Ухвала
від 12.04.2023 по справі 905/212/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649


У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

12.04.2023 Справа № 905/212/23

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Лободи Т.О.,

розглянувши матеріали позовної заяви Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ, код 14360570,

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фронтоза", м. Маріуполь Донецької області, код 41386823,

відповідача 2: ОСОБА_1 , м. Маріуполь Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

про стягнення 505 491,19 грн,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фронтоза" та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором № 41386823-КД-1 від 21.12.2021 в загальному розмірі 505 491,19 грн, з якої 236 111,11 грн заборгованості за тілом кредиту, 33 268,97 грн заборгованості за процентами, 236 111,11 грн заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 07.03.2023 зобов`язано Державну міграційну службу України у строк протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали надіслати на електронну адресу суду inbox@dn.arbitr.gov.ua інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 . Витребувано у Міністерства соціальної політики України відомості про реєстрацію у якості внутрішньо переміщеної особи фізичної особи ОСОБА_1 .

29.03.2023 до суду надійшла відповідь Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України про те, що за наявною в ДМС інформацією місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 . Інформація є актуальною станом на 24.02.2022.

Того ж дня до суду надійшла відповідь Міністерства соціальної політики України про те, що станом на 13.03.2023 в ЄІБД ВПО міститься така інформація, зокрема, адреса листування та фактичного проживання: АДРЕСА_2 .

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Основні вимоги, що пред`являються до форми та змісту позовної заяви, а також вимоги щодо надання разом з нею певних доказів, визначені статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

Частиною 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно ч. 5 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Частинами 1 та 2 статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Зазначене дає підстави вважати, що в разі підписання позовної заяви представником позивача, до означеної заяви має бути долучений або оригінал документа, що посвідчує право представника на вчинення такої дії або належним чином завірена копія зазначеного документа.

Згідно з частиною 2 статті 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 4, 5 статті 91 Господарського процесуального кодексу України).

Як встановлено судом, подана до суду позовна заява № б/н від 21.02.2023 підписана представником АТ КБ "Приватбанк" адвокатом В.С. Будьонним.

На підтвердження повноважень вищевказаної особи на підписання позовної заяви від імені позивача (АТ КБ "Приватбанк"), в якості додатків №№ 5-10 до позовної заяви додано: копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія ДП №5289 від 17.12.2021, копію договору про надання правової (правничої допомоги) б/н від 12.01.2022, копію файлу перевірки КЕП договору, копію ордеру адвоката серія АЕ №1119035 від 24.01.2022, копію додаткової угоди до договору про надання правової (правничої) допомоги від 30.06.2022 та копію файлу перевірки КЕП додаткової угоди.

Проте, вказані документи не засвідчені у порядку, встановленому чинним законодавством, та фактично подані у вигляді ксерокопій, з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Верховний Суд у своєму рішенні (постанова ВП ВС від 01.07.2020 у справі № 320/5420/18) звернув увагу на те, що оскільки Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" не містить вказівки на класифікаційну ознаку документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, зокрема, за стадіями їх створення, а саме: оригінал чи копія, можна зробити висновок, що повноваження адвоката як представника сторони можуть бути підтверджені як оригіналом ордера або довіреності, так і їх копією, засвідченою у визначеному законом порядку особою, яка має повноваження на засвідчення копії.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат має право, зокрема, посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів.

Порядок засвідчення копії документа встановлено пунктом 5.26 Вимог до оформлення документів ДСТУ 4163:2020, прийнятих та наданих чинності наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації; сертифікації та якості" від 01.07.2020 № 144 (далі - ДСТУ 4163:2020), згідно приписів якого відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки "Для копій". Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту "Підпис" на лицьовому боці останнього аркуша копії документа.

Однак, подані до позовної заяви копії документів на підтвердження повноважень адвоката Будьонного В.С. на підписання позовної заяви від імені позивача не містять жодних відміток про їх засвідчення та фактично є ксерокопіями таких документів.

Крім того, порядок оформлення копій документів також унормований Наказом Міністерства юстиції України №1000/5 від 18.06.2015 "Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" (далі - Правила організації діловодства).

Пунктами 8, 9 Розділу 11 Глави 2 Правил організації діловодства встановлено, що копія набуває юридичної сили лише у разі її засвідчення в установленому порядку. Напис про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа "Підпис". Напис про засвідчення копії скріплюється печаткою установи (без зображення герба) або печаткою структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) установи (за наявності). Сторінки копії документів (за винятком тих, що мають один аркуш) нумеруються і відмітка про засвідчення копії може доповнюватися відміткою "Всього в копії _____ арк. ". За рішенням установи або на вимогу установи, якій надається копія документа, допускається засвідчувати копії документів поаркушно.

З аналізу вищезазначених норм чинного законодавства щодо засвідчення копій документів вбачається, що копії документу, які мають не один аркуш, а більше оформлюються наступним чином: на першій сторінці аркушу (лицьова сторона) у правому верхньому куті проставляється відмітка "Копія", а на останній сторінці аркушу (після тексту документа) відмітка "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії" яка може доповнюватись відміткою "Всього в копії _____ арк. ". Кожна сторінка копії чи аркуш мають бути пронумеровані.

Суд зазначає, що позовну заяву б/н від 21.02.2023 та додані до неї документи подано пакетом документів, який прошито, пронумеровано та скріплено написом : "Скріплено та пронумеровано Представник АТ КБ "Приватбанк" Будьонний В.С. 21.02.2023 131 Сторінок". Також напис містить підпис Будьонного В.С. та відтиск печатки АТ КБ "Приватбанк".

При цьому, до вказаного пакету документів підшито як оригінали, так і копії документів. Подача документів в наданому вигляді з урахуванням роздруківки та подання документів на одному виді паперу не дає змоги чітко виокремити документи, які є копіями та в якій кількості сторінок складена копія саме такого документу.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що копії документів, які містяться в наданому одному пакеті в прошитому вигляді (в тому числі щодо повноважень адвоката Будьонного В.С. на підписання позовної заяви від імені позивача) не засвідченні належним чином та не можуть братись судом до уваги.

Суд також звертає увагу позивача на те, що в рішенні Національної асоціації адвокатів України від 04.08.2017 № 162 зазначено, що відмітка про посвідчення копії ордера на надання правової допомоги має складатися зі слів "Згідно з оригіналом", особистого підпису адвоката (або керівника адвокатського об`єднання/адвокатського бюро, якщо ордер видається адвокатським об`єднанням/адвокатським бюро), який засвідчує копію, його ініціалів та прізвища, а також дати засвідчення копії.

Незважаючи на те, що нова форма ордеру встановлена Положенням про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41, порядок посвідчення копії ордерів не змінювався.

Крім того, з копії ордеру серії АЕ № 1119035 від 24.01.2022, доданої до позовної заяви, вбачається, що у графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" зазначено: "відповідно до п. 1.2 договору про надання правової (правничої) допомоги б/н від 12.01.2022".

Така вказівка не відповідає вимогам п. 12.4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (зі змінами) (далі - Положення).

Відповідно до підпункту 12.4 пункту 12 Положення ордер містить такий реквізит, як назва органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).

Таким чином, посилання у ордері у графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" на пункт договору про надання правої допомоги (не зважаючи на те, що договір додається та в ньому містить перелік групи органів) є порушенням порядку оформлення ордеру.

Крім того, в порушення підпункту 12.5 пункту 12 Положення в ордері не зазначено номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане.

Таким чином, ордер, ксерокопія якого додана до позовної заяви, оформлений з порушенням вимог щодо його оформлення та не може підтверджувати повноваження адвоката Будьонного В.С. на підписання поданої позовної заяви.

Також, суд зазначає, що в якості додатків №№ 24-28 до позовної заяви додані роздруківки виписок по рахунках та копія платіжного доручення. Однак, вказані документи не підписані ані позивачем, ані банківською установою.

Згідно з п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Однак, в позовній заяві не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Основною метою вимог ч. 1 ст. 172 ГПК України є інформування учасника справи про звернення до суду з відповідною позовною заявою.

З отриманої судом інформації від Мінсоцполітики, встановлено, що відповідач 2 - ОСОБА_1 зареєстрований в якості внутрішньо переміщеної особи, адреса листування та фактичного його проживання: АДРЕСА_2 , у зв`язку з чим суд вважає за необхідне зобов`язати позивача направити належним чином оформлену копію позовної заяви та копії доданих до неї документів на зазначену адресу відповідача 2.

Відповідно до статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що до позовної заяви не додано належних та допустимих доказів повноважень позивача, а також те, що додані до позовної заяви документи не засвідчені належним чином, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано належним чином вимоги ч.2 та ч. 5 ст.164 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим позовна заява залишається господарським судом без руху.

Суд зазначає, що для вручення позивачу цієї ухвали буде використано альтернативний спосіб вручення процесуальних документів учасникам справи, а саме шляхом її направлення на електронну адресу позивача.

Керуючись статтями 60, 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фронтоза" та ОСОБА_1 про стягнення 505 491,19 грн залишити без руху.

Надати позивачу строк 10 днів з дня вручення йому цієї ухвали для усунення недоліків, а саме шляхом надання до суду:

- доказів на підтвердження повноважень адвоката Будьонного В.С. на підписання позовної заяви від імені позивача станом на дату підписання позовної заяви;

- всіх наявних в нього доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема, належним чином оформлених та засвідчених копій документів, доданих до позовної заяви;

- зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позову;

- докази надсилання відповідачу 2 - ОСОБА_1 копії позовної заяви та доданих до неї документів на адресу його фактичного місця проживання, а саме : АДРЕСА_2 .

Роз`яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви в строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Роз`яснити Акціонерному товариству комерційному банку "Приватбанк" право на подання клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (ст. 249 ГПК України).

Повідомити позивача про залишення позовної заяви без руху шляхом направлення даної ухвали на електронну адресу позивача - 14360570@mail.gov.ua.

Повідомити позивача про те, що всі заяви та клопотання по справі, а також будь-які інші документи можуть бути подані засобами електронного зв`язку на електронну пошту суду inbox@dn.arbitr.gov.ua або через особистий кабінет в системі "Електронний суд". Вказані документи мають бути посвідчені електронним підписом. Такі документи також можуть бути направлені засобами поштового зв`язку на офіційну адресу суду.

Ухвала набирає законної сили 12.04.2023 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Ухвалу складено та підписано 12.04.2023.

Суддя Т. О. Лобода

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.04.2023
Оприлюднено17.04.2023
Номер документу110203922
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —905/212/23

Ухвала від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 19.04.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 12.04.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 07.03.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні