Справа № 206/2796/22
Провадження № 2/206/83/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.04.2023 м.Дніпро
Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Нестеренко Т.В.,
при секретарі Кравченко М.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Швидкого Є.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дніпро цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил,
В С Т А Н О В И В:
До Самарського районного суду міста Дніпропетровська 16.09.2022 надійшла цивільна справа за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил. В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначає, що відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП від 21.12.18 №2002, від 18.07.19р. №1525, 26.06.2020 №1219, № 475 від 17.03.2021, Позивачем розраховано вартість необлікованої електроенергії, тобто завданої Відповідачем збитку. Період розрахунку складає: 03.10.202003.10.2021 (день складання акту), тобто за 365 днів. В п. 8.4.13 Правил вказано: У разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 глави.
При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.
де Pс.п. потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази
у разі підключення до однієї фази P с.п. = I · U ном.фаз. · cos?;
І сила струму, визначена з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані в схемі самовільного підключення до мережі, в даному випадку, це 41 А;
U номінальна фазна напруга, кВ= 0,22 кВ;
Cos - cos кута між фазною напругою та струмом навантаження. У разі відсутності приладів, за допомогою яких визначається фактична величина - cos приймається рівним0,9 при змішаному навантажені;
Таким чином, Р = 41 х 0,22 х 0,9 = 8,118
Р = 8,118 кВт - потужність самовільного без облікового споживання.
Т час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 год.
W доб. = Р х Т
W доб. = 8,118 кВт х 8 год = 64,944 кВт добова потужність без облікового споживання.
Згідно п. 8.4.7. Правил Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячнихвитрат операторасистеми накупівлю однієїкіловат-години(кВт·год)електричної енергіїна компенсаціюнезапланованих втрателектричної енергії,її передачіта розподілуу періодпорушення споживачемцих Правил(Ц,грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил.
Таким чином: 64,94 кВт х 365 день = 23703,10 кВт - загальна потужність за весь період без облікового споживання; 23703,10 кВт х на тариф відповідно до норм споживання = 82180,76 грн. до сплати за розрахунком за період з 03.10.2020 03.10.2021 р.р. Розрахунок збитків по акту про порушення додається до позовної заяви окремо.
Відповідно до вимог ч.2 п.8 ст.16 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ), одним з способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків, згідно ст.5 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПКУ) здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором; відтак позовні вимоги Позивача відповідають передбаченим цивільним законодавством способам захисту.
Відносини між Позивачем та Відповідачами регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП від 21.12.2018 № 2002, від 18.07.19р. № 1525, № 475від 17.03.2021 (далі Правила ) та ст.714 ЦК України.
У відповідностііз ЗакономУкраїни «Прозахист правспоживачів» споживач фізична особа,яка придбає,замовляє,використовує абомає намірпридбати чизамовити продукцію для особистих побутових потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги» споживач фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальні послуги.
Житлово-комунальніпослуги церезультат господарськоїдіяльності,спрямованої назадоволення потребифізичної чиюридичної особиу забезпеченніхолодною тагарячою водою,водовідведенням,газо-та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку, встановленому законодавством, забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях тощо.
Згідно затверджених ПРРЕЕ: споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання; побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);
За адресою: АДРЕСА_1 відсутній особовий рахунок на користування електричною енергією. Прилад комерційного обліку відсутній. Тобто електрична енергія що споживається Відповідачем не обліковується та не оплачується що є крадіжкою.
ОСОБА_2 фактично користується електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 , тобто користуються на власні потреби, а отже є споживачами електричної енергії.
Згідно п. 1.2.1 На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно ПРРЕЕ п. 2.1.3. Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Згідно Договору Купівлі продажу садового будинку від 10.03.2020 року № НОК809661, Відповідач придбав будинок АДРЕСА_1 тобто ОСОБА_2 є власником майна з 10.03.2020 року.
Згідно з п. 5.1.1 ПРРЕЕ Позивач має право: на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку;
Згідно з п.п. 5.5.5 ПРРЕЕ Споживач зобов`язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Під час рейдової перевірки за адресою: АДРЕСА_1 , що проводилась 03.10.2021 згідно ПРРЕЕ, Позивачем було виявлено порушення: - підп. 1.2.1 що відповідає п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі, АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом перерізом 2*2,5мм2 від опори ПЛ-0,4кВт №21979 ТП-1325 А1 відкрито. Порушення продемонстровано споживачу.
Відповідач розкрадає електроенергію за результатами перевірки 03.10.2021, що було зафіксовано актом про порушення № 32183. Так як особовий рахунок за адресою АДРЕСА_1 - відсутній самовільне підключення демонтовано 07.10.2021. Один примірник акту вручається споживачеві, Відповідач отримав копію акту про порушення під підпис, другий залишається у енергопостачальника.
У відповідності до п.п. 8.2.6 ПРРЕЕ: Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. В акті про порушення вказано дату засідання комісії, тобто споживач повідомлений.
Згідно з п.п. 8.2.6 ПРРЕЕ 12.10.2021 в присутності Відповідача, відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення та складено протокол № 76/21 і прийнято рішення провести нарахування у відповідності п.п. 8.4.13 ПРРЕЕ в сумі 82180,76 грн.
Копії протоколу, розрахунку та досудову претензію направлено Відповідачам поштою.
Отже, на думку представника позивача позовні вимоги енергопостачальника повністю відповідають вимогам законодавства України та підлягають задоволенню, так як розкрадання електричної енергії заборонено законом.
Вказані обставини підтверджують наступні докази: протокол засідання комісії від 12.10.2021 № 76/21, акт про порушення № 32183 від 03.10.2021, розрахунок розміру відшкодування збитків, письмові пояснення особи, що приймала участь у складанні акту про порушення, акт про усунення порушення, фото та відео матеріали.
12.10.2021 Відповідач отримав на руки досудову претензію за актом про порушення на суму 82180,76 грн. До теперішнього часу сума збитків в розмірі 82180,76 грн., Позивачу не відшкодована.
Обставини, які б звільняли Відповідача від відповідальності, відсутні.
Враховуючи вищевикладене представник позивача просив, стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 82180,76 грн.-вартість необлікованоїелектричної енергіїза актомпро порушення№ 32183від 03.10.2021на р/рахунок № НОМЕР_1 АТ «ПУМБ»Код банку:334851,ЄДРПОУ 23359034. Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,ІПН НОМЕР_2 на користь АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481,00грн., на р/рахунок № НОМЕР_1 АТ «ПУМБ» Код банку: 334851, ЄДРПОУ 23359034.
Не погодившись із позовною заявою представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, який обґрунтовано тим, що в провадженні Самарського районного суду м. Дніпропетровська знаходиться цивільна справа № 206/2796/22 провадження № 2/206/1003/22 за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (далі Позивач) до ОСОБА_2 (далі Відповідач) про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил. Ухвалою судді Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 26.10.2022 року було прийнято рішення про відкриття провадження по справі і надано право Відповідачу подати в 15-денний термін відзив на позовну заяву. Ознайомившись із позовною заявою Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до ОСОБА_2 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил, вважаємо, що цей позов може бути частково задоволений судом виходячи з наступного. Щодо самовільногопідключення зпорушенням схемиобліку,яке зазначенеу Актупро порушення№ 32183від 03.10.2021. Зданим твердженнямпогодитися неможливовиходячи знаступних підстав.У підпункті20пункту 1.2.1Кодексу комерційногообліку електричноїенергії,затверджених ПостановоюНаціональної комісії,що здійснюєдержавнерегулювання усферах енергетикита комунальнихпослуг №311від 14.03.2018(далі КодексКОЕЕ),вказано,що засобикомерційного облікуелектричної енергії(ЗКО)-узагальнена назвазасобів,що використовуютьсядля здійсненнякомерційного облікуелектричної енергії(ЗВТ,допоміжне обладнання,засоби тасистеми зборута обробкирезультатів вимірювання,формування,збереження тапередачі данихкомерційного облікута керуванняданими тощо)відповідно доцього Кодексу. Підпунктом 14 пункту 1.2.1 Кодексу встановлено, що вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з`єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.
Відповідно до підпункту 51 пункту 1.2.1 Кодексу КОЕЕ порушення схеми підключення засобів комерційного обліку - знеструмлення однієї або декількох фаз у колах живлення, пошкодження провідників вимірювальних кіл струму або напруги, зміна полярності підключення трансформаторів струму, шунтування струмових кіл, самовільна заміна вимірювальних трансформаторів або зміна їх технічних характеристик, знеструмлення трансформатора напруги, використання штучного нуля у схемах засобів комерційного обліку тощо.
На схемі електропостачання вказаній в Акті про порушення представниками Позивача графічно не зображено про втручання Відповідачем в схему обліку, а також відсутні посилання на порушення пломб та засобу обліку, що вкотре підтверджує про безпідставність складання Акту про порушення щодо самовільного підключення з порушенням схеми обліку та ґрунтується лише на їх припущеннях.
Водночас, підпунктом 6 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснюєдержавне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі ПРРЕЕ) встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ, зокрема:самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку
Проте, в Акті про порушення, складеному працівниками Позивача 03 жовтня 2021 року відносно Відповідача, не вказано на графічному зображені про те, щосхема обліку була порушена, тому можна дійти обґрунтованого висновку про неправомірність дій Позивача при розрахунку обсягу і вартості необлікованої електричної енергії на підставі підпункту 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.
Таким чином, вказане твердження представників Позивачів ґрунтується лише на їх власних припущеннях та жодним чином не підтверджується жодними належними доказами.
Відповідно до графічної схеми самовільне підключення у Додатку 2 до Акта про порушення та самому Акті про порушення представниками Позивача зображено та зазначено про самовільне підключення проводами: мідь 2х2,5 мм2.
При здійсненні розрахунку представниками Позивача було взято провід мідь площею перерізу проводу 4,00 кв. мм.
Пунктом 8.4.13. У разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених упідпунктах 6 - 8пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави.
Отже, під час здійснення розрахунку представники Позивача повинні були застосувати провід матеріалом мідь з площею перерізу проводу 2,5 мм2.
Щодо періоду розрахунку.
Відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.8 ПРРЕЕ «якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення».
Представниками Позивача у Акті про порушення зазначено, що самовільне підключення виконано «відкрито».
Виходячи з викладеного, під час здійснення розрахунку представники Позивача повинні були здійснити розрахунок за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, щоб відповідало підпункту 2 пункту 8.4.8 ПРРЕЕ.
Частина другастатті 129 Конституції Українивизначає основні засади судочинства, однією з яких згідно пункту 3 вказаної частини, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною третьоюстатті 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом положеньстатті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Крім того, відповідно до частини першоїстатті 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно достатті 81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно частині 1 статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 10 ЦПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Крім того, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція) гарантується право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред`являється особі.
Ключовими принципами статті 6 Конвенції є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.
З оглядуна вищевикладене представник відповідача просив позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до ОСОБА_2 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил задовольнити частково. Зобов`язати Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» здійснити розрахунок вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил за шість місяців та проводом матеріалом мідь з площею перерізу проводу 2,5 мм2.
На обставини зазначені у відзиві представником позивача було подано відповідь на відзив, у якому остання зазначила, що позовні вимоги АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» мотивовані виявленим та зафіксованим порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії, що заборонено законом. АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» діє на підставі Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП, та регулюється Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 311, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП та Кодексу системи розподілу, затвердженим Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 310, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП. За адресою: м. Дніпро, С-Т Локомотив, ділянка 221 відсутній особовий рахунок на користування електричною енергією. Прилад комерційного обліку відсутній. Тобто електрична енергія, що споживається Відповідачем не обліковується та не оплачується що є крадіжкою. ОСОБА_2 фактично користуються електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 , тобто користуються на власні потреби, а отже є споживачами електричної енергії. Згідно Договору Купівлі продажу садового будинку від 10.03.2020 року № НОК809661, Відповідач придбав будинок АДРЕСА_1 тобто ОСОБА_2 є власником майна з 10.03.2020 року.
Згідно п. 1.2.1 На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно ПРРЕЕ п. 2.1.3. Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Під час рейдової перевірки за адресою: АДРЕСА_1 , що проводилась 03.10.2021 згідно ПРРЕЕ, Позивачем було виявлено порушення: - підп. 1.2.1 що відповідає п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі, АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом перерізом 2*2,5мм2 від опори ПЛ-0,4кВт №21979 ТП-1325 А1 відкрито. Порушення продемонстровано споживачу.
Відповідач розкрадає електроенергію за результатами перевірки 03.10.2021, що було зафіксовано актом про порушення № 32183. Так як особовий рахунок за адресою АДРЕСА_1 - відсутній самовільне підключення демонтовано 07.10.2021. Один примірник акту вручається споживачеві, Відповідач отримав копію акту про порушення під підпис, другий залишається у енергопостачальника.
У відповідності до п.п. 8.2.6 ПРРЕЕ: Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. В акті про порушення вказано дату засідання комісії, тобто споживач повідомлений.
Згідно з п.п. 8.2.6 ПРРЕЕ 12.10.2021 в присутності Відповідача, відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення та складено протокол № 76/21 і прийнято рішення провести нарахування у відповідності п.п. 8.4.13 ПРРЕЕ в сумі 82180,76 грн.
Копії протоколу, розрахунку та досудову претензію Відповідач отримав під підпис.
Позовні вимоги енергопостачальника повністю відповідають вимогам законодавства України та підлягають задоволенню, так як розкрадання електричної енергії заборонено законом.
В акті про порушення №32183 від 03.10.2021р. зазначено вид порушення, а саме самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку.
Згідно п. 8.4.2. ПРРЕЕ Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
В додатку №2 до акту про порушення №32183 від 03.10.2021р. зафіксовано схему самовільного підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку. Тобто схему підключення якої взагалі не повинно бути, так як за адресою АДРЕСА_1 - особові рахунки не відкривалися, договори не укладалися, точки комерційного обліку не реєструвалися.
Згідно Кодексу комерційного обліку: п.1.2.1 72) точка комерційного обліку (ТКО) - фізична або умовна (віртуальна) точка (як елемент інформаційної моделі ринку), ідентифікована відповідним EIC-кодом, якої стосуються дані комерційного обліку електричної енергії, які використовуються для розрахунків між учасниками ринку електричної енергії та/або для формування звітності.; п.4.1.1. Підключення електроустановок до електричних мереж, а також виробництво, передача, розподіл, відпуск та відбір (споживання) електричної енергії не допускається без організації приладового комерційного обліку електричної енергії та реєстрації відповідних ТКО в реєстрі АКО, а також організації приладового комерційного обліку електричної енергії (крім випадків, передбачених цим Кодексом).
В акті про порушення №32183 від 03.10.2021р. зазначено вид порушення, а саме самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано подвійним міднимдротом перерізом2*2,5мм2 від опори ПЛ-0,4кВт №21979 ТП-1325 А1 відкрито. Порушення продемонстровано споживачу.
Тобто, самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом по 2*2,5мм2, п. 8.4.12. ПРРЕЕ У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених упідпунктах 6 - 8пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год), розраховується за формулою 8: Wдоб.с.п. = Pс.п.· tвик.с.п.,
Де I - сила струму,що можепротікати поколу самовільногопідключення,визначена виходячи:з найменшогодопустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ (Правила улаштування установок), А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.
У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс.п.,кВт)визначається виходячиз допустимоготривалого струму,що можепротікати черезмінімальний діаметрелектропроводки,згідно зположеннями глави1.3ПУЕ (заумови,що зазначенасила струмуменша силиструму спрацюваннякомутаційних апаратів,що задіяніу схемісамовільного підключеннядо електричноїмережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;
Тобто, самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом по 2*2,5мм2.
В додатку№2 до акту про порушення вказані всі перерізи дротів, що використані в схемі самовільного підключення.
При здійснені розрахунків згідно норм ПУЕ, згідно зауваження адвоката Відповідача, подвійний мідний дріт 2*2,5мм2 = 60А сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення.
Так як, згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ І сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи з найменшого допустимого струму, то т.2 відповідає замірам 2*2,5мм2, що = 41А.
Розрахунок за актом про порушення здійснено без порушення ПРРЕЕ.
Згідно п.8.4.2.ПРРЕЕ Визначенняобсягу тавартості необлікованоїелектричної енергіїздійснюється операторомсистеми напідставі актапро порушення,складеного упорядку,визначеному цимиПравилами,у разівиявлення такихпорушень:6)самовільне підключенняелектроустановок,струмоприймачів абоелектропроводки доелектричної мережіоператора системиз порушеннямсхеми обліку; п. 8.4.8. ПРРЕЕ Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 4) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, виявити яке представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;
Даний факт підтверджено роз`ясненням НКРЕКП від 06.04.2022р.
Тобто, період розрахунку за актом про порушення №32183 від 03.10.2021 відповідає ПРРЕЕ.
Згідно вище викладеного, на думку представника позивача вимоги адвоката Відповідача, щодо здійснення перерахунку є безпідставними. У зв`язку з чим, представник позивача просила позовні вимоги АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» задоволити в повному обсязі.
Разом з тим, 17.01.2023 представником позивача було надано письмові пояснення, в яких зазначено, що у судовому засіданні 21.12.2022 представника Позивача зобов`язано підтвердити факт самовільного підключення без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ». В підтвердження даного факту представник позивача зазначив, що : 1) Об`єкт «Садівниче товариство Локомотив» знаходиться на території діяльності іншого оператора системи розподілу, а саме ОСР АТ «Укрзалізниця».
2) Прилад обліку, що вказаний в акті про порушення. №12526530 СО-2 - не розрахунковий - встановлений за адресою: АДРЕСА_2 , де було відкрито о/р 5906173 на ім`я « ОСОБА_3 ». Згідно даних о/р 5906173 була здійснена одна. плата 01.11.2003 р. за показами «9094». о/р 5906173 - закрито 25.03.2010 р. (витяги з о/р надаємо ст. 1,2,3). 3) На день складання акту про порушення № 32183, тобто на 03.10.2021р., та
на сьогодні - о/р за адресою: С-Т Локомотив, будинок 221 - відсутній (витяги з бази даних «МБ» надаємо ст. 4,5). 4) Згідно акту про порушення № 32183 від 03.10.2021 «Самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом перерізом 2 *2,5мм2 від опори ПЛ- 0,4кВт №21979 ЗТП-1325». В підтвердження приналежності було надано довідку, що на балансі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» обліковується ВЛ-04 КВ ЗТП-1325 інвентарний номер № 010000022494/0000. Належність опор №21979, №21985 до ВЛ-04 КВ ЗТП-1325 з інвентарний номер № 010000022494/0000 підтверджено даними схеми, (копію довідки та схем надаємо ст. 6,7,8). Згідно вище викладеного, АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» є балансоутримувачем опор №21979, №21985 та ВЛ-04 КВ ЗТП-1325, до яких було здійснено самовільне підключення без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії.
У зв`язку з чим, представник позивача зазначила, що позовні вимоги енергопостачальника повністю відповідають вимогам законодавства України та підлягають задоволенню, так як розкрадання електричної енергії заборонено законом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини зазначені у відзиві та зазначивши, що вказані лінії електропередач належать Укрзалізниці.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Допитана у судовому засіданні у якості свідка в.о. голови Садівничого товариства «ЛОКОМОТИВ» Омельченко І.Г. суду показала, що дійсно, електромережі їх садівничого товариства підключені до Укрзалізниці, але попередня власниця садового будинку номер 221, ОСОБА_4 , з 2010 року приватизувала земельну ділянку і добровільно вийшла з товариства, тому були закриті всі розрахунки за зазначеною адресою. З 2010 року, а ні попередня власниця, а ні ОСОБА_2 не є членом Садівничого товариства «ЛОКОМОТИВ», не сплачували членські внески. Разом з тим, зазначила, що ділянка, яка належить ОСОБА_2 на теперішній час не відноситься до Садівничого товариства «ЛОКОМОТИВ» та останній ніколи не сплачував за електроенергію Садівничому товариству «ЛОКОМОТИВ», та садовий будинок номер АДРЕСА_1 не підключений до електромережі Садівничого товариства, а підключений до електромережі села Шевченко.
Судом встановлено, що за договором купівлі-продажу садового будинку від 10.03.2020 зареєстрованого в реєстрі за №444 приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Філімончук О.М., садовий будинок АДРЕСА_1 належить громадянину України ОСОБА_2 .. Відповідно до п.1.5. Відчужене нерухоме майно розташоване на земельній ділянці, що належить Продавцю на праві приватної власності на підставі Державного акту на право власності на землю із цільовим призначенням для індивідуального садівництва. Вказана обставина також підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, який сформовано 10.03.2020 (а.с.15-16).
Матеріалами справи встановлено, що за розташуванням садівничого товариства «Локомотив» ділянка № НОМЕР_3 , представниками Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» було проведено перевірку дотримання ПРРЕЕ, в результаті якої було виявлено порушення, а саме:підп.1.2.1, п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку. Факт порушення ПРРЕЕ зафіксовано актом №32183 від 03.10.2021, який підписаний представниками Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» та відповідачем ОСОБА_2 та додатком № 1 до акта про порушеня № 32183. На підставі зазначеного акту на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у відповідності до п.п.8.4.13 ПРРЕЕ було прийнято рішення про нарахування заборгованості про що складено протокол № 76/21 (а.с.7-8,10).
Відповідно до розрахунку по акту №32183 від 03.10.2021 з 03.10.2020 по 03.10.2021 на ОСОБА_2 було здійснено нарахування заборгованості у сумі 82180,76 грн. за адресою садовий будинок АДРЕСА_1 (а.с.11).
Позивачем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на адресу ОСОБА_2 було направлено досудову претензію по оплаті нарахувань по акту про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (а.с.12).
Відповідно до витягів наданих представником позивача вбачається, що прилад обліку, вказаний в акті про порушення №12526530 СО-2 - не розрахунковий - встановлений за адресою: АДРЕСА_2 , де було відкрито о/р НОМЕР_4 на ім`я « ОСОБА_3 ». Згідно даних о/р 5906173 була здійснена одна плата 01.11.2003 р. за показами «9094». о/р 5906173 - закрито 25.03.2010 р. На день складання акту про порушення № 32183, тобто на 03.10.2021р., та на час розгляду справи о/р за адресою: С-Т Локомотив, будинок 221 відсутній. Згідно акту про порушення № 32183 від 03.10.2021 «Самовільне підключення виконано подвійним мідним дротом перерізом 2 *2,5мм2 від опори ПЛ- 0,4кВт №21979 ЗТП-1325». В підтвердження приналежності було надано довідку, що на балансі АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» обліковується ВЛ-04 КВ ЗТП-1325 інвентарний номер № 010000022494/0000. Належність опор №21979, №21985 до ВЛ-04 КВ ЗТП-1325 з інвентарний номер № 010000022494/0000 підтверджено даними схеми. Тобто із вказаних витягів вбачається, що АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» є балансоутримувачем опор №21979, №21985 та ВЛ-04 КВ ЗТП-1325, до яких було здійснено самовільне підключення без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.56-63).
Представником відповідача було долучено до матеріалів справи членську книжку, відповідно до якої проводилися вступні і членські внески та за спожиту електроенергію за 1988, 1990, 1991, 1992 за 2003-2016 роки (а.с.66-76). Письмових доказів щодо оплати вступних і членських внесків та за спожиту електроенергію з 10.03.2020 року, дати, коли відповідач став власником майна за зазначеною адресою, та до теперішнього часу до садівничого товариства «Локомотив», відповідачем взагалі не надано. Так, дійсно, відповідно до листа начальника служби електропостачання регіональної філії «Придніпровська залізниця», електропостачання за об`єктом Садівниче товариства «Локомотив», за адресою: м.Дніпро, Самарський район, здійснюється від мереж АТ «Українська залізниця» (а.с.94), але ж відповідач не надав письмових доказів того, що він є членом Садівниче товариства «Локомотив».
Також відповідачем та його представником надано в якості письмових доказів технічні умови нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок, рахунки та копію про оплату (а.с.76-87). Зазначені докази лише підтверджують той факт, що відповідач 23.06.2021 року звертався із заявою до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про приєднання до електричних мереж та отримав Технічні умови нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 05.07.2021 року, тобто лише проектну документацію, підключення до електромережі відповідачем було здійснено самовільно, встановлено лічильник, дані про який відсутні, опломбування відсутнє, що підтверджується Актом про порушення № 32183 від 03.10.2021 року (а.с. 4), відповідно до якого за адресою АДРЕСА_1 , відсутній особовий рахунок на користування електричною енергією, тобто електрична енергія, що споживається відповідачем не обліковується та не оплачується.
Щодо посиланнявідповідача пронеправомірність дійпозивача прирозрахунку обсягуі вартості необлікованоїелектричної енергії,у судовому засіданніне знайшлисвого підтвердження,так якпозивач діяввідповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП від 21.12.18 №2002, від 18.07.19р. №1525, 26.06.2020 №1219, № 475 від 17.03.2021, відповідно зазначених Правил позивачем було розраховано вартість необлікованої електроенергії, тобто завданої відповідачем збитку.
Позивачем доведено, що відповідач без обліково користувався електричною енергією від технологічних електричних мереж АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», позивача по справі.
Згідно ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що згідно дост. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», якою встановлено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику, визначено, що правопорушеннями в електроенергетиці, є зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з п. 5.5.5.ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.4.1. ПРРЕЕ закріплено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог глави 8.4. визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил.
Згідност. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимогст. 22 ЦК Україниособа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.
Згідно з ч.1ст. 623 ЦК Україниборжник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню та з відповідача на користь позивача необхідно стягнути заборгованість за вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ.
Розподіляючи судові витрати між сторонами, суд керуєтьсяст. 141 ЦПК Українита стягує з відповідача на користь позивача сплачені судові витрати по справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 22, 316-317, 526, 530, 610, 611, 614, 623, 1166,1212 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 76-82,141, 258-259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст. 3,4,7 Закону України «Про ринок електричної енергії», розділом І, ІІІ Уодексу комерційного обліку електричної енергії, п.п. 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами НКРЕКП від 21.12.2018 № 2002, від 18.07.19 № 1525, 26.06.2020р. №1219, № 475 від 17.03.2021, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 на користь АТ «ДТЕКДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 82180,76 грн. - вартість необлікованої електричної енергії за актом про порушення № 32183 від 03.10.2021 на р/рахунок № НОМЕР_1 АТ «ПУМБ» Код банку: 334851, ЄДРПОУ 23359034.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 на користь АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481,00грн., на р/рахунок № НОМЕР_1 АТ «ПУМБ» Код банку: 334851, ЄДРПОУ 23359034.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Т.В. Нестеренко
Суд | Самарський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2023 |
Оприлюднено | 14.04.2023 |
Номер документу | 110197309 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Нестеренко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні