Справа № 604/441/23
Провадження № 2/604/171/23
У х в а л а
про залишення позовної заяви без руху
07 квітня 2023 року смт.Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , до Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, юридична адреса: вул.Грушевського,2 Тернопільського району Тернопільської області, третя особа: Підволочиська державна нотаріальна контора, юридична адреса: вул. Д. Галицького, 80 Тернопільський район Тернопільська область, про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа: Підволочиська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Заповітного розпорядження спадкодавець не залишила. Єдним спадкоємцем до майна померлої є позивач по справі. Звернувшись до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у звязку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно (належністю будинковолодіння до суспільної групи господарства - колгоспного двору) у зв`язку з чим не може оформити право власності у позасудовому порядку.
Конституцією Українизакріплено право кожного на судовий захист (стаття 55) та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (стаття 124), а статтею 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Суди мають враховувати, що забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (стаття 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Проте, вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суди повинні перевірити відповідність вимог, з якими позивач звертається до суду для захисту, а також дотримання ним вимог, передбачених статтями 175, 176, 177 ЦПК України.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідатист.175ЦПК України, а також вимогам ст.177 цього Кодексу.
Відповідно доч.3 ст.175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити:
1)найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осібгромадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачівзміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язків досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, згідно ч.1ст.177 ЦПК Українипозивач повинен додати до позовної заяви її копію та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількостівідповідачів і третіх осіб.
Перевіривши вказану позовну заяву, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без дотримання вимог ст.ст.175,177 ЦПК України, а саме:
- в порушення п. 5 ч.3 ст.175 ЦПК України не чітко викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, причиною звернення до суду позивач зазначає те, що їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок, разом з тим вказує, що зазначене будинковолодіння належить до суспільної групи господарства - колгоспний двір. Відповідно до архівної довідки, виданої архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації по документах архівного відділу у господарських книгах с. Гнилиці значиться господарство ОСОБА_2 , 1930р.н. голови господарства, разом з якою проживали: ОСОБА_3 дочка. Згідно даних, зазначеній в позовній заяві ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 в матеріалах справи відсутнє. Відсутні також відомості про спадкоємців за законом або за заповітом до майна померлої ОСОБА_3 , однак отримання даної інформації необхідне для правильного визначення частки при визнанні права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 .
Крім того, згідно з частиною другоюстатті 95ЦПК Україниписьмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Частинами четвертоюшостоюстатті 95ЦПК України встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
В разі подання копії документу вона повинна бути засвідчена відповідно до вимог чинного законодавства України Відповідно до п. 5.26 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2020) відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Натомість, всупереч вказаним нормам, частина копій письмових доказів, які додані до позовної заяви, надані без належного їх засвідчення, а тому позивачу необхідно засвідчити копії письмових доказів, які додані для суду та відповідачів, на відповідність оригіналу, з урахуванням вимогст. 95 ЦПК України.
Відповідно до ч.1ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на характер та обсяг виявлених недоліків позовної заяви, строк на їх усунення доцільно визначити терміном десять днів із дня отримання копії ухвали.
Керуючись ст.ст.175,177,185 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , до Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, юридична адреса: вул.Грушевського,2 Тернопільського району Тернопільської області, третя особа с. Скорики Тернопільського району, третя особа: Підволочиська державна нотаріальна контора, юридична адреса: вул. Д. Галицького, 80 Тернопільський район Тернопільська область, про визнання права власності на спадкове майно, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усуення недоліків - десять днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити, що при невиконанні вимог даної ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя-підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110207826 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні