Постанова
від 16.08.2023 по справі 608/2378/22
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 608/2378/22Головуючий у 1-й інстанції Квятковська Л. Й. Провадження № 22-ц/817/589/23 Доповідач - Хома М.В.Категорія -

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2023 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючої - Хома М.В.

суддів - Костів О. З., Храпак Н. М.,

секретар - Панькевич Т.І.

з участю ОСОБА_1 та її представника - адвоката Манорик Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 квітня 2023 року, повний текст якого складено 21 квітня 2023 року, ухвалене суддею Квятковською Л.М. у цивільній справі №608/2378/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Чортківська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, який обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна сестра - ОСОБА_3 . Дітей та чоловіка у померлої не було. Зібравши необхідні документи, позивачка як спадкоємець п"ятої черги, звернулась до Чортківської державної нотаріальної контори для оформлення права на спадщину, однак їй було відмовлено нотаріусом в оформленні спадкових прав у зв"язку із пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вказує, що строк для прийняття спадщини нею пропущено з поважних причин, а саме через дії працівників сільської ради с.Мухавка. Так, після смерті ОСОБА_3 позивачка мала намір написати заяву про прийняття спадщини, однак староста с.Мухавка повідомив позивачку про те, що спадщину після смерті ОСОБА_3 буде приймати її рідний брат - ОСОБА_4 . Позивачка вважала, що ОСОБА_4 прийняв спадщину. Однак, як пізніше з"ясувалось, заява ОСОБА_4 про прийняття спадщини не була належним чином зареєстрована. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер, не прийнявши спадщину після смерті його сестри ОСОБА_3 .

Вважає, що якби працівники сільської ради не відмовили її писати заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , то вона б не пропустила строк для прийняття спадщини і вчасно подала заяву нотаріусу.

Зважаючи на вищенаведене, ОСОБА_1 просила суд визначити їй додатковий строк, достатній для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, строком на 2 місяці з часу набрання рішенням законної сили.

Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 квітня 2023 року у позові відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити рішення, яким позов задовольнити. Вказує, що суд неповно дослідив обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, оскільки зазначені ОСОБА_5 у позовній заяві причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини є поважними.

У відзиві ОСОБА_2 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду без змін. Вказує, що наведені ОСОБА_6 причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 не є поважними та не підтверджені жодними доказами.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та її представника - адвоката Манорик Г.Г., які підтримали доводи апеляційної скарги, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 в селі Мухавка Чортківського району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05 травня 2017 року, актовий запис №02, виданим Мухавською сільською радою Чортківського району Тернопільській області.

ОСОБА_3 з 1980 року по день смерті проживала одна в АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 та земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мухавської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, площею 1,45 га, за кадастровим номером 6125585800:01:001:0025.

Заповіт ОСОБА_3 не склала, спадкоємців першої черги у неї не було.

Рідний брат ОСОБА_3 - ОСОБА_4 (ступінь родинного зв"язку яких не заперечувалася сторонами) помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

1 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернулася в Чортківську районну державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

У цей же день за №595/02-14 Чортківською державною нотаріальною конторою Барицькій Н.П. відмовлено в оформленні її спадкових прав, так як вона звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не у встановлений законодавством строк. ОСОБА_1 запропоновано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Колегія суддів зазначає, що письмова відповідь Чортківської державної нотаріальної контори №595/02-14 помилково датована 1.09.2019 року (що продубльовано у рішенні суду першої інстанції), замість правильного 1.09.2020 року, оскільки із змісту цієї відповіді вбачається, що ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулась до нотаріальної контори 1 вересня 2020 року та повідомляється про відкриття 20 червня 2020 року Чортківською державною нотаріальною конторою спадкової справи до майна ОСОБА_3 за на підставі заяви ОСОБА_7 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та рішення Чортківського районного суду від 9 квітня 2020 року про визначення ОСОБА_7 додаткового строку для прийняття спадщини. Тому датою письмовою відповіді Чортківської державної нотаріальної контори №595/02-14 слід вважати 01.09.2020 року.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1262 ЦК України визначено, що у другу чергу право на спадкування мають рідні брати та сестри спадкодавця.

Згідно ст. 1265 ЦК України, у п"яту чергу право на спадкування мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, проживання у спадковому майні після відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.

Враховуючи встановлені судом обставини справи та норми чинного законодавства щодо спадкування, виникнення у позивачки ОСОБА_1 як спадкоємця п"ятої черги права на спадкування після смерті ОСОБА_3 залежало від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцем другої черги - рідним братом ОСОБА_3 - ОСОБА_4 .

Оскільки ОСОБА_4 спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняв, тому з врахуванням норм ч.2 ст. 1272 ЦК України для ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини розпочався 4 листопада 2017 року та закінчився 4 лютого 2018 року.

До нотаріуса із заявою про прийняття спадщини позивачка звернулась 1 вересня 2020 року, пропустивши визначений законом строк для прийняття спадщини на 2 роки та майже 7 місяців.

Зазначені ОСОБА_1 причини пропуску строку прийняття спадщини не є поважними. Так як прийняття нею спадщини залежало від прийняття чи неприйняття спадщини спадкоємцем другої черги ОСОБА_4 , і її право на спадкування могло бути реалізоване лише після відмови ОСОБА_4 від прийняття спадщини або неприйняття ним спадщини у 6-місячний строк, тому повідомлення працівниками сільської ради с.Мухавка у вересні 2017 року, в межах 6 місячного строку після смерті ОСОБА_3 , про намір спадкоємця другої черги прийняти спадщину, жодним чином не призвело до порушення прав позивачки ОСОБА_1

ОСОБА_1 не зазначила жодних поважних причин, чому вона не цікавилась після закінчення 6-місячного строку з моменту відкриття спадщини чи прийняли спадщину спадкоємці 2 черги, які ближчі за ступенем споріднення до ОСОБА_3 , та з яких причин не подала заяву про прийняття спадщини у визначений законом для неї строк - з 4 листопада 2017 року по 4 лютого 2018 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що наведені ОСОБА_1 причини пропуску строку для прийняття спадщини не є поважними та вірно відмовив у задоволенні позову.

Рішення суду є законним та обгрунтованим, підстав для його зміни чи скасування з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 367, 375, 382-384 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 квітня 2023 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 21 серпня 2023 року.

Головуюча Хома М.В.

Судді Костів О.З.

Храпак Н.М.

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення16.08.2023
Оприлюднено23.08.2023
Номер документу112933640
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —608/2378/22

Постанова від 16.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 12.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 17.05.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 15.03.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні