не стоять. Обстеження земельних ділянок проводилися на підставі розпорядження сільського голови.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_6 пояснив, що працює землевпорядником Сенчанської сільської ради. При обстеженні земельної ділянки було встановлено, що вона засіяна та оброблена. Як ОСОБА_1 розорював земельну ділянку, він не бачив. Акт перевірки від 04.10.2022 року він підписував, а також інші члени комісії. Акт підписував у кабінеті сільського голови. ОСОБА_1 була видана земельна ділянка для сінокосіння та випасання худоби. Фотофіксацію земельної ділянки при обстеженні здійснювала ОСОБА_5 .
Допитана у якості свідка ОСОБА_7 пояснила, що 04.10.2022 року комісією проводилося обстеження, а не перевірка, земельних ділянок, у тому числі земельної ділянки ОСОБА_1 , оскільки інспектором геокадастру у 2021 році було встановлено, що останній розорав земельну ділянку. Обстеження проводилося на підставі розпорядження сільського голови. ОСОБА_1 особисто нею не запрошувався на обстеження. Фото земельної ділянки здійснювала ОСОБА_5 .
Допитана у якості свідка ОСОБА_8 пояснила, що на момент укладання договору оенди земельної ділянки з ОСОБА_1 вона обіймала посаду сільського голови Вирішальненьскої сільської ради. На теперішній час є головою Сенчанської сільської ради. Сільський голова має право складати розпорядження на підставі ЗУ «Про місцеве самоврядування». Повноваження комісій є обстеження земельних ділянок на предмет їх використання. Первірка здійснювалася на підставі того, що ОСОБА_1 раніше приятгувався до адміністративної відповідальності за нецільове використання земельної ділянки. На теперішній час він також земельну ділянку використовує за нецільовим використанням. Зміст акту від 04.10.2022 року їй відомий, там зазначені порушення, які допустив ОСОБА_1 . Договір оренди укладений на 7 років. Сенчанська сільрада є правонаступником Вирішальненської сільської ради.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідків, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вважає, про задоволення позовних вимог враховуючи наступне.
Відповідно до ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Ст. 81ЦПК України регламентовано, що кожна сторона повиннадовести тіобставини,на яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом.Докази подаютьсясторонами таіншими учасникамисправи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що 16.07.2020 року між Вирішаньненською сільською радою (на теперішній час-Сенчанська сільська рада) в особі сільського голови Сліпухової Н.В. та ОСОБА_1 був укладений договір оренди замельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер 5322681908:08:001:0146 в межах с. Часниківка, Миргородського району (раніше- Лоховицького) Полтавської області (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права 02.09.2020 року за № 38070335) (а.с. 10-12, 13). Рішенням 1 сесії 8 скликання (друге пленарне засідання) від 11.12.2020 року Сенчанської сільської ради «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради» та у зв`язку з приєднанням Вирішальненської сільської ради до Сенчанської сільської ради, землі комунальної власності, стороною яких виступала Вирішальненська сільська рада, перейшли у комунальну власність Сенчанської сільської ради (а.с. 8-9).
Пунктом 1 Договору оренди, укладеного з ОСОБА_1 , встановлено, що орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння випасання худоби (землі сільськогосподарського призначення) (а.с. 10). В Розділі «Умови використання земельної ділянки» (п. 14-16) зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби, з цільовим призначенням- землі сільськогосподарського призначення, де умовою збереження стану об`єкта оренди є заборона розорювання земельної ділянки (а.с. 10 звор. бік). Пунктом 32 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін та рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (а.с. 11 звор. бік). У вересні 2021 року під час обстеження вищезазначеної земельної ділянки Сенчанською сільською радою встановлено, що гр. ОСОБА_1 розорав орендовану земельну ділянку та виростив на ній бобову культуру- сою, тим самим використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням та порушив умови укладеного договору (а.с. 16, 17). 03.10.2021 року на засіданні депуатської комісії Сенчанської сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою зобовязано ОСОБА_1 привести земельну ділянку у відповідність до її цільового призначення у строк до 17.09.2021 року, про що повідомити ГУ Держгеокадастру уПолтавській області, попередити ОСОБА_1 , що у разі невиконання попередження- винести на розгляд питання про дострокове розірвання договору оренди (а.с. 48-49). 03.09.2021 року Сенчанською сільською радою було вручено попередження ОСОБА_1 про усунення порушень умов договору та земельного законодавства, яке було отримане останнім особисто (а.с. 18). Відповідно, 06.09.2021 року за вих. № 02-24/1524 Управлінню з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області сільською радою направлено лист про проведення перевірки щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (а.с. 19). 08.10.2021 року з ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надійшов лист-повідомлення про, те що ГУ прийнято наказ від 16.09.2021 року № 739-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» про проведення перевірки використання земельної ділянки ОСОБА_1 з 20.09.2021року по 29.09.2021 року (а.с. 20). Згідно акту перевірки № 739-ДК/0689/АП/10/01/-21 від 24.09.2021 року, складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, встановлено, що на момент обстеження земельна ділянка з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 використоввується шляхом розорення та посіву сільськогосподарської культури- сої (а.с. 105-106). Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області 14.12.2021 року за № 739-ДК/0268Пр/03/01/21 ОСОБА_1 вручений припис, згідно якого останнього зобовязано привести земельну ділянку у придантий для використання стан (сіножатні) за призначенням, або розробити проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь (а.с. 107). Протоколом про адміністративне правопорушення від 14.12.2021 року за № 739-ДК/0198П/07/01/-21 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с. 108-109).
03.10.2022 року Розпорядженням иконавчого комітету Сенчанської сльської ради № 122-а створено тимчасові кмісії для обстеження та перевірки земельних ділянок, що знаходяться у користування громадян (а.с. 46, 47). 04.10.2022 року при повторному обстеженні комісією даної земельної ділянки встановлено, що ОСОБА_1 продовжує порушувати умови договору оренди використовуючи її не за цільовим призначенням, а саме знову розорав та посадив зернову культуру, про що комісією складено відповідний Акт від 04.10.2022 року (а.с. 21).
Відповідно до Національної кадастрової системи експлікація земельних угідь - сіножаті.
Згідно ч. 1 ст.93Земельного кодексуУкраїни право оренди земельної ділянки- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15Закону України«Про орендуземлі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки), умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.
Частинами 1-3 ст.37Закону України«Про охоронуземель» визначено, що власники та землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій,розорювання сіножатей, пасовищ.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про землеустрій», цільове призначення земельної ділянки- це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення, б) землі житлової та громадської забудови, в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, г) землі оздоровчого призначення, ґ) землі рекреаційного призначення, д) землі історико-культурного призначення, е) землі лісогосподарського призначення, є) землі водного фонду, ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Частина 5 ст.20Земельного кодексуУкраїни закріплює положення, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межахвимог щодо користування землям певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1-4 ст. 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належить, зокрема: а) сільськогосподарській угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації, тощо).
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам- для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, б) сільськогосподарським підприємствам- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в) сільськогосподарським науково - дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства, г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об`єднанням громадян- для ведення підсобного сільського господарства, ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.
Згідно статей 31, 33-37 Земельного кодексу України, земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання.
Системний аналіз положень вищевказаних норм законодавства дозволяє дійти висновку, що земельні ділянки, віднесені до однієї і тієї ж категорії, можуть використовуватись за різними видами цільового призначення, які характеризуються власним правовим режимом, екосистем ними функціями, видом господарської діяльності, тощо, та визначені Додатком 4 «Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь» до Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Матеріали свідчать про те, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 2,00 га, кадастровий номер 5322681908:08:001:0146 в межах с. Часниківка, Миргородського району (раніше- Лоховицького) Полтавської області області для сінокосіння і випасання худоби, орендована ОСОБА_1 , оброблена механічним способом та засіяна сільськогосподарською культурою- соєю.
Тим самим, своїми діями орендар самостійно змінив вид цільового використання вказаної земельної ділянки в межах категорії земель сільськогосподарського призначення, у той час коли питання про визначення виду використання земельної ділянки належить до компетенції спеціальних органів.
Обставини використання відповідачем земельних ділянок саме для вирощування сільськогосподарських культур, а не для сінокосіння і випасання худоби, підтверджуються наданими суду відповідними актами перевірки від 24.09.2021 року та від 04.10.2022 року.
Постановою КМУвід 17.10.2012№ 1051 затверджено перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ), за змістом якого пасовища- це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 % ділянки.
Водночас, рілля- це сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари та парники, оранжереї і теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також, міжряддя садів, які використовуються під посіви.
Таким чином, законодавець передбачає можливість розорення сіножатей та пасовищ, з метою їх докорінного поліпшення, але виключно за умови використання їх під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби.
Водночас, за матеріалами справи, на розораній земельній ділянці встановлено засівання відповідачем зернобобових сільськогосподарських культур.
Відтак, наявні обставини свідчать про самовільну зміну відповідачем виду використання спірної земельної ділянки із пасовища на ріллю.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про охорону земель», використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.
На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність, зокрема, щодо розорювання сіножатей, пасовищ.
В Розділі «Умови використання земельної ділянки» вищезазначеного Договору оренди (п. 14-16) зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби, з цільовим призначенням- землі сільськогосподарського призначення, де умовою збереження стану об`єкта оренди є заборона розорювання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання оговору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховували при укладенні договору.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу (однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірвано за рішенням судув разіневиконання сторонами обов`язків, передбачених ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення їй пошкодження об`єкту оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому (договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених земельним кодексомУкраїни та іншими законами України.
Згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання іємєльної ділянки не за цільовим призначенням.
Можливість розірвання договору оренди в судовому порядку порядку передбачена і умовами договору оренди землі від 16.07.2020 року, внаслідок невиконання другою стороною обовязкив, передбачених договором… (п. 32).
Таким чином, відповідач допустив зміну виду цільового використання земельної ділянки (сінокосіння, пасовища), що є порушенням вимог ст.ст. 20, 31, 33-37 Земельного кодексу України.
Своїми діями орендар порушив умови договору, самостійно змінивши вид цільового використання земельної ділянки з межах категорії земель сільськогосподарського призначення
Враховуючи положення п. 32 договору, де сторони узгодили, що дія договору припиняється у разі невиконання другою стороною обовязкив, передбачених договором та внасліддок випадкового знищення, пошкодження орендованоїземельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а аткож, з інших підстав, визначених законом, шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, договір оренди землі від 16.07.2020 року підлягає достроковому розірванню.
Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною у Постанові Верховного суду від 12.12.2019 року у справі № 904/1054/19.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області щодо розірвання договору оренди землі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд враховує положення статті 141 ЦПК України та керується нею. З чим погоджується і сам відповідач. Згідно пунктів 1,2,6 вказаної статті судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.
Відповідач ОСОБА_1 є інвалідом ІI групи, а тому від сплати судового збору звільнений (а.с. 90), у зв`язку з чим, суд вважає залишити судові витрати за стороною позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 13, 89, 137, 141, 247, 263-265 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області до ОСОБА_1 , про розірвання договору оренди землі- задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 від 16.07.2020 року укладений між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час- Сенчанська сільська рада) та ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 10.04.2023 року.
Суддя: Т.О. Зуб
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2023 |
Оприлюднено | 14.04.2023 |
Номер документу | 110176095 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Зуб Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні