Справа № 357/7719/22
Провадження № 2/369/2571/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2023 м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2022 року ОСББ «Боголюбова 25» звернулося до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із даним позовом.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07.10.2022 року цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, передано до Києво-Святошинського районного суду Київської області, за підсудністю.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач являється власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , балансоутримувачем якого є позивач.
Відповідач не виконує у повному обсязі свій обов`язок співвласника будинку щодо сплати відповідних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, а сплачує їх частково. В результаті систематичної несплати за період з 01.12.2019 року по 01.06.2022 року у відповідача утворилась заборгованість перед Об`єднанням в розмірі 24976,49 грн. А тому позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість за оплату внесків у розмірі 24976,49 грн., витрати зі сплати судового збору 2481,00 грн. та витрати на правничу допомогу 3000 грн.
Ухвалою від 26.12.2022 року відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву у відповідності до ст. 274 ЦПК України.
З матеріалів справи вбачається, що копію ухвали про відкриття провадження у справі та позовна заява з додатками направлена судом на адресу місцезнаходження відповідача була отримана ним, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру Об`єднання співвласників житлового будинку « АДРЕСА_2 » було зареєстрованого як юридичну особу з організаційно-правою формою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, код ЄДРПОУ 43364728.
Відповідно до п. 1 Статуту ОСББ «Боголюбова, 25» в редакції від 02.11.2019 Об`єднання створено співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до розділу 2 Статуту, метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна, житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Завданням і предметом діяльності Об`єднання є, серед іншого, забезпечення належного утримання будинків та прибудинкової території, а також сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами.
Згідно розділу 6 Статуту, кошти ОСББ складаються з: Залишків коштів на рахунках попереднього власника майна, статутних внесків та обов`язкових платежів, коштів одержаних ОСББ у результаті здачі в оренду допоміжних приміщень та площ. Добровільних майнових, у тому числі грошових внесків фізичних і юридичних осіб, тощо.
При цьому, співвласники Об`єднання зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (п. 10.6.8 Статуту).
Як встановлено в судом, Статут ОСББ «Боголюбова, 25» на час розгляду справи є чинним.
Згідно рішення установчих зборів ОСББ «Боголюбова 25», оформленого протоколом від 02 листопада 2019 року, затверджено розмір щомісячних внесків (платежів) власників (співвласників) житлових та нежитлових приміщень (членів або не членів ОСББ "Боголюбова 25") в розмірі 6,24 грн за 1м2 , загальної площі житлових (квартир) та нежитлових (офісів) приміщень.
Внесок на вивезення твердих побутових відходів ТПВ встановлюється в розмірі, що визначається методом розподілу між співвласниками та користувачами приміщень від фактичної вартості витрат на вивезення ТВП за минулий місяць (згідно акту постачальника послуг).
Сплата внесків здійснюється щомісячно, в термін до 20 числа поточного місяця на рахунок ОСББ, що встановлено протоколом №1 установчих зборів від 02.11.2019
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 240480767 від 14.01.2021 відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 , загальною площею 79,7 кв.м.
Оскільки відповідач у добровільному порядку своїх зобов`язань перед позивачем не виконує, то суд доходить висновку, що між сторонами виник спір, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За положенням ст.ст.525,526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ч. 1ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 612 ЦК України встановлюється, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За умовами ч. 1ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації (ст. 3 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ч. 4 ст. 4 цього Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних із діяльністю об`єднання.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори співвласників, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів співвласниками.
За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку. У разі відмови співвласника сплачувати внески, платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ст. 13 зазначеного Закону).
Відповідно до ст.20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Відповідно до ст. 22 зазначеного Закону для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку про те, що особа, яка є власником квартири у житловому будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому, за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку, така сума боргу підлягає стягненню.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в обов`язки співвласників багатоквартирного будинку входить своєчасна сплата за спожиті житлово-комунальні послуги.
Згідно з п. 5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV від 24.06.2004 року, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно вимог ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Тому при прийнятті рішення у даній справі, судом враховано правову позицію Верховного суду, викладену у постанові Касаційного цивільного суду від 27.10.2021 у справі № 372/1095/20 провадження № 61-13439св21.
Згідно якої, спір про стягнення заборгованості зі сплати внесків співвласником багатоквартирного будинку не є спором у правовідносинах, які стосуються порядку створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, тобто, з огляду на характер спірних правовідносин, вказаний спір не є таким, що виник при здійсненні права управління юридичною особою.
Отже, цей спір не можливо віднести до спору, який випливає з корпоративних відносин.
За таких обставин даний спір повинен розглядатися у рамках цивільного судочинства.
Таким чином, відповідно до наданих розрахунків в період з 01 грудня 2019 року по 01 червня 2022 року у відповідача виникла заборгованість по сплаті внесків у розмірі 24976,49 грн, що підтверджується наявним у справі розрахунком, на спростування якого відповідачем не надано жодних доказів.
Таким чином, відповідач порушив свої обов`язки співвласника ОСББ «Боголюбова, 25», внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед Об`єднанням, зі плати внесків у розмірі 24976,49 грн., які підтягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до частини другої статті 625ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, встановивши, що ОСББ «Боголюбова 25» на законних підставах надає житлово-комунальні послуги відповідачу, який є власником квартири, а останній не виконує своїх зобов`язань зі сплати внесків за утримання спільного майна, внаслідок чого має заборгованість по ним за період з 01.12.2019 року по 01.06.2022 року, суд доходить висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по внескам співвласників на утримання, та обслуговування в розмірі 24976,49 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2481 грн.
З приводу витрат на правову допомогу суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Право на професійну правничу допомогу гарантовано статтею 59 Конституції України, офіційне тлумачення якого надано Конституційним Судом України у рішеннях від 16 листопада 2000 року № 13-рп/2000, від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009.
Так, у рішенні Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009 зазначено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема, в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо.
Згідно ст. 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Аналогічні критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі «Двойних проти України» (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі «Гімайдуліна і інших проти України» (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України», від 26 лютого 2015 року у справі «Баришевський проти України» (пункт 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Згідно з ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, між адвокатом Верчиком І.Є. та позивачем був укладений Договір про надання правової (правничої) допомоги від 23.08.2022 року.
Відповідно до Додатку №1 до договору про надання правничої (правової) допомоги від 23.08.2022 року вбачається, що позивач поніс витрати на правову допомогу на загальну суму 3000,00 грн, що підтверджується платіжним доручення №409 від 23.08.2022 року
Враховуючи обсяг наданих адвокатом послуг та значення справи для сторін, суд приходить до висновку, що обсяг понесених відповідачем витрат на правничу допомогу є реальним та документально підтвердженим, тому з позивача на користь відповідача підлягають стягненню витрати на правову допомогу в розмірі 3000,00 грн.
Керуючись ст.ст.1,4,20,22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.15,16,509,525,526,530,610,611,625 ЦК України, ст.ст.7,10,76-82,89,133,141,211,263-265,273,280-284,352,354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» за період з грудня 2019 р. по червень 2022 р., в розмірі 24976,49 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 25» витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
ОСББ «Боголюбова 25»: Київська область, с.Софіївська Борщагівка, вул.Боголюбова, 25, ЄДРПОУ 43364728.
ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
СУДДЯ Л.М.КОВАЛЬЧУК
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110227553 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Ковальчук Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні