Рішення
від 11.04.2023 по справі 608/2378/22
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" квітня 2023 р. Справа № 608/2378/22

Номер провадження2/608/79/2023

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Квятковської Л. Й.

з участю секретаря Олійник О.С.,

позивачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 ,

відповідачки ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Чортківської районної державної нотаріальної контори про надання додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2022 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Чортківської районної державної нотаріальної контори про визначення достатнього строку для подання заяви на прийняття спадщини. В позовній заяві вказується, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, де зареєстрована і проживає. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла двоюрідна сестра ОСОБА_4 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області. Згідно довідки, виданої Мухавським старостинським округом Нагірянської сільської ради за №265 від 20.12.2022р. в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області з 1980 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 проживала і була зареєстрована одна. Чоловіка та дітей у померлої не було. Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 , та земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мухавської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, площею 1,45 га, за кадастровим номером 6125585800:01:001:0025, яка належала спадкодавці на праві власності згідно Державного Акту серії від 14.06.2004р. ОСОБА_1 звернулася до Чортківської районної державної нотаріальної контори, з приводу оформлення спадщини після смерті сестри, ОСОБА_4 та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , за заявою про прийняття спадщини від ОСОБА_5 на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , помер. Померлий був її двоюрідним братом. ОСОБА_3 є дочкою та спадкоємицею після смерті батька ОСОБА_5 . 01.09.2019 року за № 595/02-14 року нотаріусом була надана письмова відповідь, згідно якої відмовлено в оформленні спадкових прав, так як вона своєчасно не подала заяву про прийняття спадщини після смерті спадкодавці ОСОБА_4 та рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідачка ОСОБА_3 подала відзив на позов, в якому зазначила, що не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 та вважає їх безпідставними, посилаючись на те, що поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачкою ОСОБА_1 не підтверджена жодними доказами. Звертає увагу, що позивачка подала позовну заяву до суду через три роки і три місяці, тобто 23 грудня 2022 року та порушила спірне питання про те, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а саме староста с. Мухавка повідомив її про те, що спадщину після смерті ОСОБА_6 буде оформляти її рідний брат ОСОБА_7 , який був єдиним рідним братом померлої та написав заяву про прийняття спадщини, а її відмовили писати заяву про прийняття спадщини. Наведені позивачем доводи не є свідченням неможливості подати заяву про прийняття спадщини, оскільки такий документ можливо подати самостійно до нотаріуса або скласти за місцем свого проживання та подати засобами поштового зв`язку протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини чи спливу шести місяців, а не через два роки і чотири місяці після смерті спадкодавця тільки звернутися до нотаріуса, тобто 01 вересня 2019 року. Таким чином, мала місце пасивна поведінка позивача щодо реалізації права на прийняття спадщини після смерті двоюрідної сестри, а тому просить суд відмовити в позові за безпідставністю вимог.

У відповіді на відзив позивачка ОСОБА_1 вказала, що відповідачка по справі ОСОБА_8 у відзиві зазначила про те, що поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини позивач не навела, а подала позовну заяву до суду через три роки і три місяці, а саме 23 грудня 2022 року. Позивач з даним твердженням не погоджується, і вважає, що в суду є підстави для поновлення позивачці строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, так як вказаний строк позивачем пропущено з поважних причин. Староста села Мухавка повідомив позивачку ОСОБА_1 про те, що спадщину після смерті ОСОБА_4 буде оформляти її рідний брат - ОСОБА_7 , і про те, що ним вже написана заява про прийняття спадщини у вересні 2017 року, через чотири місяці після смерті спадкодавці, та відмовив разом із працівниками сільської ради писати заяву про прийняття спадщини після смерті сестри, посилаючись на те. що є рідний брат, а я двоюрідна сестра померлої. ОСОБА_7 , який звернувся із заявою про прийняття спадщини, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , в селі Мухавка, однак за життя він не спадкував майно, яке належало його рідній сестрі ОСОБА_4 . Вважаю причиною пропуску у написанні заяви про прийняття спадщини, халатність працівників селищної ради. Позивачка також зазначає суду про те, що нею не подавалась заява до нотаріуса в рамках спадкової справи про відмову від прийняття спадщини після смерті спадкодавці ОСОБА_4 . Відповідачка по справі ОСОБА_3 є спадкоємцем після свого батька, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , за заявою якого відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. ОСОБА_5 був двоюрідним братом спадкодавці ОСОБА_4 , позивачка ОСОБА_1 теж є двоюрідною сестрою спадкодавці, і має такі ж спадкові права після смерті спадкодавці, як і її двоюрідний брат. Фактично після смерті спадкодавці, ОСОБА_4 , яка не мала чоловіка та дітей, та була зареєстрована і проживала в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області одна, є такі спадкоємці п`ятої черги спадкування за законом, згідно ст. 1265 ЦК України, це: двоюрідна сестра, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , двоюрідна сестра, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та двоюрідний брат ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємицею якого за заповітом є його дочка, ОСОБА_3 . По закону всі вони мали одинакове право за законом оформити свої спадкові права, так як були спадкоємцями однієї черги «п`ятої» після смерті їхньої двоюрідної сестри, ОСОБА_4 , і мали право по 1/3 частки із спадкового майна кожна.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують, суду пояснили, що після смерті сестри ОСОБА_6 спадкоємцем був її рідний брат. Позивачка вчасно звернулась до старости села ОСОБА_11 для написання заяви. Однак останній відмовив, посилаючись на те, що в померлої є ще спадкоємець - рідний брат. Будинок будував їхній батько. Позивачка доглядала за померлою. Просять позов задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_3 позовні вимоги не визнає, суду пояснила , що в позивачки були документи на будинок, землю померлої. Померла була її хресною. Чому позивачка пропустила строк їй невідомо. Вважає, що немає підстав та причин для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини. Просить в позові відмовити.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що коли померла ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 і вона ходила в сільську раду. Чула, що брат ОСОБА_5 писав заяву. Секретар сказав, що є рідний брат і приймає він спадщину. Вона працювала, була загружена, до старости зверталась вона, а сестра чекала в коридорі. Секретар відмовив приймати заяву. Вона приходила до нотаріуса.

Свідок ОСОБА_11 суду пояснив, що є старостою с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області. В 2017 році він працював секретарем Мухавської сільської ради сільської ради. ОСОБА_7 звертався із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_12 . Позивачка з сестрою приходили багато разів. Брали довідку про склад сім`ї на час смерті ОСОБА_12 . З приводу написання заяви про визначення додаткового строку вони не звертались. Він їх не відмовляв. Крім того, вони могли піти до нотаріуса написати заяву. За час життя він ходив до померлої ОСОБА_6 вона ніби хотіла писати заповіт, але коли він прийшов та вона передумала.

Суд, вислухавши сторін, свідків, вивчивши та дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що в позові слід відмовити з таких мотивів.

Позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, де зареєстрована і проживає, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 31 березня 2000 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.

В свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 , виданому 21 серпня 1973 року Чортківським рай бюро ЗАГС Тернопільської області, батьками ОСОБА_1 батьками записані: батько - ОСОБА_13 , мати - ОСОБА_14 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 05.05.2017 року, виданим Мухавською сільською радою Чортківського району Тернопільській області, актовий запис №02.

Позивачка ОСОБА_1 стверджує, що померла ОСОБА_4 її двоюрідна сестра, хоча документів про родинні відносини до справи не додані.

Згідно довідки, виданої Мухавським старостинським округом Нагірянської сільської ради за №265 від 20.12.2022р. в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області з 1980 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 проживала і була зареєстрована одна. Чоловіка та дітей у померлої не було.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 , який належав спадкодавці на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок та земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мухавської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, площею 1,45 га, за кадастровим номером 6125585800:01:001:0025, яка належала спадкодавці на праві власності згідно Державного акту серії від 14.06.2004 року.

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в Чортківську районну державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 . 01 вересня 2019 року за №595/02-14 Чортківською державною нотаріальною конторою позивачці надана письмова відповідь, згідно якої їй відмовлено в оформленні її спадкових прав, так як вона звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не встановлений законодавством строк після смерті спадкодавця, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області. Позивачці запропоновано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Також у відповіді повідомлялося, що відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори 20 червня 2020 року заведена спадкова справа №102/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 за заявою про прийняття спадщини ОСОБА_5 на підставі рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 09 квітня 2020 року по справі №608/575/20 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 помер в с. Мухавка Чортківського району Тернопільської області, про що 25 листопада 2020 року Мухавською сільською радою Чортківського району Тернопільської області складено відповідний актовий запис за №11 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 .

23 грудня 2022 року (через три роки і три місяці після отримання відповіді від нотаріуса щодо розгляду заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 позивачка ОСОБА_1 подала позовну заяву до суду та порушила спірне питання про те, що ніби-то нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, мотивуючи це тим, що староста села Мухавка повідомив її про те, що спадщину після смерті ОСОБА_6 буде оформляти її рідний брат - ОСОБА_7 , який був єдиним рідним братом померлої. Крім цього, в сільській раді села Мухавка її також повідомили про те, що її братом написана заява про прийняття спадщини у вересні 2017 року, через чотири місяці після смерті спадкодавця, та нібито її відмовили писати заяву про прийняття спадщини, посилаючись на те, що є рідний брат, а вона двоюрідна сестра померлої. ОСОБА_7 , який звернувся із заявою про прийняття спадщини, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Мухавка за життя не успадкував майно, яке належало його рідній сестрі, ОСОБА_4 , так як його заяву не зареєстрували та не внесли в реєстр. Якщо б її не відмовили працівники сільської ради села Мухавка писати заяву про прийняття спадщини, після смерті її сестри, ОСОБА_4 , вона б не пропустила строк на прийняття спадщини та вчасно б подала нотаріусу заяву.

Позивачка звернулася для оформлення спадщини поза межами шестимісячного строку, встановленого законом для прийняття спадщини (п.1 ст.1270 ЦК України). Разом з тим, законодавець надає спадкоємцю право звернутися до суду з позовом для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

За змістом п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, та виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Постановою Верховного Суду від 24 вересня 2020 року у справі № 310/2327/18 визначено, що судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 грудня 2018 року у справі № 703/1560/17 (провадження № 61-7643св18).

Наведена позивачкою причина пропуску строку для прийняття спадщини, зокрема позивачка вказує, що зверталася до секретаря Мухавської сільської ради про прийняття спадщини, але їй було відмовлено та повідомлено, що є інший спадкоємець, не може бути визнана поважною, оскільки сама по собі ця обставина без встановлення інших об`єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність причин пропуску зазначеного строку, та ОСОБА_1 не надано доказів на підтвердження цих твержень. Таким чином, суд приходить до висновку , що позивачка у визначений законодавством шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини не подала та поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини не навела, позов подано через п`ять років після відкриття спадщини, тому в позові слід відмовити.

Керуючись ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України,ст. ст. 5, 13, 76, 82, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Чортківської районної державної нотаріальної контори про надання додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення буде виготовлено 14 квітня 2023 року.

Суддя: (підпис) Л.Й. Квятковська

Копія вірна

Рішення набрало законної сили "___"


20____ року.

Оригінал рішення знаходиться в Чортківському районному суді Тернопільської області в матеріалах справи №608/2378/22.

Суддя: Л. Й. Квятковська

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.04.2023
Оприлюднено19.04.2023
Номер документу110233612
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/2378/22

Постанова від 16.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 12.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 17.05.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 15.03.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні