У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2023 року м. Миколаїв
Миколаївський апеляційний суд у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_4
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_5 в інтересах підозрюваного ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 30.03.2023 року, якою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше не судимого, що мешкає АДРЕСА_1
- підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України,
-продовжено строк тримання під вартою до 28.05.2023р. включно.
учасники судового провадження:
прокурор: ОСОБА_7
захисник: ОСОБА_5
підозрюваний: ОСОБА_6
В с т а н о в и в :
Короткий зміст вимог апеляційних скарг.
В апеляційній скарзі захисник просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання слідчого про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_6 , обрати підозрюваному більш м`який запобіжний захід.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції:
Задоволено клопотання слідчого та продовжено строк тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_6 до 28.05.2023р. включно.
Узагальнені доводи осіб, які подали апеляційні скарги.
Апелянт вважає, що оскаржувана ухвала є необґрунтованою та незаконною.
Зазначає, що слідчий суддя задовольняючи клопотання слідчого не врахував, що підозрюваний має постійне місце проживання, міцні соціальні зв`язки та незадовільний стан здоров`я.
Наполягає на тому, що на даний час відсутні заявлені в клопотанні слідчого ризики, передбачені ст. 177 КПК України.
Встановлені судом першої інстанції обставини.
Під час розгляду клопотання слідчого про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_6 , слідчим суддею встановлені наступні обставини.
СВ УСБ України в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 22023150000000055 від 25.01.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
За версієюоргану досудовогорозслідування ОСОБА_6 , підозрюється в тому, що діючи умисно, використовуючи обліковий запис зв`язався у програмі для обміну повідомленнями з представниками ГУ Генерального штабу збройних сил Російської Федерації, перебуваючи в м. Очаків надсилав повідомлення щодо нанесення ракетно-артилерійських обстрілів м. Очаків та здійснював іншу злочинну діяльність, направлену проти основ національної безпеки України.
01.02.2023 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Слідчим подано клопотання про продовження строкузапобіжного заходуу виглядітримання підвартою щодо ОСОБА_6 , вказуючи, що останній підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, які наявні та не зменшились і на цей час. Зазначив також, що для завершення досудового розслідування необхідно виконати вимоги ст. 290-291 КПК України.
Задовольняючи клопотанняслідчого,слідчий суддяврахував обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , у вчиненні вищевказаного злочину, вагомість наявних доказів, а також тяжкість покарання, що йому загрожує в разі визнання винуватим, послався на наявність ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України. Врахував дані про особу, ступінь встановлених ризиків, обставини кримінального правопорушення і дійшов висновку про необхідність продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного.
Встановлені судом апеляційної інстанції обставини.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали судового та кримінального проваджень, апеляційний суд дійшов наступного.
СВ УСБ України в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 22023150000000055 від 25.01.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
01.02.2023 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
02.02.2023 року стосовно ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів. Строк дії ухвали закінчується 30.03.2023 року.
30.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні продовжено строк досудового розслідування ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва до п`яти місяців.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Аналогічне відображення принципів вирішення питання застосування, продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо особи міститься і в положеннях ст. ст. 177, 183, 197, 199 КПК України.
Під час апеляційного розгляду, встановлено, що рішення слідчим суддею прийнято з дотриманням зазначених вимог національного та міжнародного законодавства.
Згідно з положеннямист. 197 КПК Українистрок тримання під вартою може бути продовжений слідчим суддею в межах строку досудового розслідування, передбаченого законодавством, за умови доведення прокурором в клопотанні поданому до суду в порядкуст. 199 КПК України, обставин, які свідчать про те, що заявлені ризики не зменшилися, або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою, а також обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
З наданих суду матеріалів судового та кримінального проваджень вбачається, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, яке згідно ч.5ст.12 КК Україниє особливо тяжким злочином.
П. 48 рішення "Чеботарь проти Молдови" № 35615/06 від 13.11.07 р. - Європейський Суд з прав людини зазначив "Суд повторює, що для того, щоб арешт по обґрунтованій підозрі був виправданий у відповідності з статтею 5 1 (с), поліція не зобов`язана мати докази, достатні для пред`явлення обвинувачення, ні в момент арешту ні під час перебування заявника під вартою. Також не обов`язково, щоб затриманій особі були, по кінцевому рахунку, пред`явлені обвинувачення, або щоб ця особа була піддана суду. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке повинно підтвердити або розвіяти підозру, яка є підставою для затримання".
Матеріали кримінального провадження містять дані, які вказують на наявність достатніх підстав вважати, що продовжують існувати ризики, передбачені п.1,5 ч. 1ст. 177 КПК України,а саме, те що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення та існує ризик вчинення іншого кримінального правопорушення або продовження кримінального правопорушення, з огляду на характер злочинних дій у яких підозрюється ОСОБА_6 , їх припинення лише у зв`язку із активним втручанням правоохоронних органів, та з огляду на те, що на території України триває повномасштабна збройна агресія та тривають бойові дії, а отже наявні підстави вважати, що перебуваючи на волі підозрюваний може продовжити вчиняти протиправні дії проти основ національної безпеки України.
30.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні продовжено строк досудового розслідування ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва до п`яти місяців.
Завершити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою не є можливим, оскільки в цьому кримінальному провадженні необхідно провести іще ряд процесуальних та слідчих дій.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства. А тому враховуючи фактичні обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , а також наведені вище обставини, подальше тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 є виправданим.
Посилання апелянта на те, що підозрюваний має постійне місце проживання та соціальні зв`язки, а тому до нього може бути застосований інший, більш м`який запобіжний захід ніж тримання під вартою не є слушними, оскільки ці обставини суттєво не зменшують наявні ризики.
Твердження захисника, що незадовільний стан здоров`я підозрюваного є підставою для заміни йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на більш м`який не можуть бути взяті до уваги, оскількиматеріали клопотання не містять будь-яких даних, що поточний стан його здоров`я перешкоджає перебуванню в ізоляції від суспільства. Крім того, в умовах тримання в СІЗО може надаватись медична допомога, підозрювані, обвинувачені не позбавлені можливості отримувати належне лікування своїх захворювань.
Істотних порушень вимог КПК України, які б перешкодили чи могли перешкодити слідчому судді постановити законну та обґрунтовану ухвалу, колегією суддів апеляційної інстанції не встановлено.
Зважаючи на викладене, рішення слідчого судді є законним і обґрунтованим, оскільки постановлене згідно норм матеріального права з ретельним дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК України та ухвалене на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені достатніми даними, дослідженими та об`єктивно оціненими судом, в порядку та в межах, передбачених на цій стадії кримінального провадження, натомість доводи та твердження захисника, про які йдеться в апеляційній скарзі, колегія суддів апеляційної інстанції вважає безпідставними, в зв`язку з чим приходить до остаточного висновку про залишення поданої апеляційної скарги без задоволення.
Керуючись ст. ст. 376, 405, 407, 422, 424, 532 КПК України, апеляційний суд,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_5 в інтересах підозрюваного ОСОБА_6 залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 30.03.2023 року, щодо ОСОБА_6 , залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий:
Судді:
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110204573 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою |
Кримінальне
Миколаївський апеляційний суд
Куценко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні