Справа № 167/1292/20
Номер провадження 1-кп/167/4/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2023 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі Рожищенськогорайонного судуВолинської областікримінальне провадження,що внесенедо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань за№42019030220000081від 17вересня 2019року прообвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Володимир Волинський Волинської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, одруженого, раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2ст. 189, ч. 1, 4 ст. 358 Кримінального кодексу України(далі -КК України)
встановив:
ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що в період часу з жовтня по 20 листопада 2019 року, будучи власником ТОВ «Спектрум-Агро», діючи умисно, переслідуючи корисливу зацікавленість на заволодіння чужим майном у вигляді грошових коштів, шляхом висунення вимоги про передачу такого майна за нерозголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці, вступив в злочинну змову з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, яка відповідно до довіреності від 04 вересня 2019 року, виданої ДП «ГрінЕнерго» в особі директора ОСОБА_6 , уповноважена бути представником підприємства з питань обстеження та аудиту належних державному підприємству земельних ділянок у Волинській області, внаслідок чого заволодів грошовими коштами ФГ «Вест-Фенікс» в сумі 2400 доларів США, що відповідно до офіційного курсу валют НБУ станом
на 20 листопада 2019 року становить 58 080 гривень.
Так, ОСОБА_5 є засновником та власником ТОВ «Спектрум-Агро», основним видом діяльності якого являється вирощування різного роду сільськогосподарських культур.
20 квітня 2019 року між ТОВ «Спектрум-Агро» та ДП «ГрінЕнерго» було укладено інвестиційний договір №19/02-01/а про те, що ТОВ «Спектрум-Агро» має право здійснювати інвестиційну діяльність відповідно до цільового призначення земельних ділянок шляхом вкладення коштів, включаючи будівництво інфраструктурних об`єктів для обслуговування, без передачі їх в оренду.
Земельні ділянки ДП «ГрінЕнерго» розташовані на землях, які знаходяться на території Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області, кадастрові номери: 0723384900:04:004:0465 площею 11,5835 га та 0723384900:04:004:0473 площею 12,467 га.
Крім цього, на території Рівненської сільської ради знаходилися земельні ділянки, які згідно договору оренди від 17 жовтня 2017 року з Любомльською районною державною адміністрацією перебували в користуванні ФГ «Вест-Фенікс», власником якого є ОСОБА_7 , серед яких знаходилася земельна ділянка кадастровий номер 0723384900:04:003:0944, площею 6 га.
Протягом 2017 року ФГ «Вест-Фенікс» в ході своєї господарської діяльності випадково здійснило обробку земельних ділянок кадастрові номери 0723384900:04:004:0465 та 0723384900:04:004:0473, які належали ДП «ГрінЕнерго» на праві постійного користування.
У подальшому особа, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на підставі виданих ДП «ГрінЕнерго» на його ім`я довіреностей від 4 вересня 2019 року та 5 листопада 2019 року про те, що він є представником цього підприємства для проведення обстеження та аудиту земельних ділянок у Волинській області, було виявлено вище вказаний факт незаконного використання земельних ділянок, без їх документального підтвердження.
Після цього, у ОСОБА_5 , виник умисел на заволодіння грошовими коштами шляхом вимагання у директора
ФГ «Вест-Фенікс» за неповідомлення у правоохоронні органи про використання земель, який для виконання своїх злочинних дій залучив особу, матеріали справи відносно якої виділено в окреме провадження.
Так, 23 жовтня 2019 року, ОСОБА_5 , діючи умисно, продовжуючи свої злочинні дії стійко направлені на вимагання грошових коштів за користування земельними ділянками, надав усну вказівку особі, матеріали справи відносно якої виділено в окреме провадження, зустрітися із представником ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 щодо висунення останньому незаконних вимог про передачу їм грошових коштів.
У цей самий день особа, матеріали справи відносно якої виділені в окреме провадження, виконуючи вищевказану вказівку ОСОБА_5 , зустрівся неподалік центрального корпусу СНУ ім. Лесі Українки, який знаходиться в м.Луцьку (пр-ті Волі, 13), із представником ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 , де повідомив, що вказане товариство самовільно зайняло земельні ділянки, загальною площею 24 га, які на праві постійного користування належать ДП «ГрінЕнерго» і які розташовані поблизу с. Борове Любомльського району Волинської області, а тому, з метою нерозголошення цих відомостей, а саме неповідомлення про це у правоохоронні органи, висунув незаконну вимогу представнику ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 про передачу йому грошових коштів в розмірі
100 доларів США за використання 1 га земельної ділянки протягом трьох років, а всього на загальну суму 7 200 доларів США.
При цьому, в ході вище вказаної розмови особа, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, за вказівкою ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 завідомо неправдиві відомості про те, що між ТОВ «Спектрум-Агро» в особі особи, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, з однієї сторони та ДП «ГрінЕнерго» з іншої сторони, укладено інвестиційний договір №19/02-01/а, згідно якого ніби то ТОВ «Спектрум-Агро» мало право розпорядження земельними ділянками, що не відповідає їх дійсності, оскільки вказаний договір не передбачає передачі земельних ділянок в користування іншим особам.
Таким чином, під час вимагання грошових коштів особа, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, за попередньою змовою із ОСОБА_5 погрожував ОСОБА_8 , що у разі їх ненадання, повідомити правоохоронні органи про самовільне зайняття ФГ «Вест-Фенікс» земельних ділянок загальною площею 24 га.
У подальшому 8 листопада 2019 року приблизно о 13 год особа, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, діючи за усною вказівкою ОСОБА_5 , перебуваючи поблизу Ветеринарної лікарні, розташованої на вул. Івана Франка
в м. Луцьку, зустрівся з представником ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 , де застосовуючи психологічне насилля, яке проявилося в присутності на цій зустрічі раніше неодноразово судимого ОСОБА_9 , продовжував висунення незаконної вимоги щодо передачі представнику ТОВ «Спектрум-Агро» особі, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, грошових коштів за самовільне зайняття земельних ділянок, загальною площею 24 га.
12 листопада 2019 року приблизно об 11 год, ОСОБА_5 , діючи умисно, переслідуючи корисливу зацікавленість та мету заволодіння чужим майном, за попередньою змовою із особою, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, зустрілися в приміщенні кафе «Coffe Room», що знаходиться на пр-кті Волі, 2, у м. Луцьку, з представником ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 , де продовжували свої злочинні дії на вимагання грошових коштів в останнього за неповідомлення до правоохоронних органів про самовільне зайняття ФГ «Вест-Фенікс» земельних ділянок загальною площею 24 га, при цьому, обіцяючи видати всі необхідні бухгалтерські документи, які будуть свідчити про перерахунок коштів за користування земельними ділянками ФГ «Вест-Фенікс».
При цьому, в ході вище вказаної зустрічі ОСОБА_5 , за попередньою змовою із особою, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, під час висунення незаконних вимог до ОСОБА_8 про передачу їм грошових коштів, застосував до останнього психологічне насильство, яке проявилося у присутності на зустрічі раніше судимого ОСОБА_10 .
Крім цього, під час вищевказаної зустрічі ОСОБА_5 , з метою остаточно схилити ОСОБА_8 до передачі їм грошових коштів за неповідомлення в правоохоронні органи про незаконне захоплення землі, повідомив, що в нього є свої люди в правоохоронних органах, а тому він у майбутньому, в разі незгоди надати їм грошові кошти, зможе здійснити тиск на їх господарську діяльність.
У подальшому, в період часу з 14 листопада 2019 року по 20 листопада 2019 року особа, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, за вказівкою ОСОБА_5 , неодноразово телефонував на мобільний телефон ОСОБА_8 та ставив умови щодо пришвидшення виконання їхніх з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, незаконних вимог щодо надання їм грошових коштів.
Внаслідок вищевказаних дій особа, матеріали справи якої виділено в окреме провадження, та ОСОБА_5 , представник ФГ «Вест-Фенікс» ОСОБА_8 , перебуваючи під дією погрози повідомлення до правоохоронних органів про самовільне зайняття ФГ «Вест-Фенікс» земельних ділянок, яке було поєднане із застосуванням психологічного тиску, так як на всіх зустрічах були присутні особи, які раніше судимі, був змушений погодитися виконати їх незаконні вимоги.
Крім того, 20 листопада 2019 року ОСОБА_5 перебуваючи у приміщенні офісу ТзОВ «Спектрум-Агро» за адресою: с. Зимне Володимир-Волинського району вул. Миру, 60 Б, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, склав завідомо підроблені документи.
Так, ОСОБА_5 надав усну вказівку головному бухгалтеру ОСОБА_12 щодо складання видаткового касового ордеру від 19 листопада 2019 року із внесенням в нього завідомо неправдивих відомостей про те, що нібито ФГ «Вест-Фенікс» в особі ОСОБА_8 отримало від директора ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_13 грошові кошти в сумі 32500 гривень за користування земельними ділянками протягом 2018 року, що не відповідало дійсності, оскільки ФГ «Вест-Фенікс» ніяких грошових коштів не отримувало, а директор ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_13 в той час був відсутній на території України.
Головний бухгалтер ОСОБА_12 , яка не була обізнаною про злочинні наміри ОСОБА_5 , за його вказівкою на службовому комп`ютері склала видатковий касовий ордер від 19 листопада 2019 року, в який внесла вищевказані завідомо неправдиві відомості.
При цьому, вище вказаний видатковий касовий ордер, який складено в двох примірниках, було передано власнику ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_5 , який достовірно знаючи, що вказана інформація не відповідає дійсності, власноручно підробив підпис ОСОБА_13 в графі «Керівник ____ ОСОБА_13 ».
Крім того, 20 листопада 2019 року ОСОБА_5 перебуваючи у приміщенні офісу ТзОВ «Спектрум-Агро» за адресою: с. Зимне Володимир-Волинського району вул. Миру, 60 Б, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, склав завідомо підроблені документи.
Так, ОСОБА_5 надав усну вказівку головному бухгалтеру ОСОБА_12 щодо складання видаткового касового ордеру від 20 листопада 2019 року із внесенням в нього завідомо неправдивих відомостей про те, що нібито ФГ «Вест-Фенікс» в особі ОСОБА_8 отримало від директора ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_13 грошові кошти в сумі 30000 гривень за користування земельними ділянками протягом січня-листопада 2019 року, що не відповідало дійсності, оскільки ФГ «Вест-Фенікс» ніяких грошових коштів не отримувало.
Головний бухгалтер ОСОБА_12 , яка не була обізнаною про злочинні наміри ОСОБА_5 , за його вказівкою на службовому комп`ютері склала видатковий касовий ордер від 20 листопада 2019 року, в який внесла вищевказані завідомо неправдиві відомості.
При цьому, вище вказаний видатковий касовий ордер, який складено в двох примірниках, було передано власнику ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_5 , який достовірно знаючи, що вказана інформація не відповідає дійсності, власноручно підробив підпис ОСОБА_13 в графі «Керівник ____ ОСОБА_13 ».
Так, 20 листопада 2019 року, близько 19 години, ОСОБА_5 , діючи умисно, за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, переслідуючи корисливу зацікавленість, знаходячись в кабінеті ДП «Дослідне господарство» «Перше травня», що на другому поверсі адміністративної будівлі за адресою: Волинська область Рожищенський район с. Копачівка вул. Першотравнева, 46, вимагали та отримали від ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 2400 доларів США, що відповідно до офіційного курсу валют НБУ станом на 20 листопада 2019 року становить 58080 гривень, за неповідомлення до правоохоронних органів про самовільне зайняття фермерським господарством «Вест Фенікс» земельних ділянок, загальною площею 24 га, внаслідок чого фермерському господарству «Вест Фенікс» завдано майнової шкоди на вказану суму.
При цьому, в ході вищевказаної зустрічі ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, надав останньому видаткові касові ордери від 19 листопада 2019 року за користування земельними ділянками протягом 2018 року ФГ «Вест Фенікс» та від 20 листопада 2019 року за користування земельними ділянками протягом січня-листопада 2019 року, з підробленими підписами директора ТзОВ «Спектрум Агро» ОСОБА_13 .
Органом досудового розслідування вказані умисні дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч. 2ст. 189 КК України, як дії, що виразились у вимозі передачі чужого майна (вимаганні), поєднаного з погрозою розголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.
Крім того, 20 листопада 2019 року ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні офісу ТзОВ «Спектрум-Агро» за адресою: с. Зимне Володимир-Волинського району вул. Миру, 60Б, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, склав завідомо підроблені документи.
Так, ОСОБА_5 надав усну вказівку головному бухгалтеру ОСОБА_12 щодо складання видаткового касового ордер від 19 листопада 2019 року із внесенням в нього завідомо неправдивих відомостей про те, що нібито ФГ «Вест-Фенікс» в особі ОСОБА_8 отримало від директора ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_13 грошові кошти в сумі 32500 гривень за користування земельними ділянками протягом 2018 року, що не відповідала дійсності, оскільки ФГ «Вест Фенікс» ніяких грошових коштів не отримувало.
Головний бухгалтер ОСОБА_12 , яка не була обізнаною про злочинні наміри ОСОБА_5 , за його вказівкою на службовому комп`ютері склала видатковий касовий ордер від 19 листопада 2019 року, в який внесла вищевказані завідомо неправдиві відомості.
При цьому, вище вказаний видатковий касовий ордер, який складено в двох примірниках, було передано власнику ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_5 , який достовірно знаючи, що вказана інформація не відповідає дійсності, власноручно підробив підпис ОСОБА_13 в графі «Керівник ____ ОСОБА_13 ».
Крім того, 20 листопада 2019 року ОСОБА_5 перебуваючи у приміщенні офісу ТзОВ «Спектрум-Агро» за адресою: с. Зимне Володимир-Волинського району вул. Миру, 60Б, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, склав завідомо підроблені документи.
Так, ОСОБА_5 надав усну вказівку головному бухгалтеру ОСОБА_12 щодо складання видаткового касового ордеру від 20 листопада 2019 року із внесенням в нього завідомо неправдивих відомостей про те, що нібито ФГ «Вест-Фенікс» в особі ОСОБА_8 отримало від директора ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_13 грошові кошти в сумі 30000 гривень за користування земельними ділянками протягом січня-листопада 2019 року, що не відповідало дійсності, оскільки ФГ «Вест Фенікс» ніяких грошових коштів не отримувало.
Головний бухгалтер ОСОБА_12 , яка не була обізнаною про злочинні наміри ОСОБА_5 , за його вказівкою на службовому комп`ютері склала видатковий касовий ордер від 20 листопада 2019 року, в який внесла вищевказані завідомо неправдиві відомості.
При цьому, вище вказаний видатковий касовий ордер, який складено в двох примірниках, було передано власнику ТзОВ «Спектрум-Агро» ОСОБА_5 , який достовірно знаючи, що вказана інформація не відповідає дійсності, власноручно підробив підпис ОСОБА_13 в графі «Керівник ____ ОСОБА_13 ».
Органом досудового розслідування вказані умисні дії ОСОБА_5 , що виразились у підробленні іншого офіційного документу, який видається чи посвідчується підприємством, чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, з метою використання його підроблювачем, кваліфіковані за ч. 1ст. 358 КК України.
Крім того, 20 листопада 2019 року ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні ДП «Дослідне господарство» «Перше травня», що на другому поверсі адміністративної будівлі за адресою: Волинська область Рожищенський район с. Копачівка вул. Першотравнева, 46, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вимагання грошових коштів у ОСОБА_11 , оскільки усвідомлював злочинність своїх дій та їх правові наслідки, з метою надання їм нібито цивільно-правових відносин, передав представнику ФГ «Вест Фенікс» ОСОБА_8 підроблені видаткові касові ордери від 19 листопада 2019 року за користування земельними ділянками протягом 2018 року ФГ «Вест Фенікс» та від 20 листопада 2019 року за користування земельними ділянками протягом січня листопада 2019 року, в результаті чого хотів незаконно заволодіти грошовими коштами ФГ «Вест Фенікс».
Органом досудового розслідування вказані умисні дії ОСОБА_5 , що виразились у використанні завідомо підробленого офіційного документу, кваліфіковані за ч. 4ст. 358 КК України.
У судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_4 подав письмове клопотання про закриття даного кримінального провадження, у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування, визначеногост. 219 КПК України, після повідомлення особі про підозру. Клопотання сторони захисту мотивоване тим, що направлення до суду обвинувального акту, відбувалося поза межами строку досудового розслідування. Тому просить дане кримінальне провадження закрити на підставі п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України.
У судовому засіданні обвинувачений та його захисники, кожен зокрема, подане клопотання підтримали та просили задовольнити.
Прокурор проти задоволення клопотання сторони захисту заперечив, вважає його необгрунтованим, невмотивованим та таким, що не відповідає вимогам КПК України та обставинам справи. …
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали обвинувального акту та додані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 3 КПК Українидосудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч. 1ст. 219 КПК Українистрок досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом.
На підставі вимог п. 4 ч. 3ст. 219 КПК Українидосудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та в порядку, передбаченихКПК України.
Відповідно до ч. 1ст. 290 КПК Українивизнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
У відповідності до ч. 5ст. 219 КПК Українистрок ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження у порядку, передбаченомустаттею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 4ст. 110 КПК Україниобвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування.
Таким чином, обвинувальний акт має бути складений не пізніше відкриття матеріалів заст. 290 КПК України, а направлений до суду в межах строку досудового розслідування.
Відповідно до положень ч. 1, 2ст. 113 КПК Українипроцесуальні строки - це встановлені законом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії, які мають бути виконані не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цьогоКодексу.
Реченням другимст. 116 КПК Українипрямо встановлено, що строк не вважається пропущеним, якщо скаргу або інший документ здано до закінчення строку на пошту або передано особі, уповноваженій їх прийняти.
Закінчення строку досудового розслідування, визначеногост. 219 КПК України, після повідомлення особі про підозру, крім випадку повідомлення про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи, є підставою для закриття кримінального провадження (п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України).
Так, судом встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Волинській області провадилось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019030220000081.
Згідно витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань у даному кримінальному провадженні проведено чотири реєстрації кримінальних правопорушень: 17 вересня 2019 року за № 42019030220000081 з кваліфікацією за ч. 1 ст. 263 КК України; 28 жовтня 2019 року за № 42019030220000089 з кваліфікацією за ч. 2 ст. 189 КК України; 16 березня 2020 року відповідно за № 12020030000000107 та № 12020030000000106 з кваліфікацією за ч. 1 і ч. 4 ст. 358 КК України.
28 жовтня 2019 року кримінальні провадження № 42019030220000081 та № 42019030220000089 постановою процесуального прокурора були об`єднані в одне кримінальне провадження, якому присвоєно № 42019030220000081.
21 листопада 2019 року ОСОБА_5 у вищезазначеному кримінальному провадженні оголошено підозру за ч. 2 ст. 189 КК України.
Відповідно до п. 2 абз. 3 ч. 1 ст. 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
17 січня 2020 року за клопотанням слідчого, яке було погоджено прокурором, ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019030220000081 був продовжений до чотирьох місяців, тобто до 21 березня 2021 року включно.
17березня 2020року постановоюпроцесуального прокуроракримінальні провадження за № 42019030220000081, №12020030000000107та №12020030000000106 були об?єднані в одне кримінальне провадження, якому присвоєно № 42019030220000081.
18 березня 2020 року постановою старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_14 досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019030220000081 було зупинене на підставі п. 1 ч. 1 ст. 280 КПК України.
29 жовтня 2020 року слідчим ОСОБА_15 була винесена постанова про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019030220000081. Навіть якщо відраховувати з дати цієї постанови, то у слідчого залишилось лише 3 (три) дні строку досудового розслідування тобто по 31 жовтня 2020 року включно.
В той же день слідчим було проведено ряд слідчих дій, в тому числі, підозрюваному ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та останній був допитаний щодо нової підозри та винесено постанову про закриття кримінального провадження за ч. 1 ст. 263 КК України за відсутністю в діянні складу злочину.
Згідно правового висновку у Постанові об`єднаної палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 24.10.2022 року у справі №216/4805/20 відповідно до положень ч. 5 ст. 219 КПК не включається у строк досудового розслідування, строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, який обраховується з наступного дня після направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеруповідомленняпро завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування із зазначенням дати, часу та місця ознайомлення із матеріалами розслідування, до моменту закінчення ознайомлення вказаних осіб з матеріалами досудового розслідування.
День направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, повідомлення про завершення досудового розслідуваннята надання доступу до матеріалів досудового розслідування, має рахуватися у строк досудового розслідування.
Як вбачається із доручення від 29 жовтня 2020 року прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 доручено слідчому ОСОБА_15 повідомити підозрюваних їх захисників та потерпілого про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Слідчим 30 жовтня 2020 року було підготовлено повідомлення підозрюваним, захиснику і потерпілому про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування із зазначенням відповідної дати, які по пошті стороні захисту ОСОБА_5 не направлялись, а були вручені безпосередньо адвокату ОСОБА_4 особисто під розписку лише 03 листопада 2020 року, що підтверджується відповідним записом на повідомленнях.
Таким чином, період часу з 29 жовтня 2020 року по 03 листопада 2020 року повинні бути включені в строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Стаття 22 КПК Україниконстатує, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1ст. 26 КПК Українисторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, при цьому суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створив необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, як це передбачено ч. 6ст. 22 КПК України.
Таким чином, обвинувальний акт був затверджений прокурором 24 листопада 2020 року, 25 листопада 2020 року супровідним листом скерований до суду та зареєстрований у канцелярії Рожищенського районного суду Волинської області 30 листопада 2020 року, тобто фактичне його складання, затвердження та направлення відбулося після спливу граничного строку досудового розслідування кримінального провадження № 42019030220000081.
Відповідно до вимог ч. 6ст. 9 КПК України, суд також виходить із засад законності та дотримання розумних строків у кримінальному провадженні, оскільки продовження кримінального провадження щодо особи, щодо якої встановлені та підтверджені доказами підстави для закриття кримінального провадження, на думку суду, суперечить цим засадам.
Оскільки обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування, про що вказує ч. 4ст. 110 КПК України, тому суд погоджується із доводами сторони захисту, що направлення до суду обвинувального акту відбулось поза межами строку досудового розслідування, що і є правовою підставою для закриття кримінального провадження у відповідності до п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України.
Враховуючи встановлені судом обставини, а також те, що інкриміновані ОСОБА_5 злочини не відносяться до категорії тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя та здоров`я особи, а тому клопотання сторони захисту слід задовольнити та закрити кримінальне провадження №42019030220000081, про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2ст. 189, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України,на підставі п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України, у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначенийстаттею 219 цього Кодексу.
Суд не вирішує долю речових доказів, процесуальних витрат, а також арештованого майна, так як стороною обвинувачення не надано відповідних матеріалів.
Керуючись ст.219,284,369,372,376 КПК України, суд
постанвив:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження - задовольнити.
Кримінальне провадження, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019030220000081, про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2ст. 189, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України - закрити на підставі п. 10 ч. 1ст. 284 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Дата проголошення повного тексту ухвали: 13 квітня 2023 року о 10 год 00 хв.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суд | Рожищенський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110205628 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Вимагання |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Луганський Юрій Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні