ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 538/1491/22 Номер провадження 22-ц/814/3414/23Головуючий у 1-й інстанції Зуб Т.О. Доповідач ап. інст. Гальонкін С. А.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Гальонкіна С.А.,
суддів Карпушина Г.Л., Кузнєцової О.Ю.,
при секретарі Андрейко Я.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Лохвицького районного суду Полтавської області від 29 березня 2023 року (повний текст рішення складений 10 квітня 2023 року)
у справі за позовом Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В :
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2022 року Сенчанська сільська рада Миргородського району Полтавської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі.
Позов обґрунтованотим,що 16 липня 2020 року між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час - Сенчанська сільська рада) в особі сільського голови Сліпухової Н.В. та ОСОБА_1 був укладений договір оренди замельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер 5322681908:08:001:0146 в межах с. Часниківка, Миргородського району (раніше- Лохвицького) Полтавської області (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права 02 вересня 2020 року за № 38070335).
Рішенням 1 сесії 8 скликання (друге пленарне засідання) від 11 грудня 2020 року Сенчанської сільської ради «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради» та у зв`язку з приєднанням Вирішальненської сільської ради до Сенчанської сільської ради землі комунальної власності, стороною яких виступала Вирішальненська сільська рада, перейшли у комунальну власність Сенчанської сільської ради.
Пунктом 1 Договору встановлено, що орендодавець надає, а оренда приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння випасання худоби (землі сільськогосподарського призначення).В Розділі «Умови використання земельної ділянки» зазначено земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби, з цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, де умовою збереження стану об`єкта оренди є заборона розорювання земельної ділянки. Пунктом 32 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін та рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
У вересні 2021 року під час обстеження вищезазначеної земельної ділянки Сенчанською сільською радою встановлено, що ОСОБА_1 розорав орендовану земельну ділянку та виростив на ній бобову культуру - сою, тим самим використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням та порушив умови укладеного договору. В зв`язку з цим, 03 вересня 2021 року Сенчанською сільською радою було направлено попередження ОСОБА_1 про усунення порушень умов договору та земельного законодавства. Відповідно, 06 вересня 2021 року за вих. № 02-24/1524 Управлінню з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області сільською радою направлено лист про проведення перевірки щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. 08 жовтня 2021 року з ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надійшов лист-повідомлення про, те що ГУ прийнято наказ від 16 вересня 2021 року № 739-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» про проведення перевірки використання земельної ділянки ОСОБА_1 з 20 вересня 2021 року по 29 вересня 2021 року. Проте, відповідь про результати проведеної перевірки на адресу Сенчанської сільської ради не надходила. 04 жовтня 2022 року при повторному обстеженні комісією даної земельної ділянки встановлено, що ОСОБА_1 продовжує порушувати умови договору оренди використовуючи її не за цільовим призначенням, а саме- знову розорав та посадив зернову культуру, про що комісією складено відповідний Акт від 04 жовтня 2022 року.
Враховуючи вищенаведене, просять розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 від 16 липня 2020 року укладений між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час- Сенчанська сільська рада) та ОСОБА_1 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Лохвицького районного суду Полтавської області від 29 березня 2023 року позовні вимоги Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області до ОСОБА_1 , про розірвання договору оренди землі задоволено.
Розірвано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 від 16 липня 2020 року укладений між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час - Сенчанська сільська рада) та ОСОБА_1 .
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
Не погодившись з даним рішенням його в апеляційному порядку оскаржив ОСОБА_1 . Просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Аргументи учасників справи
Узагальнені доводи апеляційної скарги
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду. Вважає, що Сенчанська сільська ради не є належним позивачем оскільки договір він укладав з Вирішальненською сільською радою. Зазначає, що суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог, оскільки позивач просив розірвати договір з « ОСОБА_1 », а суд розірвав договір з « ОСОБА_1 », також відсутня вказівка саме на дострокове розірвання договору. На його думку рішення не відповідає законодавству України, оскільки на час воєнного стану неможливо розірвати договір оренди землі, що використовується для потреб продовольчої безпеки України. Звертає увагу, що посадові особи місцевих рад не уповноважені самостійно, без рішення колегіального органу вирішувати питання про розірвання договору. Вважає, що позивачем не надано доказів того, що спірна земельна ділянка розорювалась.
Доводи відзиву на апеляційну скаргу
У відзиві на апеляційну скаргу Сенчанська сільська рада, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.
Встановлені обставини справи
З матеріалів справи вбачається, що 16 липня 2020 року між Вирішальненською сільською радою (на теперішній час - Сенчанська сільська рада) в особі сільського голови Сліпухової Н.В. та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер 5322681908:08:001:0146 в межах с. Часниківка, Миргородського району (раніше - Лохвицького) Полтавської області (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстрацію іншого речового права 02 вересня 2020 року за № 38070335) (а.с. 10-12, 13).
Рішенням 1 сесії 8 скликання (друге пленарне засідання) від 11 грудня 2020 року Сенчанської сільської ради «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради» та у зв`язку з приєднанням Вирішальненської сільської ради до Сенчанської сільської ради, землі комунальної власності, стороною яких виступала Вирішальненська сільська рада, перейшли у комунальну власність Сенчанської сільської ради (а.с. 8-9).
Пунктом 1 Договору оренди, укладеного з ОСОБА_1 , встановлено, що орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння випасання худоби (землі сільськогосподарського призначення) (а.с. 10).
В Розділі «Умови використання земельної ділянки» (п. 14-16) зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби, з цільовим призначенням- землі сільськогосподарського призначення, де умовою збереження стану об`єкта оренди є заборона розорювання земельної ділянки (а.с. 10 звор. бік).
Пунктом 32 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін та рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (а.с. 11 звор. бік).
У вересні 2021 року під час обстеження вищезазначеної земельної ділянки Сенчанською сільською радою встановлено, що гр. ОСОБА_1 розорав орендовану земельну ділянку та виростив на ній бобову культуру - сою, тим самим використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням та порушив умови укладеного договору (а.с. 16, 17).
03 жовтня 2021 року на засіданні депутатської комісії Сенчанської сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою ухвалено зобов`язати ОСОБА_1 привести земельну ділянку у відповідність до її цільового призначення у строк до 17 вересня 2021 року, повідомити управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області про нецільове використання земельної ділянки, попередити ОСОБА_1 , що у разі невиконання попередження птання про дострокове розірвання договору буде винесено на розгляд чергової сесії сільської ради (а.с. 48-49).
03 вересня 2021 року Сенчанською сільською радою було вручено попередження ОСОБА_1 про усунення порушень умов договору та земельного законодавства, яке було отримане останнім особисто (а.с. 18).
Відповідно, 06 вересня 2021 року за вих. № 02-24/1524 Управлінню з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області сільською радою направлено лист про проведення перевірки щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (а.с. 19).
08 жовтня 2021 року з ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надійшов лист-повідомлення про, те що ГУ прийнято наказ від 16 вересня 2021 року № 739-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» про проведення перевірки використання земельної ділянки ОСОБА_1 з 20 вересня 2021року по 29 вересня 2021 року (а.с. 20).
Згідно акту перевірки № 739-ДК/0689/АП/10/01/-21 від 24 вересня 2021 року, складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, встановлено, що на момент обстеження земельна ділянка з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 використовується шляхом розорення та посіву сільськогосподарської культури- сої (а.с. 105-106).
Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області 14 грудня 2021 року за № 739-ДК/0268Пр/03/01/21 ОСОБА_1 вручений припис, згідно якого останнього зобов`язано привести земельну ділянку у придатний для використання стан (сіножатні) за призначенням, або розробити проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь (а.с. 107).
За результатами огляду земельної ділянки з кадастровим номером 5322681908:08:001:0146 24 вересня 2021 року складено протокол про адміністративне правопорушення від 14 грудня 2021 року за № 739-ДК/0198П/07/01/-21 в якому зафіксовано порушення ОСОБА_1 ст. 37 Закону України «Про охорону землі», а саме не цільове використання шляхом розорення і посіву сільськогосподарської культури сої (а.с. 108-109).
03 жовтня 2022 року Розпорядженням виконавчого комітету Сенчанської сільської ради № 122-а створено тимчасові комісії для обстеження та перевірки земельних ділянок, що знаходяться у користуванні громадян (а.с. 46, 47).
04 жовтня 2022 року при повторному обстеженні комісією даної земельної ділянки встановлено, що ОСОБА_1 продовжує порушувати умови договору оренди використовуючи її не за цільовим призначенням, а саме знову розорав та посадив зернову культуру, про що комісією складено відповідний Акт від 04 жовтня 2022 року (а.с. 21).
Відповідно до Національної кадастрової системи експлікація земельних угідь - сіножаті.
Позиція суду апеляційної інстанції
Згідно із частиною 1 статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною 2 статті 4 ЗК України визначено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 ЦК України).
Згідно із частиною 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України «Про оренду землі».
Передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем (частина 4 статті 124 ЗК України).
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою в установленому законодавством порядку (стаття 1 Закону України «Про землеустрій»).
Частиною 5 статті 20 ЗК України передбачено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про землеустрій» заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов`язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.
Згідно із статтею 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, земельні ділянки, які передані відповідачу в оренду, мають цільове призначення - для сінокосіння та випасання худоби.
Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (стаття 141 ЗК України).
Згідно із статтею 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції, враховуючи вказані норми матеріального права, правильно встановивши обставини справи, обґрунтованого виходив із того, що відповідач використовував орендовані земельні ділянки не за цільовим призначенням, тобто замість сінокосіння та випасання худоби використовував земельні ділянки для вирощування зернових культур, чим істотно порушив умови договору оренди землі, що є підставою для задоволення позовних вимог про дострокове розірвання вказаного договору оренди землі з поверненням земельної ділянки орендодавцю.
Вказаний висновок узгоджується із висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 28 січня 2019 року у справі № 473/4413/17, від 22 січня 2020 року у справі № 468/1498/17-ц, від 06 квітня 2020 року у справі № 707/658/17, від 30 квітня 2020 року у справі № 467/1504/17, від 08 листопада 2021 року у справі № 235/4727/19.
Щодо інших доводів апеляційної скарги
Доводи наведені в апеляційній скарзі щодо неналежності позивача оскільки договір укладався з Вирішальненською сільською радою, а не Сенчанською сільською радою є безпідставними зважаючи, що остання є правонаступником всіх прав і обов`язків на підставі рішення 1 сесії 8 скликання від 11 грудня 2020 року «Про початок реорганізації Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад шляхом приєднання до Сенчанської сільської ради», що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Не заслуговують на увагу посилання позивача на те, що суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог оскільки позивач просив розірвати договір з « ОСОБА_1 » а суд розірвав договір з « ОСОБА_1 » так як судом зазначено прізвище ім`я по батькові орендаря, який є позивачем по справі.
Доводи ОСОБА_1 щодо неможливості розірвання договору оренди землі, що використовується для потреб продовольчої безпеки України під час воєнного стану не містять правового обґрунтування та суперечать чинному законодавству.
Також колегія суддів звертає увагу, що Сенчанська сільська рада, як орендодавець має право звернутися до суду з позовом про розірвання договору оренди землі у зв`язку з невиконанням його умов, при цьому сільський голова є законним представником сільської ради, що спростовує посилання позивача на неможливість посадової особи звернутися до суду з відповідним позовом.
Доводи ОСОБА_1 щодо ненадання доказів розроблення спірної земельної ділянки спростовуються матеріалами справи.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно із статтею 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі встановив права і обов`язки сторін, обставини по справі, перевірив доводи і дав їм належну правову оцінку, ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону. Висновки суду обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи. Рішення суду прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Зважаючи на наведене апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Щодо судових витрат
За правилами частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до частини 13 статті 141 ЦПК України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Оскільки апеляційний суд не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється при розгляді цієї апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Лохвицького районного суду Полтавської області від 29 березня 2023 року - залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2023 року
Головуючий С.А. Гальонкін
Судді Г.Л. Карпушин
О.Ю. Кузнєцова
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115752332 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Гальонкін С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні